شماره تماس : 00905340102540 WhatsApp - ساعات کاری 9 صبح الی 18 پنجشنبه ها 9 صبح الی 14

تحصیل و اعزام دانشجو به روسیه در سال 2019

تحصیل و اعزام دانشجو به روسیه در سال 2019

تحصیل و اعزام دانشجو به روسیه

تحصیل و اعزام دانشجو به روسیه در ایران نیز طرفداران زیادی دارد چون همانطور که گفتیم تحصیل در روسیه به معنای تحصیل در دانشگاه های برتر جهان با هزینه کم است و همچنین این کشور با ایران فاصله چندانی ندارد. به همین دلیل اکثر دانشجویان ایرانی برای تحصیل در کشورهای همسایه و نزدیک به ایران به گزینه تحصیل و اعزام دانشجو به روسیه فکر می کنند.اکثر دانشجویانی که به تحصیل در دانشگاه های روسیه می پردازند؛ وارد رشته های مهندسی و بخصوص مهندسی هوافضا، علوم پایه، هنر و رشته های پزشکی می شوند. در پایان مقاله هم کشورهایی که شرایط مناسبی را دارند به شما پیشنهاد داده ایم.

 

روسیه

 

روسیه کشوری آسیایی اروپایی است که پهناورترین کشور دنیا بشمار می رود. روسیه هر ساله پذیرای دانشجویان زیادی از سرتاسر دنیا است؛ دانشجویانی که می خواهند با هزینه ای نسبتاً کم در برترین دانشگاه های دنیا تحصیل کنند. در واقع روسیه در ردیف کشورهایی قرار دارد که بهترین مراکز آموزش عالی جهان را در خود جای داده اند اما با این وجود از دانشجویان در حال تحصیل در این مراکز شهریه نه چندان زیادی دریافت می کنند. به همین دلیل بازار تحصیل و اعزام دانشجو به روسیه در تمام کشورهای دنیا داغ است.

 

تحصیل و اعزام دانشجو به روسیه در رشته های پزشکی و دندانپزشکی

دانشکده های پزشکی و دندان پزشکی روسیه، هواداران زیادی در ایران دارند زیرا هزینه تحصیل در این رشته ها نسبت به سایر کشورهای اروپایی بسیار کمتر است و از طرف دیگر روسیه به متقاضیان این رشته ها خیلی راحت پذیرش می دهد در حالیکه دیگر کشورهای اروپایی به سختی به متقاضیان پزشکی و دندان پزشکی پذیرش می دهند؛ مگر دانشکده هایی که از اعتبار خاصی برخوردار نیستند.

طول مدت رشته های پزشکی و دنداپزشکی در روسیه به ترتیب ۶ و ۵ سال است؛ بنابراین مدت تحصیل در رشته های پزشکی در روسیه نسبت به ایران کوتاهتر است اما با این وجود مدرک دریافتی از اکثر دانشکده های پزشکی روسیه موردتایید وزارت بهداشت می باشد. در واقع اعتبار مدارک اخذ شده از دانشکده های روسی به حدی است که فرد می تواند با استفاده از مدرک خود جذب بازار کار روسیه، ایران یا سایر کشورهای دنیا شود.

زبان تدریس در دانشکده های پزشکی روسیه، زبان روسی، فرانسوی یا آلمانی است. اگر شما به عنوان متقاضی تحصیل و اعزام دانشجو به روسیه بخواهید وارد مراکز انگلیسی یا فرانسوی زبان بشوید؛ دانشگاه موردنظر با شما مصاحبه خواهد کرد تا سطح زبان شما را بسنجد ولی اگر بخواهید وارد دانشگاه های روسی زبان شوید؛ قبل از شروع تحصیل در رشته پزشکی یا دندانپزشکی می بایست در دوره های آموزش زبان دانشگاه شرکت کنید.

تحصیل و اعزام دانشجو به روسیه در رشته های غیر پزشکی

دانشجویان رشته های غیر پزشکی در روسیه در سه مقطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تحصیل می کنند که همگی آنها حق دارند به صورت پاره وقت کار کنند تا بخشی از هزینه های زندگی خود را از این طریق تامین نمایند.

متقاضیان ورود به مقطع کارشناسی در روسیه باید مدرک دیپلم داشته باشند. ضمناً تمام دوره های کارشناسی در این کشور به زبان روسی برگزار می شوند بنابراین متقاضیان این مقطع باید دوره های زبان روسی را بگذرانند.

متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در روسیه ملزم به ارائه مدرک کارشناسی هستند. دوره کارشناسی ارشد در روسیه به زبان های روسی و انگلیسی برگزار می شود. متقاضیان ورود به دانشگاه های انگلیسی زبان باید دارای مدرک زبان آیلتس با نمره حداقل شش یا شش و نیم باشند. ضمناً دانشجویان کارشناسی ارشد در این کشور می توانند هفته ای ۲۰ ساعت کار کنند تا بخشی از هزینه های تحصیل و زندگی خود را بدین ترتیب تامین کنند چون دولت روسیه بندرت به متقاضیان این دوره بورسیه تحصیلی می دهد.

پیشنهاد مطالعه »
هزینه تحصیل دندانپزشکی در روسیه چقدر است؟

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در روسیه می تواند زمینه ساز اخذ پذیرش و بورسیه تحصیلی در مقطع دکتری شود. افرادی که موفق به اخذ بورس تحصیلی در مقطع دکتری می شوند؛ سالانه  دو هزار دلار از طرف دانشگاه موردنظر کسب خواهند کرد.

بورسیه تحصیلی دوره دکتری به افرادی تعلق می گیرد که دارای مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه های معتبر، مدرک زبان آیلتس با نمره ۵ یا ۶، روابط علمی با اساتید دانشگاه موردنظر و مقالات چاپ شده در مجلات بین المللی باشند.

اما با توجه به هزینه کم تحصیل در روسیه نسبت به هزینه تحصیل در سایر کشورهای صاحب دانشگاه های معروف و معتبر باید گفت که حتی اگر شخص بخواهد بدون بورسیه تحصیلی در روسیه درس بخواند باز هم از نظر اقتصادی شرایط بهتری از افرادی خواهد داشت که در همان رشته اما در کشورهایی مانند انگلستان، آمریکا با کانادا تحصیل می کنند. به عنوان مثال هزینه تحصیل در رشته های مهندسی در روسیه حدوداً یک پنجم هزینه تحصیل در رشته های مهندسی در کشورهای انگلستان، آمریکا و کانادا است.

حالا که با شرایط لازم برای تحصیل و اعزام دانشجو به روسیه در رشته های پزشکی و غیر پزشکی آشنا شدیم؛ بد نیست که نگاهی هم به هزینه تحصیل در روسیه بیندازیم.

 

مقالات مرتبط با روسیه:

 

 

 

هزینه تحصیل در روسیه در رشته های مختلف

شما به عنوان متقاضی تحصیل و اعزام دانشجو به روسیه لازم است که از هزینه زندگی و تحصیل در این کشور پهناور اوراسیایی آگاه باشید. دانشجویان رشته های مهندسی مانند هوافضا یا الکترونیک باید حدود ۶۰۰۰ تا ۷۰۰۰ دلار شهریه بپردازند. همچنین شهریه دانشجویان رشته های پزشکی ۳۰۰۰ دلار و شهریه دانشجویان دندان پزشکی از ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ دلار متغیر است. ضمناً دانشجویان در حال تحصیل در روسیه باید سالانه ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار نیز بابت شهریه خوابگاه بپردازند و بابت هر ماه زندگی در روسیه هم باید حدود ۳۰۰ تا ۵۰۰ دلار هزینه کنند.

دانشگاه های کشور روسیه

روسیه از نظر سطح دانشگاهی رتبه بالایی دارد. ودانشگاههایی که در رشته‌های علوم پایه، ریاضی، فیزیک، شیمی، هوا‌فضا، فنی و مهندسی، نانوتکنولوژی، هنر و موسیقی و غیره کورس تحصیلی ارائه میدهد در بین معتبر ترین دانشگاههای دنیا جای گرفته است. تحصیل در روسیه فرصتی است برای افرادی که میخواهند با اخذ مدرک تحصیلی از بهترین دانشگاههای دنیا با مدرک تحصیلی معتبر و درعین حال با هزینه ای کمتر از داشگاههای هم رده این کشور وارد بازار کار گسترده ای از سراسر دنیا شوند.

