انگلستان, تحصیلی

تحصیل در مقطع دبیرستان در انگلستان

تحصیل در مقطع دبیرستان در انگلستان

تحصیل در مقطع دبیرستان در انگلیس

تحصیل در مقطع دبیرستان در انگلستان  و اخذ ویزای تحصیلی یکی از راه ای  اخذ اقامت انگلیس می باشد.امروزه کشورهای زیادی هستند که سیستم جذب دانش آموز را در کالج های اروپایی و آمریکایی در مقطع دبیرستان را دارند و دانش آموزان بین المللی در این کالج ها در مقطع لیسانس تحصیل میکنند.

البته سطح کیفیت آموزشی در این کالج ها در کشورهای مختلف بسیار متفاوت است به عنوان مثال بهترین و معتبرترین کالج های دنیا در کشورهای آمریکا و انگلستان میباشند.

البته اگر بخواهیم تمامی مسایل را در نظر بگیریم باید این را بگوییم که درست است که کشور آمریکا و انگلستان بهترین کالج ها را برای دانش آموزان دوره دبیرستان در دنیا دارا هستند، اما هزینه های تحصیل در آمریکا در مقطع دبیرستان و کالج بسیار بالاست به عنوان مثال در دوره ی دبیرستان هزینه کالج های آمریکا سالانه بالای ۶۰ هزار دلار میباشد که البته یک سری کالج های آمریکایی هزینه ای بسیار بالاتر از این را دارند.

 

تحصیل در مقطع دبیرستان در انگلستان و کورس های  کالج 

 

تحصیل در مقطع دبیرستان در انگلستان و دوره های GCSE

دوره GCSE در انگلستان تقریبا دوره ای است معادل دوران دبیرستان در ایران که دانش آموزان در این دوره دروسی را میگذرانند که پیش نیازی است برای ورود به دانشگاه های انگلستان.

افرادی که در دوره GCSE  انگلستان تحصیل میکنند میتوانند پس از آن وارد دوره های Alevel و Foundation شوند که این دوره ها تقریبا معادل پیش دانشگاهی در ایران میباشد که البته سیستم آموزشی در انگلستان به این صورت میباشد که معمولا کورس Alevel برای افرادی میباشد که تمایل دارند  در رشته ی پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی و…. در کشور انگلستان تحصیل کنند

و همچنینFoundation برای افرادی میباشد که تمایل دارند در سایر رشته ها غیر از رشته های بالا تحصیل کنند.

در اینجا باید بگوییم که تحصیل در کالج های انگلستان نیز یک امر مطلق نیست که تمام شرایط در تمامی کالج ها یکسان باشد، در واقع تحصیل در کالج های مختلف انگلستان شرایط و کیفیت متفاوتی دارد.

بعضی از کالج های انگلستان کیفیت آموزشی بسیار بالایی دارند به عنوان مثال معلمینی که در این کالج ها تدریس میکنند معمولا فارغ التحصیل از دانشگاههای هاروارد و استنفورد و امثالهم میباشند که این خود میتواند دلیلی بر اعتبار این دانشگاهها باشد.

افرادی که در ایران مدرک تحصیلیشان اول دبیرستان می باشد و یا حتی سوم راهنمایی هستند وارد دوره GCSE1 میشوند که مدت یکسال طول میکشد و بعد از این دوره وارد دوره GCSE2 میشوند.

 

 تحصیل در مقطع دبیرستان در انگلستان و دوره های Foundation

دوره های Foundation در انگلستان تقریبا معادل مدرک پیش دانشگاهی در ایران میباشد که در واقع غالبا افرادی که قصد تحصیل در رشته های مهندسی ، مدیریت ، حقوق ، هنر و…. را دارند باید اول این دوره را گذرانده و سپس وارد دانشگاه های انگلستان در رشته های مذکور شوند.

همچنین نکته ای که حائز اهمیت است این است که افرادی که در دوره های Foundation تحصیل میکنند دیگر نیاز به شرکت در آزمون ورودی دانشگاههای انگلستان را ندارند و مستقیما وارد دانشگاه مد نظر خواهند شد.

دوره Foundation یکسال است که این کورس در اکثر کالج های انگلستان برگزار میشود.

 

تحصیل در مقطع دبیرستان در انگلستان و دوره های Alevel

دوره های Alevel تقریبا معادل دوره پیش دانشگاهی در ایران میباشد. این دوره را اکثرا افرادی که قصد تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی و دامپزشکی و امثالهم را دارند انتخاب میکنند.

دوره Alevel همچنین تفاوتهایی با دوره Foundationدارد ، به عنوان مثال یک سال بیشتر به طول می انجامد همچنین افرادی که برای ورود به دانشگاه این دوره را انتخاب میکنند پس از پایان این دوره باید در یک امتحان ورودی شرکت کرده و در صورتی که در این امتحان پذیرفته شوند میتوانند وارد دانشگاه های انگلستان شوند و در رشته مورد نظرشان ادامه تحصیل دهند.

از طرفی در اکثر دانشگاههای معتبر انگلستان مانند کمبریج و یا آکسفورد و….. برای تحصیل در رشته های پزشکی و امثالهم حتما فرد متقاضی باید در دوره Alevel فارغ التحصیل شده باشد.
حال سوال اینجاست که اگر فردی در دوره های Alevel تحصیل کرده باشند و قصد تحصیل در رشته های پزشکی و امثالهم را داشته باشد اما با توجه به اعتبار بسیار بالای این دوره نتواند در امتحان پایانی قبول شود ، برای او چه اتفاقی خواهد افتاد؟؟؟

 

مقایسه بین کالج ها

 

در اینجا باید این نوید را به شما متقاضیان تحصیل در بهترین کالج های انگلستان بدهیم که امکاناتی برای شما وجود دارد که در صورت عدم قبولی در این آزمون زحمات فرد متقاضی هدر نرفته و دراین صورت تحت شرایطی میتواند وارد چهارمین دانشگاه پزشکی دنیا در شهر پراگ در جمهوری چک شود که از لحاظ اعتبار مدرک درکشور ایران نیزکاملا معتبر میباشد و از طرفی هزینه های تحصیل در دانشگاه های جمهوری چک یک سوم کشور انگلستان میباشد.

باید خاطر نشان کرد که مزیتی که کالج های انگلستان دارند این است که افرادی که از کالج های انگلستان پذیرش تحصیلی اخذ کنند میتوانند با هزینه ی اندکی از Accommodation نیز بهره مند شوند که شامل وعده های غذایی روزانه و همچنین اسکانشان میشود و عملا با این هزینه اکثر هزینه های زندگی را پوشش میدهند و در واقع هزینه ی دیگری برای دانش آموز باقی نمی ماند مگر به صلاحدید خود دانش آموز که تمایل داشته باشد خرید مازاد و یا تفریحاتی را با دوستان خود در خارج از کالج داشته باشد.

اگر بخواهیم کالج های کشور انگلستان را با کشوری مثل کانادا مقایسه کنیم در می یابیم که کالج های انگلستان دقیقا رنکی مانند کالج های آمریکا را دارند با این تفاوت که کالج های آمریکا هزینه ای بسیار بیشتر از کالج های انگلستان اخذ میکنند و از طرفی امنیتی که در انگلستان برای دانش آموزان وجود دارد با آمریکا مثال زدنی نیست.

همچنین اگر بخواهیم کالج های انگلستان را با کالج های کانادا مقایسه کنیم میبینیم که هزینه های تحصیل و زندگی درانگلستان تقریبا با هزینه های تحصیل و زندگی در کانادا یکسان هستند اما رنک کالج های کانادا بسیار پایین تر از کالج های انگلستان میباشد و از طرفی کیفیت کالج های کانادا نیز با کیفیت تحصیل در کالج های انگلستان قابل مقایسه نیست.

 

مقالات مرتبط با انگلستان:

 

  1. کاریابی در انگلستان چگونه است؟
  2. شرایط اعزام دانشجو به انگلستان[2019]
  3. 4 راه برای دریافت اقامت کشور انگلستان
  4. زندگی در انگلستان چه مشکلاتی را برای ایرانیان دارد؟
  5. مدارک لازم برای ویزای کار انگلستان
  6. کار در انگلستان
  7. درباره کشور انگلستان و هزینه های آن بیشتر بدانیم؟
  8. مهاجرت به انگلستان

 

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *