رد کردن لینک ها

پناهندگی در  کانادا

پناهندگی در  کانادا
رتبه دادن به این مطلب

پناهندگی در  کانادا

ما در این مقاله به بحث پناهندگی در کانادا می پردازیم.گاهی مسائل و مشکلاتی اساسی برای فردی در داخل یک کشور به وجود می­آید که ادامه ­ی زندگی را در آن کشور تقریباً برایش غیرممکن می­سازد. مسائلی همچون آزار و اذیت روحی و جسمی، شکنجه، فقر و تهیدستی، داشتن عقایدی خاص در زمینه ی مسائل سیاسی، مذهبی، اجتماعی و …. این مشکلات گاهی چنان بالا می­گیرد که محیط را برای فرد ناامن کرده و حفظ جان وی را با خطر مواجه می­سازد.

در این شرایط فرد به دنبال مکانی امن می­گردد که حافظ جان وی باشد. به چنین فردی پناهجو گفته می­شود. پناهجو که در جست و جوی راهی برای فرار از مشکلات است با حمایت برخی از کشورها به سمت آنها جذب شده و خواهان پناهندگی در یکی از آنها می­شود.

کشور  کانادا از جمله­ ی همین کشورهاست که اهمیت زیادی به مسئله پناهندگی داده و به کسانی که خواهان پناهندگی به این کشور هستند در صورت داشتن شرایطی خاص با درخواست پناهندگی آنان موافقت کرده و به آنها اقامت دائم می­دهد.

با آنکه در سال­های اخیر میزان درخواست پناهندگی به کشورهای مختلف از جمله کشور  کانادا افزایش چشمگیری داشته است اما درخواست بسیاری از متقاضیان رد شده و متقاضیان با درهای بسته رو به رو شده ­اند. علت رد درخواست متقاضیان و عدم موافقت با آن وجود شرایط دشواری است که برای پناهنده شدن لازم است و چنان که متقاضی فاقد چنین شرایطی باشد با درخواست آن موافقت نخواهد شد. مأموران پناهندگی در کشورها مدارک و شرایط افراد متقاضی پناهندگی را با دقت و حساسیت بسیاری بررسی می­کنند به طوری که فرد نمی­تواند آنها را به آسانی فریب دهد. از طرفی مشکلاتی که در طول فرایند بررسی درخواست پناهندگی فرد در سر راه وی قرار می­گیرد، پناهندگی را به آخرین راه برای  مهاجرت به کشوری تبدیل می­کند.

در مدت زمانی که درخواست فرد متقاضی پناهندگی توسط سازمان­های تصمیم گیرنده مورد بررسی قرار می­گیرد، وی از حقوق محدودی برخوردار است. البته این وضعیت از کشوری به کشور دیگر متفاوت است. در برخی از کشورها فرد اجازه­ ی کار کردن ندارد حتی به صورت داوطلبانه، حتی در مواردی هم به صورت آزادانه حق تردد و جا به جایی در داخل کشور را ندارد، از خدمات درمانی محدودی بهره­ مند می­گردد و از نظر مالی به شدت دچار مشکل می­شود.

طبق قوانین حقوق بشر، فردی که مورد شکنجه و آزار قرار گرفته است حق دارد به دنبال پناهگاهی باشد و در کشوری دیگر برای خود پناهگاهی اختیار نماید. با این قانون مشخص می­شود که تقاضای پناهندگی برای دولت­ها تکلیف آور است. امروزه تمامی کشورهای دنیا این حق را به رسمیت شناخته­ اند.

هر کشوری برای پذیرش درخواست پناهندگی قوانین خاص خود را دارد. کشور  کانادا هم از این امر مستثنی نیست.  کانادا از پیشروترین کشورهای دنیا در زمینه ­ی پناهندگی می­باشد. این کشور اولین کشوری بود که کنوانسیون مربوط به وضعیت پناهندگان را امضا کرد و برای رسیدگی به امور پناهندگان مقررات خاصی را وضع نمود.

برای پناهنده شدن به  کانادا ابتدا فرد باید درخواست پناهندگی بدهد. در واقع کسانی درخواست پناهندگی می­کنند که یا از کشور خود رانده شده ­اند یا نیاز به حمایت دارند. افرادی که از کشور خود رانده شده ­اند کسانی هستند که خارج از وطن خود بوده و به علت ترس از زندانی شدن یا شکنجه آن هم به دلیل مسائلی همچون مسائل سیاسی، مذهبی، نژادی و … نمی­توانند به کشور خود باز گردند. افراد نیازمند به حمایت کسانی هستند که اگر به کشور خود برگردند مورد ظلم و تنبیه و یا زندانی شدن قرار می­گیرند و زندگیشان به خطر می­افتد.

سازمان­های تصمیم گیرنده رد یا پذیرش پناهندگی

در  کانادا سه سازمان مهم و تصمیم گیرنده در مورد موافقت و عدم موافقت با درخواست پناهندگی متقاضی وجود دارد که عبارتند از:

این اداره موظف به بررسی موجه بودن درخواست پناهندگی متقاضی داخل کشور بوده و در صورت موافقت با آن اجازه صدور کارت خدمات درمانی و کار را برای متقاضی صادر می­نماید.

  • اداره مهاجرت بخش حمایت از پناهندگی

این اداره درخواست پناهندگی را بررسی می­کند و جلسه دادگاه رسیدگی به درخواست پناهندگی را برگزار می­نماید و در نهایت تصمیم می­گیرد که درخواست را رد کند یا با آن موافقت نماید.

  • اداره خدمات مرزی کانادا

نحوه کار این سازمان اینگونه است که در مرز ورودی درخواست فرد را مبتنی بر پناهندگی مورد بررسی قرار می­دهد و در این زمینه تصمیم­ گیری می­کند. در صورتی که با درخواست فرد موافقت نشود اقدامات خروج فرد از  کانادا را فراهم می­نماید. در صورتی که این سازمان هویت فرد را محرز نماید تصمیم­ گیری را تا محرز شدن هویت فرد به تعلیق می­اندازد.

کشور  کانادا جهت اسکان مجدد یا همان پناهندگی، پناهندگان را به دو دسته تقسیم کرده است:

دسته اول

پناهندگان خارج از کشور:

این دسته شامل پناهندگانی می­شود که در وطن اصلی خود به خاطر عواملی همچون داشتن عقیده ­ای خاص در زمینه ­ی سیاسی، مذهبی، ملیت، نژاد و …. تحت تعقیب بوده و ممکن است مورد آزار و اذیت قرار بگیرند. توجه به این نکته ضروری است که این افراد فقط باید به خاطر چنین عواملی تحت تعقیب باشند. در غیر این صورت نمی­توانند درخواست پناهندگی بدهند. مثلاً اگر شخصی به خاطر جنایتی که مرتکب شده تحت تعقیب باشد و یا کاری کرده باشد که ناقض حقوق بشر بوده از دایره شمول پناهجویانی که دارای شرایط پناهندگی هستند خارج می­شود. از شرایط دیگری که این دسته از متقاضیان باید دارا باشند عبارتند از :

  • در زمان ارائه درخواست در خارج از کشور کانادا باشند.
  • کمیساریای عالی سازمان ملل متحد یا حامیان خصوصی و یا سازمان­های دیگر معرف آنها باشند.
  • دارای تمکن مالی باشند و یا اینکه تحت حمایت دولت کانادا و یا حامی خصوصی قرار بگیرند.

دسته دوم

گروه کشور پناهندگی:

این دسته شامل افرادی که می­شود که در خارج از کشور خود و یا کشوری که در آن اقامت دارند زندگی می­کنند. حقوق بشری آنان به شدت نقض شده و یا از جنگ­ها و منازعات مسلحانه تأثیر منفی و شدیدی پذیرفته­ اند. این افراد از تمکن مالی خوبی برخوردار بوده و در حال حاضر قادر به یافتن راهی مناسب در زمان متعارف نیستند. گروه حامیان خصوصی از آنان حمایت می­کنند و اسامی آنها را به نهاد صالح در  کانادا ارائه می­دهند و از این طریق بیان می­دارند که در خاک  کانادا از آنان حمایت خواهند کرد.

متقاضیان عزیز توجه داشته باشند موسسه مهاجرتی آوات هیچگونه اقدامی در خصوص پناهندگی ارائه نمیدهد و این راه را به خاطر خطرات زیادی که بر سر راه است به هیچ عنوان توصیه نمیکند.برای اخذ اقامت کانادا از راه های قانونی و مطمئن با مشاوران ما در تماس باشید.

به گفتگو بپیوندید

بازگشت به بالای صفحه