مشاوره تلفنی

021-88555626

ساعات کاری

شنبه الی چهارشنبه 9:30 تا 17:30 پنجشنبه 9:30 تا 13:30

ساعات کاری

شنبه الی چهارشنبه 9:30 تا 17:30 پنجشنبه 9:30 تا 13:30

تحصیل در سوئد

فهرست مقاله
تحصیل در سوئد
تحصیل در سوئد

تحصیل در سوئد

یکی از طرق مهاجرت به سوئد شیوه تحصیل در سوئد می باشد که می تواند سبب اخذ اقامت سوئد شود.  شما می توانید جهت زندگی در اروپا با ادامه تحصیل در سوئد شروع کنید و بوسیله ورود به یکی از دانشگاه های کشور سوئد اقدام نمایید.  تحصیل در سوئد نظیر سایر کشورهای اروپایی در دوره لیسانس ، فوق لیسانس و دکترا ممکن می باشد لیکن در دوره لیسانس در دانشگاه های دولتی سوئد، آموزش عموما به زبان سوئدی می باشد.

در نتیجه اشخاص جهت تحصیل در این مقطع باید به زبان سوئدی تسلط داشته باشند. اما از مقطع لیسانس به بالا، اغلب رشته ها در دانشگاه های سوئد به صورت زبان انگلیسی نیز آموزش داده می شوند. در نهایت جهت ورود به این مقاطع داشتن مدرک زبان انگلیسی همچونIELTS حداقل الزامی می باشد.

هم چنین دوره های تحصیلی در سوئد همچون سایر کشورهای اروپایی می باشد در نتیجه طول دوره لیسانس در کشور سوئد چهار سال و فوق لیسانس دو سال و دکترا بین چهار تا پنج سال می باشد .

شرایط تحصیل در سوئد

در واقع شرایط تحصیل درسوئد کمی متفاوت تر از سایر کشورهای اروپایی است. این تفاوت به خصوص در سن افرادی است که قصد ویزای تحصیلی به این کشور را دارند به طوری که دولت سوئد هیچ محدودیتی بابت سن و سال افرادی که قصد گرفتن ویزای تحصیلی دارند قائل نمی شود. در واقع این ویژگی در اکثر کشورهای عضو اتحادیه اروپا دارای محدودیت است و به همین دلیل شرایط تحصیل در سوئد برای قشر وسیعی از افراد مهیا است.

اما تحصیل در سوئد رایگان نیست و باید برای شهریه دانشگاهی هر ترم مبلغی پرداخت شود. این مبلغ بستگی به شرایط دانشگاه دارد و معمولا در طول دوران تحصیل به 10 هزار یورو می رسد. البته واحد پول سوئد کرون است ولی به هر حال در این جا ما به یورو محاسبه کرده ایم.

مقالات مرتبط با تحصیل در سوئد:

 1. تحصیل در مقطع دکترا در سوئد
 2. اقامت سوئد از طریق تحصیل
 3. کار ضمن تحصیل در سوئد
 4. تحصیل در سوئد در مقطع لیسانس
 5. تحصیل در انگلستان یا سوئد کدام بهتر است؟
 6. تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی در سوئد
 7. هزینه های تحصیلی و زندگی سوئد
 8. تحصیل داروسازی در سوئد
 9. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در سوئد
 10. اقامت سوئد از طریق تحصیل زبان سوئد
 11. بورسیه تحصیلی سوئد

شرایط تحصیل برای تمامی مقاطع تحصیلی در سوئد

اما برای تحصیل در مقطع لیسانس در کشور سوئد باید حداقل نمره 6 زبان انگلیسی یا همان آیلتس را داشته باشیم و برای تحصیلی در مقطع فوق لیسانس این نمره باید به 6.5 برسد و برای مقطع دکتری بایستی نمره عالی 7 داشته باشیم.

هم چنین شرایط تحصیلی در مقطع دکتری در کشور سوئد باید به گونه ای باشد که دانشجو در مقاطع پایین تر از معدل خوبی برخوردار بوده و رزومه مناسبی از کارهای پژوهشی و علمی وی به جا مانده باشد.

 

تحصیل در سوئد در مقطع کارشناسی 

در مقطع لیسانس بعد از طی ۱۸۰ واحد تحصیلی موفق به اخذ مدرک کارشناسی می شوید.

هزینه دانشگاه های سوئد سالانه حدود ۸۰ هزار تا ۱۶۰هزار کرون می باشد که این هزینه بسته به رشته و دانشگاه انتخابی در سوئد متفاوت است. دولت سوئد به دانشجویان اجازه کار ۲۰ ساعت در هفته را می دهد.

تحصیل در سوئد در مقطع کارشناسی ارشد 

فارغ التحصیلان دوره کارشناسی برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور سوئد می توانند از طریق موسسه حقوقی آوات اقدام نمایند.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور سوئد دوسال (۱۶۰ واحد تحصیلی) می باشد در برخی از رشته ها یک سال (۶۰واحد تحصیلی) می باشد. مدرک زبان لازم در مقطع کارشناسی ارشد آیلتس ۶٫۵ می باشد و تحصیلات به زبان انگلیسی برگزار می شود. دولت سوئد به دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد اجازه ۲۰ ساعت کار در هفته را می دهد.

تحصیل در کشور سوئد درمقطع دکتری

فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد می توانند با ارائه مدارکی که اخذ نموده ند و با داشتن شرایطی خاص(از قبیل آیلتس۷و مقالات علمی) در مقطع دکتری در کشور سوئد بورس تحصیلی دریافت کنند.

تحصیلات در مقطع دکتری در کشور سوئد دو حالت دارد.

۱-     تحصیل به صورت رایگان

که کل دوره تحصیل چهار سال می باشد و حدود هشت میلیون تومان هزینه دارد که در این دوره دانشجو حقوق از دانشگاه دریافت نمی کند و همچنین برای اخذ پذیرش از دانشگاههای کشور سوئد در مقطع دکتری دانشجو باید یک استاد راهنما در کشور سوئد داشته باشد که برای او دعوتنامه بفرستد در غیر این صورت نمیتواند پذیرش دانشگاه سوئد را اخذ کند.

۲-     تحصیل با اخذ حقوق از دانشگاه

در این دوره مبلغی حدود ۸ تا ۱۰ میلیون تومان حقوق دریافت می کند. با توجه به این که بعضی از دانشگاههای  کشور سوئد از لحاظ رنکینگ دانشگاه ها در سطح خوبی قرار دارد، به شما متقاضان عزیز این پیشنهاد را می کنیم که در مورد این کشور و تحصیلاتش تحقیق نمایید. کشور سوئد با توجه به این که یکی ازکشورهایی می باشد که از حیث رفاه احتماعی بین سه کشور اول دنیاست، تحصیلات و اخذ اقامت در این کشور بسیار ایده آل است.

اگر شما قصد مهاجرت به یکی از بهترین کشورهای اروپایی را دارید، می توانید با ما تماس حاصل نمایید تا وکلای مهاجرت ما با تخصص و تجربه کاری خود راه ورود شما را به کشور سوئد هموار کنند. فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد می توانند برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری درسوئد با داشتن شرایط ذیل اقدام نمایند:

 

۱٫   معدل  A
۲٫   داشتن مقاله ISI
۳٫    داشتن IELTS 7

در برخی رشته ها مانند : رشته های مالی،علوم اقتصادی،رشته های حوزه مدیریت گذراندن   GRE و یا GMAT الزامی است.

ادامه تحصیل در سوئد در مقطع دکتری

کسانی که قصد ادامه تحصیل در سوئد در مقطع دکتری را دارند،  باید پروپوزال کاملی ارائه دهند که شامل : طرح، هزینه و مدت زمان آن می باشد.

در کشور سوئد این امکان وجود دارد که فردی که برای تحصیل اقدام می نماید و ویزا  اخذ می کند ، می تواند برای همراهان خود نیز، برای اخذ ویزا اقدام نماید و در این مورد هیچ مانع قانونی وجود نخواهد داشت . اما در کشور سوئد اخذ ویزای همراه صد در صد نخواهد بود. در ضمن مفهوم همراه از نظر حقوقی شامل همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال می باشد.

آن چه که ما در خصوص ویزای تحصیلی سوئد به مرور ایام آزموده ایم، معمولا وقتی به شخصی که ویزای تحصیلی می دهند به همراه او هم ویزا تعلق می گیرد هر چند که این ویزای همراه در سوئد به طور قطعی نیست.

در خصوص تحصیل در سوئد و مسائل مرتبط با آن معمولا نیاز به اطلاعی وسیع می باشد، از جمله این که کدام شهرها جهت امکانات مناسب تر هستند یا هزینه کدام دانشگاه ها مناسب تر است. چنان چه مایلید در باب مهاجرت تحصیلی به سوئد اطلاعاتی کسب کنید، لطفا با مشاوران موسسه حقوقی آوات مشورت کنید.

در ضمن از جمله مواردی که باید در باب مهاجرت تحصیلی در نظر داشته باشید ، ذکر این نکته است که برای فراگیری زبان سوئدی در کشور سوئد این امکان وجود دارد که برای کالج های زبان سوئدی اقدام نمایید و زبان سوئدی را در کشور سوئد فرا گیرید اما لازم به ذکر است که ویزای کالج زبان کشور سوئد صد در صد نخواهد بود و بهتر است متقاضی علاوه بر پذیرش کالج زبان ، پذیرش دانشگاه را نیز داشته باشد و همزمان با هم برای ویزا اقدام نماید.

همزمان با تحصیل در سوئد، افراد اجازه کارقانونی به صورت نیمه وقت را نیز خواهند داشت و این حق کار برای مثال در مقطع لیسانس ۱۰ ساعت در هفته ، در مقطع فوق لیسانس ۲۰ ساعت در هفته می باشد. برای تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری و یا تبدیل هر نوع ویزایی ، اگر افراد در کشور سوئد باشند ، برای انجام این کار حتما باید به کشور خود بازگردند.

 

چگونگی تحصیل اتباع افغانی در سوئد

برای این که شرایط تحصیل اتباع افغانی در سوئد را توضیح دهیم باید بگوییم که سوئد  با همه دانشجویان خارجی و به خصوص خارج از اتحایه اروپا به یک نحو برخورد میکند و شیوه برخورد با اتباع ایرانی و افغانی  و سوئدی یکسان میباشد . این موضوع بدین مفهوم است که اگر شخصی افغانی داری دیپلم در کشور خود باشد و نامه اشتغال به تحصیل از یکی از دانشگاه های کشور خود را ارائه دهد میتواند جهت ثبت نام دوره زبان در دانشگاه های سوئد اقدام نماید و یا اگر شخص افغانی دارای مدرک معادل لیسانس از کشور خود باشد میتواند برای دوره فوق لیسانس برای کشور سوئد اقدام نماید.

ما در اینجا شرایط تحصیل در سوئد را بطور کامل شرح دادیم اما ذکر یکسری مسائل ضروری است. در اینجا میخواهیم کشور سوئد را با چند کشور دیگر از لحاظ رنک دانشگاهی و شرایط زندگی و تحصیل در آن کشور مقایسه کنیم:

۱٫زمانی که ما میخواهیم برای کشور سوئد در مقطع لیسانس و فوق لیسانس اقدام  کنیم ما باید یکسری هزینه های تحصیل را تقبل کنیم همچنین از آنجایی که کشور سوئد یکی از کشورهای اسکاندیناوی میباشد پس قاعدتا هزینه های زندگی در این کشور پایین نیست.

۲٫ یک زمانی هم شما صرفا تحصیل در سوئد برایتان مهم نیست و  فقط میخواهید در یکی از معتبر ترین دانشگاههای دنیا یا یکی از بهترین کشورهای دنیا تحصیل کنید و همچنین برای رسیدن به این مهم نمیتوانید هزینه های هنگفتی از قبیل هزینه های تحصیل را بپردازید از این رو ما به شما پیشنهاد میدهیم در کشور های که معتبر ترین دانشگاههای دنیا را در خود جای داده اند و همچنین از مرفه ترین کشورهای دنیا به حساب می آیند و از طرفی تحصیل در این کشورها رایگان میباشد را برگزینید کشورهایی مانند آلمان و اتریش این شرایط را دارا میباشند.

 

دانشگاه های سوئد

کشور سوئد دارای دانشگاه های معتبری است که در اروپا و دنیا شناخته شده هستند، معروف ترین دانشگاه این کشور دانشگاه KTH نام دارد که به نوعی دانشگاه پلی تکنیک این کشور محسوب می شود و اغلب فارغ التحصیلان این دانشگاه در رشته های مهندسی هستند و وجود این دانشگاه از اهمیت زیادی در صنعت این کشور به حساب می آید و فارغ التحصیلان این دانشگاه به خصوص در مقاطع تحصیلی بالاتر در رتبه های مهم مدیریتی استخدام می شوند. این دانشگاه دارای رتبه 98 جهانی است.

اما یکی دیگر از دانشگاه های مهم و بزرگ این کشور دانشگاه ملی استکهلم به حساب می آید که رتبه 78 جهانی دارد. این دانشگاه در واقع دانشگاه مادر سوئد به حساب می آید و اکثر رشته های تحصیلی را دارا می باشد.

ویزای کار در کنار تحصیل در سوئد

شرایط تحصیل در سوئد به گونه ای است که افراد در مقاطع تحصیلی گوناگون تنها ساعاتی از هفته می توانند کار کنند. در واقع مقاطع تحصیلی کشور سوئد به سه دسته تقسیم بندی می شود.

در مقطع تحصیلی لیسانس افراد 10 ساعت در هفته می توانند کار کنند. در مقطع تحصیلی فوق لیسانس 20 ساعت مجاز به انجام کار هستند و در مقطع تحصیلی دکتری این میزان کار به 30 ساعت می رسد. در واقع متوسط درآمدی که در یک ساعت به دانشجویان پرداخت می شود حدود 10 کرون است که با این مقدار درآمد افراد می توانند هزینه های رفت و آمد، خرد و خوراک و هم چنین اقامت در خوابگاه های دانشجویی را دربیاورند.

