ایتالیا, تحصیلی

تحصیل و اعزام دانشجو به ایتالیا

تحصیل و اعزام دانشجو به ایتالیا

تحصیل و اعزام دانشجو به ایتالیا

تحصیل و اعزام دانشجو به ایتالیا یکی از راه های مهاجرت به ایتالیاست.راه های دیگر مهاجرت به ایتالیا تحصیل در ایتالیاکار در ایتالیا سرمایه گذاری در ایتالیا و ازدواج در ایتالیا است در این مقاله میپردازیم به بحث تحصیل و اعزام دانشجو به ایتالیا میپردازیم.

ویدیوئی از صحبت های جناب آقای جهانیان مدیر و موسس سازمان مهاجرتی آوات

[ra_video video_mp4_url=”http://awatlaw.com/wp-content/uploads/2018/10/تحصیل-در-ایتالیا.mp4″ height=”400″]

مقدمه ای بر تحصیل و اعزام دانشجو به ایتالیا

تحصیل در یک کشور توسعه یافته اروپایی با صرف کمترین هزینه ممکن و آن هم در یک دانشگاه معتبر بین المللی شاید رویایی بیش به نظر نرسد اما اگر از شرایط تحصیل و اعزام دانشجو به ایتالیا باخبر شوید متوجه خواهید شد که این رویا خیلی هم دست نیافتنی نیست.

در واقع دولت ایتالیا با اعطای بورسیه تحصیلی به دانشجویان کشورهای آسیایی و جهان سوم، زمینه تحصیل این افراد در دانشگاه های معتبر را فراهم می کند.

اگر مایلید که اطلاعات بیشتری در مورد تحصیل در اروپا کسب کنید ادامه مطلب را بخوانید. در ادامه ابتدا با شرایط اخذ پذیرش برای تحصیل و اعزام دانشجو به ایتالیا آشنا می شویم؛ سپس با بورسیه های تحصیلی کشور ایتالیا آشنا خواهیم شد.

[ult_createlink title=”تحصیل در آلمان پیشنهاد میکنیم حتما این مقاله را مطالعه کنید !!!” btn_link=”url:https%3A%2F%2Fawatlaw.com%2F%25d8%25aa%25d8%25ad%25d8%25b5%25db%258c%25d9%2584-%25d8%25af%25d8%25b1-%25d8%25a2%25d9%2584%25d9%2585%25d8%25a7%25d9%2586%2F|||” link_hover_style=”Style_3″ text_color=”#dd3333″ text_hovercolor=”#e0e0e0″ border_size=”1″ heading_style=”text-decoration:underline;” title_font_size=”desktop:25px;”]

شرایط اخذ پذیرش برای تحصیل و اعزام دانشجو به ایتالیا

ایتالیا یکی از مقاصد اصلی دانشجویان دنیا بشمار می رود. به جرات می توان گفت که اکثر دانشجویان رشته های معماری، هنر، تاریخ و باستان شناسی برای تحصیل در خارج از کشور، تحصیل در ایتالیا را در بین اولویت های اول خود قرار می دهند.

علاوه بر دانشجویان رشته های مذکور، خیل عظیمی از علاقه مندان به رشته های مهندسی، علوم پزشکی و اقتصاد نیز نگاه ویژه ای به دانشگاه های بزرگ ایتالیا مانند دانشگاه بولونیا، دانشگاه پلی تکنیک میلان و دانشگاه ساپینزا رم دارند.

به دلیل انبوه جمعیت متقاضیان اخذ پذیرش از دانشگاه های ایتالیا فقط عده ای موفق به دریافت پذیرش می شوند که تمام شرایط مدنظر دانشگاه های ایتالیایی را داشته باشند.

در واقع دانشگاه های ایتالیا برای پذیرش دانشجو در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری شرایط معینی را تعریف کرده اند که صلاحیت متقاضیان تحصیل و اعزام دانشجو به ایتالیا طبق این شرایط معین تایید یا رد می شود.

در ادامه به معرفی شرایط لازم برای تحصیل و اعزام دانشجو به ایتالیا در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری می پردازیم.

دانشگاه های ایتالیا سالی یک مرتبه اقدام به پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی می کنند. ثبت نام از متقاضیان تحصیل مقطع کارشناسی در فاصله زمانی بین ماه های سپتامبر تا ژوئن انجام می شود.

از آنجایی که در اکثر دانشگاه های ایتالیا، زبان تدریس در مقطع کارشناسی، زبان ایتالیایی است؛ متقاضیان این دوره حتماً باید با زبان ایتالیایی آشنا باشند. خوشبختانه سفارت ایتالیا در تهران اقدام به برگزاری دوره های سه ماهه آموزش زبان ایتالیایی می کند. اگر افراد در این دوره ها شرکت کنند و در پایان دوره نمره قابل قبولی بیاورند؛ می توانند برای اخذ پذیرش از دانشگاه های ایتالیا اقدام کنند. ضمناً داشتن مدرک دیپلم نیز لازمه ورود به مقطع کارشناسی در ایتالیا است.

لازم به ذکر است که دانشجویان دوره کارشناسی در ایتالیا اجازه دارند که هفته ای ۱۰ ساعت به امور پاره وقت بپردازند.

دانشگاه های ایتالیا سالی یک یا دو مرتبه در مقطع دکتری دانشجو می پذیرند. از متقاضیان دوره کارشناسی ارشد ترم پاییز در محدوده زمانی سپتامبر تا ژوئن و از متقاضیان ترم بهار در محدوده زمانی ژوییه تا نوامبر ثبت نام به عمل می آید.

زبان تدریس در مقطع کارشناسی ارشد در بعضی از دانشگاه های ایتالیا، زبان ایتالیایی و در بعضی دیگر زبان انگلیسی است. متقاضیان تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان از ارائه مدرک زبان معاف هستند اما متقاضیان تحصیل در دانشگاه های ایتالیایی زبان باید دوره های آموزش زبان ایتالیایی را بگذرانند. ضمناً ارائه مدرک کارشناسی، توصیه نامه و انگیزه نامه نیز برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد الزامی است.

شایان ذکر است که دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا اجازه دارند که هفته ای ۲۰ ساعت کار کنند.

دانشگاه های ایتالیا سالی یک مرتبه اقدام به پذیرش دانشجو در مقطع دکتری می کنند. بعضی از دانشگاه های ایتالیا در محدوده زمانی مارس تا دسامبر و بعضی دیگر در محدوده زمانی نوامبر تا فوریه از متقاضیان تحصیل در دوره دکتری ثبت نام می کنند.

دوره دکتری در ایتالیا مانند دوره کارشناسی ارشد در این کشور با زبان های انگلیسی و ایتالیایی برگزار می شود. متقاضیان تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان به مدرک زبان نیاز ندارند و تنها کافی است که اثبات کنند تا حدی با زبان انگلیسی آشنا هستند اما متقاضیان تحصیل در دانشگاه های ایتالیایی زبان حتماً باید با زبان ایتالیایی آشنا باشند و دوره های آموزش زبان ایتالیایی را بگذرانند. ضمناً متقاضیان تحصیل در دوره دکتری باید مدرک کارشناسی، مدرک کارشناسی ارشد، رزومه تحصیلی، توصیه نامه، انگیزه نامه و پروپوزال نیز ارائه دهند.

لازم به ذکر است که دانشجویان دکتری در ایتالیا اجازه دارند که هفته ای تا ۲۵ ساعت کار کنند.

افرادی که واجدشرایط فوق الذکر هستند می توانند برای اخذ پذیرش از دانشگاه های ایتالیا اقدام کنند و اگر موفق به اخذ پذیرش شوند می توانند وارد دانشگاه موردنظر شوند و ضمناً از انواع بورسیه های تحصیلی کشور ایتالیا هم بهره ببرند. در ادامه مطلب توضیحاتی در مورد بورسیه های تحصیلی کشور ایتالیا ارائه می دهیم

بورسیه های تحصیلی ایتالیا

همانطور که گفتیم دانشگاه های ایتالیا به اتباع کشورهای جهان سوم نوعی بورسیه تحصیلی می دهند که بورس استانی نامیده می شود. دانشجویانی که متقاضی دریافت بورس استانی هستند می توانند با ارائه مدارکی که وضعیت اقتصادی خانواده آنها را اثبات می کند؛ بورس استانی را دریافت نمایند. در حقیقت اعطای بورس استانی به افراد فقط به شرایط اقتصادی خانواده آنها بستگی دارد و هیچ ارتباطی به معدل یا وضعیت تحصیلی آنها ندارد.

مبلغ بورسیه استانی بین ۳۶۰۰ تا ۵۲۰۰ یورو در یک سال است.

علاوه بر بورسیه تحصیلی، دانشجویان ممتاز یا دارندگان مدرک زبان آیلتس، مقالات معتبر بین المللی، مدرک GRE و رزومه تحصیلی قوی می توانند اقدام به اخذ بورسیه دیگری به مبلغ ۱۱هزار تا ۱۴هزار یورو کنند.

در پایان لازم به ذکر است که متقاضیان ورود به رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در ایتالیا حتماً باید در آزمون ورودی این رشته ها تحت عنوان آزمون IMAT شرکت کنند و نمره قبولی بیاورند. اما قبولی در این آزمون بسیار دشوار است و شاید بهتر باشد که متقاضیان رشته های مذکور به تحصیل در ایتالیا فکر نکنند.

[ult_createlink title=”تحصیل در اتریش بدون محدودیت سنی کلیک کنید !!!” btn_link=”url:https%3A%2F%2Fawatlaw.com%2F%25d8%25aa%25d8%25ad%25d8%25b5%25db%258c%25d9%2584-%25d8%25af%25d8%25b1-%25d8%25a7%25d8%25aa%25d8%25b1%25db%258c%25d8%25b4-%25d8%25a8%25d8%25af%25d9%2588%25d9%2586-%25d9%2585%25d8%25ad%25d8%25af%25d9%2588%25d8%25af%25db%258c%25d8%25aa-%25d8%25b3%25d9%2586%25db%258c%2F|||” link_hover_style=”Style_5″ text_color=”#ba1d51″ text_hovercolor=”#d8d8d8″ border_size=”1″ heading_style=”text-decoration:underline;” title_font_size=”desktop:25px;”]
تحصیل و اعزام دانشجو به ایتالیا
تحصیل و اعزام دانشجو به ایتالیا

از بین کشورهای اروپایی کشور ایتالیا شرایط قابل توجهی را برای دانشجوهای خارجی بخصوص دانشجوهایی که از کشورهای جهان سوم و آسیایی به ایتالیا سفر میکنند جهت تحصیل در ایتالیا در نظر دارد.در ادامه به گزیدهای از این شرایط اشاره میشود:

یکی از قوانین خوب در خصوص تحصیل در ایتالیا این است که بر اساس قانون این کشور، تحصیل، باید برای همه اقشار امکان پذیر باشد.

در همین راستا ، در تمامی دانشگاه های دولتی در ایتالیا ، شهریه تحصیلی بر اساس میزان درآمد سالیانۀ خانوادۀ دانشجو در کشور مبدا تعیین می شود.
اگر بخواهیم از جنبه هزینه های زندگی کشور ایتالیا را با کشورهای همسایه ایران مقایسه کنیم میتوان گفت هزینه تحصیل در ایتالیا با دانشگاههای ترکیه و ارمنستان و سایر کشورهای همسایه تقریبا برابر است با این تفاوت که سطح کیفیت دانشگاه در ایتالیا با کشوری مثل ترکیه و ارمنستان اصلا قابل قیاس نیست هم چنین اگر در نهایت شخص دانشجو قصد گرفتن اقامت دائم آن کشور راداشته باشد، قطعا کشورهای اروپایی و عضو شنگن را نمیتوان با کشورهایی مانند کشورهای همسایه ایران مقایسه کرد.

