رد کردن لینک ها

پناهندگی در  کانادا

پناهندگی در  کانادا

ما در این مقاله به بحث پناهندگی در کانادا می پردازیم.گاهی مسائل و مشکلاتی اساسی برای فردی در داخل یک کشور به وجود می­آید که ادامه ­ی زندگی را در آن کشور تقریباً برایش غیرممکن می­سازد. مسائلی همچون آزار و اذیت روحی و جسمی، شکنجه، فقر و تهیدستی، داشتن عقایدی خاص در زمینه ی مسائل سیاسی، مذهبی، اجتماعی و …. این مشکلات گاهی چنان بالا می­گیرد که محیط را برای فرد ناامن کرده و حفظ جان وی را با خطر مواجه می­سازد.

در این شرایط فرد به دنبال مکانی امن می­گردد که حافظ جان وی باشد. به چنین فردی پناهجو گفته می­شود. پناهجو که در جست و جوی راهی برای فرار از مشکلات است با حمایت برخی از کشورها به سمت آنها جذب شده و خواهان پناهندگی در یکی از آنها می­شود.

 

شرایط پناهندگی در کانادا

کشور  کانادا از جمله­ ی همین کشورهاست که اهمیت زیادی به مسئله پناهندگی داده و به کسانی که خواهان پناهندگی به این کشور هستند در صورت داشتن شرایطی خاص با درخواست پناهندگی آنان موافقت کرده و به آنها اقامت دائم می­دهد.

با آنکه در سال­های اخیر میزان درخواست پناهندگی به کشورهای مختلف از جمله کشور  کانادا افزایش چشمگیری داشته است اما درخواست بسیاری از متقاضیان رد شده و متقاضیان با درهای بسته رو به رو شده ­اند. علت رد درخواست متقاضیان و عدم موافقت با آن وجود شرایط دشواری است که برای پناهنده شدن لازم است و چنان که متقاضی فاقد چنین شرایطی باشد با درخواست آن موافقت نخواهد شد. مأموران پناهندگی در کشورها مدارک و شرایط افراد متقاضی پناهندگی را با دقت و حساسیت بسیاری بررسی می­کنند به طوری که فرد نمی­تواند آنها را به آسانی فریب دهد. از طرفی مشکلاتی که در طول فرایند بررسی درخواست پناهندگی فرد در سر راه وی قرار می­گیرد، پناهندگی را به آخرین راه برای  مهاجرت به کشوری تبدیل می­کند.

پیشنهاد مطالعه »
اقامت دائم در  کانادا

در مدت زمانی که درخواست فرد متقاضی پناهندگی توسط سازمان­های تصمیم گیرنده مورد بررسی قرار می­گیرد، وی از حقوق محدودی برخوردار است. البته این وضعیت از کشوری به کشور دیگر متفاوت است. در برخی از کشورها فرد اجازه­ ی کار کردن ندارد حتی به صورت داوطلبانه، حتی در مواردی هم به صورت آزادانه حق تردد و جا به جایی در داخل کشور را ندارد، از خدمات درمانی محدودی بهره­ مند می­گردد و از نظر مالی به شدت دچار مشکل می­شود.

طبق قوانین حقوق بشر، فردی که مورد شکنجه و آزار قرار گرفته است حق دارد به دنبال پناهگاهی باشد و در کشوری دیگر برای خود پناهگاهی اختیار نماید. با این قانون مشخص می­شود که تقاضای پناهندگی برای دولت­ها تکلیف آور است. امروزه تمامی کشورهای دنیا این حق را به رسمیت شناخته­ اند.

هر کشوری برای پذیرش درخواست پناهندگی قوانین خاص خود را دارد. کشور  کانادا هم از این امر مستثنی نیست.  کانادا از پیشروترین کشورهای دنیا در زمینه ­ی پناهندگی می­باشد. این کشور اولین کشوری بود که کنوانسیون مربوط به وضعیت پناهندگان را امضا کرد و برای رسیدگی به امور پناهندگان مقررات خاصی را وضع نمود.

برای پناهنده شدن به  کانادا ابتدا فرد باید درخواست پناهندگی بدهد. در واقع کسانی درخواست پناهندگی می­کنند که یا از کشور خود رانده شده ­اند یا نیاز به حمایت دارند. افرادی که از کشور خود رانده شده ­اند کسانی هستند که خارج از وطن خود بوده و به علت ترس از زندانی شدن یا شکنجه آن هم به دلیل مسائلی همچون مسائل سیاسی، مذهبی، نژادی و … نمی­توانند به کشور خود باز گردند. افراد نیازمند به حمایت کسانی هستند که اگر به کشور خود برگردند مورد ظلم و تنبیه و یا زندانی شدن قرار می­گیرند و زندگیشان به خطر می­افتد.

پیشنهاد مطالعه »
اقامت کانادا از طریق تحصیل

 

لینک مفید: سایت کانادا

 

سازمان­های تصمیم گیرنده رد یا پذیرش پناهندگی

در  کانادا سه سازمان مهم و تصمیم گیرنده در مورد موافقت و عدم موافقت با درخواست پناهندگی متقاضی وجود دارد که عبارتند از:

این اداره موظف به بررسی موجه بودن درخواست پناهندگی متقاضی داخل کشور بوده و در صورت موافقت با آن اجازه صدور کارت خدمات درمانی و کار را برای متقاضی صادر می­نماید.

 • اداره مهاجرت بخش حمایت از پناهندگی

این اداره درخواست پناهندگی را بررسی می­کند و جلسه دادگاه رسیدگی به درخواست پناهندگی را برگزار می­نماید و در نهایت تصمیم می­گیرد که درخواست را رد کند یا با آن موافقت نماید.

 • اداره خدمات مرزی کانادا

نحوه کار این سازمان اینگونه است که در مرز ورودی درخواست فرد را مبتنی بر پناهندگی مورد بررسی قرار می­دهد و در این زمینه تصمیم­ گیری می­کند. در صورتی که با درخواست فرد موافقت نشود اقدامات خروج فرد از  کانادا را فراهم می­نماید. در صورتی که این سازمان هویت فرد را محرز نماید تصمیم­ گیری را تا محرز شدن هویت فرد به تعلیق می­اندازد.

کشور  کانادا جهت اسکان مجدد یا همان پناهندگی، پناهندگان را به دو دسته تقسیم کرده است:

دسته اول

پناهندگان خارج از کشور:

این دسته شامل پناهندگانی می­شود که در وطن اصلی خود به خاطر عواملی همچون داشتن عقیده ­ای خاص در زمینه ­ی سیاسی، مذهبی، ملیت، نژاد و …. تحت تعقیب بوده و ممکن است مورد آزار و اذیت قرار بگیرند. توجه به این نکته ضروری است که این افراد فقط باید به خاطر چنین عواملی تحت تعقیب باشند. در غیر این صورت نمی­توانند درخواست پناهندگی بدهند. مثلاً اگر شخصی به خاطر جنایتی که مرتکب شده تحت تعقیب باشد و یا کاری کرده باشد که ناقض حقوق بشر بوده از دایره شمول پناهجویانی که دارای شرایط پناهندگی هستند خارج می­شود. از شرایط دیگری که این دسته از متقاضیان باید دارا باشند عبارتند از :

 • در زمان ارائه درخواست در خارج از کشور کانادا باشند.
 • کمیساریای عالی سازمان ملل متحد یا حامیان خصوصی و یا سازمان­های دیگر معرف آنها باشند.
 • دارای تمکن مالی باشند و یا اینکه تحت حمایت دولت کانادا و یا حامی خصوصی قرار بگیرند.
پیشنهاد مطالعه »
اخذ اقامت کانادا از طریق تولد

دسته دوم

گروه کشور پناهندگی:

این دسته شامل افرادی که می­شود که در خارج از کشور خود و یا کشوری که در آن اقامت دارند زندگی می­کنند. حقوق بشری آنان به شدت نقض شده و یا از جنگ­ها و منازعات مسلحانه تأثیر منفی و شدیدی پذیرفته­ اند. این افراد از تمکن مالی خوبی برخوردار بوده و در حال حاضر قادر به یافتن راهی مناسب در زمان متعارف نیستند. گروه حامیان خصوصی از آنان حمایت می­کنند و اسامی آنها را به نهاد صالح در  کانادا ارائه می­دهند و از این طریق بیان می­دارند که در خاک  کانادا از آنان حمایت خواهند کرد.

 

راه های دیگر برای مهاجرت به کانادا:

 

 1. مهاجرت کاری به کانادا
 2. مهاجرت تحصیلی به کانادا
 3. سرمایه گذاری در کانادا
 4. ویزای استارت آپ کانادا
 5. مهاجرت به کانادا از طریق روش اکسپرس اینتری
 6. مهاجرت به کانادا از طریق خویشاوندی و ازدواج

 

مقالات مرتبط با تحصیل در کانادا:

 1. تحصیل در کانادا
 2. تحصیل داروسازی در کشور کانادا
 3. تحصیل پزشکی در کشورکانادا
 4. تحصیل دندان پزشکی در کشورکانادا
 5. مهاجرت تحصیلی به کانادا
 6. مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل
 7. ویزای تحصیلی کانادا
 8. تحصیل و اعزام دانشجو به کانادا
 9. وکیل ویزای تحصیلی کانادا

 

برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید همه روزه از ساعات ۹الی 18با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید . و همچنین می توانید فرم ارزیابی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما رابررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای مهاجرت به کانادا را به شما عزیزان بیان می کنند.

دیگران این مطالب را نیز مطالعه کرده اند

به گفتگو بپیوندید

بازگشت به بالای صفحه
تماس جهت تعیین وقت مشاوره