تحصیلی, چین

 تحصیل پزشکی در چین [2019] ~ معرفی دانشگاه های پزشکی

تحصیل پزشکی در چین

در این مقاله در خصوص تحصیل پزشکی در کشور چین به بحث می پردازیم. جمهوری خلق چین کشوری که قرن هاست مهد یکی از کهن ترین تمدن های تاریخی دنیا  با چشم اندازی طبیعی بسیار متنوع بوده و است.پرجمعیت ترین کشور جهان در شرق آسیا قرار دارد که توسط حزبی کمونسیت در قالب نظارت حزبی اداره می شود.کشوری متشکل از 22 استان که در بعضی از شهرها مناطقی خودگردان و فرمانداری های مجزا وجود دارد.

مزیت های تحصیل پزشکی در چین

از مزیت های تحصیل پزشکی در کشور چین رتبه بندی بالا و کیفیت دانشگاههای کشور چین است که سالانه هزاران دانشجو را برای تحصیل پزشکی در جین به سوی خود روانه کرده و از علم و مهارت های آنان به نفع پیشرفت کشور استفاده می کند.کشور چین یکی از تاریخی ترین و با قدمت ترین کشورهای جهان در امر پزشکی و طب به شمار می آید.ویزای  تحصیل پزشکی به افرادی که علاقه مند به گرفتن بورسیه نیز هستند تعلق میگیرد.

 

دانشجویانی که قصد تحصیل پزشکی در چین را دارند دیگر نگرانی بابت شرکت در آزمون ورودی دانشگاهی ندارند، زیرا کشور چین آزمون ورودی برای دانشجویان پزشکی را برگزار نمی کند.دانشجویان با اعتماد بیشتر نسبت به شرایط  تحصیل پزشکی در کشور چین وارد کشور شده و برای موفقیت های آموزشی خود تلاش می کنند.

مقالات مرتبط:

تحصیل دندانپزشکی درچین

تحصیل داروسازی در  چین

اقامت پس از تحصیل در چین

اخذ ویزای تحصیلی چین

 

 تحصیل پزشکی در چین

دوره  تحصیل پزشکی در چین 6 سال است که توسط دانشگاه و اساتید به زبان انگلیسی به دانشجویان ارائه می شود. شهریه های سالیانه دانشگاههای این کشور ما بین 5900 تا بیش از 6900 دلار است.هزینه های تحصیلی در شهرها و دانشگاههای مختلف متغیر است، البته دانشگاههای معتبر چین هزینه های بالاتر از 10000 هزار دلار در سال را دارند.

تحصیل پزشکی در کشور چین برای دانشجویان هزینه های زندگی نیز در بردارد که این مبالغ در حدود 550 تا 750 دلار در ماه است.دانش زبان انگلیسی برای دانشجویان عزیز الزامی است.افرادی که مدرک پیش دانشگاهی و دیپلم های تجربی و ریاضی را داشته باشند می توانند وارد دانشگاه پزشکی شوند.

دانشجویان اجازه کار ندارند، اما بورس های تحصیل شامل حال آنها می شود.دروس فیزیک،شیمی،زبان انگلیسی،ریاضی و زیست شناسی با نمرات بالای 16. ارزشیابی می شود.

دانشجویان بیمه دانشجویی می شوند.دوره های تحصیل پزشکی در چین از شهریور ماه هر سال شروع می شود که در ماه خرداد بایستی مدارک کامل ارسال شود. اصولا مدت پذیرش حداگثر 2 ماه از زمان تکمیل تمامی مدارک صورت میگیرد.به طبع شرایطی به این آیده آلی توسط دولت کشور چین محدودیت هایی نیز برای دانشجویان دارد که ظرفیت محدود بر ای چذب دانشجویان خارجی از سرتاسر دنیا است.

هزینه تحصیل پزشکی در چین

هر ساله کشور  چین در زمینه آموزش عالی این کشور سرمایه گذاری بیشتری انجام می دهد . ازجمله اقداماتی که دولت  چین دراین زمینه ی انجام داده است می توان به افزایش بودجه های تحقیقاتی ، افزایش بورسیه همچنین افزایش تسهیلات دانشگاه ها و افزایش جذب دانشجویان بین المللی برای تحصیل در این کشور اشاره نمود . دانشگاه های پزشکی  چین در جهان شناخته شده اند و ۲۰ دانشگاه پزشکی  چین در میان۱۰۰۰ دانشگاه پزشکی برتر جهان قرار دارند .

به طور کلی هزینه تحصیل پزشکی در چین که به ( MBBS ) معروف است در میان همه برنامه های ارائه شده توسط دانشگاه های  چین ارزان ترین رشته محسوب می شود . علاوه بر این ، دانشجو در دانشگاه هایی که رتبه های بالاتری را در کشور  چین دارا هستند مستلزم پرداخت شهریه ی بیشتری می باشد .

با این حال ، هزینه تحصیل در دانشگاه های  چینی در مقایسه با کشورهای انگلستان و آمریکا بسیار کمتر است . مبلغ تخمین زده شده برای شهریه رشته پزشکی از ۳۳۰۰ دلار (حدود ۲۰،۰۰۰ RMB) تا ۹۹۰۰ دلار (حدود ۶۰،۰۰۰ RMB) در هر سال متغیر است .

‎شرایط تحصیل پزشکی در چین

‎علاوه بر اعتبار، دلایل دیگری هم برای انتخاب دانشگاههای  چین جهت تحصیل در رشته‌های پزشکی وجود دارد که یکی از مهم‌ترین آنها امکان ثبت نام در دوره‌های تحصیلی پزشکی، بدون نیاز به شرکت در آزمون ورودی است. این موضوع در انتخاب کشور مقصد نقش پررنگی دارد.برخی از کشورها برای پذیرش دانشجویان در رشته‌های پزشکی آزمون‌ها یا دوره‌هایی را برگزار می‌کنند که پشت سر گذاشتن آنها مثل قبولی در کنکور رشته‌های پزشکی کشورمان کار سختی است. شما می‌توانید بدون شرکت در آزمون یا دوره پیش‌نیاز، در دوره‌های تحصیلی پزشکی در دانشگاههای  چین ثبت نام کنید.قطعا برای تحصیل در خارج از کشور (چه در رشته‌های پزشکی و چه هر رشته دیگر) این سؤال برای متقاضیان مطرح است که دوره تحصیلی مدنظرشان به چه زبانی ارائه می‌شود و آیا ارائه مدرک زبان مرتبط هم الزامی است یا خیر. وقتی صحبت از کشور  چین باشد هم این موضوع اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

‎سیاست دانشگاههای  چین مبنی بر افزایش تعداد دانشجویان بین‌المللی و به دست آوردن سهم بیشتر از بازار جهانی آموزش عالی، باعث شده روز به روز دوره‌های تحصیلی انگلیسی‌زبان در این دانشگاهها بیشتر شود و دانشجویان بین‌المللی، برای تحصیل در دانشگاههای  چین دغدغه زبان نداشته باشند. ضمن اینکه برای تحصیل در رشته‌های پزشکی در  چین عموما نیازی به ارائه مدرک زبان هم نیست اما بدون شک دانستن زبان انگلیسی بسیار مهم و ضروری است.

برای مشاوره رایگان با موسسه حقوقی مهاجرتی آوات تماس بگیرید!

در زیر هزینه تحصیل پزشکی در چین دربعضی از دانشگاه های آن می باشد .

 • دانشگاه Jilin University  چین : ۴٫۴۰۰ دلار
 • دانشگاه China Medical University  چین : ۵٫۸۵۰ دلار
 • دانشگاه Dalian Medical University  چین : ۴٫۶۵۰ دلار
 • دانشگاه Capital Medical University  چین : ۵٫۱۰۰ دلار
 • دانشگاه Tianjin Medical University  چین : ۴٫۲۵۰ دلار
 • دانشگاه Shandong Medical University  چین : ۴٫۴۰۰ دلار
 • دانشگاه Fudan University  چین : ۵٫۴۰۰ دلار
 • دانشگاه Nanjing Medical University  چین : ۵٫۲۰۰ دلار
 • دانشگاه Zhejiang University چین : ۵٫۸۵۰ دلار
 • دانشگاه Wuhan University  چین : ۵٫۵۰۰ دلار

تحصیل پزشکی در چین در دانشگاه ژیجیانگ

دانشگاه ژیجیانگ چین از معروفترین دانشگاه های جهان و دارای رتبه 165 در جهان و رتبه 25 در آسیا در فهرست QS می باشد. دوره پزشکی در این دانشگاه 6 سال و نیمه بوده و به زبان انگلیسی آموزش داده می شود. علاقمندان باید به زبان انگلیسی مسلط باشند اما داشتن مدرک زبان  IELTS در زمان اخذ پذیرش ضروری نیست. بر اساس مصوبه شورای عالی ارزشیابی وزارت بهداشت مدرک تمامی دانشگاه هایی که در جمع 1000 دانشگاه برتر فهرست QS قرار دارند معتبر می باشد.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزا

 1. پاسپورت با حداقل یک سال اعتبار + کپی از صفحه اول
 2. پر کردن ویزا Application Form ( پرینت شده )
 3. دو قطعه عکس پاسپورتی
 4. اصل و کپی برگه پذیرش
 5. اصل و کپی فرم GW202
 6. ضمانت نامه بانکی به لاتین با حداقل موجودی 40 میلیون تومان
 7. عدم سوء پیشینه ترجمه به زبان انگلیسی
 8. انگیزه نامه

مدارکی که دانشجویان باید برای اخذ پذیرش  تحصیل پزشکی در کشور چین جمع آوری کنند به شرح زیر است:

 • اصل شناسنامه و ترجمه به زبان انگلیسی
 • ریز نمرات پیش دانشگاهی و دیپلم و اصل این مدارک، ترجمه شده به زبان انگلیسی
 • اصل پاسپورت متقاضی با اعتبار حداقل 6 ماه
 • در مواقع ضروری داشتن مدرک زبان آیلتس
 • پر کردن فرم معاینه پزشکی ( Medical Test )
 • ارائه گواهی تحصیل ( گواهی زبان انگلیسی که موسسه های زبان میتوانند این گواهی را صادر نمایند)

 تحصیل پزشکی در کشور چین گرایشات درسی بسیار زیادی دارد.

علوم بهداشت جهانی، اپیدمیولوژی و آمار بهداشت، کارشناسی بهداشت عمومی، سلامت عمومی، پزشکی بالینی، طب پیشگیرانه، لیسانس پزشکی و جراحی، پزشکی داخلی، پزشکی عمومی، میکروبیولوژی، تصویربرداری و پزشکی هسته ای، کارشناسی ارشد در پزشکی بالینی، لیسانس در پرستاری و غیره….

با شرایط بررسی شده دانستیم که هزینه های زندگی، هزینه های تحصیلی، رنکینگ دانشگاهها و مباحث کلی تجصیل پزشکی در چین چگونه است.شاید تفاوت های دانشگاهی بسیاری بین کشور ترکیه و چین باشد، اما راحتی رفت و آمد، هزینه های پایین تر زندگی و دانشگاهی در ترکیه نسبت به  تحصیل پزشکی در کشور چین  گواه تحصیل افراد در رشته های پزشکی در این کشور است.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *