سوئد, کاری

ویزای کار در سوئد

ویزای کار در سوئد

ویزای کار در سوئد

ویزای کار در سوئد یکی از راه های مهاجرت به سوئد است  برای کار در سوئد ما دو نوع متقاضی داریم که تمایل دارند در کشور سوئد مشغول به کار شوند:۱٫افرادی که مقیم اتحادیه اروپا هستند و متقاضی کار در سوئد هستند.
۲٫افرادی که مقیم خارج از اتحادیه اروپا هستند و متقاضی کار در سوئد هستند.
افرادی که مقیم اتحادیه اروپا هستند و متقاضی کار در کشور سوئد هستند به هیچ گونه اجازه کاری نیاز ندارند و بدون اجازه کار سوئد میتوانند وارد کشور سوئد شده و در آنجا مشغول به کار شوند ، تنها مدرکی که از اعضای اتحادیه اروپا برای کار در سوئد میخواهند پاسپورت اروپایی و مدرکی که نشان دهد شهروند اتحادیه اروپا هستند این افراد است.
اما بیشتر در اینجا ما میخواهیم به افرادی که مقیم خارج از اتحادیه اروپا هستند و نیازمند اجازه کار در کشور سوئد هستند بپردازیم.

کار در سوئد

افرادی که مقیم اتحادیه اروپا نیستند و میخواهند در کشور سوئد مشغول کار شوند باید یک پیشنهاد کاری از یک کارفرمای سوئدی داشته باشد و با توجه به اولویت بندی افراد میتوانند از ویزای کار سوئد استفاده کنند.
البته در اینجا یک استثنا وجود دارد و آن هم اینکه افرادی که شهروند کشورهای استرالیا ، کانادا ، نیوزیلند و کره جنوبی هستند بدلیل معاهده ای که بین این کشورها و کشور سوئد وجود دارد میتوانند بدون اجرای تشریفاتی که برای سایر کشورهای غیر اتحادیه اروپا وجود دارد وارد سوئد شده و به مدت یک سال اجازه کار سوئد را داشته باشند.
همچنین یک سری از افراد وجود دارند که کشور سوئد به آنها بدون داشتن مجوز کار سوئد این اجازه را میدهد که به مدت سه ماه اجازه کار در سوئد را داشته باشند ،

این گروه شامل افراد زیر میشود:

_متخصصانی که در یک گروه بین المللی فعالیت میکنند
_کارمندان خاص
_بازرگانان
_دیپلمات ها و مقامات کنسولی
_مکانیک ها و مربیان فنی
_افرادی که برای یک مدت در رادیو و تلویزیون مشغول به کار بوده اند
_نوازندگان و تکنسین ها
_ورزشکاران حرفه ای و کارگزارانی که در مسابقات بین المللی شرکت کرده اند
_پرسنل راه آهن و رانندگان کامیون
_رانندگان و کارکنان اتوبوس های توریستی
_محققان و مدرسان دانشگاهی که در زمینه آموزش و سخنرانی فعالیت دارند
_افرادی که در کشورهای اتحادیه اروپا زندگی و کار میکنند اما نمیتوانند شهروند شوند
_شاهدان و شاکیان در تحقیقات جنایی

اولویت بندی برای ویزای کار سوئد

اولویت بندی برای ویزای کار سوئد به این صورت میباشد که به عنوان مثال زمانی که یک شهروند ایرانی یک کار فرمای سوئدی می یابد آن کارفرمای سوئدی کار مورد نظر را باید به مدت ۳ ماه در کشور سوئد آگهی کند زیرا اولویت اول با شهروند سوئد است اگر کسی در سوئد آن را نپذیرفت به مدت ۳ ماه در اتحادیه اروپا آگهی میکنند زیرا اولویت بعدی با شهروندان اروپا است و اگر بازهم کسی نپذیرفت میتوانند آن کار را به افرادی دیگر بسپارند.

افرادی که اجازه کار دریافت میکنند در صورتی که کارفرمای مورد نظر خود را پیدا کرده و شروع به کار کنند در صورتی که ۴ سال بعد از آن کار کنند و مالیات بپردازند میتوانند اقامت دائم دریافت کنند.

حال این سوال برای بسیاری از افراد بوجود می آید که در صورتی که وارد سوئد شدند و ویزای کار سوئد را اخذ کردند و یک سال در سوئد کار کردند اما پس از آن به هر دلیل نتوانستند با این کارفرما قرارداد خود را تمدید کنند و مجبور به تعویض کارفرما شدند باید چکار کنند؟

در واقع این افراد در مدت ۴ سالی که در سوئد باید کار کنند و اقامت دائم سوئد را بگیرند هر بار که کارفرمای خود را عوض کردند برای تمدید ویزا باید قرارداد جدید و اجازه کار سوئد جدید را ارائه دهد.
همچنین برای پیدا کردن کار جدید بعد از لغو  قرارداد کاری سوئد دولت سوئد یک فرصت سه ماهه به فرد متقاضی کار در سوئد ارائه میدهد که بتواند کار جدید را در سوئد پیدا کند.

ویزای همراه

نکته دیگری که دانستن آن خالی از لطف نیست این است که افرادی که اجازه کار در سوئد را دارند و در سوئد مشغول به کار هستند میتوانند اعضای خانواده شان را با نوع ویزای همراه به سوئد ببرند و در سوئد اجازه کار و اجازه تحصیل داشته باشند.

 مهاجرت به سوئد:

 1. تابعیت از طریق تولد در سوئد
 2. تبدیل اقامت به تابعیت در سوئد
 3. شرایط ویزای کار سوئد
 4. شرایط تحصیل در سوئد
 5. پناهندگی در سوئد

 

ویزای تحصیلی سوئد

با توجه به دشوار بودن اخذ ویزای کار سوئد و پیدا کردن کارفرمای سوئدی یک نکته را باید مد نظر قراردهیم که افرادی که متقاضی کار در سوئد هستند و راهی برای اخذ ویزای کار سوئد نمی بینند بهتر است از طریق ویزای تحصیلی سوئد اقدام کرده و بعد از فراغت تحصیل ویزای تحصیلی سوئد را به ویزای کار سوئد تبدیل کنند زیرا این امکان برای افرادی که از ویزای تحصیلی سوئد استفاده میکنند وجود دارد که در صورتی که کارفرمای سوئدی پیدا کنند بدون این که خاک سوئد را ترک کنند در کشور سوئد ویزای تحصیلی سوئد را به ویزای کاری سوئد تبدیل نمایند همچنین افرادی که ویزای تحصیلی سوئد دارند به صورت نامحدود اجازه کار دارند(البته به شرط اینکه حداقل ۳۰ واحد را پاس کرده باشد).

در حال حاضر افرادی که متخصص IT و برنامه نویسی هستند شرایط ویژه ای دارند این افراد در صورتی که بتوانند وارد کشور سوئد شوند و کارفرمای سوئدی خود را پیدا کنند به راحتی اقامت کاری سوئد و بعد از آن اقامت دائم سوئد خود را دریافت کنند.
البته بدیهی است افرادی که متقاضی کار در سوئد هستند برای تسهیل در کارهای خود و برای اینکه خیلی سریع تر به کار مورد نظر خود برسند باید از حداقل آشنایی زبان سوئدی یا زبان انگلیسی برخوردار باشند ،

از این رو توصیه میشود به تمامی متقاضیان کار در سوئد که اگر از سطح زبان بالایی برخوردار نیستند بهتر است که از دوره های زبان در کشور سوئد استفاده کنند و بعد از گذراندن دوره های زبان سوئد جذب بازار کار سوئد شده و ویزای تحصیلی سوئد را به ویزای کاری سوئد تبدیل نمایند و از این طریق اقامت دائم کشور سوئد را براحتی اخذ نمایند چرا که با انجام این کار هم زبانشان ارتقاع پیدا میکنند و هم عملا فرصت مناسبی دارند که در محیط کشور سوئد قرار گرفته و شرایط را بسنجند که بعد از دوره زبان سوئد راحت تر ویزای کار سوئد را اخذ کنند.

همچنین علاوه بر شرایطی که در فوق جهت اخذ ویزای کاری سوئد ذکر گردید افرادی که متقاضی ویزای کار سوئد میباشند باید کاری که پیدا میکنند درآمدی معادل حداقل ۱۳۰۰۰ کرون سوئد داشته باشند.
همچنین باید مد نظر داشته باشیم که افرادی که از ویزای کار سوئد استفاده میکنند باید به مدت ۴ سال در کشور سوئد کار کنند و پس از آن درخواست اقامت دائم سوئد بدهند.

مقالات مرتبط با تحصیل در سوئد:

 1. تحصیل در مقطع دکترا در سوئد
 2. اقامت سوئد از طریق تحصیل
 3. کار ضمن تحصیل در سوئد
 4. تحصیل در سوئد در مقطع لیسانس
 5. تحصیل در انگلستان یا سوئد کدام بهتر است؟
 6. تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی در سوئد
 7. هزینه های تحصیلی و زندگی سوئد
 8. تحصیل داروسازی در سوئد
 9. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در سوئد
 10. اقامت سوئد از طریق تحصیل زبان سوئد
 11. بورسیه تحصیلی سوئد

برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید همه روزه از ساعات ۹الی 18با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید . و همچنین می توانید فرم ارزیابی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما رابررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای را به شما عزیزان بیان می کنند.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *