مشاوره تلفنی

شماره تماس
021-22051353

ساعات کاری

شنبه الی چهارشنبه 9:30 تا 17:30 پنجشنبه 9:30 تا 13:30

شرایط تحصیل در روسیه + آخرین تغییرات

تحصیل در روسیه

شرایط تحصیل در روسیه + آخرین تغییرات

فهرست مقاله
تحصیل در روسیه
تحصیل در روسیه

شرایط ادامه تحصیل در روسیه

در دنیای امروز بحث تحصیل بخصوص در مقاطع بالای دانشگاهی و تحصیل در روسیه به بحثی فرامرزی تبدیل شده است؛ یعنی امروزه قشر تحصیلکرده برای کسب علم به امکانات آموزشی کشور محل اقامت خود بسنده نمی کنند و برای بهره بردن از امکانات و مزایای آموزشی سایر کشورهای دنیا اقدام به مهاجرت می کنند. در این بین کشورهایی وجود دارد که به خاطر شرایط علمی، اقتصادی و اجتماعی مطلوب به مقصد اصلی قشر تحصیلکرده تبدیل شده اند؛ یکی از این کشورها روسیه است.

مهاجرت تحصیلی به روسیه

در واقع مهاجرت تحصیلی به روسیه متقاضیان زیادی دارد؛ به گونه ای که این کشور سالانه پذیرای دانشجویان از اقصی نقاط دنیا است. دانشجویان ایرانی نیز به بحث تحصیل در روسیه تمایل زیادی نشان می دهند که شاید دلیل این امر نزدیکی کشور روسیه به ایران باشد اما قطعاً تنها دلیل گرایش افراد به این کشور ، بعد مسافت نیست. یکی از مهمترین دلایلی که منجر به جذب دانشجویان ایرانی و دانشجویان سایر کشورها به تحصیل در روسیه می شود؛ اعتبار نسبتاً بالای مراکز آموزش عالی روسیه در سطح بین المللی است.

در واقع دانشگاه های روسی در ردیف برترین دانشگاه های دنیا قرار دارند. از طرف دیگر هزینه زندگی و تحصیل در روسیه نسبتاً پایین است؛ یعنی اگر هزینه تحصیل در این کشور را با هزینه تحصیل در کشورهای هم تراز با روسیه مقایسه کنید بدون شک برای ادامه تحصیل وسوسه خواهید شد.

اما فرد به هر دلیلی که برای تحصیل در خارج از کشور، روسیه را انتخاب کند؛ لازم است که قبل از هر اقدامی با شرایط تحصیل آشنا شود.

مزیت های تحصیل روسیه 

کشور روسیه میان تحصیل در کشورهای دور و اطراف ایران بهترین گزینه برای ویزای تحصیلی و مهاجرت تحصیلی است. تحصیل با توجه به کیفیت سیستم اموزشی  مورد توجه بسیاری از متقاضیان تحصیل در روسیه است و سالانه متقاضیان زیادی جهت تحصیل از سراسر دنیا به روسیه مهاجرت می کنند تا در بهترین دانشگاه های روسیه شروع به تحصیل کنند.

یکی از مزیت های تحصیل  اعتبار دانشگاه های روسیه و هزینه ی بسیار پایین تحصیل  میباشد. کشور روسیه فاصله چندانی با ایران ندارد و این خود یک مزیت دیگر تحصیل  است در نتیجه برای متقاضیانی که تمایل دارند در یک کشور ارزان، نزدیک و با کیفیت و در رشته هایی مانند پزشکی و دندان پزشکی ادامه تحصیل دهند روسیه گزینه ی فوق العاده ای است.

تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی

تحصیل پزشکی در روسیه در مقایسه با کشور ایران یک سال کم تر است و دوره پزشکی در روسیه ۶ سال به طول می انجامد و تحصیل در رشته ی دندان پزشکی در روسیه ۵ سال است.
دانشجویانی که از دانشگاه های روسیه  فارغ التحصیل می شوند می توانند در بهترین کشورهای دنیا ادامه تحصیل داده و یا مشغول به فعالیت شوند . مدارک دانشگاه های روسیه اغلب مورد تایید وزارت بهداشت ایران است.
از دیگر مزیت های تحصیل امکان تحصیل به زبان انگلیسی از ابتدا است.

تحصیل در رشته هایی غیر از پزشکی و دندانپزشکی:

تحصیل در مقطع لیسانس در روسیه ۴ سال به طول می انجامد.

تحصیل  در مقطع کارشناسی ارشد دو سال به طول می انجامد. در مقطع لیسانس در روسیه به زبان انگلیسی و روسی می باشد، چنانچه متقاضیان مایل باشند در دوره های انگلیسی زبان شرکت کنند باید ایلتس ۶ تا ۶٫۵ را اخذ کنند. در این مقطع نیز دانشجویان می توانند ۲۰ ساعت در هفته کار کنند و مقداری هزینه زندگی خود را تامین نمایند.

هزینه های تحصیل برای رشته های پزشکی و دندانپزشکی حدود سالی ۸۰۰۰ تا ۹۵۰۰ دلار میباشد و هزینه تحصیل در رشته های غیر پزشکی حدود ۵۰۰۰ تا ۷۰۰۰ دلار در سال است.

شرایط تحصیل در رشته های مهندسی

دانشکده های فنی مهندسی روسیه بخصوص در زمینه هوافضا و مکانیک در ردیف قویترین دانشکده های مهندسی دنیا قرار دارند. به همین دلیل بسیاری از علاقمندان به این رشته ها برای ادامه تحصیل در خارج از کشور، تحصیل را انتخاب می کنند. این افراد می توانند در دانشگاه های روسی به ترتیب در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری ادامه تحصیل دهند.

زبان تدریس در این کشور در مقطع لیسانس، زبان روسی است؛ به همین دلیل متقاضیان ورود به دوره لیسانس می بایست با زبان روسی آشنایی داشته باشند. البته اگر متقاضی با این زبان آشنا نباشد می تواند اول در دوره های آموزش زبان روسی در دانشگاه شرکت کند و بعد در رشته فنی موردنظر خود به تحصیل بپردازد.

اما زبان آکادمیک در مقطع فوق لیسانس در کشور روسیه، زبان روسی و انگلیسی است. متقاضیان ورود به دوره های روسی زبان باید با این زبان آشنا باشند و متقاضیان ورود به دوره های انگلیسی زبان ملزم به اخذ نمره حداقل شش یا شش و نیم از آزمون زبان آیلتس هستند.

اگر شخصی موفق به اخذ پذیرش برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس شود؛ اجازه خواهد داشت که هفته ای ۲۰ ساعت به صورت پاره وقت کار کند. ضمناً افرادی که از مقطع فوق لیسانس در کشور روسیه فارغ التحصیل می شوند؛ شانس زیادی برای دریافت بورسیه تحصیلی در مقطع دکتری خواهند داشت؛ یعنی اگر این افراد بتوانند با اخذ بورسیه تحصیلی وارد مقاطع دکتری روسیه شوند؛ سالانه دو هزار دلار به عنوان کمک هزینه تحصیلی دریافت خواهند کرد. البته این افراد می بایست معدل بالا، مدرک زبان با نمره بالا، مقالات معتبر و… نیز داشته باشند؛ همچنین می بایست یکی از اساتید دانشگاه مدنظر خود را متقاعد کنند که نقش استاد راهنما را برای آنها بر عهده بگیرد.

لازم به ذکر است که شهریه سالانه تحصیل در رشته های فنی مهندسی حدود ۶هزار تا ۷هزار دلار است. ضمناً دانشجویان فنی مهندسی باید سالانه حدود هزار تا ۲هزار دلار نیز بابت اجاره خوابگاه پرداخت کنند و البته هزینه های شخصی این افراد در هر ماه نیز حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ دلار تمام خواهد شد.

شرایط تحصیل در رشته های پزشکی

در حالیکه اکثر کشورهای دنیا برای متقاضیان تحصیل در رشته های پزشکی شرایط سختی را تعریف کرده اند؛ به گونه ای که تحصیل پزشکی در بعضی از کشورها عملاً غیرممکن است اما خوشبختانه اخذ پذیرش برای تحصیل رشته های پزشکی، امر نسبتاً ساده ای است. به همین دلیل علاقمندان به رشته های پزشکی توجه ویژه ای به بحث تحصیل دارند. در کشور ما نیز افراد بسیاری برای تحصیل پزشکی، این کشور را انتخاب می کنند زیرا هم به راحتی می توانند وارد این رشته شوند و هم اینکه اغلب مدارک اخذ شده از دانشکده های پزشکی روسیه مورد تایید وزارت بهداشت ایران هستند.

طول مدت تحصیل  در رشته پزشکی ۶ سال و در رشته دندانپزشکی ۵ سال است. زبان آکادمیک در دانشکده های پزشکی روسیه، زبان روسی، فرانسوی و آلمانی است. اگر شخص بخواهد وارد دانشگاه های روس زبان شود؛ ابتدا باید در دوره های آموزش زبان روسی دانشگاه موردنظر شرکت کند. اما اگر شخص متقاضی ورود به دانشگاه های انگلیسی یا فرانسوی زبان باشد می بایست در مصاحبه دانشگاه موردنظر شرکت کند که این مصاحبه به زبان انگلیسی یا فرانسوی برگزار می شود و هدف از انجام این مصاحبه، سنجش سطح زبان متقاضی است.

شایان ذکر است که شهریه سالانه دانشجویان پزشکی  ۳هزار دلار و شهریه سالانه دانشجویان دندانپزشکی بین ۳هزار تا ۴هزار دلار است. البته دانشجویان علوم پزشکی نیز مانند دانشجویان فنی مهندسی می بایست سالانه حدود هزار تا ۲هزار دلار برای اجاره خوابگاه و ماهانه حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ دلار برای هزینه های شخصی خود بپردازند.

0 0 رای
به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
ارسال مقاله در تلگرام
اشتراک گذاری در twitter
توییت مقاله در توییتر
اشتراک گذاری در whatsapp
ارسال مقاله در واتس اپ
اشتراک گذاری در email
ایمیل مقاله به دیگری
فهرست مقاله
مشترک شوید
مطلع شدن از طریق
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات