آلمان, کاری

ویزای کاری آلمان (قوانین + شرایط)

کشور آلمان ازجمله کشورهای عضو اتحادیه اروپایی است که با کمبود نیروی انسانی و رشد منفی جمعیت روبرو است. به همین جهت دریافت ویزای کاری آلمان بخصوص برای مهندسین بسیار گزینه‌ی مناسب برای مهاجرت و اشتغال در خارج از کشور است.

مردمان آلمان اغلب دارای کهولت سنی بوده و با رشد جمعیت منفی مواجه هستند. درنتیجه استفاده از نیروی انسانی افراد مهاجر ازطریق صدور ویزای کار آلمان و یا صدور اقامت ازطریق پناهندگی ازجمله امتیازاتی است که شامل حال متقاضیانی که درصدد ورود به خاک آلمان هستند، می‌شود.

بدین‌جهت دولت فدرال آلمان آماده همکاری با دیگر متخصصین خارجی و نیروی انسانی در زمینه‌های گوناگون رشته‌های فنی و مهندسی است. ازسوی دیگر کشور آلمان، ازنظر رفاه اجتماعی، رشد اقتصادی، کاریابی، اشتغال‌زایی، سیاست مردم محور و مسائلی از این نظر بهترین مقصد برای مهاجرین محسوب می‌شود. بنابراین ویزای کار آلمان برای متخصصینی که درصدد فعالیت‌های شغلی متناسب با مدارک و رزومه کاری و تحصیلی‌شان در کشور آلمان هستند، صادر می‌شود.

آلمان

میتوان گفت آلمان اصلی ترین محور اقتصادی اروپاست . پس از امریکا و ژاپن سومین قدرت صنعتی جهان به شمار میرود. پس بنظر میرسد با توجه به شریط موجود شرایط کاری در آلمان نسبتا خوب باشد.کشور آلمان جز بزرگترین صادر کنندگان در سطح جهان است. به همین دلیل امر مهاجرت به آلمان از نظر کار و تجارت دارای اهمیت فراوانی است. بهبود شرایط اقتصادی در آلمان پس از جنگ جهانی دوم معجزه اقتصادی آلمان است.

تولیدات کشور المان

بیشترین تولیدات آلمان تولیدات مهندسی بویژه صنایع الکترونیکی،مکانیکی ،خودرو سازی،مواد شیمیایی،منسوجات،هوا فضا ،مواد غذایی،و وسایل نقلیه است.  کشور آلمان همچنین در این زمینه ها انحصارا اقدام به استخدام و اموزش نیروهای متخصص نموده است.
اکنون در کشور آلمان عرضه نیروهای کار با کمبود روبرو است .و تعداد زیادی نیروی متخصص و مهندس از سراسر دنیا برای کار در آلمان استخدام میشوند.تعداد افراد شاغل در صنایع خدماتی و وتولیدی به طور خیره کننده ای رو به افزایش است.

به طور کلی پیدا کردن کار در آلمان و اخذ ویزای کار آلمان با توجه به تعداد شرکت ها و کارخانه های زیادی که در آلمان فعال هستند. در صورتی که ویزای کار آلمان را داشته باشید امریست تقریبا راحت و در صورتی که وکیلی مجرب داشته باشید میتوانید شغل مطلوب خود را اخذ نمایید.از بین شرکت های و کارخانه های برتر آلمان میتوان به شرکت های دایملر، زیمنس  ، مرسدس، بنز، فولکس واگن، پورشه، بوش و مترو را نام برد. در این میان بیشترین تعداد کارمند در داخل شرکتهای معروف آلمان مانند زیمنس،مرسدس بنز و امثالهم به کار گرقته میشود.

 

شرایط دریافت ویزای کار آلمان

در رابطه با چگونگی دریافت ویزای کار آلمان، ذکر این نکته الزامی است که به‌مراتب آلمان در شاخه‌هایی که نیازمند نیروی انسانی باشد. بدون هیچگونه معطلی ویزای کاری را صدور می‌نماید. طبیعتا رشته‌های تئوری و مدیریتی آنچنان به کار کشور آلمان نمی‌آید . چه‌بسا اگر شما در رشته‌های مدیریتی و یا تئوری بهترین مدارک تحصیلی و کاری را نیز ارائه دهید، اگر چنانچه به زبان آلمانی مسلط نباشید شانس چندانی نخواهید داشت.

اما اگر بر رشته‌های فنی و مهندسی مسلط باشید. در ابتدا نیاز به تسلط بر زبان آلمانی نبوده و می‌توانید در حین کار در کلاس‌های زبان آلمانی نیز ثبت‌نام کنید. رشته‌های فنی و مهندسی اغلب رشته‌های یدی که با نیروی انسانی ارتباط مستقیم دارد، می‌باشد و به همین دلیل تسلط بر زبان آلمانی در ابتدای امر لازم نیست. همچنین امتیازی که کشور آلمان به نسبت دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا دارد. آن است که بازار کار خود را محدود و انحصاری نکرده است و در اینباره از نیروی انسانی خارجی و غیر اروپایی به‌مراتب استقبال می‌کند.

