تحصیلی, سوئد

تحصیل در مقطع دکتری در سوئد

تحصیل در مقطع دکتری در سوئد

تحصیل در مقطع دکتری در سوئد

پژوهش در کشور سوئد آن‌قدر از دید دولت این کشور امری مهم تلقی می‌شود که عملاً تحصیل در کشور سوئد در مقطع دکتری با مزایایی بی‌نظیر همراه خواهد بود. شاید یکی از امتیازاتی که برای شخص متقاضی تحصیل در مقطع دکتری در سوئد در نظر گرفته می‌شود بررسی سریع‌تر اقامت دائم فرد پس از اتمام دوره دکتری است. موارد دیگری همچون کمک هزینه کامل تحصیلی از دیگر امتیازات پذیرش دکتری در سوئد است؛ اما چالش‌های روبروی شما برای تحصیل در کشور سوئد در مقطع دکتری چه مواردی هستند و چگونه می‌توان به اقامت سوئد از طریق تحصیل در مقطع دکتری دست یافت. با ما در ادامه این نوشتار همراه باشید.

دکتری به روش سوئدی

تمرکز اصلی مقطع دکتری (PHD) در سوئد پایان‌نامه یا همان dissertation می‌باشد. سیستم دانشگاه‌های سوئد در مقطع دکتری بر اساس گذراندن واحد نیست. درواقع تمامی رشته‌ها و تخصص‌ها در مقطع دکتری بر پایه‌ی سیستم پژوهش هستند (Research-Based).

این بدان معنی است که شما بیشتر اوقات خود را به تحقیق و پژوهش در موضوع پایان‌نامه خود می‌گذرانید.

مطالعات تئوری نیز در قالب چند دوره و سمینار در نیز در دوره تحصیل در مقطع دکتری گنجانده شده است. طول مدت دوره دکتری معمولاً یک دوره تمام‌وقت حداقل ۴ ساله می‌باشد یا به‌عبارتی‌دیگر شمال ۲۴۰ واحد ECTS.

رساله‌ی دکتری شما می‌تواند در قالب یک مونوگراف و یا قسمت‌های کوچک‌تر مقالات مرتبط و البته با موضوع واحد باشد که در طول مدت دوره به نتیجه رسیده‌اند.

پوزیشن های دکتری معمولاً به‌صورت شغل همراه با حقوق و مزایا به دانشجوی پذیرفته شده پیشنهاد داده می‌شوند. اسپانسرینگ و حمایت مالی این حقوق و مزایا توسط خود دانشگاه و یا حامیان شخصی تأمین می‌گردد.

به صورت خلاصه شما اگر موفق به گرفتن پذیرش در مقطع دکتری در سوئد شوید، دیگر نیازی نیست که نگران هزینه‌های تحصیل و زندگی خود باشید. کما اینکه به صورت ماهانه حقوق دریافت می‌نمایید.

مقالات مرتبط با تحصیل در سوئد:

 

  1. اقامت سوئد از طریق تحصیل
  2. کار ضمن تحصیل در سوئد
  3. تحصیل در سوئد در مقطع لیسانس
  4. تحصیل در انگلستان یا سوئد کدام بهتر است؟
  5. تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی در سوئد
  6. هزینه های تحصیلی و زندگی سوئد
  7. تحصیل داروسازی در سوئد
  8. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در سوئد
  9. اقامت سوئد از طریق تحصیل زبان سوئد
  10. بورسیه تحصیلی سوئد

سابقه علمی سوئد

تنوع رشته‌ها و گرایش‌ها در مقطع دکتری در سوئد برای هر علاقه و تقاضایی، عرضه‌ای دارد. دانشگاه‌های سوئدی سابقه‌ی دیرینه‌ای در دستاوردهای علمی دارند که به قرن پانزدهم میلادی و تأسیس دانشگاه Lund باز می‌گردد. اکنون هر دو دانشگاه Lund و Uppsala هر دو جزو ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا هستند.

در این لیست نام‌های دیگری چون انستیتوی Karolinska واقع در استکهلم نیز به چشم می‌خورد. هر ۳ این دانشگاه‌ها در زمینه‌ی پزشکی و فیلدهای مرتبط جزو بهترین‌ها هستند. در کل سوئد دارای بیش از ۵۰ دانشگاه، کالج و موسسه آموزش عالی است که در تمامی حیطه‌های علوم طبیعی و فناوری ارائه دهنده دوره‌های پژوهشی دکتری هستند.

از طریق همین پژوهش‌های آکادمیک کشور سوئد نائل به دریافت بیش از ۲۹ جایزه نوبل شده است. بسیاری از اختراعات و تکنولوژی‌هایی که هم‌اکنون توسط ما در حال استفاده است خواستگاهی در سوئد داشته است. پلتفرم‌های ارتباطی مانند Skype، سیستم‌های تشخیص موزیک مانند Spotify، استاندارد ارتباطی Bluetooth. در کنار تمامی این موارد شرکت در تجارت‌هایی که با فناوری مهندسی و علوم دیگر پیوند خورده‌اند نیز از دیگر فعالیت‌های دانشگاه‌های سوئد می‌باشند. همکاری‌های علمی با شرکت‌هایی نظیر Volvo, IKEA, H&M و … معرف کیفیت نتایج پژوهشی دانشگاه‌های سوئد می‌باشند.

نحوه پذیرش و تقاضا

رقابت در گرفتن پذیرش و تحصیل در مقطع دکتری در سوئد بسیار بالاست. شاید بتوان گفت مهم‌ترین دلیل این امر هم حذف هزینه‌ها و درآمدزایی حتی در طول دوره برای پذیرفته‌شدگان دکتری در سوئد می‌باشد.

جدای از مدارک و اسنادی که بسته به کیفیت آن‌ها، شانس اخذ پذیرش برای شخص بیشتر می‌گردد، داشتن مدرک فوق‌لیسانس از دانشگاه سوئدی در این بین به دانشجوی متقاضی تحصیل در مقطع دکتری در سوئد کمک شایانی می‌نماید.

حداقل الزامات برای ثبت نام در دوره دکتری در سوئد داشتن لیسانس در رشته‌ی مرتبط با رشته دکتراست؛ و به همین ترتیب دارا بودن فوق‌لیسانس مرتبط.

درخواست تقاضا به صورت کلی می‌بایست به دپارتمان مربوط به رشته مورد درخواست ارائه گردد. کما اینکه خود دانشکده‌ی مورد نظر نیز در مواردی این رشته‌ها را به صورت آفر و پیشنهاد‌ها ویژه به همراه تسهیلات تبلیغ می‌نماید.

پوزیشن های خالی در مقطع دکتری به همراه شرایط اخذ بورسیه و همچنین میزان فاند را می‌توانید در وب سایت مرتبط با تحصیل فاند سوئد بیابید.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی در مقطع دکتری در سوئد

عموماً اکثر افرادی که در مقطع دکتری موفق به پذیرش می‌شوند برای اقامت دائم سوئد نیز درخواست خود را ارائه می‌دهند. گرفتن اقامت دائم سوئد در طول مدت دوره دکتری کمی سهل‌تر از اخذ اقامت از طرق دگر می‌باشد.

شرایط ویزای برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا

متقاضیان تحصیل در مقطع دکتری در سوئد می‌بایست درخواست ویزای اقامتی خود را قبل از ورود به خاک سوئد، به اداره مهاجرت این کشور ارائه کنند؛ یعنی عملاً برای ویزای تحصیلی سوئد اقدام نمایند. کیفیت پذیرش و دانشگاه مقصد نقش مهمی در تصمیم‌گیری نهایی آفیسر سفارت و درنهایت اداره مهاجرت سوئد دارد. در صورتی که دانشگاه شرایط فاند را برای شما لحاظ نکند و دوره تحصیلی شما هزینه‌هایی به همراه داشته باشد باید بتوانید ثابت کنید که از پس پرداخت این هزینه‌ها برمی‌آیید و دارای پشتوانه مناسب و کافی هستید.

برخی هزینه‌های احتمالی در دوره دکتری سوئد

لازم به ذکر است که هزینه‌ی متوسط زندگی در سوئد در حدود ۷۳۰۰ کرون در ماه می‌باشد. بهتر است زمان‌بندی شما برای ویزا به نحوی باشد که نتیجه درخواست ویزای شما تا ۶ هفته قبل از رفتن شما به سوئد، روشن شده باشد. مدت ویزای تحصیلی در مقطع دکتری در سوئد یک ساله بوده و هر ساله با ادامه اشتغال شما در دانشگاه این مدت یک سال دیگر تمدید می‌گردد. هزینه این تمدید در حدود ۱۰۰۰ کرون سوئد خواهد بود. در مواردی دانشگاه روی فاند و یا کمک هزینه تحصیلی این مبالغ را نیز پوشش می‌دهد و دانشجو نیازی به پرداخت این هزینه‌های جانبی نیز نخواهد داشت.

با توجه به مطالب ذکر شده و بررسی مزایا و معایب موجود در این راه، انتخاب یک راه مناسب برای اخذ اقامت سوئد نیاز به داشتن اطلاعات درست و مقایسه صحیح این اطلاعات است. بهترین راه‌های ورود و اخذ اقامت سوئد را از مشاورین به روز موسسه مهاجرتی آوات  در دفتر ایران جویا شوید.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید همه روزه از ساعات ۹الی 18با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید . و همچنین می توانید فرم ارزیابی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما رابررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای را به شما عزیزان بیان می کنند.

 

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *