شماره تماس : 00905340102540 WhatsApp - ساعات کاری 9 صبح الی 18 پنجشنبه ها 9 صبح الی 14

ویزای تحصیلی ترکیه

ویزای تحصیلی ترکیه

ویزای تحصیلی ترکیه

دانشجویان خارجی برای ادامه تحصیل خود در ترکیه باید ویزای تحصیلی ترکیه را به منزله مجوز اقامت بالای ۹۰ روز، از کشور ترکیه دریافت کنند. به طور کلی هر فردی برای اقامت بالای نود روز در کشور ترکیه نیاز به دریافت مجوز برای اقامت در این کشور علاوه بر سایر مجوزها دارد.

کشور ترکیه ویزاهای تک ورودی و چند ورودی مختلفی برای اقامت های کمتر از ۹۰ روز صادر می کند. از میان اینها می توان به ویزای کار، ویزای تحصیلی، ویزای توریستی، ویزای تجاری اشاره کرد. ویزای توریستی برای بازدید از نقاط دیدنی کشور ترکیه و سفرهای تفریحی اعطا می شود. ویزای تجاری برای شرکت در جلسات کاری و سخنرانی و کنفرانس های تجاری یا علمی و سخنرانی های مختلف اعطا می شود.

ویزای کار نیز با ارائه نامه درخواست همکاری از کارفرمایی در ترکیه برای مدت ۹۰ روز صادر می شود. دریافت کننده این ویزا در صورت نیاز به اقامت طولانی تر در ترکیه می تواند از طریق وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه مدارک استخدام خود و نامه کارفرما را ارائه دهند و مجوز اقامت طولانی تر دریافت نماید.

انواع مختلفی از اجازه اقامت در ترکیه وجود دارد:

 • مجوز اقامت کوتاه مدت

 • مجوز اقامت طولانی مدت

 • مجوز اقامت خانوادگی

 • مجوز اقامت بشر دوستانه

 • مجوز اقامت دانشجویی

 

مراحل دریافت ویزای تحصیلی ترکیه

بعد از گرفتن پذیرش در هریک از دانشگاه های ترکیه باید دانشجویان باید به دفتر دانشگاه پذیرنده بروند. پس از پرداخت شهریه و تکمیل مراحل اداره ثبت نام در دانشگاه انجام می شود. سپس برای دریافت ویزای تحصیلی ترکیه دانشگاه گواهی تایید پذیرش در این دانشگاه را به دانشجو اعطا می کند. دانشجو با در دست داشتن این گواهی به کشور خود مراجعه کرده و سفارت یا کنسولگری کشور ترکیه یک ویزای دانشجویی تحصیلی ترکیه دریافت می کند. اعتبار این ویزا از زمان ورود به ترکیه یک ماه است. در این مدت دانشجو فرصت دارد برای دریافت دفترچه اقامت خود را به اداره امنیت معرفی کند.

پیشنهاد مطالعه »
هزینه خرید ملک در ترکیه

ویزای تحصیلی ترکیه از داخل ترکیه صادر نمی شود و فرد باید از کشور محل اقامت یا تابعیت خود اقدام به دریافت آن بکند. .فرد برای  مهاجرت به ترکیه و دریافت ویزای تحصیلی ترکیه خود باید ابتدا به صورت آنلاین از نزدیکترین سفارت ترکیه وقت مصاحبه حضوری دریافت نماید. سپس فرم ها و مدارک مورد نیاز را به سفارت ارسال نمیاد. این فرم ها به صورت آنلاین یا از طریق کنسولگری های ترکیه در هر نقطه ای قابل تهیه هستند.

سفارت با بررسی مدارک نوبت مصاحبه حضوری را برای فرد تعیین می کند. باید توجه داشت که در نوبت مصاحبه حضوری برای دریافت ویزای تحصیلی ترکیه، فرد باید شخصا حضور فیزیکی داشته باشد و راه دیگری جز این وجود ندارد.

دانشجویانی که پیش از شروع ترم های تحصیلی خود موظف به گذراندن دوره یک ساله زبان ترکی هستند مراحل دریافت ویزای تحصیلی ترکیه را پس از دریافت تاییدیه و مجوز شرکت در این دوره و طی مراحل اداری آن شروع کنند. مراکز همسان سازی وزارت آموزش و پرورش ترکیه و دانشگاه های پذیرنده دانشجو این دوره های زبان ترکی را برگزار می کنند.

 

مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی ترکیه

 • اصل پاسپورت با اعتبار یک سال
 • کپی صفحه اول پاسپورت در کاغذ A4
 • عکس پرسنلی در قطع و تعداد مورد نیاز
 • نامه پذیرش از دانشگاه پذیرنده
 • فیش پرداخت شهریه
 • فرم تقاضای ویزای دانشجویی به صورت تایپ شده و پرینت شده در برگه دورو
 • مدرک بیمه بهداشتی
 • اثبات مدارک مربوط به بلیط بازگشت
 • مدارک اثبات تمکن مالی و حمایت از مدت یک سال تحصیل و زندگی در ترکیه
 • هزینه ویزا بسته به ملیت فرد و محل اقامت
 • گواهی پزشکی
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • تاریخ انقضای پاسپورت فرد نباید کمتر از یک سال باشد.
پیشنهاد مطالعه »
دوره های زبان در فرانسه 

از زمان درخواست دریافت ویزای دانشجویی تا مهر شدن ویزای تحصیلی ترکیه در پاسپورت فرد ممکن است ۸ هفته به طول بیانجامد. در صورتی که دانشگاه پذیرنده همکاری نموده و از طریق ایمیل پذیرش فرد را به کنسولگری اعلام کند دانشجو می تواند پیش از عزیمت به ترکیه جهت ثبت نام ویزای یک ماهه تحصیلی ترکیه خود را دریافت کند و از سفر بازگشت غیر ضروری به کشور خود اجتناب کند.

در موارد کمی در صورت خروج دانشجو از ترکیه از زمان دریافت ویزای تحصیلی ترکیه تا زمان دریافت دفترچه اقامت احتمال دارد ویزای یک ماهه وی باطل شود.

 

مدارک لازم برای دریافت دفترچه اقامت ویزای تحصیلی ترکیه

 • اصل پاسپورت
 • کپی صفحه اول پاسپورت در کاغذ A4
 • کپی صفحات مهر خورده پاسپورت
 • عکس پرسنلی در ابعاد و تعداد مورد نیاز
 • نامه ای که در مدت اقامت یک ماهه در ترکیه از دانشگاه اخذ شده.
 • برای دریافت دفترچه اقامت دانشجو موظف است پس از طی شدن دوره موقت یک ماهه از طریق معرفی خود به اداره امنیت ترکیه، دفترچه اقامت یک ساله خود را دریافت کند.
 • برای دریافت ویزا دانشجو باید هزینه ای نیز در اداره امنیت پرداخت شود.

تمدید اعتبار ویزای تحصیلی

ویزای تحصیلی ترکیه به صورت یک ساله صادر می شود. دانشجو باید تا پایان تحصیلات خود هر سال برای تمدید این ویزا اقدام کند. دانشجویان برای تمدید ویزای تحصیلی ترکیه و دفترچه اقامت خود شصت روز قبل از پایان مجوز اقامت خود مجددا به اداره امنیت مراجعه نمایند و با ارائه مدارک شناسایی و مدارک دانشگاهی لازم فرم درخواست تجدید نظر را پر نموده و ارسال نمایند. مجوز اقامت مجدد ویزای تحصیلی در مدت باقیمانده صادر خواهد شد.

 

مجوز کار دانشجویی با ویزای تحصیلی

دانشجویان خارجی با ویزای تحصیلی حق کار استخدامی در ادارات و مراکز خصوصی و دولتی در ترکیه را ندارند. تنها امکان اشتغال برای دانشجویان بین المللی، انجام کار تحقیقی در خود دانشگاه است. دانشگاه های ترکیه پذیرش خوبی برای محققان بین المللی دارند. اما چنین موقعیتی تنها به افراد دارای رزومه بسیار قوی اعطا می شود.

پیشنهاد مطالعه »
شرایط اخذ اقامت ترکیه با خرید ملک

افرادی که رزومه پرباری دارند می توانند در برخی شرکت های بین المللی یا کنسولگری ها و سفارت ها نیز کار پاره وقت دانشجویی انجام دهند که البته چنین موقعیت هایی بسیار محدود است و رقابت شدیدی بر سر آنها وجود دارد.

 

بعضی دانشگاه هایی که به دانشجویان بورسیه کامل اعطا می کنند، این بورسیه را تحت عنوان کمک به اساتید در انجام تحقیقات اعطا می نمایند. به این ترتیب دانشجویان دریافت کننده این بورسیه موظفند در پیشبرد امور تحقیقی و آموزشی استاد اعطا کننده بورس کمک نمایند و در ازای این کمک مبلغی به عنوان حقوق دریافت می نمایند.

نوع دیگری از کار دانشجویی که با ویزای تحصیلی می توان انجام داد آموزش زبان مادری در آموزشگاه ها یا به طور خصوصی است. پرستار بچه، راهنمای توریست، روزنامه نگاری و نویسندگی نیز از جمله کارهای دانشجویی است که فرد می تواند با ویزای تحصیلی انجام دهد.

سخن آخر

ویزای تحصیلی ترکیه تحصیل پزشکی در ترکیه ، مهاجرت به ترکیه و اخذ ویزای تحصیلی ترکیه از طریق سازمان مهاجرتی آوات را مورد بررسی قرار دادیم امیدواریم که این مقاله برای شما عزیزان مفید بوده باشد.

شما میتوانید با مراجعه به آرشیو مقالات وبسایت آوات نسبت به دریافت اطلاعات و جستجوی مقالات مورد نظر خود اقدام نمایید.

پیشنهاد میکنیم پیش از هرگونه اقدامی در خصوص امر مهاجرت حتما تحقیقات لازم را بعمل بیاورید … ویدیوهای مناسب در خصوص کشور مورد نظر خود حتما ببینید و از مشاوران عالی رتبه و بین المللی بهره مند شوید.

 

انواع ویزای تحصیلی کشورهای مختلف:

ویزای تحصیلی ایتالیا

ویزای تحصیلی فرانسه

ویزای تحصیلی نروژ

ویزای تحصیلی گرجستان

ویزای تحصیلی بلژیک

ویزای تحصیلی دانمارک

ویزای تحصیلی اسپانیا

مطالب مرتبط

0 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

00905340102540 تماس جهت مشاوره در واتس اپ