رد کردن لینک ها

تحصیل در مجارستان

تحصیل در مجارستان

برای تحصیل در مجارستان نیز مانند سایر کشورها شرایط و قوانین مخصوص به خود را دارد که ما در این مقاله به آن خواهیم پرداخت. مجارستان در کلیه رشته‌های تحصیلی پزشکی و فنی و مهندسی دانشجوی خارجی می‌پذیرد. یکی از شرایطی که متقاضیان تحصیل در مجارستان باید داشته باشند دارا بودن مدرک دیپلم است. این متقاضیان باید ابتدا دوره‌های پری پارتیکوس و آموزش زبان انگلیسی را بگذرانند تا بتوانند وارد دانشگاه‌های مجارستان شوند. متقاضیان برای ادامه تحصیل در مجارستان ابتدا وارد دوره یک‌ساله کالج‌های مجارستان می‌گردند و بسته به اینکه قصد ادامه تحصیل در کدام رشته رادارند، دروس مربوط به همان رشته را در کالج می‌گذرانند.

مجارستان

کشور مجارستان رتبه دوم تولید دارو و گیاهان را در جهان داراست. بیمارستان‌های مجهز و پیشرفته‌ای نیز در این کشوشر وجود دارد و دانشجویان در مدت تحصیل خود در مجارستان بیمه می‌شوند و خدمات درمانی برای آن‌ها رایگان یا نیم‌بها هست. همچنین وجود سیستم حمل‌ونقل عمومی به‌صورت ۲۴ ساعته و باکیفیت بسیار عالی باعث شده تا افراد مشکلی ازنظر تردد در تمام ساعات شبانه‌روزی نداشته باشند.

اخذ پذیرش برای تحصیل در مجارستان در ماه سپتامبر و ژانویه آغاز می‌گردد و کسانی که متقاضی گذراندن دوره‌های پیش‌دانشگاهی و کارشناسی هستند باید ۱ ماه قبل از شروع ترم تحصیلی اقدامات لازم را برای ثبت‌نام را انجام دهند و این مدت برای دانشجویان متقاضی مقاطع بالاتر، ۳ ماه هست.

پیشنهاد مطالعه »
معرفی دانشگاه های مالتا

هزینه تحصیل در مجارستان

هزینه‌های زندگی و تحصیل در مجارستان ۴۰ الی ۵۰ درصد نسبت به همین هزینه‌ها در کشورهای اروپای غربی است. این هزینه‌ها بسته به دوره‌های تحصیلی و دانشگاه و شهری که دانشجو در آن سکونت دارد، فرق می‌کند. دولت مجارستان دانشجویان بومی، دانشجویان کشورهای اتحادیه اروپا و برخی دیگر از دانشجویان را بسته به سابقه تحصیلی که دارند، ازنظر مالی و کمک‌هزینه‌های تحصیلی تأمین می‌نماید؛ اما این موضوع عمومیت ندارد و بلکه دانشگاهی که انتخاب کرده‌اند، باید بتواند کمک‌هزینه‌های تحصیلی دانشجو را پرداخت نماید.

 معمولاً در هنگام تقاضای ویزای تحصیل در مجارستان باید به نکات زیر توجه نمود:

متقاضی از همان اول فهرستی از مقدار هزینه‌ها و بودجه واقعی و مورد اعتبار خود را آماده و ارائه نماید تا بفهمد که آیا توانایی تأمین مخارج خود را برای تحصیل در مجارستان دارد یا نه؟!

بعدازاینکه فرد موردپذیرش قرار گرفت باید حساب ضامن و قیم او کافی باشد.

هزینه دانشگاه و هزینه دوره و همچنین هزینه خوابگاهی که شخص رزرو نموده است باید قبل از اینکه دوره تحصیلی مربوطه شروع شود، کاملاً پرداخت گردد.

هزینه‌های تحصیل وزندگی در پایتخت مجارستان که همان شهر بوداپست است، طبیعتاً چند برابر هست.

هزینه‌های تحصیل در دوره‌های دندانپزشکی و پزشکی از سایر دوره‌های تحصیلی در مجارستان بیشتر هست.

معمولاً هزینه‌های تحصیل تغییر می‌کند و هر دانشگاه یا مرکز علمی و کالج، قبل از شروع ترم در هرسال مقدار آن را در سایت خود اعلام می‌کند.

لازم به ذکر است که هزینه تحصیل در مجارستان نسبت به تحصیل در سایر کشورهای اروپایی، صرفه بیشتری دارد و از تحصیل در کشورهای آسیایی نیز به خاطر نوع امکانات و ارتباطات و رتبه‌های علمی در جهان، بهتر و بالاتر است.

پیشنهاد مطالعه »
تحصیل در مجارستان در مقطع کارشناسی ارشد

سفارت این کشور راه‌هایی را که افراد باید برای گرفتن روادید و مجوزهای لازم برای تحصیل در مجارستان طی نمایند و همچنین هزینه‌های لازم برای دانشجویان بین‌المللی را از قبل اعلام می‌نماید.

نوع هزینه‌های لازم برای اسکان و تحصیل در مجارستان:

هزینه‌های کلی سالیانه دانشگاه‌های مختلف که برای هر دانشگاه نسبت به دیگری هرسال متغیر هست.

هزینه اسکان

هزینه‌های جانبی

تحصیل رایگان در مجارستان

مجارستان به بورسیه دانشجویان غیر مجاری مشهور گردیده است و بیشتر از ۱۰ هزار دانشجوی خارجی هرسال توسط دانشگاه‌های این کشور پذیرش می‌گردند. تحصیل رایگان در مجارستان یا همان بورسیه تحصیلی در مجارستان در سال ۲۰۱۳ توسط دولت مجارستان پایه‌گذاری شد تا به این وسیله با افزایش پذیرش دانشجویان خارجی در این کشور، مؤسسات آموزش عالی مجارستان تشویق به بالا بردن کیفیت برنامه‌های آموزشی خود بشوند و به این وسیله جذب دانشجویان خارجی افزایش یابد. در این راستا مجارستان تاکنون با ۴۱ کشور توافقات دوجانبه‌ای برقرار کرده است.

یکی از کالج‌هایی که در مجارستان بورسیه تحصیلی اعطا می‌کنند و موردتوجه هست، کالج بین‌المللی اوی سینا است که این بورسیه رتبه دانشجویان ممتاز می‌دهد. این دانشجویان پس از طی مراحل پذیرش ثبت‌نام می‌توانند درخواست کتبی خود را برای بهره‌گیری از شرایط بورسیه تحصیلی در کالج نامبرده، ارائه نمایند. اولویت پذیرش در این کالج باکسانی است که دارای مقام المپیادی، سوابق علمی و تحقیقاتی یا توصیه‌نامه‌های آموزشی، اخلاقی و ورزشی باشند. این نوع بورسیه به‌صورت موردی به‌وسیله شورای عالی کاج اوی سینا بررسی می‌شود و پس از تصمیم‌گیری به دانشجو ابلاغ می‌گردد.

همچنین دانشجویان در مجارستان با شرکت در برخی از طرح‌ها و یا برنامه‌هایی که در سطح بین‌المللی اجرا می‌شوند با کسب رتبه‌های برتری مانند اراسموس و… می‌توانند علاوه بر کمک‌هزینه‌های تحصیلی، از کمک‌های مالی نیز برخوردار گردند.

پیشنهاد مطالعه »
مهاجرت تحصیلی به کانادا

 بورسیه تحصیلی مجارستان شامل موارد زیر هست:

معافیت از پرداخت شهریه آموزشی

تأمین محل اقامت یا پرداخت کمک‌هزینه اجاره‌ی واحد مسکونی

بیمه خدمات درمانی

نحوه‌ی انتخاب کاندیدای بورسیه تحصیلی نیز به‌صورت زیر هست:

متقاضی جزء اتباع یکی از کشورهای طرف این قرارداد باشد.

وضعیت تحصیلی مطلوبی داشته باشد.

به دلیل اینکه رده‌ها به زبان انگلیسی برگزار می‌گردند، از مهارت‌های زبان انگلیسی برخوردار باشد.

انگیزه کافی برای تحصیل داشته باشد.

از سلامت بدنی بهره‌مند باشد.

سن متقاضی، ترجیحاً زیر ۳۰ سال باشد.

 

 

دیگران این مطالب را نیز مطالعه کرده اند

به گفتگو بپیوندید

بازگشت به بالای صفحه
تماس جهت تعیین وقت مشاوره