رد کردن لینک ها

پناهندگی در استرالیا

پناهندگی در استرالیا
8 رتبه

پناهندگی در استرالیا

در این مقاله در خصوص پناهندگی در استرالیا صحبت میکنیم.همه ساله افراد زیادی خواهان پناهنده شدن به کشورهای دیگر هستند. هرچند که مسأله­ ی پناهندگی از جمله امور مورد احترام جامعه­ ی بین الملل است و تقریباً تمامی کشورها این مسأله را به رسمیت شناخته ­اند اما در اغلب موارد با درخواست افرادی که خواهان مهاجرت از این طریق بوده­اند موافقت نمی­شود. علت آن هم این است که این نوع مهاجرت تحت شرایط پیچیده و دشواری انجام می­گیرد و در صورتی که فرد متقاضی فاقد این شرایط باشد با درخواست وی موافقت نخواهد شد.

شرایطی که برای مهاجرت به استرالیا از طریق پناهندگی لازم است عبارتند از :

 1. فرد متقاضی باید بتواند اثبات کند در کشوری که زندگی می­کند ممکن است به دلایل خاصی همچون عضویت در یک گروه اجتماعی خاص، داشتن عقیده ­ای خاص در زمینه سیاسی و یا مذهبی و … مورد آزار، اذیت و شکنجه قرار بگیرد.
 2. فرد متقاضی باید بتواند ثابت کند که مورد تعقیب حکومت است و امکان زندانی شدن وی وجود دارد در صورتی که جرمی مرتکب نشده و کاری علیه حقوق بشر انجام نداده است.
 3. فرد باید بتواند ثابت کند که در کشور متبوعش مورد ظلم قرار گرفته و حقوق بشر وی به شدت مورد بی­توجهی قرار گرفته است.

لازم به ذکر است فرد متقاضی در صورت داشتن یکی از شرایط فوق می­تواند به کشور مورد نظر درخواست پناهندگی دهد و آن کشور موظف است درخواست وی را بررسی کرده و در صورت داشتن صلاحیت­های لازم با درخواست وی موافقت نماید.

در واقع در روش مهاجرت از طریق پناهندگی فرد در کشور خود احساس ناامنی کرده، دچار مسائل و مشکلاتی می­شود که قادر به حل آن نیست و با احتمال به خطر افتادن جانش تصمیم به یافتن پناهگاهی امن می­گیرد و کشور خود را برای همیشه ترک می­نماید و راهی دیاری غریب و بیگانه می­شود.

به توجه به عوامل فوق می­توان گفت مهاجرت از طریق پناهندگی معمولاً آخرین راهی است که فرد به آن می­اندیشد و آن را انتخاب می­نماید. از طرفی مأمورانی که مدارک فرد را دریافت کرده و بررسی می­کنند که فرد واجد شرایط پناهندگی است یا نه، مأموران بسیار سخت­گیری هستند که مدارک را به صورت دقیق مورد بررسی قرار می­دهند و این خود یکی از دشواریهای این نوع مهاجرت می­باشد.

از طرفی دیگر در صورتی که فرد متقاضی  مهاجرت به استرالیا مجدداً تحت حمایت کشور متبوع خود قرار بگیرد، از حمایت متبوع برخوردار باشد، تصمیم بگیرد به طور داوطلبانه دوباره به کشور خود بازگردد، با آنکه تابعیت خود را از دست داده بتواند دوباره آن را کسب نماید و یا شرایطی که شخص به علت وجود آنها پناهنده شده همانند ترس از مورد آزار و اذیت قرار گرفتن، زندانی شدن و … دیگر وجود نداشته باشد، حقوق پناهندگی از وی سلب خواهد شد.

اما در صورتی که با درخواست وی مبنی بر پناهندگی موافقت شود از حقوق زیر برخوردار خواهد بود:

 • حق آزادی
 • حق امنیت
 • برابری با همه افراد
 • حق تحصیل تا مرتبه عالی
 • حق داشتن شغل
 • حق آزادی در انتخاب محل زندگی
 • حق آزادی در عبور و مرور
 • و …

شرایط پناهندگی در استرالیا

استرالیا از جمله کشورهایی است که حقوق مربوط به پناهندگان را به رسمیت شناخته است. این کشور طبق ملاحضات بشر دوستانه به کسانی که در جست و جوی پناهگاهی امن برای زندگی هستند پناه می­دهد.

کسانی که در کشورشان مورد آزار و اذیت قرار گرفته ­اند و ممکن است جانشان در خطر باشد. البته این کشور با کسانی که به صورت غیر قانونی و بدون داشتن ویزای معتبر وارد خاک این کشور بشوند شدیداً برخورد کرده و آنان را دستگیر می­نماید.

در صورتی که فرد ناچار بوده از این طریق وارد خاک استرالیا شود چنانچه خود را سریعاً معرفی نماید و دلایل خود را بیان کند مجازات نخواهد شد.

راه­های موجود برای پناهنده شدن در استرالیا

دو راه برای پناهنده شدن در استرالیا وجود دارد:

راه اول: از طریق طرح ویژه بشر دوستانه و پناهندگی

در این روش افرادی که در خارج از کشور خود به سر می­برند و مورد آزار و اذیت و یا تبعیض قرار می­گیرند، برای درخواست ویزای پناهندگی باید توسط پیشنهاد کننده ­ای که شهروند کشور استرالیا است و یا دارای اقامت دائم در استرالیا است و یا سازمان عمومی در استرالیا است مورد حمایت و پشتیبانی قرار بگیرند.

برای اخذ این ویزا فرد متقاضی از نظر سلامت جسمی و روانی مورد بررسی قرار می­گیرد و در صورت برخورداری از سلامتی کامل با درخواست وی موافقت می­شود.

راه دوم: فرد متقاضی پناهجو باشد

پناهجو کسی است که نیازمند حمایت است، درخواست خود را ارائه داده و در انتظار پاسخ ارزیابی از طرف دولت استرالیا می­باشد، ارزیابی از این جهت که آیا شرایط لازم را برای پناهنده شدن دارد یا خیر.

در این کشور به پناهجویانی که درخواست آنان در حال بررسی است، کمکهایی همچون  تقبل هزینه­های خوراک، پوشاک، مراقبت­های پزشکی و کمکهای مالی و … تعلق می­گیرد.

این افراد تحت حمایت موقت می­باشند و از آنان پشتیبانی ­می­شود. این افراد در کمپ پناهندگان اسکان داده می­شوند. در صورتی که متقاضی حاضر به اسکان در کمپ نباشد هیچکدام از کمکهای فوق به وی تعلق نمی­گیرد.

پذیرش درخواست پناهجویان بستگی به شرایط آنان دارد. در صورتی که فرد متقاضی قادر به بازگشت به کشور خود نباشد ممکن است به وی ویزای موقت یکساله اعطا شود و با کار کردن وی در استرالیا در طول این مدت موافقت به عمل آید.

افرادی که خواهان اخذ پناهندگی در استرالیا هستند باید توسط اشخاص واجد شرایط مثل شهروندان استرالیا یا کسانی که مقیم دائم استرالیا هستند و یا توسط سازمانهای مربوطه تأیید شوند.

انواع ویزاهایی که در زمینه­ ی پناهندگی در کشور استرالیا صادر می­شوند عبارتند از :

 • برنامه حقوق بشر 201: فرد متقاضی می­تواند در استرالیا تحصیل، کار و زندگی کند و اعضای خانواده­اش را برای اقامت دائم پیشنهاد دهد.
 • پناهندگی 200 SUB: فرد متقاضی می­تواند در استرالیا به طور نامحدود زندگی کند و اعضای خانواده­اش را برای اقامت دائم پیشنهاد دهد.
 • زنانی که در خطر هستند 204: فرد متقاضی می­تواند در استرالیا تحصیل، کار و زندگی کند و اعضای خانواده­اش را برای اقامت دائم پیشنهاد دهد.
 • نجات ضروری 203: فرد متقاضی می­تواند در استرالیا تحصیل، کار و زندگی کند و اعضای خانواده­اش را برای اقامت دائم پیشنهاد دهد.

لازم به ذکر است از تمامی متقاضیان پناهندگی جهت تأیید صلاحیت­های لازم حتماً یک بار مصاحبه­ی شخصی به عمل خواهد آمد.

به گفتگو بپیوندید

بازگشت به بالای صفحه