شماره تماس : 00905340102540 WhatsApp - ساعات کاری 9 صبح الی 18 پنجشنبه ها 9 صبح الی 14

مزایا و معایب تحصیل در کشور آلمان

تحصیل در کشور آلمان

اگر قصد تحصیل در کشور آلمان را دارید با اخذ ویزای تحصیلی آلمان می توانید در این کشور در تمامی مقاطع آکادمیک تا دکترا ادامه تحصیل دهید .

امکان تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی نیز در تمامی مقاطع برای دانشجویانی که زبان انگلیسی را بیشتر و زبان آلمانی را کمتر می دانند وجود دارد.

هر روز دانشگاه های آلمانی بیشتری مخصوصاً در مقطع فوق لیسانس رشته های مورد نظر خود را به زبان انگلیسی نیز ارایه می دهند که البته این رشته ها وهمچنین تعداد دانشگاه های ارایه دهنده در آلمان بسیار محدود است.

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش و تحصیل در کشور آلمان عبارتند از پاسپورت معتبر – آخرین تأییدیه بیمه بهداشتی و تمکن مالی مکفی برای پوشش هزینه های یکسال اول زندگی در آلمان . بسته به نظر سفارت آلمان شما ممکن است ملزم به ارایه مدرک دال بر عدم سوء پیشینه نیز باشید.

اگر شما مقیم اتحادیه اروپا و یا شهروند یکی از کشورهای ایسلند ، نروژ و یا سوییس باشید نیازی به اخذ ویزا برای تحصیل در کشور آلمان نخواهید داشت.

تحصیل در مقطع لیسانس در کشور آلمان

شما می توانید به صورت رایگان در  موسسات و دانشگاه های دولتی آلمان در مقطع لیسانس و پایین تر نیز تحصیل نمایید اما در این مقاطع مبالغ اندکی در حدود ۱۵۰ الی ۲۵۰ یورو بسته به دانشگاه را در هرترم جهت نام نویسی وتشریفات اداری پرداخت می نمایید.

ممکن است مبلغ ۱۰۰ یورو را نیز برای بلیط ترم نیز پرداخت نمایید که این بلیط هزینه های تردد با وسایل نقلیه عمومی را به مدت ۶ ماه برای شما پوشش می دهد.

اگر تحصیل در مقطع لیسانس در آلمان بیشتر از حد استاندارد به طول بیانجامد ، درادامه بسته به دانشگاه محل تحصیل مبالغی تا سقف ۸۰۰ یورو برای هر ترم از شما اخذ خواهد گردید.

 

بیشتر دانشگاه های کشور آلمان دولتی هستند.

پیشنهاد مطالعه »
تحصیل رایگان در اتریش و آلمان

موسسه های آموزش خصوصی در آلمان بودجه خود را غالباً از طریق سیستم اخذ شهریه تأمین می نمایند که عملاً میزان این شهریه دریافتی تا ۲۰ هزار یورو در سال خواهد بود.

برای دانشجویان آلمانی (BAföG)سیستم کمک بودجه دانشجویی فدرال آلمان و دانشجویان اروپایی موجود می باشد  و این سیستم تحت شرایط  انتخابی خاص نیز برای برای دانشجویان خارجی نیز قابل استفاده می باشد.

به طور کلی این مساعدت از سمت دانشگاه های آلمان برای اشخاص زیر ۳۰ سال و یا اشخاص زیر ۳۵ سالی که در دوره فوق لیسانس تحصیل می کنند قابل استفاده می باشد.

اما بسته به نوع شرایط استثناهایی هم وجود دارد.این سیستم هزینه های اولیه زندگی و دوره های آموزشی را پوشش می دهد و همچنین وام دانشجویی نیز از طریق این سیستم با سود کم قابل دریافت است .

 

در آلمان Postgraduate هزینه دوره های لیسانس و دوره فوق لیسانس در دانشگاه های آلمان معمولاً در قالب پیوسته به صورت رایگان برگزار می شود که مستقیماً پس از دوره لیسانس در آلمان قابل تحصیل است.در مقطع فوق لیسانس نیز هزینه های اندکی در هر ترم برای نام نویسی ، تشریفات اداری و همچنین بلیط ترم اخذ می گردد.

تحصیل در کشور آلمان در مقطع دکترا نیز در تمام دانشگاه ها رایگان می باشد. (حداقل در ۶ نیم سال اول) .

به مانند تمامی مقاطع دیگر تحصیلی دانشجویان دوره دکترا نیز می بایست مبالغ اندکی درحدود ۱۵۰ الی ۲۰۰ یورو را جهت تشریفات اداری و غیره در هر ترم پرداخت نمایند.

بورسیه های تحصیلی در آلمان

(Deutscher Akademischer Austausch Dienst) DAADموسسه خدمات مالی دانشگاهی آلمان یا امکانات مورد نیاز را از نظر مالی برای کمک به دانشجویان آلمانی و دانشجویان بین المللی فراهم ساخته و به آن ها کمک هزینه زندگی و تحصیلی ارایه میدهد که این بودجه یا به صورت کامل هزینه های مورد نظر را پوشش داده ویا به طرز چشمگیری را آن را کاهش می دهد.

پیشنهاد مطالعه »
تحصیل در لهستان

بورسیه تحصیلی در آلمان شامل حال تمای دانشجویان آلمانی و همچنین دانشجویان بین المللی در تمامی مقاطع تحصیلی می شود .حتی محققین نیز می توانند از این بورسیه استفاده نمایند.

 

هزینه زندگی دانشجویی در ویزای تحصیلی آلمان

تحصیل در دانشگاه های دولتی آلمان هم برای دانشجویان آلمانی و هم برای دانشجویان بین المللی در مقطع لیسانس و بالاتر تقریباً رایگان می باشد .به استثناء مبالغ بسیار اندکی که در هر ترم بابت بعضی از سرویس های اداری دانشگاه دریافت می شود.

این هزینه های بسیار پایین تحصیل در آلمان بی شک برای دانشجویان  گزینه ای بسیارعالی به شمار می آید.

بر طبق آمار های اخیر در بخش تحصیلات عالی ، آلمان چهارمین کشور مورد علاقه دانشجویان بین المللی در دنیا می باشد .

بر اساس آخرین آمارخدمات مالی دانشگاهی آلمان ، میانگین هزینه زندگی و تحصیل در آلمان فقط ۱۰ هزار دلار می باشد که حدود ۵۰۰ یورو برای هزینه های تحصیل و مابقی هزینه ۱۲ ماه زندگی در آلمان می باشد که هزینه های خوراک ، حمل و نقل ، سکونت ، تفریحات  و دیگر احتیاجات را در بر می گیرد.

ریز میانگین هزینه ها در آلمان برای موارد فوق الذکر عبارتست از ۱۶۵ یورو برای خوراک ، ۵۲ یورو برای پوشاک ، ۸۲ یورو برای حمل و نقل ، ۳۳ یورو برای تلفن – اینترنت  و مجوز تلویزیون ، ۳۰ یورو برای وسایل تحصیلی/ کاری و ۶۸ یورو برای فعالیت های اوقات فراغت

 

با وجود اینکه تحصیل در کشور آلمان رایگان می باشد اما به هر صورت مخارج زندگی اجتناب ناپذیر هستند . با در نظر گرفتن این موضوع و همچنین لحاظ این مطلب که هزینه زندگی در آلمان در بعضی از مناطق گرانتر از مناطق دیگر می باشد (مانند شهر های بزرگی چون مونیخ و مناطق غربی کشور آلمان) می بایست از میزان هزینه ها به صورت کلی مطلع بود.این هزینه ها عملاً در بازه ۳۵۰ الی ۱۰۰۰ یورو برای هر ماه  بسته به منطقه مورد نظر قابل محاسبه می باشد. اجاره بها بیشترین سهم هزینه ها را به خود اختصاص می دهد. این هزینه به نسبت منزل انتخابی شما قابل تقلیل خواهد بود که برای مثال خوابگاه دانشجویی در آلمان هزینه ای معادل ۲۴۰ یورو در ماه را خواهد داشت. خاطر نشان می شود این هزینه ها بسته به طول دوره تحصیلی متغییر می باشند

پیشنهاد مطالعه »
ویزای ازدواج آلمان

 

شرایط کار در ویزای تحصیلی آلمان

 

در ویزای تحصیلی آلمان به دانشجو ۹۰ روز کاری تمام وقت و یا ۱۸۰ روز کاری نیمه وقت در هر سال اجازه کار آلمان داده می شود.دانشجویان بین المللی دارای ویزای تحصیلی آلمان همچنین تا یک سال پس از فارغ التحصیلی اجازه کار در کشور آلمان را دارا می باشند مشروط بر اینکه شفل مورد نظر مرتبط با رشته تحصیلی ایشان باشد.

برای کار در ویزای تحصیلی آلمان شما همچنین نیازمند داشتن مهارت کافی در تکلم زبان آلمانی  می باشید.

 

با توجه به این مطلب که تحصیلات آکادمیک در کشورهای آلمانی زبانی مانند اتریش نیز با همان کیفیت تحصیلی و سیستم تحصیلی همسان با کشور آلمان ارایه می شود می توان دریافت که انتخاب های پیش روی شما برای ادامه تحصیل بسیار گسترده خواهد بود.

برای مثال دانشگاه وین به عنوان یکی از برترین دانشگاه های جهان در کشور اتریش و در شهر وین قرار دارد که بعضاً در مقایسه با دانشگاه های آلمان در بعضی از رشته ها و مقاطع تحصیلی عملاً در رتبه بالاتری قرار دارد  و برای اشخاصی که این سیستم تحصیلی را در اولویت دارند.

سطح کیفی زندگی نیز در کشور اتریش و مخصوصاً در شهر وین به دلیل تراکم جمعیتی بسیار کمتر و همچنین دسترسی به امکانات رفاهی بیشتر شرایط ویژه ای را برای ادامه تحصیل دانشجویان بین المللی فراهم می آورد.

 


مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

00905340102540 تماس جهت مشاوره در واتس اپ