پیشنهاد مطالعه »
شرایط تحصیل رایگان در روسیه برای مهاجران چگونه است؟

سالانه هزاران دانشجو از سراسر دنیا برای ادامه تحصیل ازدانشگاههای روسیه پذیرش تحصیلی اخذ کرده و به روسیه مهاجرت میکنند، این امر مزایای بسیاری برای دانشجویان خارجی دارد،روسیه حدود ۱۶۰ دانشگاه و مرکز آموزش عالی در بر دارد که این دانشگاهها هرساله پذیرای دانشجویان خارجی از سراسر دنیا میباشند و همچنین این دانشگاهها دارای اعتبار بالایی در سطح جهانی میباشد. این دانشگاهها و مراکز عالی رشته هایی مثل پزشکی، مهندسی، اقتصاد و علوم انسانی ارائه می دهد.

تحصیل در روسیه به صورت تمام وقت و حضوری است و زبان تدریس در این دانشگاهها متفاوت است که اغلب به روسی تدریس میشود اما در بعضی از تخصص ها به انگلیسی تدریس میشود و در بعضی از تخصص ها مثل پزشکی و داروسازی تدریس به زبان فرانسه است، افرادی که میخواهند در دانشگاهها و مراکز آموزش عالی روسیه به زبان فرانسه یا انگلیسی تحصیل کنند باید مصاحبه کنند. افرادی هم که میخواهند در روسیه به زبان روسی تحصیل کنند باید ۷ تا ۱۰ ماه قبل از شروع کورس دوره زبان بگذرانند و بعد وارد دانشگاه شوند.

از سویی اگر بخواهیم در مورد سایر شرایط کلی کشور روسیه صحبتی کرده باشیم باید گفت:هزینه زندگی در روسیه سالیانه تقریبا بین ۴۰۰۰ تا ۶۰۰۰ دلار است. البته هزینه تحصیل در رشته‌های هنربالاتر است. همچنین هزینه زندگی دانشجویی در روسیه ماهیانه بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ دلار است. از مزایای تحصیل و زندگی در روسیه میتوان به پایین بودن هزینه های تحصیل نسبت به دانشگاههای هم رده در سایر کشورهای دنیا اشاره کرد همچنین هزینه زندگی در روسیه بسیار ارزان است. با توجه به اینکه هزینه های این کشور بسیار پایین است اما دانشگاههایی که اقدام میشود جز برترین دانشگاههای دنیا میباشند و همچنین کشور روسیه کشوری بسیار زیبا و امن و پیشرفته میباشد.

کشور روسیه برخلاف اینکه کشوری اروپایی است اما در زمره ارزان ترین کشورهای اروپایی است و با توجه به این که دانشگاههای معتبر و ارزانی دارد میتوان گفت مورد استقبال اکثر دانشجویان جهان قرار میگیرد و این دانشجویان اگر زبان روسی یاد بگیرند و بتوانند در این کشور بعد از پایان تحصیلاتشان کار پیدا کنند میتوانند اقامت این کشور را براحتی اخذ کنند.

مقایسه روسیه با سایر کشورها

اگر بخواهیم بصورت کلی یک مقایسه اجمالی داشته باشیم بین کشور روسیه و سایر کشور های دنیا میتوان گفت مزیت های بسیاری کشور روسیه دارد که قابل توجه میباشد، به عنوان مثال رشته هایی مثل مهندسی هوافضا که جزو خاص ترین رشته ها در جهان است شاید در هیچ کشوری وجود نداشته باشد اما این رشته جزو برترین رشته های دانشگاههای کشور روسیه میباشد و کشور روسیه در بین قدرتمند ترین کشور های دنیا در این زمینه میباشد.

در زمینه ی رشته های پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی هم کشور روسیه مزیت های بسیاری دارد، به عنوان مثال اکثر کشورهای دنیا در دادن پذیرش به دانشجویان خارجی در رشته های پزشکی محدودیت های بسیاری اعمال میکنند و بسختی به دانشجویان خارجی پذیرش میدهند و اگر کشوری هم باشد که به دانشجویان خارجی در رشته ی پزشکی یا دندانپزشکی یا داروسازی پذیرش بدهد یا هزینه های تحصیل در این دانشگاهها بسیار بالاست یا اینکه دانشگاههای معتبری ندارد و عملا تحصیل در این کشورها شاید ارزشی اصلا نداشته باشد.

در اینجا ما لیستی از یک سری از دانشگاههای روسیه در زمینه های پزشکی را به شما ارائه میدهیم:
اعتبار دانشگاههای زیر بصورت مشروط می‌باشد.

پیشنهاد مطالعه »
تحصیل در رشته دندان‌پزشکی دراسپانیا

آکادمی پزشکی مسکو – سچینوا (دانشگاه شماره یک مسکو)Moscow I.M.Sechenov Medical Institute   (رشته داروسازی)

انستیتو دندانپزشکی مسکو  Moscow Medical Stomatology Institute N.A Semashko

دانشگاه پزشکی سن پترزبورگ (پاولوف)Sp Pavlov Medical State University

آکادمی تخصصی پزشکی سن پطرزبورگ st.Petersburg State Medical Academy

مرکز چشم پزشکی فیدروفThe S.N. Fyodorov Eye Microsurgery State Institution

دانشگاههای کشور روسیه

دانشگاههای کشور روسیه به چند دسته تقسیم میشوند که در اینجا بعضی از آنها و میزان اعتبارشان مشخص شده است:

ممتاز Excellent Universities

۱٫    Bashkir State University, (Ufa(
۲٫    Bauman Moscow State Technical University (National Research(
۳٫    Gubkin Russian State University of oil and Gas, (Moscow(
۴٫    Kazan (Volga Region) Federal University
۵٫    Kazan National Research Technical University – KAI named after A.N.Tupplev, (Kazan(
۶٫    Kazan National Research Technological University, (Kazan(
۷٫    Lobachevsky State University of Nizhni Novgorod,  (Nizhni Novgorod(
۸٫    Lomonosov Moscow State University
۹٫    Moscow institute of Physics and Technology
۱۰٫  Moscow State Institute of International Relations, MGIMO University

خوب Good Universities
۱٫             All-Russian State University of Cinematography named after S.A. Gerasimov, (Moscow)
۲٫             Astrakhan State Technical University, (Astrakhan)
۳٫             Far Eastern Federal University (Vladivostok)
۴٫             Far Eastern State Technical Fisheries University (Vladivostok)
۵٫             Immanuel Kant Baltic Federal University (Kaliningrad)
۶٫             Kuban State Agrarian University, (Krasnodar)
۷٫             Kuban State University of Technology
۸٫             Kuban State University, (Krasnodar)
۹٫             Lomonosov Moscow State University of Fine Chemical Technology,
۱۰٫         Moscow Aviation Institute (National Research University), (Moscow)
۱۱٫         Moscow state academy of veterinary medicine and biotechnology (Skryabin)
۱۲٫         Moscow State Automobile and Road Technical University – “MADI”,
۱۳٫         Moscow State Conservatory named for P.I. Tchaikovsky
۱۴٫         Moscow State Forest University, (Moscow)
۱۵٫         Moscow State Pedagogical University, (Moscow)
۱۶٫         Moscow State University of Culture and Arts
۱۷٫         Moscow State University of Design & Technology
۱۸٫         Moscow State University of Food Production
۱۹٫         Moscow State University of Geodesy and Cartography
۲۰٫         Moscow State University of Railway Engineering – MIIT, (Moscow)

متوسط Average Universities

 1.  Admiral Makarov State Maritime Academy, (Saint Petersburg)
  2.٫  Astrakhan State University
  3.٫  Baltic State Technical University named after Ustinov, (Saint Petersburg)
  4.٫  Bashkir State Pedagogical University named after M.Akmulla
  5.٫  Bonch-Bruevich Saint – Petersburg State University of Telecommunications, (Saint Petersburg)
  6.٫  Dagestan State University, (Makhachkala)
  7.٫  Don State Technical University, (Rostov-on-Don٫

ضعیف Weak Universities

۱٫ Dagestan State Agricultural Academy
صرفاً در رشته‌های کشاورزی، دامپزشکی و علوم ‌پایه مربوط
۲٫ Dagestan Technical University
۳٫ Kazan State Power Engineering University
صرفاً در رشته‌های مهندسی برق (قدرت و الکترونیک) و نیروگاه‌های حرارتی
۴٫ Saint-Petersburg State Transport University
صرفاً در رشته‌های وابسته به حمل و نقل، مهندسی حمل و نقل و مهندسی راه، اقتصاد و مدیریت اجتماعی
۵٫ Voronezh State University of Architecture & Civil Engineering

برای مشاوره در خصوص ویزای شینگن و یا مهاجرت کاری و مهاجرت تحصیلی می توانید با ما تماس بگیرید.

 

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

00905340102540 تماس جهت مشاوره در واتس اپ