 

صدور ویزای کاری آلمان

ویزای کاری آلمان زمانی برای شما صادر می شود که به طور قانونی ، قصد خارج شدن از کشور را با هدف اشتغال در آنجا اعلام کرده و مدارک مورد نیاز ارائه شده باشد .ویزا در اصل یک مجوز رسمی برای وارد شدن ، اقامت داشتن و ترک کردن یک کشور است . نکاتی که در آن مهم تلقی می شوند ، مدت زمانی است که مسافر قصد اقامت دارد ، تاریخ ورود او و قلمروی تعیین شده ایشان برای یک کشور خاص . علاوه بر آنها باید مشخص شود که نوع ویزای صادر شده به چه نحوی است . آیا برای تحصیل کردن بوده یا جهت اشتغال در کشور مقصد ؟

 

 

اخذ ویزای کاری آلمان از طریق کارفرما

 

نکته ای که حائز اهمیت میباشد این است که زمانی که فرد از طریق کارفرما و دعوت به همکاری ویزای کاری آلمان را اخذ مینماید باید طبق قوانین بعد از ورود به کشور آلمان فقط برای کارفرمایی که ویزای کاری آلمان را از طریق دعوت به کار او دریافت کرده است , کار کند و این اجازه را ندارد که بعد از ورود به کشور آلمان برای کارفرمای دیگر کار کند.

پیدا شدن کارفرمای آلمانی و ارسال دعوتنامه از جانب او برای متقاضی امری دشوار و گاها غیر ممکن میباشد به همین خاطر متقاضیان کار در آلمان از روش های دیگری برای اخذ ویزای کاری آلمان اقدام میکنند که یکی از این روش ها به این گونه است که برای فرد یک ویزای شش ماهه تحت عنوان جستجوی کار داده میشود و فرد فرصت دارد که در این مدت شش ماهه برای یافتن شغل مورد نظر خود اقدام کند و در کشور آلمان کار مورد نظر را جستجو کند .

 

برای مطالعه و اطلاعات بیشتر در این زمینه پیشنهاد میکنیم به مقاله ی آخرین قوانین دریافت ویزای کاری آلمان نگاهی بیندازید.

 

نحوه ارائه برچسب ویزا

 

ویزا را در قالب برچسبی که به آن لیبل هم گفته می شود ، روی پاسپورت درج می کنند  . علاوه بر پاسپورت در سند های چاپی هم از ویزا ها ، با عنوان ویزای الکترونیکی استفاده می شود .

 

انواع روش اخذ ویزای کاری آلمان  با اقامت طولانی مدت

 1. اخذ ویزای آلمان با اشتغال – شما هم اکنون پیشنهاد کار از آلمان دارید
 2. اخذ ویزای آلمان با خود اشتغالی – شما هم اکنون مایل به ایجاد کسب و کار در آلمان هستید
 3. اخذ ویزای آلمان با اشتغال به عنوان مترجم آزاد
 4. اخذ ویزای آلمان زمانی که در آلمان اقامت دارید و بدنبال کار هستید
 5. اخذ ویزای آلمان با کار کردن در آلمان بعنوان یک زن و شوهر
 6. اخذ ویزای آلمان بشرط ویزای کار تعطیلات- برای جوانان کشورهای که در ایام تعطیلات جویایی کار در آلمان هستند

 

ساکنین چه کشورهای نیاز به اخذ ویزای کاری آلمان  دارند

ساکنین کشورهای سوم (خارج از اتحادیه اروپا ) برای درخواست کار در آلمان نیاز به اخذ ویزای کار دارند در ادامه این مقاله ما مراحل مورد نیاز و همچنین مدارک برای دستیابی به اخذ ویزای کار آلمان را شرح می دهیم.

برای درخواست اخذ ویزای کار آلمان باید به کجا مراجعه کرد ؟

 

شما برای درخواست اخذ ویزای کار در آلمان باید به سفارت آلمان در کشور خود که مسئول پذیرش ویزا هستند، مراجعه کنید . این می تواند یکی از موارد زیر باشد :

 1. سفارت آلمان
 2. کنسولگری آلمان
 3. مرکز درخواست ویزا
 4. سفارتخانه / کنسولگری آلمان در یک کشور همسایه در غیاب نهاد نمایندگی آلمان در کشور محل اقامت شما
 5. سفارتخانه / کنسولگری کشور دیگری که در کشور محل اقامت شما قرار دارد، که آلمان مجوز پذیرش ویزا را برای آنها صادر کرده است.

 

مدت زمان بررسی اخذ ویزای کاری آلمان

 

مدت زمان بررسی برای ویزای کار طولانی مدت آلمان می تواند از یک تا سه ماه از روز درخواست شما باشد .زمان بررسی همچنین بستگی به تعداد برنامه هایی که سفارت در آن زمان دریافت می کند، و نیز وضعیت درخواست شما دارد .

 

پذیرش برای اخذ ویزای کار در آلمان

پس از دریافت ویزای کار آلمان، می توانید آزادانه به آلمان سفر کنید. با این وجود، هنوز روشهایی وجود دارد که باید پس از ورود به آلمان به منظور کسب اجازه اقامت آلمان، تکمیل کنید.

شما باید به نزدیکترین دفتر خارجی در آلمان نسبت به محل اقامت خود بروید . بعضی از دفاتر از شما خواهند خواست که قبل از مصاحبه وقت خود را تعیین کنید .

در مصاحبه ای با شما ، اسناد مورد نیاز برای اخذ ویزای کار در آلمان مورد بررسی قرار می گیرد.

مدت زمان اقامت شما با ویزای کار در آلمان با توجه به قرارداد کاریتان تعیین می شود.  اگر قرارداد شما به مدت 2 سال باشد ، مجوز شما نیز برای 2 سال معتبر خواهد بود . اما جدا از این شما می توانید این مدت را به دفعات بیشتر برای نیاز کاری خود تمدید کنید. برای پذیرش در کشور آلمان می توانید به مقاله ای با نام  پذیرش نیروی کار آلمان مراجعه کنید.

 

موارد قابل توجه در اخذ ویزای کار آلمان

مورد اول)

ازآنجایی که دولت آلمان در برخی از مشاغل نیازمند نیروی انسانی توانمند است، به راحتی آماده صدور ویزای کار در لیست مشاغل مورد نیازی که در دسترس دارد، می‌باشد اما یکی‌از شرط‌های اصلی دریافت ویزای کار، تسلط بر یکی‌از زبان‌های آلمانی و یا انگلیسی است اما ارائه مدرک در این رابطه اختیاری بوده و تنها کافی است که شما توانایی درک مطالب و صحبت به آن زبان را داشته باشید

مورد دوم)

ازجمله سهمیه‌هایی که دولت آلمان برای افراد مشتاق به کار قائل شده، سهمیه‌ای خاص برای مهندسین است. همانطور که از پیش به آن اشاره شد، تخصص و فن عواملی است که برای دولت آلمان بسیار حائز اهمیت است. بدین‌جهت افرادی که در شاخه‌های مهندسی دارای تخصص هستند، از امتیاز و شانس بیشتری برخوردار هستند

مورد سوم)

پس از کشورهای قدرتمندی مانند آمریکا و چین، آلمان دارنده بزرگترین اقتصاد صنعت جهان است و ازسوی دیگر به دلیل رشد کم جمعیت، کمبود نیروی انسانی و کهولت سنی شهروندان آلمانی، نیازمند نیروی انسانی جوان بوده و اغلب نیروی انسانی جوان خود را با به کار گماشتن مهاجران آسیایی جبران نموده است

مورد چهارم)

رشته های مهندسی مانند الکترونیک، مکانیک، برق، نرم افزار، کامپیوتر گرایش‌هایی هستند که بسیار مورد توجه دولت آلمان است. اگرچنانچه دارای مهارت در یکی‌از این فنون هستید به راحتی می توانید پروسه اخذ ویزای کار آلمان را با موفقیت طی کنید

مورد پنجم)

همانطور که بدان اشاره شد، مدرک زبان جهت اخذ ویزای کار آلمان، مهم نبوده و تنها کافی است که شما قدرت تکلم و درک مفاهیم را داشته باشید اما اگر چنانچه مدارکی مانند آیلتس و یا تافل را دارید می توانید آنها را نیز ارائه دهید

مورد ششم)

اخیرا دولت آلمان مشاغل تازه‌ای را در زیر شاخه مهندسی عنوان کرده که نیاز فوری به نیروی انسانی در این زمینه‌ها را دارد. در سراسر اروپا، مهندسین بی شماری هستند که درصدد برعهده داشتن شغلی مناسب در آلمان هستند. ازسوی دیگر اگر چنانچه فردی دارای تخصص در گرایش‌های مهندسی را داشته باشد در کوتاهترین مدت می‌توان کافرما و شغلی متناسب با حیطه تحصیلی همراه با درامد بسیار خوب برای فرد در آلمان حاصل کرد و فرایند کاری آن به سرعت در مدت زمان ۳ الی ۴ ماه قابل انجام است.

 

 

ویزای کاری آلمان (قوانین + شرایط)

ویزای کاری آلمان (قوانین + شرایط)

 

ویزای کاری آلمان

 

ویزای کاری آلمان با توجه به توضیحات بالا ، جزو ویزای کاری محسوب شده و تنها به افرادی متخصص در زمینه ای خاص تعلق می گیرد .که برای دریافت شغلی مرتبط با همان تخصص در کشور آلمان اقدام کرده اند .

ویزای جستجوی کار آلمان برای کسانی است که شش ماهی را برای یافتن شغلی در آن کشور فرصت دارند . تا در این بازه زمانی ، شغل مربوطه را پیدا کرده و بتوانند با کارفرمای جدیدشان قراردادی رسمی تنظیم کنند . اگر این اتفاق بیفتد مجاز می شوند که ویزای کاری را دریافت کنند .

افرادی که شانس بیشتری جهت اخذ ویزای کاری در  آلمان دارند:

 • زیر 40 سال سن داشته باشد
 • سابقه کاری عالی متناسب با رشته خود داشته باشد.
 • مدارک فنی حرفه ای از سازمان های معتبر داشته باشد.
 •  داشتن مدرک زبان آلمانی ضروری نخواهد بود .اما کسانی که می خواهند شانس بیشتری جهت اخذ ویزای کار آلمان داشته باشند می توانند به این مورد توجه داشته باشند.
 •  داشتن مدرک آیلتس یا تافل از ضروریات اخذ ویزای کار آلمان میباشد.

 

فرآیند ویزای کار آلمان

دریافت ویزای کار آلمان قبل از همه چیز نیاز به قراردادی کاری با یک شرکت آلمانی دارد تا بتوان در سفارت وقت گرفته و مدارک مورد نیاز را از آنجا دریافت کرد . بعد مصاحبه کاری اتفاق می افتد و یک تا چند ماه بعد ، تماسی از جانب سفارت با شخص گرفته خواهد شد که موافقت با درخواست او را اعلام کنند . در زمان مقرر ، شخص با مراجعه نمودن به سفارت ، پاسپورت خود را تحویل داده و طی دو الی چند هفته بعد ویزای صادر شده به دستش خواهد رسید.

 

ویژگی های ویزای کار آلمان

 

ویزای کاری آلمان (قوانین + شرایط)

ویزای کاری آلمان (قوانین + شرایط)

 

دارنده ویزای کار آلمان، می‌تواند به برآورده شدن رفاه مالی و امنیت شغلی‌اش در کشور صنعتی مانند آلمان، اطمینان حاصل کند. شرکت‌های متعددی بصورت شرکت‌ها و بیزینس‌های خانوادگی در آلمان فعالیت دارند که نیازمند نیروی انسانی جوان و فعال هستند.

شرکتهای معتبر آلمانی

علاوه بر آن حدود ۵۳ شرکت آلمانی در میان پانصد شرکت برتر جهانی می‌درخشند. شرکت‌های معروف و معتبری چون زیمنس، بی‌ام‌و، فولکس واگن و نظایر اینها که نیازمند متخصصین حرفه‌ای در زمینه فنی، مهندسی، الکترونیک، ماشین‌الات، برق، فناوری بوده و عمده اهداف آنها جذب نیروهای خارجی از طریق اشتغال‌زایی برای مهاجرین با صدور ویزای کار آلمان برای آنان است.

کشور آلمان ازجمله قدرتمندترین کشور عضو اتحادیه اروپا از نظر اقتصاد و صنعت، شناخته شده است و می‌توان در طی سال شاهد برترین نمایشگاه‌های بین المللی در زمینه‌های صنعت و تکنولوژی در شهرهای بزرگ آلمان بود. ازجمله ویژگی‌ها و مزیت‌های دریافت ویزای کار آلمان آن است که متقاضی می‌تواند طی یک بازده زمانی به دریافت اقامت دائم نیز نائل شود.

همچنین با داشتن سابقه‌ای معتبر و کسب درآمد مکفی سالیانه، متقاضی می‌تواند برای دریافت بلوکارت نیز اقدام فرماید. مادامی که فرد بتواند شغل مناسب، درآمد کافی و بلوکارت را به همراه داشته باشد، متقاضی و فرزندانش می‌توانند از تحصیل رایگان در دانشگاه‌های آلمان، بهره‌مند شوند.

علاوه بر آن ازطریق دریافت ویزای کار می‌تواند برای تمامی خانواده، همسر و فرزندان ویزا جهت ورود به خاک آلمان را فراهم نماید. همچنین سفر به دیگر کشورهای عضو اتحادیه نیز امکانپذیر و قابل دسترس است.

سازمان مهاجرتی آوات، با توجه به داشتن کادری مجرب و پیشرو، ازطریق مشاوره‌ی صدور انواع ویزاهای آلمان، ازقبیل ویزای کار آلمان می‌تواند فرصت‌های مطلوبی را برای مهاجرت متخصصین با قرارداد کار تضمینی، آینده شغلی و زندگی اجتماعی خود و خانواده‌تان را برآورده سازد.

 

ویژگی های شغل پیشنهادی

 

کاریابی در آلمان تنها با در نظر گرفتن دو مورد ممکن خواهد بود . اولا که درآمد ناخالص بر اساس قرارداد ذکر شده باید حداقل معینی را داشته باشد ، دوما شغلی که در قرارداد عنوان شده است باید با شغل های معرفی شده در لیست مشاغل مورد نیاز آلمان ، مطابقت کند.

 

راهنمای استخدام  شغل مناسب در آلمان

 

ویزای کاری آلمان (قوانین + شرایط)

ویزای کاری آلمان (قوانین + شرایط)

 

گرفتن ویزای جستجوی کار آلمان در واقع اولین قدم است. پس از آن لازم است فرد بتواند شغلی مناسب در فرصتی شش ماهه در آلمان پیدا کند. دانستن نکات زیر در این زمینه می­تواند مثمر ثمر باشد و شانس پیدا کردن موقعیت و پیشنهاد کاری خوب را بالا ببرد:

 1. داشتن رزومه کاری پربار و البته مرتبط با رشته تحصیلی و تجربه کاری خوب از نظر کارفرمایان آلمانی می­تواند امتیاز محسوب شود.
 2. تسلط نسبی به زبان آلمانی می­تواند تأثیر مثبتی در ارتباط شخص با کارفرما داشته باشد.
 3. داشتن مدارک فنی معتبر و بین­ المللی شانس استخدام را بالا می­برد.

آیا می دانید ویزای job seeker آلمان چیست؟ ویزای جاب سیکر آلمان که نام دیگر آن ویزای جستجوی کار است به ویزایی گفته می شود که فرد با هدف کار کردن وارد آلمان می شود و به دنبال کار می گردد.این ویزا دارای بازه زمانی مشخص، شرایط خاص و قوانین مخصوص به خود است.اخذ ویزای job seeker آلمان برای افرادی که شغل مناسبی پیدا نکرده اند بهترین گزینه محسوب می شود.

 

برای اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله ای با نام  ویزای جستجوی کار آلمان (ویزای job seeker آلمان) مراجعه کنید.

 

دعوتنامه کاری آلمان

جستجوی کار در آلمان را می توان از چند روش مختلف بررسی ، بهترین گزینه را انتخاب و اقدام نمود .

 

راه های پیشنهادی :

 1. دوستانی در کشور آلمان دست و پا کرده و راهنمایی های مورد نیاز از آنها درخواست شود .
 2. رزومه ای متناسب با استانداردهای رزومه نویسی در کشور آلمان تهیه شود .

تسلط به زبان آن کشور را برای خودتان یک مشکل تلقی نکنید ، چون با سپردن این کار به اشخاص متبحر در این زمینه ، تنها کافیست که سوابق تحصیلی ، فهرست مهارت ها و سوابق شغلی را به آنها ارائه کرده و با این کار هم رزومه ای استاندارد خواهید داشت و هم جایگاهی بالاتر برای شانس انتخاب شدن .

اگر زبان انگلیسی شما قابل قبول باشد ، جستجوی مشاغلی که تسلط به زبان در آنها مهم تر اعلام شده است ، انتخاب مناسب تری می شود .سوالات مربوط به علاقه اشتغال در آلمان را حتما با شور و شوق زیاد جواب بدهید که کارفرما از ماندگاری دائمی شما در کسب و کارش مطمئن باشد .

 

اعتبار ویزای کاری آلمان

ویزای کاری آلمان را معمولا چهار ساله در نظر می گیرند و اگر زمان منعقد شده در قرارداد کاری کمتر از این مدت باشد ، همان را منظور می کنند .

اقامت با ویزای کاری

زندگی در آلمان به مدت 33 ماه اشتغال در آنجا می تواند در نهایت به شرایط مجاز اخذ شدن اقامت ختم بشود . تنها در شرایطی که مدرک B1 زبان را داشته باشید ، این مدت کمتر شده و به 21 ماه تغییر خواهد کرد .

مدارک ویزای کاری آلمان

 • رزومه ای کامل
 • فرم درخواست بی ایراد
 • دو عدد عکس 4*3
 • مدارک مربوط به قرارداد کاری
 • مدرک تحصیلی مورد تایید
 • تاییدیه مدرک ZAB
 • انگیزه نامه
 • دارا بودن حداقل مدرک زبان آلمانی  ( B1 )
 • بیمه درمانی با نود روز اعتبار

مزایای ویزای کاری آلمان

 • کوتاهی زمان انجام شدن پروسه
 • اشتغال در یک کشور درجه یک
 • هزینه مقبول
 • امکان تبدیل شدن این ویزا به اقامت اروپا
 • امکان بردن خانواده به آن کشور
 • امکان اشتغال برای افراد خانواده

 

اگر تخصصی دارید و می خواهید از آن طریق مهاجرت کنید حتما مقاله ای با نام مهاجرت به آلمان از طریق تخصص را مطالعه بفرمایید.

شرایط کار در آلمان چگونه است؟

از آنجایکه شما مدارک تحصیلیتان را در خارج از آلمان کسب کرده اید ، و اکنون مایل به جذب شدن در بازار کار آلمان هستید ، دفتر فدرال آلمان شرایطی را برای مشورت به شما فراهم کرده است . برای این کار شما می توانید با خط مستقیم 30-1815-1111 049 تماس گرفته و مشاوره ابتدایی را میتوانید به دو زبان آلمان و انگلیسی دریافت کنید . آنها به شما مشاوره می دهند تا درک روشنی از آنچه توانایی شما در زمینه ای کاریتان است داشته باشید . در ضمن در طی این مراحل شما می توانید از اسناد و مدارک که برای موفقیت در فضای کار آلمان نیاز دارید و همچنین جوانب شرایط کار در آلمان بیشتر آگاه شوید .

در صورت داشتن سوالات بیشتر می توانید به صورت کتبی در مورد شناخت مهارت های حرفه ای از سایت سفارت آلمان www.bamf.de با جزئیات بیشتر آشنا شوید . فرم سوالات به دو زبان آلمانی و انگلیسی در سایت در دسترس می باشد .

 

باید بدانید که دولت آلمان از طریق تماس تلفنی نمی توانند تعیین کند که آیا شما واجد شرایط کار در بازار آلمان هستید یا نه . این موضوع فقط بصورت حضوری بررسی می شود .

 

جستجوی کار

 

هدایت شغلی

بر طبق شرایط کار در آلمان ، برای یافتن کار مناسب در این کشور باید بدانید اکثر افراد برای تصدی مشاغل در آلمان در یک سیستم دوگانه مهارت آموزی کرده اند : دوره های عملی بصورت یادگیری در شرکت و یا آموزش در مدارس حرفه و کار که بصورت تئوری صورت می گیرد .
مرکز شناسایی حرفه ای (biz) در واقع همان آژانس های کاریابی در آلمان می باشند ، به شما اطلاعاتی در زمینه مشاغل ارائه می کنند همچنین مدارکی که نیاز دارید را به شما معرفی می کنند . سپس شما به کارمندان آژانس توضیح می دهید که چه توانایی دارید و آنها در نهایت شما را به مراکز آموزش کار و یا استخدام برای تصدی شغلی معرفی می کنند .
مراکز کاریابی در سراسر آلمان وجود دارد شما می توانید با توجه به منطقه سکونت خود از طریق سایت اداره مهاجرت آلمان www.bamf.de لیست آژانس کاریابی منطقه خود را جستجو کرده و اقدام کنید .

کاریابی ها

راه های زیادی برای یافتن کار مورد نظر شما وجود دارد . بیشتر کارفرمایان از مجموعه های کاریابی و استخدام و یا مراکز کاری در منطقه خود بهره می برند تا نیروهای جدید را برای ظرفیت های خالی پیدا کنند .
مجموعه های شغلی متفاوت در سایت ها وجود دارد که راهنمای یافتن کار مناسب شرایط شما در منطقه ای که سکونت دارید، هستند. برای نمونه ،مجموعه آژانس شغلی آلمان یکی از این موارد می باشد . اگر یک حرفه جدید درخواست شود شما از طریق همین سایت ها بوسیله ایمیل آگاه می شوید .
جدا از این شما می توانید به سایت شرکت های که در منطقه شما هستند در قسمت کار یا حرفه یا شغل رفته و شرایط جذب نیرو را جستجو کنید .
علاوه بر شرایط فوق شما می توانید از طریق آگاهی روزنامه ها ،شغل مورد نظر خود را جستجو کنید . بیشتر این تبلیغات در روزههای چهارشنبه و شنبه چاپ می شود .

راه دیگر شما میتوانید برای جستجوی شغل مدارک و توانایی خود را در روزنامه ها آگاهی کنید آنها متن درخواست شما را در قسمت جستجوی شغل قرار می دهند تا در صورت نیاز برای حرفه ای مورد نظر با شما تماس بگیرند .

درخواست کار

مهمترین نکته در یافتن شغل یک رزومه خوب و کار آمد برای معرفی توانمندی های و تجربه شما ست . در آلمان همه کارفرمایان معمولا درخواست کار را بصورت کتبی با یک نامه همراه آن معمولا با عکس و امضا ، که مدارک و برگه های حرفه ای ضمیمه ای آن شده برای ارزیابی شما درخواست می کنند .
البته از آنجا که بیشتر جذب نیرو بصورت آنلاین صورت میگیرد مهم است شما قبل از ارسال مدارک جویا شوید که آیا آنها چه نوع رزومه ای از شما می خواهند .

شرایط کار

قوانین کشور آلمان برای کار در هفته، 40 ساعت فعالیت می باشد . البته برای کارهای نیمه وقت شرایط متفاوت می باشد .

ساعت کاری در هفته

شما میتوانید نهایتا در هفته 48 ساعت فعالیت کنید و این شامل کار از روز دوشنبه تا جمعه می شود . در بیشتر مناطق آلمان برای امور خدماتی و بهداشتی و … روز های یکشنبه هم فعال می باشند .

بیماری حین کار

اگر شما مریض شدید ،کارفرمای شما طبق قوانین آلمان حقوق شما را تا 60 هفته پرداخت می کند. البته بسته به بیمه و قرارداد شما دارد که توصیه می کنیم موارد جزئی را در بیمه نامه کاری خود مطالعه کنید .

 

 

مشاغل مد نظر آلمان

 • پرستاری
 • مهندس تجهیزات پزشکی
 • ردیابی خودرو
 • سنگ تراشی
 • فرآیند مدیریت برق
 • مهندسی برق
 • برق صنعتی ( مهندسی صنایع )
 • الکترونیک ( مهندس صنعتی )
 • الکترونیک ( ماشین آلات )
 • الکترونیک ( تکنولوژی درایو )
 • الکترونیک ( سیستم های ساخت و ساز )
 • الکترونیک ( انرژی و ساختمان )
 • رباتیک
 • مهندسی اتوماسیون صنایع
 • مدرس اتوماسیون صنایع
 • تکنولوژیست صنعت
 • مهندسی الکترونیک
 • شنوایی شناسی
 • توانبخشی
 • ارتوپدی
 • لوکوموتیو رانی
 • برنامه نویسی
 • توسعه نرم افزاری
 • کوره و سیستم گرمایش هوا
 • لوله کشی ، تهویه مطبوع و گرمایش
 • ساخت و ساز ساختمانی
 • متخصص فن آوری فلزی
 • متخصص فن آوری ساخت
 • مهندسی برق
 • مهندسی ساختمان
 • تکنولوژی ماشین آلات الکترونیکی
 • سازه های الکتریکی
 • مهندسی جوش
 • بهداشت ، مراقبت و درمان
 • مهندسی فن آوری اطلاعات
 • مهندسی تجهیزات و ابزار
 • تحقیقات فنی و توسعه علم
 • مهندسی مکاترونیک
 • مهندسی مکانیک
 • مهندسی خودرو و فلزات

 

اگر در مورد مهاجرت کاری به آلمان در سال  2020 و پیدا کردن شغل مناسب و یا بررسی وضعیت شغلی شما برای مهاجرت به آلمان سوالی برایتان پیش آمده می توانید به مقاله ای بانام لیست مشاغل مورد نیاز آلمان (راهنمای کامل ویزای کاری) مراجعه کنید.

 

تمدید ویزای کاری آلمان

تمدید ویزای کاری بستگی به دارا بودن تمامی مدرک ها و شرایطی دارد که در شروع پروسه الزامی اعلام شده بودند .

کاریابی در آلمان

کاریابی در آلمان زمانی اتفاق خواهد افتاد که شرایط زیر مهیا باشند :

 • داشتن مدرک زبان آلمانی ، مدرک زبان انگلیسی و یا هر دو
 • ارائه دادن سابقه ای مستند از کار ، به صورت ترجمه
 • ارائه رزومه ای درخور ، تخصصی و متناسب با مشاغل اعلام شده
 • موفقیت در مصاحبه

دوره های کاراموزی و تجربه کار در آلمان

 

تکمیل دوره کاراموزی یکی از بهترین راه های افزایش مهارت های شما در بزرگترین اقتصاد اروپا یعنی آلمان است. همزمان با ارتقا توانایی های خود از سبک زندگی آلمانی لذت خواهید برد. دوره های کاراموزی در آلمان بین سه ماه تا یک سال بوده و در اکثر آن ها هزینه ها بر عهده کمپانی خواهد بود. در دسته که هزینه پرداخت نمی شود نیز بورسیه ای برای کاراموز در نظر گرفته می شود. این عوامل به سازمانی که برای آن کار می کنید و حضور شما برای بررسی شرایط و ضوابط کار قبل از قرار داد بستگی دارد.

دانشگاه شما نیز می تواند برای اخذ یک دوره کاراموزی در آلمان به شما کمک کند و کمپانی های آلمانی نیز از ارتباط مستقیم قدردانی می کنند.

 

تایید رزومه ی معتبر

تایید رزومه شما توسط دانشگاه و ارسال آن از طرف دانشگاه اعتبار بیشتری برای کمپانی های آلمانی دارد.مرخصی سالیانه کارمندانی که پنج روز در هفته کار می کنند ۲۰ روز است. برای کارکنان کمپانی های صنعتی بین ۲۵ تا ۳۰ روز می باشد. همچنین آلمان به نسبت سایر کشورهای اروپایی از تعطیلات رسمی بیشتری برخوردار بوده . به این ترتیب همواره زمان کافی برای سفر و لذت بردن در آلمان را خواهید داشت.

محیط های کاری در آلمان بسیار حرفه ای و منظم هستند. قوانین جامعی برای همه کارکنان وجود دارد و کسی از کارش خسته نخواهد شد.

 

 

نکات مهم در رابطه با اخذ ویزای کار آلمان

 

نکته اول

اگر چنانچه به زبان انگلیسی و یا آلمانی مسلط نیستید، دریافت ویزای کار امکانپذیر خواهد بود

نکته دوم

شانس بهتری خواهید داشت اگر بتوانید اطلاعاتی مفید در رابطه با چگونگی کار در شرکت‌ها و کمپانی‌های مرتبط با شاخه کاری‌تان داشته باشید

نکته سوم

جهت صدور ویزای کار آلمان، بایستی قراردادی تضمین شده با یک شرکت آلمانی و پیشنهاد شغلی مناسب ازسوی یک کارفرمای معتبر داشته باشید. درواقع پس از دریافت پیشنهاد کاری که ازسوی سازمان مهاجرتی آوات برای شما صورت می‌پذیرد، وارد مرحله وقت و زمان مصاحبه در سفارت می‌شوید

 

نکته چهارم

مصاحبه‌ای که در سفارت با شما به عمل می‌آید بدین ترتیب است که یک سری پرسش‌ها پیرامون اهداف و سوابق کاری‌تان شده و مدارک مرتبط را از شما دریافت می‌کنند. ظرف دو الی سه ماه پرونده تان مورد بررسی قرار گرفته و پاسخ نهایی به شما اعلام خواهد شد

 

نکته پنجم

اگر چنانچه ویزای کار شما مورد پذیرش واقع شد در روز مقرر مجدد بایستی با توجه به وقتی که از قبل رزرو کردید، به سفارت رفته پاسپورت خود را تحویل دهید تا در مدت یک الی دو هفته ویزای کار شما آماده شده و به شما ارائه گردد

نکته ششم

شغل مورد نظر جهت اخذ ویزای کار بایستی دارای ویژگی‌هایی باشد از جمله آنکه میزان درآمد آن بایستی حداقل حدود ۵۱،۰۰۰ یورو بوده باشد که بصورت ماهانه ۴،۲۵۰ یورو برآورد می‌شود. علاوه بر آن شغل انتخابی بایستی جزء مشاغل مورد نیاز آلمان در سال ۲۰۱۹ باشد

نکته هفتم

توجه داشته باشید شما جهت دریافت پیشنهاد شغلی ازسوی یک شرکت آلمانی، بایستی خود را مشتاق به کار در حوزه مورد نظرتان نشان دهید. اگر چنانچه کارفرمایان به شما به دانش و قدرت کاری‌تان اطمینان کنند به‌صورت نیروی کار دائم بر شما سرمایه‌گذاری می‌شود

 

 

 

شرایط لازم جهت دریافت کارت آبی آلمان

بلو کارت یا کارت آبی آلمان مزایای بسیاری خواهد داشت و اخذ آن یعنی تضمین قرارداد کاری شما و پیس از اخذ آن میتوانید به راحتی در هر نقطه از آلمان مشغول به کار شوید. اخذ کارت آبی آلمان خود نیز شرایط خاصی خواهد داشت که فرد متقاضی باید پیش از هر چیزی آنها را داشته باشد. از جمله شرایط اخذ کارت آبی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افرادی که خارج از اتحادیه اروپا زندگی می کنند باید فارغ التحصیل یکی از دانشگاه های معتبر بوده باشند.
 •  داشتن پیشنهاد کاری مهمترین عامل خواهد بود که حتما باید پیشنهاد کاری داشته باشید. همچنین لازم به ذکر است که جهت دریافت کارت آبی باید برگه قرارداد کاری با کارفرمای خود را ارائه نمایید که با رشته شما متناسب بوده و هیچ تمایزی در آن وجود نداشته باشد.
 •  در قراردادی که ارائه می دهید باید در سال بیش از 45 هزار یورو برای متقاضی در نظر گرفته شود. اما در برخی موارد و رشته های تحصیلی مختلف این مبلغ 35 هزار یورو نیز می تواند باشد.
 • اقامت کارت آبی بستگی به قرارداد شما خواهد داشت و به مدت اقامت خود می توانید کارت آبی دریافت نمایید اما باید در نظر داشت که امکان اخذ کارت آبی برای اقامت دائم نیز وجود خواهد داشت. معمولا در هفته حدود 41 ساعت کار انجام خواهد شد که بیش از سایر کشور های اروپایی در نظر گرفته شده است.

کارت آبی آلمان مزایای بسیاری خواهد داشت که از این مزایا می توان به بهره مند شدن از تسهیلات ویژه ای که برای کارکنان در نظر گرفته شده است در نظر گرفت.

سوالهای متداول

🙋‍♀️1.چرا کشور آلمان برای کار مناسب است؟

-کشور آلمان یکی از صنعتی ترین کشورهای دنیاست , اما با کمبود نیروی کار متخصص روبه روست از این رو گزینه ی مناسبی برای افراد متخصص جویای کار است.

🙋‍♀️2.با 42 سال نس آیا می توانم برای میزای کاری آلمان اقدام کنم؟

-حداکثر سن برای دریافت ویزای کاری آلمان 40سال میباشد,اما در مواردی هم مشاهده شده که با توجه به رشته ی تخصصی و اینکه آلمان به نیروی کار آن رشته نیازمند است,فردی بالای 40 سال موفق به دریافت این ویزا شده است.

🙋‍♀️3.بهترین شهر آلمان برای کار و دریافت دستمزد خوب کدام شهر است؟

-قبل از هر گونه اقدام بهتر است در این زمینه با افراد متخصص مشورت کنید اما احتمال پیدا کردن کار مناسب در شهرهای صنعتی مثل مونیخ و کلن بیشتر است.

 

 

 

 

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *