تحصیلی, ترکیه

تحصیل دندانپزشکی در ترکیه چگونه است؟

شرایط تحصیل دندانپزشکی در ترکیه برای اتباع خارجی دارای یک سری مراحل است که هر دانشجویی قبل از آنکه تصمیم گیری کند که می خواهد در ترکیه رشته دندان پزشکی را انتخاب کند از این مراحل و شرایط آگاهی کافی داشته باشد.

همچنین باید بدانید که تحصیل در ترکیه دارای چه مزیت هایی است و آیا تحصیل در رشته دندان پزشکی انتخاب خوبی برای شما است یا خیر؟ تقاضا برای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه به علت افزایش رقابت بر سر قبولی در رشته دندانپزشکی در داخل ایران و پذیرش تعداد معدودی از متقاضیان در دانشگاه های معتبر ایران روز به روز در حال افزایش است.

افرادی که علاقمند به تحصیل در رشته دندانپزشکی هستند اما موفق به قبولی در این رشته آن هم در دانشگاه های معتبر ایران نمی­شوند از طریق اخذ ویزای تحصیلی به خارج از کشور از جمله ترکیه مهاجرت می­کنند تا بتوانند در این رشته تحصیل نمایند.این افراد با در نظر گرفتن عوامل مختلفی همچون مسافت، هزینه های تحصیل، سیستم آموزشی، کیفیت دانشگاه ها و … کشور مورد نظر خود را برای ادامه تحصیل و مهاجرت انتخاب می­نمایند. ما در این مقاله شرایط تحصیل دندانپزشکی در ترکیه را برای شما عزیزان توضیح خواهیم داد پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

 

مزیت های تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

 

 1. یکی از شرایط تحصیل دندانپزشکی در ترکیه و دلایلی که دانشجویان ایرانی و فارغ التحصیلان مدارس تمایل دارند که در ترکیه به تحصیل در رشته دندان پزشکی بپردازند معتبر بودن مدرک طبابت آنها توسط بین الملل است.
 2. شما می توانید پس از آنکه از دانشگاه های معتبر ترکیه در رشته دندان پزشکی فارغ التحصیل شدید در مطب و یا بیمارستانهای ایران و یا هر جای دنیا طبابت کنید.
 3. هزینه های تحصیل و زندگی در ترکیه بسیار مقرون به صرفه تر و پایین تر از کشورهای اروپایی است.
 4. نزدیکی راه و مسافت کم با ایران دیگر مزیتی است که برای ادامه تحصیل در ترکیه وجود دارد. مسافت کم نیز حسن هایی را دارد. شما در هزینه های رفت و آمدتان صرفه جویی می کنید. زمان زیادی را برای رفت و آمد هدر نمی دهید.
 5. دیگر مزیت تحصیل در ترکیه این است که شما بدون ویزا می توانید به این کشور وارد شوید و به برای ویزا تحصیلی اقدام کنید.
 6. از دیگر دلایل تحصیل دندانپزشکی در ترکیه می توان به نزدیک بودن فرهنگ دو کشور و پایین بودن هزینه های زندگی و تحصیل در ترکیه نسبت به سایر کشور های اروپایی اشاره کرد.
 7. از طرفی پزشکی در ترکیه به زبان های ترکی یا انگلیسی ارائه می شود و با توجه به ارائه دوره پزشکی در ترکیه به زبان انگلیسی، دانشجویان از دانش و سطح علمی بین المللی برخوردار خواهند شد و به راحتی می توانند در کشورهای اروپایی و انگلیسی زبان به ادامه تحصیل و یا کار بپردازند. از دیگر مزایای مهم تحصیل دندانپزشکی در ترکیه ارائه کارت طبابت بین المللی به فارغ التحصیلان می باشد.