یک ویژگی خاص تحصیل در ایتالیا، وجود کمک هزینه های ۲۵۰۰ و ۵۰۰۰ یورویی در سال برای متقاضیان ایرانی است که فارغ از معدل و شرایط فارغ التحصیلی شان می توانند از استان محل تحصیلشان در ایتالیا دریافت نمایند. این بورسیه ها از انواع بورسیه های دانشجویان ممتاز مجزا است و احتمال دریافت آن برای متقاضیان ایرانی بسیار بالاست.اکثر دانشجویان ایرانی که در ایتالیا مشغول به تحصیل اند از این بورسیه ها استفاده میکنند و مقدار زیادی از هزینه های زندگی شان را در دوران تحصیل پوشش میدهند.

به دلیل اعتبار و قدمت بالای دانشگاه های ایتالیا، همواره تحصیل در بسیاری از دانشگاههای ایتالیا به صورت مشترک با دانشگاه های برتر دنیا برگزار شده و می شود. تحصیل در این دوره ها به طور همزمان علاوه بر تجربه زندگی و تحصیل در دو کشور، موجب می شود که دانشجو از دو دانشگاه یا حتی بیشتر، مدارک پایان دوره دریافت نماید که به منزله تحصیل در آن مراکز بوده است. از نمونه های بسیار آن می توان به دوره مشترک کارشناسی ارشد رشته مهندسی عمران میان دانشگاه بولونیا ایتالیا و دانشگاه کولومبیا در ایالات متحده با رتبه جهانی ۹ اشاره کرد.
شهرت جهانی در رشته هایی چون معماری، هنر، مهندسی، باستان شناسی، تاریخ و علوم اجتماعی
گفتنی است که دانشجویان ایرانی که در رشته های فوق فارغ التحصیل شده اند یا قصد ادامه تحصیل در این رشته ها را دارند دانشگاههای ایتالیا با توجه به رتبه ای که در این رشته ها در دنیا دارند همچنین با توجه به هزینه های تحصیلشان گزینه ای مناسب برای ادامه تحصیل میباشد.
کیفیت و شاخص های بالای زندگی
کشور ایتالیا به واسطه عضویت در اتحادیه اروپا دارای استاندارد های بالایی در زمینه های مختلف از جمله بهداشت، خدمات اجتماعی، پوششهای بیمه ای و سایر موارد می باشد.

[ult_createlink title=”تحصیل در اتریش رایگان کلیک کنید !!!” btn_link=”url:https%3A%2F%2Fawatlaw.com%2F%25d8%25aa%25d8%25ad%25d8%25b5%25db%258c%25d9%2584-%25d8%25af%25d8%25b1-%25d8%25a7%25d8%25aa%25d8%25b1%25db%258c%25d8%25b4-%25d8%25b1%25d8%25a7%25db%258c%25da%25af%25d8%25a7%25d9%2586%2F|||” link_hover_style=”Style_8″ text_color=”#300b63″ text_hovercolor=”#d8d8d8″ border_size=”1″ heading_style=”text-decoration:underline;” title_font_size=”desktop:25px;”]
هاور لتس مایگریت در آوات

پایان

سازمان مهاجرتی آوات با بهره مندی از برترین وکلا و مشاورین عالی رتبه آماده ارائه خدمات مشاوره ای در بابا تحصیل و اعزام دانشجو به ایتالیا به شما عزیزان خواهد بود.

شما میتوانید سوالات خود را در این خصوص در پایان همین مقاله برای ما ارسال و مطرح نمایید و منتظر پاسخ کارشناسان ما در اسرع وقت باشید.

[ult_createlink title=”آرشیو مقالات کشور ایتالیا را در اینجا مطالعه نمایید کلیک کنید !!!” btn_link=”url:https%3A%2F%2Fawatlaw.com%2Fcategory%2F%25D8%25A7%25DB%258C%25D8%25AA%25D8%25A7%25D9%2584%25DB%258C%25D8%25A7%2F|||” link_hover_style=”Style_10″ text_color=”#388427″ text_hovercolor=”#d1d1d1″ border_size=”1″ heading_style=”text-decoration:underline;” title_font_size=”desktop:25px;”]

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *