شماره تماس : 00905340102540 WhatsApp - ساعات کاری 9 صبح الی 18 پنجشنبه ها 9 صبح الی 14

تحصیل در کشورمجارستان

تحصیل در کشورمجارستان

تحصیل در مجارستان

قبل از بررسی شرایط تحصیل در مجارستان بد نیست که نگاهی به اطلاعات عمومی این کشور بیندازیم:کشور مجارستان یا Hungary واقع در مرکز اروپا است؛که پایتخت آن شهر بوداپست است که عضو پیمان شنگن محسوب میشود. کشورهای همجوار مجارستان شامل اتریش، اسلواکی، اوکراین،رومانی، صربستان، کرواسی و اسلوونی می باشند. واحد پولی مجارستان فارینت (HUF) می باشد و نظام حاکم بر مجارستان دموکراسی بوده و زبان رسمی این کشور مجاری و دین رسمی آن مسیحی است.

این کشور به دلیل برخورداری از سیستم آموزش عالی با کیفیت و مکان های شگفت انگیز و زیبا،یکی از مقاصد مورد استقبال تحصیلی است.این مقاله به تحصیل در مجارستان و بررسی مقاطع تحصیلی مختلف در مجارستان میپردازد.

 

تحصیل در مجارستان در مقاطع مختلف

نظام آموزشی مجارستان سیستم فرآیند بلوونیا است،این سیستم،سیستم واحد کشور های اروپایی است که از امتیاز بندی 1 تا 5 به جای دادن معدل استفاده می کند.امروزه از فرآیند بلونیا در 29 کشور اروپایی استفاده میشود.

مجارستان دارای جمعیت 30 هزار نفری از دانشجویان بین المللی در چندین شهر دانشگاهی این کشور می باشد.زبان تحصیل در این کشور انگلیسی است و  با وجود اینکه زبان مردم مجاری است،زبان انگلیسی از دوره ابتدایی به دانش آموزان آموزش داده میشود.

تحصیل در مجارستان در سه مقطع ابتدایی،دبیرستان و دانشگاهی صورت میپذیرد که مقطع دانشگاهی خود به سه مقطع لیسانس،فوق لیسانس و دکتری تقسیم بندی میشود که به صورت جداگانه به آنها میپردازیم.

 

تحصیل در مجارستان در مقطع ابتدایی

در کشور مجارستان تحصیل کودکان از دوره پیش دبستانی آغاز میشود.پیش دبستانی پذیرای کودکان از سن 3 تا 7 سالگی است و سال آخر آن که به Ovoda  معروف است برای همه کودکان اجباری است.اما اکثر کودکان مجاری کمی بعد از سه سالگی در پیش دبستانی مشغول میشوند.

پس از آن کودکان وارد مقطع ابتدایی یا Altalanos iskola میشوند که این مقطع به دو دوره تقسیم میشود که سطح اول چهارسال طول میکشد و سطح دوم نیز عمدتا چهارساله است اما در بعضی از دبستان ها سطح دوم میتواند شامل دوره های دو تا سه ساله نیز باشد.واین دوره شامل دانش آموزان 7 تا 14 سال است.

پیشنهاد مطالعه »
تحصیل در انگلستان یا سوئد کدام بهتر است؟

تحصیل در مجارستان در مقطع دبیرستان

این نظام آموزشی منطبق با نظام آموزشی اروپاست که دانش آموزان پس از به پایان رساندن مقطع ابتدایی وارد مقطع دبیرستان میشوند.تحصیل در مقطع دبیرستان یا   Gimnaziumتنوع بسیار زیادی دارد و میتواند شامل دوره های چهار تا پنج،یا شش تا هشت ساله میشود.بسته به دوره تحصیل این کشور دانش آموزان از سنین 10 ،12 یا 14 سالگی وارد این مقطع شوند و تا 18 الی 19 سالگی در این مقطع ادامه تحصیل میدهند.

این مقطع علاوه بر دبیرستان ها شامل مدارس متوسطه فنی و حرفه ای که دوره ای 4 ساله وهنرستان های فنی و حرفه ای که دارای دوره های 2 تا 4 ساله هستند که دانش آموزان 14 تا 20 سال را میپذیرند.برخی دبیرستان ها نیز برای افرادی هستند که توانایی تحصیل در مقاطع پایین تر را نداشته اند.

پس از گذراندن این مقطع به دانش اموزان مدرک دیپلم اعطا میشود. به طور کلی تحصیل در مجارستان تا سن 18 سالگی اجباری است.

تحصیلات در مجارستان در مقطع دانشگاه

همانطور که گفتیم یکی از اصلی ترین شرایط ورود به دانشگاه داشتن دیپلم است و بدون دیپلم نمیتوان وارد دانشگاه شد.پذیرش دانشجو در مجارستان اکثرا تحت تاثیر نیاز های مراکز آموزشی،پژوهشی و شرکت های تحقیقانی است و به صورت های زیر انجام میپذیرد:

*بررسی امتیازات کسب شده در دوره متوسطه؛

*بررسی امتیازات کسب شده در آزمون ورود به دانشگاه؛

*بررسی امتیازات کسب شده در دوره متوسطه و آزمون ورودی دانشگاه ها.

تحصیلات در دانشگاه های مجارستان 2 ترم در سال است که شروع آنها جهت پذیرش در ماه های سپتامبر و ژانویه می باشد. متقاضیان ادامه تحصیل در دوره های پیش دانشگاهی و کارشناسی می بایست از 1 ماه قبل از شروع ترم تحصیلی اقدام به ثبت نام کنند و دانشجویان متقاضی اعزام دانشجو و ادامه تحصیل در مجارستان در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا باید از 3 ماه قبل از شروع ترم تحصیلی اقدام به ثبت نام ، جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های مجارستان،مورد نظر کنند.

پیشنهاد مطالعه »
تحصیل در مجارستان در رشته پزشکی

 

تحصیل در مجارستان در مقطع لیسانس(کارشناسی)

تحصیلات در مقطع کارشناسی سه تا چهار سال به طول می انجامد که مستلزم داشتن مدرک دیپلم معتبر است.دانشجویان در مقطع لیسانس میتوانند 20 ساعت در هفته به کار دانشجویی برای تامین مخارج خود بپردازند.تحصیلات در مقطع کارشناسی تحت عنوان کالج یا  foiskola شناخته میشود.فردی که میخواهد برای تحصیل به مجارستان مهاجرت کند مستلزم داشتن مدرک زبان نیست و دانشجو میتواند در حین تحصیل بنا به رشته مورد تحصیل انگلیسی یا آلمانی بیاموزد.لازم به ذکر است دانشجو در مقطع لیسانس در این کشوراجازه بردن همراه ندارد.

تحصیل در مجارستان در  مقطع فوق لیسانس (کارشناسی ارشد)

برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس دانشجو باید همان رشته مورد تحصیل در کارشناسی را ادامه دهد و نمیتواند رشته ای دیگر انتخاب کند.مقطع فوق لیسانس در این کشور طی یک دوره 2 تا 3 ساله انجام میپذیرد و ادامه تحصیل در این مقطع مستلزم داشتن مدرک لیسانس معتبر میباشد.دانشجو در این مقطع اجازه کار به مدت 20 ساعت در هفته در حین تحصیل دارد به غیر از روزهای تعطیلی بین دو ترم دانشگاهی که میتواند بیشتر به کار بپردازد.

همچنین دانشجویان این مقطع در مجارستان امکان بردن همراه را نیز داراست. لازم به ذکر است امکان اخذ مدرک فوق لیسانس پیوسته ۵ الی ۶ ساله نیز  از طریق دوره پیوسته (one-tier) وجود دارد.

همچنین موسسات آموزش عالی مجاز به راه‌اندازی دوره‌های دو ساله آموزش عالی فنی حرفه‌ای

(Accredited Higher Vocational Training – Felsofoku szakkepesites) هستند. این دوره‌ها عمدتاً توسط کالج‌ها و در اکثر موارد، با همکاری مدارس متوسطه فنی حرفه‌ای برگزار می‌شوند و بیشتر شامل دروس عملی هستند. دوره آموزش عالی فنی حرفه‌ ای منتهی به اعطای درجه نمی‌شود و به دانش‌آموختگان فقط گواهی اتمام دوره حرفه‌ ای اعطا می‌شود.

نوعی مدرک دیگر نیز وجود دارد که بالاتر از کارشناسی ارشد و کمتر از دکتری است که در آن دانش‌ آموختگان کالج‌ها و دانشگاه‌ها می‌توانند در مقطع “Szakiranyu Tovabbkepzesi Oklevel” ادامه تحصیل دهند که با انجام یک کار پژوهشی همراه است. این مقطع بین یک تا سه سال به طول می‌انجامد و مدرک ارائه شده که موسوم به ” Egyetemi Doktorra ”  بوده و معادل  M.Phil  کشور انگلستان است.

پیشنهاد مطالعه »
اقامت مجارستان

 

تحصیل  در مجارستان در مقطع دکتری

تحصیل در مقطع دکتری در مجارستان نیازمند داشتن مدرک فوق لیسانس معتبر و همچنین باید رشته تحصیلی لیسانس و فوق لیسانس با هم یکی باشند و این دوره 3تا 4 سال به طول می انجامد.متقاضی میتواند 20ساعت کار حین تحصیل در طول هفته داشته باشد و برای کار بیشتر باید با دانشگاه محل تحصیل خود هماهنگ کند.متقاضی تحصیل در مقطع دکتری در مجارستان اجازه بردن همراه با خود را نیز دارد.

آشنایی مطلوب با دو زبان خارجی، ارائه تز با موضوع جدید و دفاع از آن، چاپ مقاله‌ های برگرفته از موضوع تز و موفقیت در دو آزمون شفاهی جهت دریافت مدرک دکتری الزامی است. مقطع دکتری در نظام جدید مجارستان 6 ترم به طول می انجامد.

انواع ویزای تحصیلی کشورهای مختلف:

ویزای تحصیلی ایتالیا

ویزای تحصیلی فرانسه

ویزای تحصیلی نروژ

ویزای تحصیلی گرجستان

ویزای تحصیلی بلژیک

ویزای تحصیلی دانمارک

ویزای تحصیلی اسپانیا

ویزای تحصیلی کانادا

ویزای تحصیلی استونی

ویزای تحصیلی اکوادور

ویزای تحصیلی انگلستان

ویزای تحصیلی قبرس

ویزای تحصیلی گرجستان

ویزای تحصیلی اوکراین

ویزای تحصیلی لیتوانی

ویزای تحصیلی چین

ویزای تحصیلی اتریش

ویزای تحصیلی هلند

ویزای تحصیلی استرالیا

ویزای تحصیلی ایرلند

ویزای تحصیلی دانمارک

ویزای تحصیلی هندوستان

ویزای تحصیلی نیوزلند

ویزای تحصیلی سنگاپور

ویزای تحصیلی لهستان

ویزای تحصیلی برزیل

ویزای تحصیلی نروژ

ویزای تحصیلی اسلوونی

ویزای تحصیلی اسلواکی

ویزای تحصیلی ارمنستان

ویزای تحصیلی سوئیس

ویزای تحصیلی پرتغال

ویزای تحصیلی آفریقای جنوبی

ویزای تحصیلی کره جنوبی

ویزای تحصیلی یونان

ویزای تحصیلی مالزی

ویزای تحصیلی آمریکا

ویزای تحصیلی بلژیک

ویزای تحصیلی روسیه

ویزای تحصیلی رومانی

ویزای تحصیلی لوکزامبورگ

ویزای تحصیلی ژاپن

ویزای تحصیلی مالتا

ویزای تحصیلی آلمان

ویزای تحصیلی سوئد

ویزای تحصیلی فنلاند

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

00905340102540 تماس جهت مشاوره در واتس اپ