شماره تماس : 02191012193 - ساعات کاری 9 صبح الی 18 پنجشنبه ها 9 صبح الی 14

ویزای تحصیلی ترکیه

خلاصه مقاله : یکی از راه‌هایی که افراد برای آشنایی با فرهنگ و استفاده از منابع علمی یک کشور، استفاده می‌کنند، تحصیل در آن کشور است. کشور ترکیه به دلیل داشتن دانشگاه‌های بین‌المللی و سطح بالا که از لحاظ علمی که در سطح جهانی اعتبار دارند، همواره مورد توجه بسیاری از افراد محصل کشورهای خارجی بوده است. به دلیل همین اعتبار مدارک دانشگاه‌های ترکیه، با داشتن این مدارک تحصیلی به آسانی می‌توان در نقاط دیگر اروپا کار پیدا کرد. کشور ایران نیز جزو کشورهایی است که سالانه دانشجوهای زیادی برای تحصیل در دانشگاه‌های کشور ترکیه، اقدام می‌کنند. در این پست بررسی می‌کنیم که چطور می‌توان برای اخذ ویزای تحصیلی ترکیه اقدام کرد.
ویزای تحصیلی ترکیه

ویزای تحصیلی ترکیه

فهرست مقاله
ویزای تحصیلی ترکیه
ویزای تحصیلی ترکیه

ویزای تحصیلی ترکیه

یکی از راه‌هایی که افراد برای آشنایی با فرهنگ و استفاده از منابع علمی یک کشور، استفاده می‌کنند، تحصیل در آن کشور است. کشور ترکیه به دلیل داشتن دانشگاه‌های بین‌المللی و سطح بالا که از لحاظ علمی که در سطح جهانی اعتبار دارند، همواره مورد توجه بسیاری از افراد محصل کشورهای خارجی بوده است. به دلیل همین اعتبار مدارک دانشگاه‌های ترکیه، با داشتن این مدارک تحصیلی به آسانی می‌توان در نقاط دیگر اروپا کار پیدا کرد. کشور ایران نیز جزو کشورهایی است که سالانه دانشجوهای زیادی برای تحصیل در دانشگاه‌های کشور ترکیه، اقدام می‌کنند. در این پست بررسی می‌کنیم که چطور می‌توان برای اخذ ویزای تحصیلی ترکیه اقدام کرد.

مدارس ترکیه

دوره ی ابتدایی در ترکیه 5 سال است. شروع به تحصیل در ترکیه از سن 6 سالگی می باشد. به طور کلی، دو نوع مدرسه در ترکیه وجود دارد: دولتی و خصوصی. یکی از زبان های انگلیسی، فرانسوی، اسپانیایی یا آلمانی در مدارس ترکیه به عنوان زبان خارجی تدریس می شود. در برخی از مدارس خصوصی ترکیه نیز دو زبان خارجی به صورت همزمان تدریس می شود.

پس از دوره ابتدایی دوره ی راهنمایی است که 3 سال طول می کشد. دوره ی دبیرستان نیز 4 یا 5 سال است.

دبیرستان های ترکیه دو نوع هستند. دبیرستان های دولتی طبق برنامه آموزشی استاندارد عمل می کنند. اما دبیرستان های آناتولی ترکیه بر زبان های خارجه تأکید بیشتری می کنند. در پایان سال چهارم دبیرستان یک امتحان جامع برگزار می شود که مبنای ورود به دانشگاه های ترکیه است. در دبیرستان هایی که دوره تحصیلی آن ها پنج سال است، یک سال برای آموزش زبان خارجی اختصاص می یابد.

 

مراحل دریافت ویزای تحصیلی ترکیه

بعد از گرفتن پذیرش در هریک از دانشگاه های ترکیه باید دانشجویان باید به دفتر دانشگاه پذیرنده بروند. پس از پرداخت شهریه و تکمیل مراحل اداره ثبت نام در دانشگاه انجام می شود. سپس برای دریافت ویزای تحصیلی ترکیه دانشگاه گواهی تایید پذیرش در این دانشگاه را به دانشجو اعطا می کند. دانشجو با در دست داشتن این گواهی به کشور خود مراجعه کرده و سفارت یا کنسولگری کشور ترکیه یک ویزای دانشجویی تحصیلی ترکیه دریافت می کند. اعتبار این ویزا از زمان ورود به ترکیه یک ماه است. در این مدت دانشجو فرصت دارد برای دریافت دفترچه اقامت خود را به اداره امنیت معرفی کند.

ویزای تحصیلی ترکیه از داخل ترکیه صادر نمی شود و فرد باید از کشور محل اقامت یا تابعیت خود اقدام به دریافت آن بکند. .فرد برای  مهاجرت به ترکیه و دریافت ویزای تحصیلی ترکیه خود باید ابتدا به صورت آنلاین از نزدیکترین سفارت ترکیه وقت مصاحبه حضوری دریافت نماید. سپس فرم ها و مدارک مورد نیاز را به سفارت ارسال نمیاد. این فرم ها به صورت آنلاین یا از طریق کنسولگری های ترکیه در هر نقطه ای قابل تهیه هستند.

سفارت با بررسی مدارک نوبت مصاحبه حضوری را برای فرد تعیین می کند. باید توجه داشت که در نوبت مصاحبه حضوری برای دریافت ویزای تحصیلی ترکیه، فرد باید شخصا حضور فیزیکی داشته باشد و راه دیگری جز این وجود ندارد.

دانشجویانی که پیش از شروع ترم های تحصیلی خود موظف به گذراندن دوره یک ساله زبان ترکی هستند مراحل دریافت ویزای تحصیلی ترکیه را پس از دریافت تاییدیه و مجوز شرکت در این دوره و طی مراحل اداری آن شروع کنند. مراکز همسان سازی وزارت آموزش و پرورش ترکیه و دانشگاه های پذیرنده دانشجو این دوره های زبان ترکی را برگزار می کنند.

 

مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی ترکیه

 • اصل پاسپورت با اعتبار یک سال
 • کپی صفحه اول پاسپورت در کاغذ A4
 • عکس پرسنلی در قطع و تعداد مورد نیاز
 • نامه پذیرش از دانشگاه پذیرنده
 • فیش پرداخت شهریه
 • فرم تقاضای ویزای دانشجویی به صورت تایپ شده و پرینت شده در برگه دورو
 • مدرک بیمه بهداشتی
 • اثبات مدارک مربوط به بلیط بازگشت
 • مدارک اثبات تمکن مالی و حمایت از مدت یک سال تحصیل و زندگی در ترکیه
 • هزینه ویزا بسته به ملیت فرد و محل اقامت
 • گواهی پزشکی
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • تاریخ انقضای پاسپورت فرد نباید کمتر از یک سال باشد.

از زمان درخواست دریافت ویزای دانشجویی تا مهر شدن ویزای تحصیلی ترکیه در پاسپورت فرد ممکن است ۸ هفته به طول بیانجامد. در صورتی که دانشگاه پذیرنده همکاری نموده و از طریق ایمیل پذیرش فرد را به کنسولگری اعلام کند دانشجو می تواند پیش از عزیمت به ترکیه جهت ثبت نام ویزای یک ماهه تحصیلی ترکیه خود را دریافت کند و از سفر بازگشت غیر ضروری به کشور خود اجتناب کند.

در موارد کمی در صورت خروج دانشجو از ترکیه از زمان دریافت ویزای تحصیلی ترکیه تا زمان دریافت دفترچه اقامت احتمال دارد ویزای یک ماهه وی باطل شود.

 

مدارک لازم برای دریافت دفترچه اقامت ویزای تحصیلی ترکیه

 • اصل پاسپورت
 • کپی صفحه اول پاسپورت در کاغذ A4
 • کپی صفحات مهر خورده پاسپورت
 • عکس پرسنلی در ابعاد و تعداد مورد نیاز
 • نامه ای که در مدت اقامت یک ماهه در ترکیه از دانشگاه اخذ شده.
 • برای دریافت دفترچه اقامت دانشجو موظف است پس از طی شدن دوره موقت یک ماهه از طریق معرفی خود به اداره امنیت ترکیه، دفترچه اقامت یک ساله خود را دریافت کند.
 • برای دریافت ویزا دانشجو باید هزینه ای نیز در اداره امنیت پرداخت شود.

تمدید اعتبار ویزای تحصیلی

ویزای تحصیلی ترکیه به صورت یک ساله صادر می شود. دانشجو باید تا پایان تحصیلات خود هر سال برای تمدید این ویزا اقدام کند. دانشجویان برای تمدید ویزای تحصیلی ترکیه و دفترچه اقامت خود شصت روز قبل از پایان مجوز اقامت خود مجددا به اداره امنیت مراجعه نمایند و با ارائه مدارک شناسایی و مدارک دانشگاهی لازم فرم درخواست تجدید نظر را پر نموده و ارسال نمایند. مجوز اقامت مجدد ویزای تحصیلی در مدت باقیمانده صادر خواهد شد.

 

تحصیل در دانشگاه های ترکیه

در ترکیه دو نوع دانشگاه دولتی و خصوصی وجود دارد. هزینه ی تحصیل در دانشگاه های دولتی بسیار کمتر از دانشگاه های خصوصی این کشور است. در حقیقت دانشگاه های دولتی شهریه ندارند. هزینه های خوابگاه و شهریه در دانشگاه های خصوصی بیشتر است. از طرفی نیز خوابگاه های دانشگاه های خصوصی امکانات رفاهی بیشتری را فراهم می کنند.

سیستم آموزشی ترکیه همانند ایران برگرفته از سیستم آموزشی غرب بوده و بر مبنای ترمی-واحدی است. زبان تدریس دانشگاه های مختلف تفاوت می کند. در برخی دانشگاه ها به زبان ترکی، و برخی دیگر به زبان انگلیسی و فرانسوی و حتی آلمانی تدریس می شود.

دانشگاه های ترکیه در سه ترم پاییز، زمستان و تابستان برگزار می شوند.. شروع ترم اول اکتبر و پایان آن ماه ژانویه است. ترم دوم نیز بین ماه های فوریه و ژوئن برگزار می شود.

به منظور تحصیل در ترکیه، یک دانشجوی معمولی در ترکیه ماهیانه باید حداقل 500 دلار آمریکا را برای مخارجی چون مسکن، غذا، پوشاک، سرگرمی، حمل و نقل و هزینه های مکالمه هزینه کند. هزینه ی کتاب و غیره نیز بین 100 تا 150 دلار آمریکا است. لازم به ذکر است که هزینه زندگی و تحصیل در ترکیه بسیار وابسته به سبک زندگی، منطقه محل زندگی و مقطع تحصیلی و دانشگاه محل تحصیل می باشد.

برای آنکه با تمام موارد از جمله هزینه ها و بورسیه ها اقامت از طریق تحصیل و … پیشنهاد می کنیم مطلب تحصیل در ترکیه حتما مطالعه بفرمایید چرا که در این مقاله تمامی موارد کاملا ذکر شده است.

تحصیل در دانشگاه های دولتی انگلیسی زبان ترکیه

این دانشگاه ها از پرمتقاضی ترین دانشگاه های ترکیه در بین مهاجران است. برای ورود به این دانشگاه ها قبولی در آزمون ورودی و داشتن مدرک تحصیلی با معدل خوب در دوره تحصیلی قبل ضروری است. همچنین متقاضیان باید در آزمون زبان، حد نصاب را کسب کنند. دانشگاه فنی خاورمیانه (MEUT)از جمله معروف ترین دانشگاه های ترکیه است که به زبان انگلیسی در آن تدریس می شود. این دانشگاه در آنکارا واقع است.

دانشگاه بغازیچی نیز اولین دانشگاهی است که ایالات متحده آمریکا در یک کشور تاسیس کرده است و به زبان انگلیسی در آن ارائه می شود. این مرکز دانشگاهی در استانبول قرار دارد. دانشگاه آیدین استانبول، دانشگاه تی ای دی و دانشگاه شهیر استانبول نیز جزء دانشگاه های انگلیسی زبان ترکیه هستند.

 

تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه

دانشگاه های خصوصی خوبی در ترکیه وجود دارد. دانشگاه بیلکنت، سابانچی و کوک تعدادی از دانشگاه های خصوصی مطرح کشور ترکیه هستند. شرط اصلی برای ورود به این دانشگاه ها داشتن رزومه ی تحصیلی خوب است. چنانکه حداقل معدل برای ورود به دانشگاه های خصوصی ترکیه 16 است. دانشگاه های خصوصی ترکیه آزمون ورودی ندارند. همچنین همانند سایر دانشگاه های بین المللی سراسر دنیا، مدرک بین المللی زبان مثل IELTS یا TOEFl برای ورود ضروری است.

گرچه برخی دانشگاه ها آزمون هایی مانند GRE، SAT یا GMAT را ملاک ارزیابی زبان خود قرار می دهند.

برخی از دانشگاه های معتبر ترکیه برای تحصیل در ترکیه

 1. دانشگاه حاجت تپه
 2. دانشگاه آنکارا
 3. دانشگاه چوکوروا
 4. دانشگاه آتاتورک
 5. دانشگاه دوکوزایلول
 6. دانشگاه بیلکنت
 7. دانشگاه خاورمیانه
 8. دانشگاه فنی استامبول
 9. دانشگاه بوغازیچی
 10. دانشگاه آناتولی
 11. دانشگاه اژه
 12. دانشگاه کارادنیز
 13. دانشگاه مرمره
 14. دانشگاه فنی ییلدیز
 15. دانشگاه معمار سینان
 16. دانشگاه استانبول
 17. دانشگاه غازی

دانشگاه آکدینز

 

دانشگاه آنکارا

 

دانشگاه آتاتورک

 

دانشگاه خاورمیانه

 

دانشگاه قاضی

هزینه های زندگی در ترکیه

دانشجویان در ترکیه می توانند با ارائه کارت دانشجویی از تخفیف دانشجویی برای دریافت بلیت حمل و نقل درون شهری برخوردار شوند. که البته این تخفیف تنها مختص حمل و نقل درون شهری ترکیه است.

 

هزینه های رستوران
مبلغ هزینه عنوان هزینه
حدود 5 لیره منوی دانشجویی
2 تا 5 لیره چای و قهوه ( هر فنجان)
20 لیره یک وعده غذا در یک رستوران ارزان
70 لیره غذا در یک رستوران متوسط ( برای دو نفر)
17 لیره غذا در مک دونالد

 

هزینه های حمل و نقل
مبلغ هزینه عنوان هزینه
1.5 لیره بلیت اتوبوس برای دانشجویان
7 لیره بلیت مینی بوس از تکسیم تا کادیکوی
4.18 لیره تاکسی به ازای هر 1 کیلو متر
13 لیره بلیت تاکسی از تکسیم تا بشیکتاش
 14 لیره یک لیتر بنزین

 

 

هزینه های ورزش و اوقات فراغت
مبلغ هزینه عنوان هزینه
128 لیره باشگاه بدنسازی ( ماهیانه برای هر بزرگسال)
62 لیره اجاره زمین تنیس برای یک ساعت
18 لیره بلیت سینما
25 لیره بلیت کنسرت
15 لیره آرایشگاه

 

 

هزینه های سوپر مارکت
مبلغ هزینه عنوان هزینه
1.8 لیره نان
12.5 لیره شیر (1 لیتر)
3.03 لیره برنج ( هر کیلو گرم)
1.5 لیره آب معدنی ( هر لیتر)
7.6 لیره تخم مرغ (12 عدد)
11 لیره یک کیلو پنیر محلی
1.8 لیره سیب یک کیلو
10 لیره موز یک کیلو
2 لیره پرتقال یک کیلو
1.8 لیره  گوجه فرنگی یک کیلو
1.2 لیره سیب زمینی یک کیلو
1.08 لیره پیاز یک کیلو
35 لیره حداقل قیمت یک بطری شراب
8.07 لیره آبجو ترکیه نیم لیتری
10.5 لیره آبجو وارداتی یک بطری 300  سی سی
13 لیره سیگار مارلبورو

 

هزینه های پوشاک
مبلغ هزینه عنوان هزینه
272 لیره یک جفت کفش  Nike
233 لیره یک جفت کفش چرم مردانه

 

 

 

مجوز کار دانشجویی با ویزای تحصیلی

دانشجویان خارجی با ویزای تحصیلی حق کار استخدامی در ادارات و مراکز خصوصی و دولتی در ترکیه را ندارند. تنها امکان اشتغال برای دانشجویان بین المللی، انجام کار تحقیقی در خود دانشگاه است. دانشگاه های ترکیه پذیرش خوبی برای محققان بین المللی دارند. اما چنین موقعیتی تنها به افراد دارای رزومه بسیار قوی اعطا می شود.

افرادی که رزومه پرباری دارند می توانند در برخی شرکت های بین المللی یا کنسولگری ها و سفارت ها نیز کار پاره وقت دانشجویی انجام دهند که البته چنین موقعیت هایی بسیار محدود است و رقابت شدیدی بر سر آنها وجود دارد.

 

بعضی دانشگاه هایی که به دانشجویان بورسیه کامل اعطا می کنند، این بورسیه را تحت عنوان کمک به اساتید در انجام تحقیقات اعطا می نمایند. به این ترتیب دانشجویان دریافت کننده این بورسیه موظفند در پیشبرد امور تحقیقی و آموزشی استاد اعطا کننده بورس کمک نمایند و در ازای این کمک مبلغی به عنوان حقوق دریافت می نمایند.

نوع دیگری از کار دانشجویی که با ویزای تحصیلی می توان انجام داد آموزش زبان مادری در آموزشگاه ها یا به طور خصوصی است. پرستار بچه، راهنمای توریست، روزنامه نگاری و نویسندگی نیز از جمله کارهای دانشجویی است که فرد می تواند با ویزای تحصیلی انجام دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید همه روزه از ساعات ۹الی 18با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید . و همچنین می توانید فرم ارزیابی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما رابررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای را به شما عزیزان بیان می کنند.

0 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Share on telegram
ارسال مقاله در تلگرام
Share on twitter
توییت مقاله در توییتر
Share on whatsapp
ارسال مقاله در واتس اپ
Share on email
ایمیل مقاله به دیگری
فهرست مقاله
02191012193 تماس جهت مشاوره تلفنی