رد کردن لینک ها

مزایا و معایب کار در ترکیه

اشتراک گذاری

مزایا و معایب کار در ترکیه

موسسه حقوقی و بین المللی آوات ، قصد دارد مقاله ایی ارائه دهد که به تمامی مزایا و معایب کار در ترکیه بپردازد . قبل از مهاجرت کاری به ترکیه باید از مزایا و معایب کار در ترکیه آگاه باشید.مزایا و معایب کار در ترکیه را بسنجید سپس اقدام به اقامت کنید. البته لازم به ذکر می باشد یکی از مسائلی که تا اندازه ایی خیلی مهم می باشد و امروزه می تواند تا حدودی به بهبود وضعیت اشتغال در کشورهای جهان سوم کمک نماید ، بحث اعزام نیروی کار به خارج از کشور است .البته لازم به ذکر می باشد که این وضعیت حاد در بین جوانان جویای کار و فارغ التحصیلان دانشگاهی دیده می شود و همین امر باعث شده است که بسیاری از جوانان میل به مهاجرت کاری به دیگر کشورها را داشته باشند و بحث  اعزام نیروی کار به خارج از کشور می تواند راه حلی برای کاستن بیکاری در کشورهای جهان سوم باشد .

کشور ترکیه

کشور ترکیه برای حل معزل بیکاری ، توانست متقاضیان کار بسیاری را به سمت کشور خود که همه خواستار مهاجرت کاری به ترکیه بودند را ، سوق دهد . البته لازم به ذکر می باشد که جذب نیروی کار در ترکیه با بررسی اقتصاد ترکیه و وضعیت بازار کار ترکیه انجام می گیرد و بستگی به مدت اجازه اقامت درترکیه و مدت قرارداد خدمت ویا نوع کار در ترکیه بستگی دارد .

از دیدگاه بسیاری از اقتصاددانان و سیاستمداران کشوری که در سال های نه چندان دور آمار میزان استخدام را خواهد داشت ، کشور ترکیه می باشد  . البته لازم به ذکر می باشد که تعجبی ندارد که اقتصاد این کشور از سال ۲۰۰۵ تاکنون ۳۴ درصد در زمینه اقتصاد و فناوری پیشرفت روز افزون داشته است . البته این کشور زیبا همواره یکی از مقاصد اصلی توریست های داخلی و خارجی نیز بوده است .

ترکیه ، یک کشور اوراسیایی می باشد که بخشی از آن در اسیا و بخشی دیگر در اروپا قرار دارد ، بزرگترین شهر آن استانبول و پایتخت این کشور ، آنکارا محسوب می شود . البته کشور ترکیه با جمعیتی حدود هشتاد میلیون نفر ، به عنوان پرجمعیت ترین کشورهای خاورمیانه نام گذاری شده است .

هزینه زندگی و مزایا و معایب کار در ترکیه

هزینه های زندگی در ترکیه بنا به نوع و سبک زندگی افراد با متفاوت می باشد و می توان این هزینه های زندگی را به طور کلی بین دو هزار لیر تا سه هزار لیر تخمین زد .

هزینه های تحصیل در ترکیه

هزینه های تحصیل در ترکیه در دانشگاه های دولتی ترکی زبان ، به صورت رایگان برگزار می شود و اگر دانشجویان خارجی به زبان ترکی مسلط باشند می توانند در دانشگاه های ترکی زبان ، ترکیه پذیرش داشته باشند .

هزینه های تحصیل در ترکیه در دانشگاه های خصوصی  تقریبا بین دوازده هزار لیر تا بیست و پنج هزار لیر تخمین زده می شود و این در حالی ست که هزینه کالج های ترکیه نیز بین هفت هزار لیر تا ده هزار لیر تخمین زده می شود .

از مزایا تحصیل در ترکیه ، این می باشد که برای ایرانی ها نیازی به صدور و اخذ ویزا وجود ندارد و البته لازم به ذکر می باشد هزینه تحصیل مقرون به صرفه در ترکیه و امکان تحصیل رایگان در دانشگاه های دولتی ترکیه و برخی از دانشگاه های خصوصی با پرداخت مبلغ بسیار ناچیز ، نیز یکی دیگر از مزایای تحصیل در ترکیه می باشد .

 مزایا و معایب کار در ترکیه

کشورهای مهاجر پذیر مانند ترکیه ، می تواند با استفاده از شیوه های مختلف اقدام به پذیرش نیروی کار خارجی نماید و این باعث شده است که به تمامی نیروهای کارآمد و کاربلد کشورهای اطراف خود دسترسی داشته باشد .

معایب کار در ترکیه

از معایب کار در ترکیه  باید به میزان پایین حقوق دستمزد کارکنان و کارگران این کشور اشاره نمود :

حقوق کارگر ساده از هزار لیر در سه ماهه اول کار شروع و یا استاد کار نیز پایه حقوق آن از هزار و پانصد لیر در نظر گرفته می شود . البته اضافه کاری و پاداش نیز جدایی از حقوق در نظر گرفته شده برای نیروی کار می باشد .

از دیگر معایب کار در ترکیه ، ساعات کاری طولانی از ده تا دوازده ساعت می باشد که در این بین سه ساعت در نظر گرفته می شود برای استراحت و نهار نیروی کار .

مزایای کار در ترکیه

از مزایای کار در ترکیه و اعزام نیروی کار برای کشورهای مهاجر پذیر ، می توان به کاهش نرخ بیکاری در کشور و کسب مهارت های جدید و دانش فنی و روز نیروی کار برای بازگشت به کشور خود ،  اشاره نمود .

امروزه در جوامع پیشرفته ، شرکت ها و کارفرمایان عاقل و متعهد ، با بهره گیری از مهارت و تخصص ، با استفاده از افرادی که در صنفی خاص صاحب نظر هستند ، جلوی تمامی شکست ها و تصمیمات نا به جای خود را میگیرند .

از دیگر مزایا کار در ترکیه نیز این می باشد که اجازه کار در ترکیه و اجازه اقامت دائم در ترکیه برای متقاضیانی در نظر گرفته می شود که دارای مهارت و توانایی و تخصص خاص در زمینه کاری باشند و در رشد روز افزون اقتصاد فناوری و اشتغال ترکیه تاثیر گذار هستند . البته سطح تحصیلات و تجربیات حرفه ای نیز می تواند بر اقتصاد و اشتغال این کشور تاثر گذار باشد .

در صورتی که یک نیروی کار خارجی به مدت حداقل ۸ سال در ترکیه دارای اقامت دائم داشته باشد و در شغلی مشغول به فعالیت باشد ، برای وی اجازه کار دائم بدون هیچ محدودیتی حتی جغرافیایی صادر می شود و می توان گفت این نیز یکی از دیگر از مزایای کار در ترکیه می باشد .

از دیگر مزایای کار در ترکیه برای متقاضیان کار خارجی ، بدون مشغول بودن در انجام کاری و وابسته بودن به کارفرمایی به صورت مستمر به مدت پنج سال در ترکیه اقامت داشته باشند ، نیز اجازه کار مستقل برای خود را دارند .

خارجیان برای تمدید اجازه کاری خود باید تا پانزده روز کاری قبل از تاریخ اتمام صدور مجوز کار و دو ماه کاری قبل از تاریخ اتمام اعتبار باید برای تمدید مجوز کاری اقدام نمایند و با بررسی سه ماهه کاری بر روی پرونده ی نیروی کار ، نتیجه اعلام می گردد .

در صورت قبولی در کسب مجدد مجوز کار برای نیروهای کاری خارجی ، متقاضیانی که در داخل مرزهای ترکیه هستند می توانند مجوز کاری اخذ شده را به پلیس های مهاجرتی ارائه دهند و البته متقاضیان کاری که در خارج از ترکیه هستند می توانند مجوز کاری تمدید شده را در کنسولگری ترکیه در کشور خود دریافت و آن را به اداره مهاجرت ترکیه تحویل دهند .

برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران ما در تماس باشید و از مشاوره تلفنی رایگان ما بهره مند شوید.

به گفتگو بپیوندید

بازگشت به بالای صفحه