رد کردن لینک ها

ویزای تحصیلی

ویزای تحصیلی
رتبه دادن به این مطلب

اخذ ویزای تحصیلی

یکی از انواع ویزا و راههای ورود به دیگر کشورها اخذ ویزای تحصیلی است که یکی از پر طرفدار ترین ویزاهاست.در بین دانشجوهای ایرانی که قصد تحصیل در خارج از کشور را دارند این ویزا  یکی از منطقی ترین راه های خروج از کشور است، چرا که دانشجویان با این ویزا میتوانند با کمترین هزینه از کشور خارج شده و پایه های اقامت خود را در کشوری دیگر بسازند و از طرفی چون برای تحصیل مهاجرت میکنند احتمال گرفتن ویزا برای این افراد بسیار بالاست. موضوعاتی که در این مقاله مطالعه خواهید کرد: شرایط صدور ویزای تحصیلی ، مزایای ویزای تحصیلی ، معایب ویزای تحصیلی و همچنین خلاصه ای در مورد ویزای تحصیلی برخی کشورهای پر متقاضی نظیر کانادا ، فرانسه و آمریکا .

ویزای تحصیلی مزیت های بسیاری دارد اما از طرفی محدودیت هایی نیز دارد. به عنوان مثال افرادی که این ویزا را دارند نمی توانند بصورت تمام وقت کار کنند و نهایتا بیست ساعت در هفته اجازه کار دارند.

ویزای تحصیلی در همه ی کشورها به متقاضیان اجازه بردن همراه نمیدهد و در خیلی از کشورهای اروپایی افرادی که این ویزا را اخذ می نمایند نمی توانند حداقل برای مدتی با خود همراه ببرند و همراهان باید بعد از ورود شخص اصلی برای گرفتن ویزا اقدام نمایند.

در بسیاری از کشورها دانش آموزان ملزم به اخذ ویزا به منظور تحصیل در تابستان، ترم یا سال هستند.

 منبع اطلاعاتی ویزای تحصیلی برای هر کشور، سفارت یا کنسولگری آن است که البته باتوجه به سخت تر شدن روز به روز پروسه اخذ ویزای تحصیلی امروزه افرادی که قصد دارند ویزای تحصیلی دریافت کنند به وکیل مهاجرت و موسسات اعزام دانشجو مراجعه میکنند که بصورت تضمینی پروسه اخذ ویزای تحصیلی شان انجام گیرد.

 هر کشور ممکن است لزومات متفاوتی برای ویزای تحصیلی داشته باشد. با این حال یکسری آیتم ها به طور معمول مانند: عکس، هزینه تحصیل، اثبات بودجه برای حمایت از دانش آموز در حین تحصیل در خارج از کشور، برگه اثبات ثبت نام ، اثر انگشت و … وجود دارد. در بعضی موارد برای اخذ ویزای تحصیلی دانش آموز باید عدم سو پیشینه و پس زمینه کیفری نشان دهد. ویزای تحصیلی با نام های متفاوتی برای کشورها ارائه  می شود. در ایالات متحده برای دانش آموزان بین المللی ویزای f-1  یا J-1  یا M-1  …..صادر می شود.

 

تمامی دانش آموزان پذیرفته شده برای برنامه های تمام وقت تا زمانی که بتوانند ساپورت مالی برای حداقل  یک سال تحصیل را ارائه دهند  ویزای تحصیلی F-1 دریافت می کنند . برخی از دانش آموزان هم ویزای  تحصیلی J-1 دریافت می کنند دانشجویانی نظیر دانشجویان برنامه های تبادلی یا دانشجویانی که حداقل ۵۰ درصد از بودجه خود را از منابعی غیر از منابع شخصی یا خانوادگی تامین می کنند. به طور مثال بورس  تحصیلی،کمک هزینه تحصیلی، و …(بیشتر مخصوص دانشجویان محقق).  ویزای تحصیلی M-1 برای دانشجویانی است که برای گذراندن دوره ای در موسسه فنی و حرفه ای ویزا لازم دارند و نیازی به مدرک دانشگاهی نیست که این ویزا قابل تبدیل به ویزای دانشجویی نمیباشد و شخص اجازه کار خارج از محل  تحصیل را ندارد.

برای کشورهای حوزه شنگن نیز هر دانش آموز نیاز به ویزای دانشجویی برای ورود و تحصیل در منطقه  شنگن دارد . دانش آموزانی که مدت تحصیل آنها طولانی است باید بعد از اخذ ویزای تحصیلی و ورود به حوزه شنگن برای اجازه اقامت خود اقدام کنند زیرا ویزای آنها معمولا بیشتر از ۹۰ روز اعتبار ندارد.

این اجازه اقامت در پاسپورت شما مهر می شود  نکته مهم در رابطه با این اجازه اقامت این است که شما می توانید آزادانه به سراسر مناطق شنگن سفر کنید. به این نکته دقت کنید که حداقل یک ماه را در محلی که ویزای تحصیلی برای آن اخذ کردید زندگی  کرده باشید . اگر بعد از اتمام تحصیل خود مایل به سفر به اروپا بودید باید مجددا از محل زندگی اصلی  خود اقدام کنید . ویزای شما معمولا در بیشترین مدت ۳ ماه به طول می انجامد تا صادر شودویزای تحصیلی برای حوزه های شنگن ویزای نوع D محسوب می شود که می تواند چند بار ورود نیز باشد و زیر مجموعه نوع ویزای ملی می باشد.

برای کشور کانادا، همچنین به همین صورت دانشجویان خارج نیاز به ویزای تحصیلی دارند. شرایط کلی  برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا نیز مانند مابقی نیازمند چند مورد اصلی نظیر: نامه قبولی  پذیرش از  موسسه یا دانشگاهی در کانادا، برگه اثبات  مالی برای پرداخت شهریه و هزینه زندگی ، برگه اثبات  سلامت و معاینه پزشکی و… می باشد.

برای کشور اسپانیا ویزای تحصیلی به برنامه هایی تعلق می گیرد که مدت آنها حداقل ۹۰ روز باشد اگرکمتر از ۹۰ روز باشد ویزای دانشجویی تعلق نمی گیرد.

برای کشور انگلستان اگر قصد گذراندن دوره زبان یا دوره های تحقیقاتی را دارید ویزای تحصیلی کوتاه  مدت صادر می شود که با آن اجازه ورود به مدرسه یا دانشگاه را برای ادامه تحصیل ندارید. اما اگر ویزا برای تحصیل بلند مدت می خواهید می توانید برای ویزای تحصیلی Tier 4  اقدام کنید.

شرایط صدور ویزای تحصیلی

ویزای تحصیلی، ویزایی بلندمدت است که برای متقاضیان ادامه تحصیل در خارج از کشور صادر میشود. به عبارت دیگر این ویزا، راهی مطمئن و بصرفه برای مهاجرت است که طرفدارن خاص خود را دارد و اخذ آن، شرایط ویژه ­ای را میطلبد. در این مقاله قصد داریم شرایط لازم برای اخذ ویزا و مزایا و معایب آن را توضیح دهیم و سپس به معرفی نحوه دریافت ویزای چند کشور پرطرفدار بپردازیم.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی

در وهله اول، متقاضی اخذ ویزای تحصیلی باید از یکی از دانشگاه­های کشور موردنظر پذیرش بگیرد؛ سپس با استفاده از این پذیرش تحصیلی برای دریافت ویزا اقدام کند. متقاضی پس از گرفتن پذیرش تحصیلی و ارائه درخواست برای اخذ ویزا باید به سفارت ثابت کند که از پس هزینه­ های تحصیل در دانشگاه و زندگی در کشور مدنظر برمی­آید.

شرط سوم برای اخذ ویزا، داشتن سطح زبان متناسب با دانشگاه موردنظر و گاهاً داشتن مدرک زبان است.بالا نبودن سن متقاضی و عدم وجود فاصله بین زمان فارغ ­التحصیلی و اخذ پذیرش از دانشگاه خارجی، یکی دیگر از شرایط خاص این نوع ویزا است. در غیر این صورت متقاضی باید دلایل قانع­ کننده بخاطر وجود این گپ زمانی ارائه دهد.

داشتن سابقه کاری مرتبط با رشته تحصیلی نیز تاثیر بسزایی بر تایید صلاحیت فرد برای اخذ ویزا دارد زیرا نشان میدهد که شخص عملاً از علم خود استفاده کرده و از سطح سواد و تجربه کافی برخوردار است.

مزایای ویزای تحصیلی

  • دارندگان ویزا میتوانند در یکی از بهترین کشورهای دنیا، زندگی و در یکی از معتبرترین دانشگاه­های دنیا، تحصیل کنند.
  • دارندگان ویزا میتوانند در دوران تحصیل برای ملاقات با خانواده به کشور محل اقامت خود رفته و برگردند.
  • دارندگان ویزا میتوانند در حین تحصیل، کار هم کنند.
  • دارندگان ویزا در کشور مقصد از یک سری معافیتها و تخفیف ها برخوردار هستند.

معایب ویزای تحصیلی

  • محدودیت در کار کردن و کسب درآمد، یکی از معایب قابل توجه این ویزا است.
  • معلوم نیست که دارندگان ویزا بعد از فارغ ­التحصیلی موفق به اخذ اقامت کشور مربوطه شوند یا نه.
  • دارندگان ویزا مجاز به ارسال دعوتنامه برای افراد دیگر نیستند.

ویزای تحصیلی کانادا

کانادا، یکی از مقاصد اصلی دانشجویان است. هر ساله افراد زیادی با هدف ادامه تحصیل به کانادا میروند. برای تحصیل در این کشور پهناور ملزم به اخذ ویزای کانادا هستیم. داشتن مدرک زبان، گواهی بانک دال بر تمکن مالی متقاضی، اسناد مالکیت، نامه CAQ (برای متقاضیان استان کبک کانادا)، گواهی سابقه کاری مرتبط با رشته تحصیلی و داشتن پلان تحصیلی، لازمه اخذ  ویزای کانادا هستند.

اگر متقاضی موفق به دریافت پذیرش از یکی از دانشگاه­های کانادا شود اما از تمکن مالی برخوردار نباشد؛ بدون شک سفارت کانادا درخواست وی مبنی بر اخذ ویزای تحصیلی را رد خواهد کرد اما اگر شخص موفق به دریافت بورسیه از دانشگاه مدنظر شود دیگر به گواهی تمکن مالی نیاز نخواهد داشت.

علاوه بر موارد فوق الذکر، متقاضیان دریافت ویزای تحصیلی کانادا باید یک سری مدارک دیگر اعم از ترجمه شناسنامه، پاسپورت و… را نیز به سفارت تحویل دهد.

ویزای تحصیلی فرانسه

تحصیل رایگان در یکی از دانشگاه­های معتبر اروپا، رویای اکثر دانشجویان است؛ رویایی که با اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه­های فرانسوی محقق خواهد شد. همانطور که میدانیم برای تحصیل در فرانسه باید ویزای تحصیلی این کشور را دریافت کنیم. در واقع پس از گرفتن پذیرش از یکی از دانشگاه­های فرانسه باید از طریق سفارت این کشور برای اخذ ویزای فرانسه اقدام کنیم. مدارکی که سفارت فرانسه برای صدور ویزا طلب میکند عبارتند از:پاسپورت، اصل و ترجمه مدارک شناسایی، رزومه تحصیلی، انگیزه ­نامه، اصل و ترجمه مدرک کارشناسی، مدرک زبان، محل اقامت متقاضی در فرانسه و مدارکی که دال بر تمکن مالی متقاضی باشند.

اگرچه بیشتر افراد تصور میکنند که داشتن استطاعت مالی مهمترین شرط برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه است اما بد نیست بدانید که شرط اصلی، داشتن مدرک زبان فرانسوی است زیرا اصولاً فرانسویها حاضر نخواهند شد که با شما با زبانی غیر فرانسوی صحبت کنند.

ویزای تحصیلی آمریکا

بدون تردید آمریکا یکی از مقاصد اصلی دانشجویانی است که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند اما نکته حائز اهمیت در این مورد این است که تمام دانشگاه­های دولتی و خصوصی آمریکا، هزینه دریافت میکنند. به هر حال علاقمندان تحصیل در آمریکا برای اخذ ویزای  این کشور میبایست پس از گرفتن پذیرش از یکی از دانشگاه­های آمریکایی با ارائه مدارک لازم از قبیل فرمهای اداری مربوطه، پاسپورت، مدارک شناسایی، رسید پرداخت هزینه سفارت، مدارک تحصیلی، ریز نمرات تحصیلی، مدرک زبان، مدارکی که تمکن مالی متقاضی را اثبات کنند و دلیل ادامه تحصیل در آمریکا به سفارت این کشور، درخواست اخذ ویزای تحصیلی بدهند.

اگر هم نیازمند اطلاعات در خصوص ویزای کاری و روند دریافت ویزای کاری و مدارک لازم هستید، میتواند با ما تماس بگیرید.

همچنین برای اطلاعات راجع به وقت سفارت و مدارک لازم برای تعیین وقت سفارت می توانید به این صفحات مراجعه فرمایید.

سوالات متداول در خصوص ویزای تحصیلی

۱- فواید دریافت ویزای تحصیلی

معمولا یکی از ساده ترین و اولین روش های اقدام برای مهاجرت می باشد. به همین دلیل دریافت ویزای تحصیلی معمولا در زمان کمتری امکان پذیر می باشد. علاوه بر این در صورت داشتن رزومه خوب امکان گرفتن فاند تحصیلی و تحت پوشش قرار گرفتن هزینه ها می باشد.

۲- محدودیت های اقدام از طریق ویزای تحصیلی

عدم اجازه کار به صورت تمام وقت ( معمولا با توجه به مقطع تحصیلی و قوانین دانشگاه تعداد ساعات محدودی در هفته اجازه کار داده می شود)- دریافت اقامت دائم و پاسپورت کشور مورد نظر قطعی نیست (گرچه تحصیل تسهیل کننده می باشد). امکان ارسال دعوت نامه به خانواده و دوستان وجود ندارد.

به گفتگو بپیوندید

بازگشت به بالای صفحه