 

 

چرا رشته دندانپزشکی در ترکیه طرفداران زیادی دارد؟

 

یکی از دلایلی که ایرانیان زیادی تمایل دارند در ترکیه در رشته پزشکی تحصیل کنند این است که دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزرات بهداشت ایران است و هر شخصی که از دانشگاه ترکیه فارغ التحصیل شود می تواند با همان مجوز وارد ایران شود و طبابت خود را بدون هیچ مشکلی انجام دهد.

دیگر موضوعی که تحصیل در ترکیه را برای دیگران جذاب و مهم است هزینه هاست. هزینه تحصیل در ترکیه آن هم در رشته پزشکی بسیار به صرفه تر از کشورهای اروپایی است. در دانشگا های دولتی ترکیه به طور متوسط دانشجویان سالانه 2000 تا 5000 دلار پرداخت می کنند که در سالهای اولیه به این گونه است و در سال های بعدی می تواند کم تر باشد اما همه ی اینها بستگی به دانشگاه و قوانین داخلی دانشگاه دارد.

در دانشگاه های خصوصی ترکیه هم مثل سایر جاهای دیگر جهان آموزش ها کمی گرانتر است. باز هم دانشگاه های خصوصی بنابر موقعیت و آموزش هایی که قرار می دهند می توانند شهریه بیشتر و یا کمتری را دریافت کنند؛ اما به طور خلاصه می توان گفت یکی دیگر از دلایل تحصیل در رشته دندان پزشکی هزینه های پایین آن است.

دلیل دیگری که تحصیل در رشته دندان پزشکی در ترکیه برای ایرانیان محبوب می باشد این مورد است که  کشور ترکیه نیاز به اخذ ویزا ندارد. افراد می توانند تا سه ماه هیچ ویزای را از ترکیه دریافت نکنند و به راحتی مراحل گرفتن ویزای تحصیلی خود را بگذرانید و پس از آن ویزای تحصیلی را دریافت کنند. درادامه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه بدون آزمون را نیز برای شما عزیزان توضیح خواهیم داد با ما همراه باشید. می توانید در سمینارهای آوات شرکت کنید و اطلاعات خود را در زمینه تحصیل در ترکیه افزایش دهید.

 

دانشگاه های دندانپزشکی ترکیه

 

دانشگاه های دندانپزشکی کشور ترکیه

 

دانشگاه های دندانپزشکی ترکیه به سه دسته تقسیم می شوند. این تقسیم بندی شامل دانشگاه های دولتی، خصوصی و نیمه خصوصی می شود. به طور کلی در ترکیه حدود ۲۰۰ دانشگاه موجود است که از بین آن ها چیزی حدود ۱۲۰ دانشگاه دولتی هستند. هزینه ی تحصیل در دانشگاه های دولتی این کشور به قدری پایین است که می توان به راحتی وارد آنها شد. جهت ورود به این دانشگاه ها باید در آزمونی به نام یوس کرده و نمره قبولی را کسب کنید.

دانشگاه های بدون کنکور در کشور ترکیه

تحصیل دندانپزشکی در ترکیه بدون آزمون نیز امکان پذیر است. دانشگاه های خصوصی بسیار خوبی جهت تحصیل در دندانپزشکی بدون کنکور در ترکیه مشغول فعالیت آموزشی بوده و دانشجو می پذیرند. همچنین مدارکی که در این زمینه به دانشجویان فارغ التحصیل رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی اعطا می نمایند، از درجه اعتبار بسیار بالایی برخوردار است. ظرفیت این دانشگاه ها بالا بوده و دانشجویان بین المللی و خارجی شانس زیادی برای پذیرش خواهند داشت. اما بایستی نمرات بالایی را در دوره دبیرستان و متوسطه کسب کرده باشید.
 • دانشگاه ییلدیریم بایزید آنکارا
 • دانشگاه قیریق قلعه
 • دانشگاه هیتیت
 • دانشگاه ارزینجان
 • دانشگاه کارابوک
 • دانشگاه سلیمان دمیرل
 • دانشگاه کاستامونو
 • دانشگاه رجب طیب اردوغان
 • دانشگاه آبانت عزت بایسال
 • دانشگاه ارجیس