در مقطع دکتری شرایط بسیار خوبی برای پیدا کردن شغل مناسب مربوط به رشته تحصیلی وجود دارد به طوری که با توجه به کمبود نیروی انسانی متخصص در کشور سوئد و با سابقه علمی بالا شخص به سادگی می تواند یک شغل مناسب برای خود پیدا کند.

البته پیدا کردن شغل مربوط به رشته مورد نظر در کشور سوئد یک نعمت بسیار بزرگ برای دانشجویان به حساب می آید زیرا بعد از مدتی شخص می تواند ویزای شغلی خود را به اقامت دائم تغییر دهد و پس از مدتی می تواند تابعیت این کشور مهم اروپایی را داشته باشد.

هم چنین فرد می تواند ماهیانه و برای ماموریت های کاری به سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا سفر کند و در کنار کار و درآمد خوب شخص می تواند از مزیت های مربوط به کار خود لذت ببرد.

اکثر شغل هایی که نیاز به متخصص به خصوص در زمینه آی تی، پزشکی، کشاورزی و داروسازی در کشور سوئد هست نیازمند یک فرد با درجه علمی بالا و هم چنین رزومه تحصیل خوب است که این موارد باعث می شود که تقاضا برای مقطع دکتری در کشور سوئد برای مهاجرین خارجی بسیار زیاد باشد. به هر حال اگر هدف گرفتن شغل مناسب در سوئد را دارید بایستی حتما با شرایط تحصیلی در این کشور آشنا باشید و بتوانید از مشاورین با تجربه در این راستا کمک بگیرید.

 

هزینه های تحصیل در سوئد

اما از سال 2011 به بعد و به دلیل گسترش تقاضا برای تحصیل در کشور سوئد و هم چنین پایین نیامدن خدماتی که دانشگاه های این کشور ارائه می کنند تحصیل در سوئد دیگر رایگان نیست و دانشجویان باید سالیانه هزینه هایی بابت شهریه دانشگاه پرداخت کنند.

این هزینه ها بستگی به واحد دانشگاهی فرد دارد و از 7000 تا 12000 کرون متغیر است. به هر حال برای دانشجویان مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری این هزینه ها بایستی پرداخت شود و شخص قبل از این که بخواهد برای ادامه تحصیل در کشور سوئد تصمیم بگیرد باید شرایط مالی و اقتصادی خود را در این رابطه بسنجد.

معمولا هرینه های مربوط به درمان و بهداشت فرد توسط بیمه درمانی سوئد پرداخت می شود و از این بابت نگرانی برای دانشجویان سوئدی وجود ندارد و هم چنین به دلیل اجاره کار پاره وقت به دانشجو در طول هفته، شخص می تواند هزینه های خرد و خوراک و رفت و آمد ناشی از دانشگاه خود را تامین کند.

پس تنها هزینه ای که فرد بایستی برای آن برنامه ریزی داشته باشد و تقریبا این هزینه در طول یک سال زیاد است هزینه های مربوط به شهریه دانشگاه هاست.

در این مقاله به صورت کامل با شرایط تحصیل در سوئد آشنا شدیم امیدواریم شما عزیزان هم بتوانید از این مطالب ارائه شده نهایت استفاده را کرده باشید.

پیشنهاد ما

کشور های اتریش و آلمان تقریبا شرایط یکسانی دارند این دو کشور تحصیلشان رایگان است و همچنین هزینه های زندگی در این کشورها یکسان میاشد و تقریبا از بین کشورهای اروپایی ارزان به حساب می آیند،  هردو کشور آلمانی زبان است اما تفاوت های جزیی وجود دارد که این دو را از هم متمایز میکند.به عنوان مثال: کشور آلمان در ابتدا مدرک زبان را از فرد متقاضی درخواست میکند و کسی که میخواهد برای آلمان پذیرش تحصیلی بگیرد باید حتما مدرک b2 را داشته باشد در غیر این صورت نمیتواند برای کشور آلمان اقدام کند اما کشور اتریش هیچ مدرک زبانی از متقاضی نمیخواهد و فرد بدون هیچ سطح زبان آلمانی میتواند وارد کشور شود و دوره زبانش را در کشور اتریش بگذراند

 

برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید همه روزه از ساعات ۹الی 18با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید . و همچنین می توانید فرم ارزیابی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما رابررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای را به شما عزیزان بیان می کنند.

 

منبع:سفارت سوئد

 

اشتراک گذاری در telegram
ارسال مقاله در تلگرام
اشتراک گذاری در twitter
توییت مقاله در توییتر
اشتراک گذاری در whatsapp
ارسال مقاله در واتس اپ
اشتراک گذاری در email
ایمیل مقاله به دیگری
فهرست مقاله
مشترک شوید
مطلع شدن از طریق
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
شروع مشاوره
سلام
برای مشاوره در واتساپ اینجا کلیک کن!