مشاوره تلفنی

021-88555626

ساعات کاری

شنبه الی چهارشنبه 9:30 تا 17:30 پنجشنبه 9:30 تا 13:30

ساعات کاری

شنبه الی چهارشنبه 9:30 تا 17:30 پنجشنبه 9:30 تا 13:30

تحصیل در روسیه

خلاصه مقاله : روسیه کشوری فرهیخته است که بیش از نیمی از شهروندان آن دارای مدرک دانشگاهی هستند. تحصیل در کشور روسیه دارای مزایایی زیاد است. از جمله این که دانشگاه‌های این کشور شرایط تحصیلی و اقامتی راحتی برای دانشجویان فراهم می‌کنند. در این مقاله به شرایط تحصیل در این کشور می پردازیم و اطلاعاتی را در این زمینه در اختیار شما قرار خواهیم داد.
تحصیل در روسیه

تحصیل در روسیه

فهرست مقاله
تحصیل در روسیه
شرایط تحصیل در کشور روسیه + آخرین تغییرات

اگر به فکر تحصیل در روسیه هستید در این مقاله به بررسی تمام شرایط هزینه ها و اطلاعات مورد نیاز در زمینه تحصیل در روسیه در سال 2021 پرداخته ایم. در دنیای امروز بحث تحصیل بخصوص در مقاطع بالای دانشگاهی به بحثی فرامرزی تبدیل شده است. یعنی امروزه قشر تحصیلکرده برای کسب علم به امکانات آموزشی کشور محل اقامت خود بسنده نمی کنند و برای بهره بردن از امکانات و مزایای آموزشی سایر کشورهای دنیا اقدام به مهاجرت می کنند. در این بین کشورهایی وجود دارند که به خاطر شرایط علمی، اقتصادی و اجتماعی مطلوب به مقصد اصلی قشر تحصیلکرده تبدیل شده اند. یکی از این کشورها روسیه است.

چرا تحصیل در روسیه؟

در واقع مهاجرت تحصیلی به روسیه متقاضیان زیادی دارد. به گونه ای که این کشور سالانه پذیرای دانشجویان از سرتاسر نقاط دنیا است. دانشجویان ایرانی نیز به بحث تحصیل در کشور روسیه تمایل زیادی نشان می دهند که شاید دلیل این امر نزدیکی کشور روسیه به ایران باشد اما قطعاً تنها دلیل گرایش افراد به این کشور، بُعد مسافت نیست. یکی از مهمترین دلایلی که منجر به جذب دانشجویان ایرانی و دانشجویان سایر کشورها به تحصیل در کشور روسیه می شود، اعتبار نسبتاً بالای مراکز آموزش عالی روسیه در سطح بین المللی است.

در واقع دانشگاه های روسی در ردیف برترین دانشگاه های دنیا قرار دارند. از طرف دیگر هزینه زندگی و تحصیل در کشور روسیه نسبتاً پایین است. یعنی اگر هزینه تحصیل در این کشور را با هزینه تحصیل در کشورهای هم تراز با روسیه مقایسه کنید بدون شک برای ادامه تحصیل وسوسه خواهید شد.

با این تعریف ها فرد به هر دلیلی برای تحصیل در خارج از کشور، روسیه را انتخاب کند لازم است که قبل از هر اقدامی با شرایط تحصیل آشنا شود.

مزیت های تحصیل در روسیه

مزیت های تحصیل در روسیه

کشور روسیه در میان کشورهای دور و اطراف ایران بهترین گزینه برای ویزای تحصیلی و مهاجرت تحصیلی است. تحصیل در روسیه با توجه به کیفیت سیستم آموزشی مورد توجه بسیاری از متقاضیان تحصیل در خارج از کشور است. سالانه متقاضیان زیادی جهت تحصیل از سراسر دنیا به روسیه مهاجرت می کنند تا در بهترین دانشگاه های این کشور شروع به تحصیل کنند.

یکی دیگر از مزیت های تحصیل در روسیه اعتبار دانشگاه های روسیه و هزینه ی بسیار پایین تحصیل می باشد. کشور روسیه فاصله چندانی با ایران ندارد و این خود یک مزیت دیگر است. در نتیجه برای متقاضیانی که تمایل دارند در یک کشور ارزان، نزدیک و با کیفیت و در رشته هایی مانند پزشکی و دندان پزشکی ادامه تحصیل دهند روسیه گزینه ی مناسبی است.

از جمله مهمترین مزیت تحصیل در دانشگاههای روسیه می توان موارد زیر را در نظر گرفت:

 •  امکان پذیرش آسان برای بسیاری از دانشگاه ها
 •  سطح بالای دانشگاه ها از لحاظ علمی
 •  وجود دانشگاههای معتبر بسیار
 •  هزینه های تحصیل ارزانتر
 •  هزینه ی زندگی مقرون به صرفه
 •  وجود امکانات بالا

شهریه دانشگاه های روسیه

شهریه دانشگاه های روسیه نیز مانند هزینه های زندگی در این کشور مبلغ پایینی در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی است. شهریه دانشگاه های روسیه به نسبت رشته و دانشگاه متفاوت است. به صورت حدودی می توان گفت شهریه دانشگاه های روسیه مبلغی بین ۳۰۰۰ دلار تا ۱۰٫۰۰۰ دلار آمریکا در سال است. این شهریه ها برای رشته هایی مانند پزشکی در بالاترین حد قرار دارد. برای اطلاع دقیق تر از هزینه های تحصیل در رشته مورد علاقه تان می توانید با مشاورین مجرب ما تماس حاصل فرمایید.

کار دانشجویی در حین تحصیل در روسیه

کار دانشجویی با ویزای تحصیلی روسیه و کار درحین تحصیل در این کشور تفاوتی با سایر کشورهای اروپایی ندارد. در کشور روسیه بر اساس مقطع تحصیلی هر دانشجو می تواند ساعاتی را به کار مشغول شود. کار حین تحصیل علاوه بر جبران هزینه ها به کسب تجربیات خوبی در این کشور هم منجر می شود. برای مقطع کارشناسی دانشجویان اجازه دارند ۱۰ ساعت در هفته کار کنند. این ساعت کاری برای مقطع کارشناسی ارشد ۲۰ ساعت و برای دکتری ۳۰ ساعت در هفته است. در این دو مقطع تحصیلی در روسیه با ساعات کاری مجاز می توان تقریبا تمام هزینه های زندگی تان را جبران کنید. در روسیه برای هر ساعت کار مبلغی در حدود ۸ تا ۱۰ دلار پرداخت می شود.

برای مطالعه ی بیشتر در مورد ویزای تحصیلی روسیه به مقاله ی اخذ ویزای تحصیلی روسیه برای ایرانیان نگاهی بییندازید.

مدارک لازم برای تحصیل در روسیه

مدارک لازم برای تحصیل در روسیه

برای تحصیل در روسیه لازم است مدارک اولیه ای ارائه شود. هر یک از دانشگاه ها با توجه به شرایط و رشته ی مد نظر، مدارک ویژه ای را درخواست می کنند که از مهم ترین آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد؛ قابل ذکر است که مدارک یاد شده برای دریافت ویزای تحصیلی نیز نیاز است:

 1.  گواهی وضعیت منفی HIV
 2. ویزای دانشجویی روسیه
 3.  رضایت والدین
 4.  عکس 3.5 * 4.5 سانتی متر
 5.  دعوت نامه رسمی دانشگاه
 6.  گذرنامه بین المللی
 7.  مدرک تحصیلی قبلی

دانشگاه های برتر روسیه برای تحصیل

ردیف

نام دانشگاه

رتبه

1

 دانشگاه دولتی لومونوسوف

Lomonosov Moscow State University

۷۴

2

 دانشگاه دولتی سن پترزبورگ

Saint Petersburg State University

۲۲۵

3

 دانشگاه نووسیبیرسک

Novosibirsk State University

۲۲۸

4

دانشگاه دولتی تومسک

Tomsk State University

۲۶۸

5

 موسسه فیزیک و فناوری مسکو

Moscow Institute of Physics and Technology

۲۸۱

6

دانشگاه فنی باومان

Bauman Moscow State Technical University

۲۸۲

7

مدرسه عالی اقتصاد روسیه

(National Research University Higher School of Economics (HSE University))

۲۹۸

8

 دانشگاه ملی تحقیقات هسته ای

 

National Research Nuclear University MEPhI

۳۱۴

9

دانشگاه رودن

RUDN University

۳۲۶

10

دانشگاه فدرال اورال

Ural Federal University – UrFU

۳۳۱

بررسی شرایط تحصیل در رشته های مختلف در روسیه

در این بخش به بررسی شرایط تحصیل در روسیه به تفکیک رشته های تحصیلی می پردازیم. با ما همراه باشید.

تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی

شرایط تحصیل در روسیه

اکثر کشورهای دنیا برای متقاضیان تحصیل در رشته های پزشکی شرایط سختی را تعریف کرده اند. به گونه ای که تحصیل پزشکی در بعضی از کشورها عملاً بسیار دشوار است. خوشبختانه اخذ پذیرش برای رشته های پزشکی در روسیه امر نسبتاً ساده ای است. به همین دلیل علاقمندان به رشته های پزشکی توجه ویژه ای به بحث تحصیل در روسیه دارند. در کشور ما نیز افراد بسیاری برای تحصیل پزشکی، این کشور را انتخاب می کنند، زیرا هم به راحتی می توانند وارد این رشته شوند و هم اینکه اغلب مدارک اخذ شده از دانشکده های پزشکی روسیه مورد تایید وزارت بهداشت ایران هستند.

تحصیل پزشکی در روسیه در مقایسه با کشور ایران یک سال کم تر است و دوره پزشکی در روسیه ۶ سال به طول می انجامد. تحصیل در رشته ی دندان پزشکی در روسیه ۵ سال است.

دانشجویانی که از دانشگاه های روسیه  فارغ التحصیل می شوند می توانند در بهترین کشورهای دنیا ادامه تحصیل داده و یا مشغول به فعالیت شوند. مدارک دانشگاه های روسیه اغلب مورد تایید وزارت بهداشت ایران است.

هزینه های تحصیل برای رشته های پزشکی و دندانپزشکی حدود سالی ۳۰۰۰ تا ۹۵۰۰ دلار می باشد. البته دانشجویان علوم پزشکی سالانه حدود هزار تا ۲ هزار دلار برای اجاره خوابگاه و ماهانه حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ دلار برای هزینه های شخصی خود بپردازند.

از دیگر مزیت های تحصیل در روسیه امکان تحصیل به زبان انگلیسی از ابتدا است.

تحصیل در رشته هایی غیر از پزشکی و دندانپزشکی روسیه

تحصیل در مقطع لیسانس در روسیه ۴ سال به طول می انجامد.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دو سال به طول می انجامد. مقطع فوق لیسانس در روسیه هم به زبان روسی و انگلیسی تدریس می شود. چنانچه متقاضیان مایل باشند در دوره های انگلیسی زبان شرکت کنند باید ایلتس ۶ تا ۶٫۵ را اخذ کنند. در این مقطع نیز دانشجویان می توانند ۲۰ ساعت در هفته کار کنند و مقداری هزینه زندگی خود را تامین نمایند.

هزینه تحصیل در رشته های غیرپزشکی حدود ۲۰۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار در سال است.

شرایط تحصیل در رشته های مهندسی

دانشکده های فنی مهندسی روسیه بخصوص در زمینه هوافضا و مکانیک در ردیف قویترین دانشکده های مهندسی دنیا قرار دارند. به همین دلیل بسیاری از علاقمندان به این رشته ها برای ادامه تحصیل در خارج از کشور، روسیه را انتخاب می کنند. این افراد می توانند در دانشگاه های روسی به ترتیب در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری ادامه تحصیل دهند.

زبان تدریس در این کشور در مقطع لیسانس، زبان روسی است. به همین دلیل متقاضیان ورود به دوره لیسانس می بایست با زبان روسی آشنایی داشته باشند. البته اگر متقاضی با این زبان آشنا نباشد می تواند اول در دوره های آموزش زبان روسی در دانشگاه شرکت کند و بعد در رشته فنی موردنظر خود به تحصیل بپردازد.

زبان آکادمیک در مقطع فوق لیسانس در کشور روسیه، زبان روسی و انگلیسی است. متقاضیان ورود به دوره های روسی زبان باید با این زبان آشنا باشند و متقاضیان ورود به دوره های انگلیسی زبان ملزم به اخذ نمره حداقل شش یا شش و نیم از آزمون زبان آیلتس هستند.

لازم به ذکر است که شهریه سالانه تحصیل در رشته های فنی مهندسی حدود ۲۰۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار در سال است. ضمناً دانشجویان فنی مهندسی باید سالانه حدود هزار تا ۲ هزار دلار نیز بابت اجاره خوابگاه پرداخت کنند. هزینه های شخصی این افراد در هر ماه نیز حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ دلار تمام خواهد شد.

سایر شرایط و مزایا

اگر شخصی موفق به اخذ پذیرش برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس شود، اجازه خواهد داشت که هفته ای ۲۰ ساعت به صورت پاره وقت کار کند. ضمناً افرادی که از مقطع فوق لیسانس در کشور روسیه فارغ التحصیل می شوند. شانس زیادی برای دریافت بورسیه تحصیلی در مقطع دکتری خواهند داشت. یعنی اگر این افراد بتوانند با اخذ بورسیه تحصیلی وارد مقاطع دکتری روسیه شوند، سالانه دو هزار دلار به عنوان کمک هزینه تحصیلی دریافت خواهند کرد. البته این افراد می بایست معدل بالا، مدرک زبان با نمره بالا، مقالات معتبر و… نیز داشته باشند. همچنین می بایست یکی از اساتید دانشگاه مدنظر خود را متقاعد کنند که نقش استاد راهنما را برای آنها بر عهده بگیرد.

تحصیل در روسیه

سطح زبان مورد نیاز برای رشته های پزشکی و دندانپزشکی روسیه

طول مدت تحصیل در رشته پزشکی ۶ سال و در رشته دندانپزشکی ۵ سال است. زبان آکادمیک در دانشکده های پزشکی روسیه، زبان روسی و انگلیسی است. اگر شخص بخواهد وارد دانشگاه های روس زبان شود ابتدا باید در دوره های آموزش زبان روسی دانشگاه موردنظر شرکت کند. اگر شخص متقاضی ورود به دانشگاه های انگلیسی زبان باشد می بایست در مصاحبه دانشگاه موردنظر شرکت کند. این مصاحبه به زبان انگلیسی برگزار می شود. هدف از انجام این مصاحبه، سنجش سطح زبان متقاضی است.

سوال های متداول تحصیل در کشور روسیه

🙋‍♀️1. آیا می توان پزشکی را در روسیه به زبان انگلیسی تحصیل کرد؟

 • بله. شما علاوه بر زبان روسی امکان تحصیل به زبان انگلیسی را هم خواهید داشت.

🙋‍♀️2. منظور از دانشگاه های میان رده روسیه چیست؟

 • تحصیل در دانشگاه های میان رده به این صورت است که شما امکانات لازم جهت تحصیل در این رشته را دارید. البته امکانات به خوبی گزینه اول نخواهد بود اما می توانید با هزینه ای کمتر در این سری از دانشگاه مشغول به تحصیل شوید.

🙋‍♀️3. دوره های پادفک چیست و چه مزیتی دارد؟

 • پادفک به دوره هایی گفته می شود که در آن دانشجویان برای آزمون های ورودی دانشگاه ها آماده می شوند و دروس مورد نیاز و زبان روسی را فرا می گیرند.

🙋‍♀️4. مزیت تحصیل در روسیه چیست؟

 • دانشکده های پزشکی و دندان پزشکی روسیه، متقاضیان زیادی در ایران دارند. زیرا هزینه تحصیل در این رشته ها نسبت به سایر کشورهای اروپایی بسیار کمتر است. از طرف دیگر روسیه به متقاضیان این رشته ها خیلی راحت پذیرش می دهد، در حالیکه دیگر کشورهای اروپایی به سختی به متقاضیان پزشکی و دندان پزشکی پذیرش می دهند.

🙋‍♀️5. آیا تحصیل در روسیه رایگان است؟

 • خیر. اما هزینه ها بسیار پایین تر از سایر کشورهای اروپایی می باشد.

🙋‍♀️6. آیا درآمد حاصل از کار دانشجویی تامین کننده ی هزینه ی زندگی و تحصیل در روسیه می باشد؟

 • میزان هزینه های زندگی در روسیه بسیار زیاد تحت تاثیر سبک زندگی متقاضی قراردارد. اما به سختی می توان با درآمد اندک کار داشنجویی تمامی هزینه ها را تامین کرد.

🙋‍♀️7. چگونه می توان با ویزای تحصیلی روسیه اقامت این کشور را دریافت کرد؟

 • پس از پایان تحصیلات دانشگاهی باید 5 سال در این کشور کار کنید و مالیات بپردازید تا بتوانید برای اقامت این کشور اقدام کنید.

🙋‍♀️8. برای ورود به دانشگاه های دندانپزشکی روسیه حداقل باید چند سال داشته یاشیم؟

 • برای تحصیل در روسیه محدودیت سنی وجود ندارد. مگر به دلیل متقاضیان بسیار برخی دانشگاه ها محدودیتی در نظر گرفته باشند. باید از سایت دانشگاه این موضوع را پیگیری کنید.
اشتراک گذاری در telegram
ارسال مقاله در تلگرام
اشتراک گذاری در twitter
توییت مقاله در توییتر
اشتراک گذاری در whatsapp
ارسال مقاله در واتس اپ
اشتراک گذاری در email
ایمیل مقاله به دیگری
فهرست مقاله
مشترک شوید
مطلع شدن از طریق
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
شروع مشاوره
سلام
برای مشاوره در واتساپ اینجا کلیک کن!