قبل از هر اقدامی باید راجب تمامی این دانشگاه ها تحقیق کرده و هرکدام که اولویت های شما را در بر دارد انتخاب نمایید. ما در مقاله ای تمام دانشگاه های این کشور را بررسی و درباره تمام زمینه ها اطلاعاتی را در اختیاران دانش دوست قرار دادیم می توانید به مقاله ای نام دانشگاه های ترکیه مراجعه کنید.

 

رتبه بندی دانشگاه ها

 

شما قادر به پیدا کردن دو شگفتی از هفت عجایب جهان باستان در کشور ترکیه می باشید؛ اما شما همچنین می‌توانید برخی از بهترین دانشگاه‌ها و موسسات در جهان را در کشور ترکیه پیدا کنید. این دانشگاه های معتبر و شناخته شده در سطح جهان نیز می‌توانند به عنوان شگفتی‌های دیگری در کشور ترکیه باشند!

جایگاه دانشگاه های  پزشکی و دندانپزشکی ترکیه در جهان آورده شده است که در آن رتبه آنها در سطح جهان قابل مشاهده است. برای اخذ پذیرش در رشته دندانپزشکی در ترکیه، این دانشگاه ها را از قبل مرور نمایید. این رتبه بندی به این معنی است که بین  1258 دانشگاه معتبر و شناخته شده در سطح جهان، دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه از رتبه های قابل قبولی برخوردار هستند.  و مدارک کسب شده از این دانشگاه های مطرح در رنکینگ جهانی به معنی اعتبار قابل قبول در سطح دنیا است. رتبه بندی  و امتیاز بندی برای هر دانشگاه در سطح جهان براساس تعداد دانشجویان ممتاز در دانشگاه و درصد و تعداد دانشجویان خارجی یا بین المللی در دانشگاه و تعداد مقالات علمی و تحقیقات و سایر عوامل موثر در رتبه بندی دانشگاه ها می باشد.

رتبه بندی دانشگاه های جهان توسط دانشگاه Times به وجود می آید، شهرت و اعتبار تحقیقات انجام شده توسط دانشگاه ها را مورد توجه قرار می دهد و تعداد مقالاتی که توسط دانشگاه ها در سراسر جهان به چاپ رسیده است را مورد بررسی قرار می دهد و براساس آن به هر دانشگاه رتبه ای در سطح جهانی اختصاص می‌دهد.

 

دانشگاه آنکارا

 

تحصیل دندانپزشکی در ترکیه بدون آزمون

یکی از دانشگاه‌های کشور ترکیه است که در شهر آنکارا قرار دارد. این دانشگاه در سال ۱۹۴۶ تأسیس شد. دانشگاه آنکارا در مجموع ۶۵۳۵۰ دانشجو دارد که در این میان ۳۱۲۷ دانشجوی بین‌المللی علاقمند به تحصیل در ترکیه در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.

همچنین در رتبه‌بندی برترین دانشگاه‌های جهان در سال ۲۰۱۹ که توسط مؤسسه QS انجام شده‌است دانشگاه آنکارا در بین ۱۰۰۰ دانشگاه برتر قرار دارد و هفتمین دانشگاه برتر ترکیه می‌باشد. دانشکده های برای رشته پزشکی و دندان پزشکی را در خود جای داده است که دولت به دانشجویان بورس تحصیلی نیز می دهد.

 

دانشگاه علوم پزشکی استانبول

تحصیل دندانپزشکی در ترکیه بدون آزمون

دانشگاه استانبول قدیمی ترین و یکی از برجسته ترین دانشگاه ها در ترکیه است که قدمتی دیرینه در پرورش مردمان ترکیه و سراسر جهان دارد. این دانشگاه در سال ۱۴۵۳  تاسیس شد و بعد ها به یک دانشگاه مدرن تبدیل گردید . در این دانشگاه بیش ۱۷۵۰۰۰ دانشجو در ۲۲ دانشگاه و مدارس فنی حرفه در حال تحصیل هستند.

این دانشگاه دارای دانشکده های پزشکی ، حقوق ، کلام ، علوم ، اقتصاد ، جنگلداری ، داروسازی ، دندانپزشکی ، مدیریت گردشگری ، علوم سیاسی ، دامپزشکی ، مهندسی ، مهندسی شیمی ، الکترونیک ، شیلات ، ارتباطات ، الهیات ، تربیت معلم ، آموزش از راه دور ، علوم پزشکی ، پرستاری می باشد .

 

دانشگاه اژه

 

دانشگاه های ترکیه

دانشگاه اژه  یک دانشگاه دولتی است که در سال 1955 در شهر ازمیر تاسیس شده است و از این حیث چهارمین دانشگاه قدیمی ترکیه محسوب می شود. این دانشگاه در منطقه Bornova به وسعت 3700 هکتار قرار گرفته است که پذیرای بیش از 65000 دانشجو می باشد. که دارای امکانات تفریحی و رفاهی زیادی است.

 

دانشگاه عثمان غازی

 

دانشگاه عثمان غازی در سال 1970 با تأسیس دانشکده های مهندسی، کشاورزی، علم و هنر، برای نخستین بار فضای آموزش عالی را در شهر اسکی شهیر ترکیه ایجاد کرد. دانشگاه دارای چهار ساختمان اصلی در شهر است،‌ دارای یک کتابخانه مرکزی و یک بیمارستان 1284 تخت خوابی است.

این دانشگاه هم اکنون یکی از دانشگاه های مطرح در آناتولی مرکزی است و دارای 9 دانشکده، 3 مدرسه، 4 مدرسه فنی و حرفه ای و 5 مدرسه تحصیلات تکمیلی است. و دارای 21،529 دانشجو و 1233 نفر کادر آموزشی است.

که دانشکده های آن عبارتند از: دانشکده پزشکی؛ دانشکده دندانپزشکی؛ دانشکده ادبیات و علوم, دانشکده مهندسی و کشاورزی؛ دانشکده علوم آموزشی؛ دانشکده معارف اسلامی؛ دانشکده هنر؛ دانشکده اقتصاد و مدیریت بازرگانی؛ دانشکده کشاورزی.

 

بهترین دانشگاه های دندانپزشکی ترکیه ۲۰۲۰

 1. دانشگاه حاجت تپه (رتبه ی Hacettepe University) ۵۰۱-۶۰۰
 2. دانشگاه کوچ (رتبه ی Koç University)۵۰۱-۶۰۰
 3. دانشگاه استانبول (رتبه ی Istanbul University)۸۰۱-۱۰۰۰
 4. دانشگاه کارابوک (رتبه ی Karabük University)۸۰۱-۱۰۰۰

چگونه برای تحصیل در رشته دندان پزشکی در ترکیه پذیرش بگیریم؟

 

دانش آموختگان برای تحصیل در ترکیه در رشته دندان پزشکی باید مدرک 12 سال در رشته ای ریاضی فیزیک یا علوم تجربی را دارا باشند. همچنین نمرات عملی و تخصصی آنها نیز باید بالا باشد.

نحوه پذیرش به این صورت است که شما باید در اول کار مدارک 12 ساله خود را ترجمه کنید سپس آزمون های ورودی دانشگاه ها را که به آزمون yos معروف هستند شرکت نمایید.
آزمون yos شامل سوالاتی از قبیل ریاضی ؛ هوش و زبان است. شما باید در این امتحان قبول شوید و سپس وارد دانشگاه شوید.

اگر برای شما یادگیری زبان و آزمون yos مشکل باشد می توانید زبان انگلیسی انتخاب کنید و با در دست داشتن مدرک تافل و یا آیتلس خود در دانشگاه های که به زبان انگلیسی تدریس می کنند شرکت کنید.

کسانی که می­خواهند دوره های تحصیل در ترکیه را به زبان انگلیسی بگذرانند باید دارای مدرک زبان با نمره آیلتس بالاتر از 5/5 باشند.

 

دندانپزشکی در ترکیه چند سال است؟

 

تحصیل دندانپزشکی در ترکیه 

دوره دندانپزشکی در ترکیه  همانند بسیاری از کشورهای دیگر ۵ سال به طول می انجامد دندانپزشکی در ترکیه به دو دوره ۲ ساله و ۳ ساله تقسیم می شود که در دوره ۲ ساله مطالب به صورت تئوری یا تئوری- عملی آموزش داده می شود.

دانشجویان در دوره ۳ ساله دانشجویان وارد محیط بیمارستان می شوند و به صورت عملی در محیط واقعی آموزش ها و مهارت های لازم را فرا می گیرند.

 

طول مدت تحصیل دندانپزشکی عمومی در ترکیه

 

در واقع دوره دندانپزشکی در ترکیه به دو دوره 2 ساله و 3 ساله تقسیم می شود .که در دوره 2 ساله تئوری ها و مطالب به صورت تئوری یا تئوری- عملی آموزش داده می شود و در دوره 3 ساله دانشجویان وارد محیط بیمارستان یا کلینیک شده. و به صورت عملی در محیط واقعی ادامه آموزش ها و مهارت ها را فرا می گیرند و آموزه های تئوری خود را به ورطه آزمایش و تمرین می گذارند.

 

 

سر فصل دروس دندانپزشکی در ترکیه (عمومی و تخصصی

 

دروس سال اول

فیزیک، پروتز، زبان ترکی، بیولوژی، آناتومی، مجسمه سازی/ موسیقی، بیوشیمی، بیواستاتیستیک، زبان خارجی، تربیت بدنی، نقاشی، کامپیوتر.

 

دروس سال دوم

درمان بیماری‌های دندان، اندودونتی، بیوفیزیک، میکروبیولوژی، هیستولوژی، فیزیولوژی

دروس سال سوم

تکنولوژی علوم ارتباطات، ارتودونتی، پریودونتولوژی، فارماکولوژی، پدودونتی، بیماریهای دهان، دندان و فک، پاتولوژی، بی حسی دندان، درمان بیماری‌های دندان، علوم روانی

دورس سال چهارم

جراحی، جراحی (جراحی عمومی)، رادیولوژی دهان، داخلی، میکروبیولوژی دهان، بیوشیمی دهان، بیماریها، کارگاههای عملی، آناتومی توپوگرافیک، ایمپلنتولوژی دهان، سلامت دهان و دندان، درمان بیماری‌های دهان

دروس سال پنجم

چشم، پروتز فک و صورت، اخلاق حرفه ای، درماتولوژی، گوش و حلق و بینی، علوم رفتاری، تحقیقات و تکنولوژی، کمک های اولیه و اورژانسی، پاتولوژی دهان، تاریخچه دندانپزشکی، پزشکی قانونی، روان پزشکی، روش های معاینه

 

سرفصل دروس دوره کارآموزی رشته دندانپزشکی در ترکیه شامل:

 • آسیب‌شناسی فک و دهان
 • ارتودنسی
 • اندودنتیکس
 • پروتزهای ثابت و اکلوژن
 • پروتزهای متحرک و فک و صورت
 • پریودنتولوژی
 • ترمیمی و مواد دندانی
 • بیماری‌های دهان و دندان
 • جراحی دهان و فک و صورت
 • دندانپزشکی کودکان
 • رادیولوژی دهان و فک و صورت

 

تعداد داوطلبان متقاضی تحصیل در تخصص دندانپزشکی ترکیه

 

هر سال حدود 3000 داوطلب در فرایند اخذ پذیرش دندانپزشکی در ترکیه قبول می شوند. و برای هر دانشگاه سهمیه بین 140 تا 170 داوطلب است. برای مثال (دانشگاه Marmara ، استانبول) هر ساله 144 دانشجو را پذیرا است .و از این تعداد حدود 10 نفر شامل دانشجوی خارجی می شود. این دانشجویان خارجی بیشتر از قزاقستان، ایران، مغولستان، بلغارستان و یونان هستند.

 

شرایط بورسیه تحصیلی در رشته دندان پزشکی در ترکیه به چه صورت است؟

 

با توجه به شهریه های بالای دانشگاه ها، بسیاری از افراد مشتاق گرفتن بورسیه می باشند. برخی از دانشگاه های ترکیه دارای بورسیه تحصیلی می باشد. شما نیز می توانید از این بورسیه ها استفاده کنید.

در صورت موفق شدن برای اخذ بورسیه، تحصیل رایگان و خوابگاه و بیمه درمانی و حقوق ماهیانه به شما تعلق می گیرد. همچنین تحصیل در کشور پیشرفته ای همچون ترکیه، شما را با تجربه های جدید فراوانی روبرو می کند.

شرایط بورسیه به این صورت است که شما در وب سایت مورد نظر ثبت نام کرده و پس از ارسال مدارک اینترنتی درخواست شما بررسی و پاسخ داده می شود و پس از پاسخ نیاز به حضور شما در محل وجود دارد.

 

شرایط سنی برای دریافت بورسیه تحصیلی

در مقطع لیسانس متولدین بعد از 1376
در مقطع فوق لیسانس متولدین بعد از 1367
در مقطع دکترا متولدین بعد از 1362

معادل سازی مدرک پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

مدارک مورد نیاز پذیرش دانشگاه های دندانپزشکی ترکیه

 • تکمیل فرم درخواست پذیرش از دانشگاه ها
 • مدرک دیپلم دبیرستان و ترجمه آن به ترکی یا انگلیسی
 • ریز نمرات دبیرستان و پیش دانشگاهی همراه با ترجمه انگلیسی یا ترکی
 • گواهی تسلط به زبان انگلیسی ( تافل یا آیلتس )
 • قبولی در آزمون ورودی دانشگاه بین المللی
 • پرداخت هزینه پذیرش

 

جایگاه دندانپزشکی ترکیه در جهان و اعتبار مدارک آن

 

این رتبه بندی به این معنی است که بین  1258 دانشگاه معتبر و شناخته شده در سطح جهان، دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه از رتبه های قابل قبولی برخوردار هستند.  و مدارک کسب شده از این دانشگاه های مطرح در رنکینگ جهانی به معنی اعتبار قابل قبول در سطح دنیا است.

 

آینده شغلی دندان پزشکی در ترکیه

 

هزینه تحصیل دندان پزشکی در ترکیه

دندان پزشکی یکی از بالاترین حرفه ها در ترکیه محسوب می شود. یک دندان پزشک در ترکیه می توانید به راحتی در بیمارستانهای دولتی و خصوصی مشغول به کار شود و درآمد خوبی را عاید خود کند. همچنین دانشجویان و یا حتی فارغ التحیصلان می توانند در دانشگاه های خود مشغول به کار شوند. اگر دندان پزشکان بعد از مدتی کار کردند می توانند مطبی را برای خود راه اندازی کنند و به درآمد زیادی دست پیدا کنند.

 

چقدر دندانپزشکان در ترکیه درآمد دارند؟

 

درآمد دندانپزشکان در مقایسه با سایر گروه های حرفه ای کشور ترکیه در سطح خوبی قرار دارد. سطح درآمد در طول زمان را نشان می دهد فراز و نشیب هر چند ترکیه به طور متوسط گفت: آنها دستمزد بهتر از استاندارد خود را دریافت خواهید کرد.

دندانپزشکان با میانگین 3.000 TL وارد زندگی حرفه ای خود می شوند. البته این هزینه برای بخش خصوصی اعمال می شود. بسته به تخصص ، ساعات کار و خروج مشتری ممکن است این هزینه ها چندین برابر افزایش یابد.

از طرف دیگر ، دندانپزشکان شاغل در بخش دولتی حقوق متوسط حدود 4 هزار TL دریافت می کنند بدون هیچ گونه هزینه عملکرد و بودجه گردان. این مبلغ با افزودن هزینه عملکرد و صندوق گردان به حدود 7-8 هزار TL می رسد.
اما برخی از دندان پزشکان بخش خصوصی را انتخاب می کنند. به طور معمول درآمد بخش خصوصی در ترکیه در آمد بیشتری را به نسبت بخش دولتی دارد. بنابراین شما با یک موسسه خصوصی کار کنید درآمد خیلی بیشتری را خواهید داشت.

 

هزینه یک دانشجوی رشته دندانپزشکی در ترکیه چقدر است؟

 

برای محاسبه هزینه زندگی در ترکیه می توان اینگونه در نظر گرفت که، برای اسکان ۲۰۰ تا ۲۵۰ دلار، در صورت استفاده از خوابگاه دانشجویی اشتراکی و ۳۵۰ الی ۵۰۰ دلار برای اجاره آپارتمان باید در نظر گرفت، همچنین برای هزینه های خورد و خوراک میتوان ماهانه ۲۵۰ تا ۳۰۰ دلار کنار گذاشت.

با توجه به اینکه در سال ۲۰۱۸ واحد پول ترکیه افت شدیدی کرد و ارزش لیر در برابر دلار تقریبا به نصف رسید. در نتیجه دانشگاهها برای جبران هزینه های خود نرخ شهریه را افزیش دادند.
به عنوان مثال شهریه سالانه دانشگاه های دولتی ترکیه در دانشگاهی مثل استانبول ۵٫۹۰۰ لیر (معادل ۱٫۰۰۰ دلار امریکا) است و در دانشگاه حاجت تپه ۳۱٫۰۰۰ لیر می باشد.

همچنین در رشته دندانپزشکی به صورت میانگین شهریه سالانه ۱۰٫۰۰۰ لیر است. همچنین برای لوازم و تجهیزات شخصی که باید دانشجو تهیه کند نیز مبلغی بین ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ لیر در سال باید هزینه کرد که البته در بعضی از دانشگاه ها بصورت رایگان در اختیار دانشجو قرار میگیرد.

 

در ادامه هزینه تحصیلی رشته های پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه های خصوصی طبق جدیدترین آمار سال تحصیلی ۲۰۱۸-۲۰۱۹ را بررسی میکنیم:

هزینه تحصیل دندان پزشکی در ترکیه

 

• İstanbul Aydın Üniversitesi هزینه دانشکده پزشکی با ۲۵ درصد بورس تحصیلی معادل ۴۹٫۵۰۰ لیر و هزینه دانشکده دندانپزشکی ۶۶٫۰۰۰ لیر
• Koç Üniversitesi هزینه دانشکده پزشکی ۱۰۵٫۵۰۰ لیر و سایر رشته ها ۷۶٫۰۰۰ لیر
• Acıbadem Üniversitesi هزینه دانشکده پزشکی ۹۶٫۸۰۰ لیر
• Okan Üniversitesi هزینه دانشکده پزشکی ۶۹٫۹۰۰ لیر و هزینه دانشکده دندانپزشکی ۶۵٫۹۰۰ لیر
• Yeditepe Üniversitesi دانشکده دندانپزشکی ۷۴٫۷۵۰ لیر و دانشکده پزشکی ۶۹٫۰۰۰ لیر.

 

 

هزینه ها برای تحصیل در دندان پزشگی در ترکیه چقدر است؟

شرایط تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

به طور کلی هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه نسبت به کشورهای اروپایی بسیار پایین است. هزینه ها در دانشگاه های دولتی و خصوصی متفاوت است. به طور مثال هزینه تحصیل دندان پزشکی در ترکیه در دانشگا های خصوصی برای هر ترم چیزی معادل 20000 لیر است . که در دانشگا های دولتی مبلغ آن به 2500 تا 3000 لیر متغیر است.

حال اگر شما دانشجوی باشید که در دانشگاه های دولتی مشغول تحصیل هستید بسته به شرایط هزینه ها تغیر خواهد بود به طور مثال اگر دانشگاه شما خوابگاهی دارد که در ماه هزینه اقامت شما بین 100 تا 300 خواهد بود. اما هزینه خوابگاه با امکانات بیشتر در دانشگا های خصوصی کمی بالاتر خواهد بود حدودا چیزی معادل 450 تا 500 لیر می باشد. هزینه خوراک نیز به بستگی به اشتها و نیاز شخص دارد می تواد از 300 تا 1000 لیر نیز باشد.

 

فرصت های شغلی دندانپزشکی در ترکیه

 

دندانپزشکی در آنکارا

مشاغلی که به طور مستقیم با مدرک تحصیلی دندانپزشکی در ارتباط است شامل موارد زیر است:

 • بهداشت دندانپزشکی
 • دندانپزشک
 • متقاضیان همچنین می توانید فرصت هایی را در مراکز زیر بیابند:
 • تکنسین مدرس آزمایشگاه
 • موسسات خیریه بهداشت ملی ترکیه و جهان
 • بیمارستانهای خصوصی ترکیه
 • متخصص ارتقاء سلامت
 • آموزش و پرورش ترکیه
 • نیروهای مسلح ترکیه
 • دانشگاه ها و سازمان های تحقیقات بالینی ترکیه
 • مدیر خدمات درمانی
 • مدرس آموزش عالی
 • نماینده فروش پزشکی

 

نکاتی درباره تحصیل دندان پزشکی در ترکیه

شرایط که دانشجویان دندان پزشکی در ترکیه باید داشته باشند به ترتیب زیر است:

کسانی که می خواهند رشته دندان پزشکی در ترکیه را انتخاب کنند باید حتما دارای مدرک دیپلم در رشته های علوم تجربی و ریاضی فیزیک و همچنین معدل بالا باشند.

اگر شما می خواهید در دانشگاه های ترک زبان مشغول به تحصیل شوید باید آزمون sat و  آزمونyos را حتما شرکت کنید و نمره خوبی را در آن بگیرید.

درباره این آزمون برای شما عزیزان توضیحاتی را در مطالب قبلی توضیح داده ایم اگر درباره آزمونها اطلاعات کافی را ندارید می توانید به مقاله ای با نام  آزمون یوس ترکیه  مراجعه کنید.

اما شما می توانید در دانشگاه هایی که به زبان انگلیسی تدریس میکنند نیز شرکت کنید.  بنابراین شما باید مدرک تافل و یا آیلتس را دارا باشید و بدون این مدارک نمی توانید مشغول به تحصیل شوید. ضمنا نمره تافل شما باید بالای 5.5 باشد تا دانشگاه مزبور شما را ثبت نام نماید.

فیلم تحصیل در ترکیه – تحصیل پزشکی و دندانپزشکی

 

 

آوات

شما عزیزان میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر همه روزه از ساعت 9 الی 18 با موسسه مهاجرتی آوات تماس حاصل فرمایید و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید همچنین شما می توانید فرم ارزیابی ما را پر کرده و از طریق آن مشاوران ما شرایط شما را بررسی میکنند و برای ارائه مشاوره با شما تماس خواهند گرفت.

 

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *