شماره تماس : 02191012193 - ساعات کاری 9 صبح الی 18 پنجشنبه ها 9 صبح الی 14

تحصیل در ترکیه

فهرست مقاله
بورسیه تحصیلی در ترکیه
بورسیه تحصیلی در ترکیه

در این مقاله قصد داریم تمام اطلاعات لازم را در اختیار کسانی که می خواهند تجربه  اقامت ترکیه و تحصیل در ترکیه را داشته باشند قرار دهیم ، تا در انتخاب مسیر خود دچار اشتباه نشوند . می توان گفت که تحصیل در ترکیه ، یک فرصت خوب و استثنایی برای ایرانیان است که می توانند در جهت پیشرفت تحصیلی خود و در نهایت خدمت به مملکت خویش از آن بهره ببرند. شانس قبولی  برای  ایرانیانی که می خواهند تجربه مهاجرت به ترکیه و تحصیل در ترکیه را بدست آورند ، به چند دلیل زیاد می باشد که در زیر برخی ازآنها را نام می بریم :

 • بالاتر بودن سطح علمی دانش آموزان ایرانی نسبت به متقاضیان سایر کشورها
 • بالا بودن اعتبار علمی دانشگاههای ترکیه
 • پایین بودن هزینه های تحصیلی و معیشتی در این کشور
 • برگزاری آزمون به زبان انگلیسی
 • راحت تر بودن امکان تردد به کشور ترکیه
 • نزدیک بودن سطح فرهنگی کشور ترکیه با ایران

و . . .

مزایای تحصیل در ترکیه

نزدیکی دو کشور ایران و ترکیه از لحاظ مسافت به یکدیگرهزینه پایین تحصیل نسبت به بیشتر کشورهای جهان هزینه های زندگی پایین و ایده آل برای دانشجویان سفر اقوام و خانواده دانشجو به ترکیه بدون داشتن ویزاعزیزانی که قصد مهاجرت را دارند برای ورود به دانشگاه های ترکیه بایستی دارای مدرک کامل دوره متوسط یا دانش آموزان سال آخر باشند.

مهاجرت تحصیلی برای دانشجویان در مقاطع مختلف تحصیلی امکانپذیر می باشد. در دانشگاه های ترکیه به زبان های انگلیسی و ترکی ارائه می شود.

در دانشگاه های که به زبان ترکی تدریس صورت میگیرد هزینه های پرداختی برای دانشجویان بسیار پایین تر است.این موضوع باعث شده که متقاضیان زیادی از کشورهای دیگر برای مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل اقداماتی مبنی بر ورود به این کشور را انجام دهند.

دانشگاه های دیگری نیز وجود دارد که تحصیل به زبان انگلیسی تدریس می شود،البته هزینه های تحصیلی در این دانشگاه ها بیشتر از دانشگاه های ترک زبان است.ترکیه نسبت به بیشتر کشورهای اروپایی هزینه های دانشگاهی کمتری را دارد و هزینه های زندگی در این کشور نیز پایین تر است.

عزیزانی که قصد مهاجرت تحصیلی را دارند می توانند با خانواده خود این کشور مهاجرت کرده و از مزایای اقامتی کشور ترکیه بهره مند شوند.افراد با سرمایه گذاری و خرید ملک در ترکیه می توانند راههایی برای ورود فرزندان خود به کشور ترکیه ایجاد کنند تا آنها بتوانند برای مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل آماده شوند.

عزیزانی که قصد مهاجرت تحصیلی را دارند بایستی در آزمون تومر شرکت کنند و مدرک تومر را اخذ نمایند.

شرایط لازم برای تحصیل در ترکیه

در دنیای امروز با توجه به مرزهای جغرافیایی و شرایط وقوانین مختلفی که هرکشوری دارد، باید با آگاهی کامل مسیر و مقصد تحصیلی خود را انتخاب نماییم تا بیشترین سود را از این کار ببریم.

دانشگاههای ترکیه هم مانند سایر کشورها طبق شرایط و قوانینی اقدام به جذب و پذیرش دانشجویان خارجی می نمایند . این پذیرش در مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا می باشد که در زیر به آنها می پردازیم :

ویزای تحصیلی ترکیه

یکی از راه‌هایی که افراد برای آشنایی با فرهنگ و استفاده از منابع علمی یک کشور، استفاده می‌کنند، تحصیل در آن کشور است. کشور ترکیه به دلیل داشتن دانشگاه‌های بین‌المللی و سطح بالا که از لحاظ علمی که در سطح جهانی اعتبار دارند، همواره مورد توجه بسیاری از افراد محصل کشورهای خارجی بوده است.

به دلیل همین اعتبار مدارک دانشگاه‌های ترکیه، با داشتن این مدارک تحصیلی به آسانی می‌توان در نقاط دیگر اروپا کار پیدا کرد. کشور ایران نیز جزو کشورهایی است که سالانه دانشجوهای زیادی برای تحصیل در دانشگاه‌های کشور ترکیه، اقدام می‌کنند. برای آنکه با ویزای تحصیلی کش.ر ترکیه آشنا شوید و تمامی مواردی را که در این زمینه بررسی کنید پیشنهاد می کنیم که مقاله ای با نام  ویزای تحصیلی ترکیه  مطالعه بفرمایید.

هزینه تحصیل در ترکیه

یکی از مواردی که در این بخش به آن می پردازیم موضوع هزینه های تحصیل در ترکیه است که توجه به آن می تواند به داوطلبان دراین راه کمک کند تا با دید بازتری این مسیررا انتخاب نمایند.

به طورکلی دانشگاه های ترکیه داوطلبان خارجی غیرترک را به دوصورت بورسیه و آزاد پذیرش می کنند که دراینجا به بررسی هر دو مورد می پردازیم.

 • پذیرش آزاد برای تحصیل در ترکیه

در صورتی که افرادبخواهندبه صورت آزادوبا هزینه شخصی خود به تحصیل درترکیه بپردازند بایدتمام هزینه های اقامتی و تحصیلی خود را به شرح زیر بپردازند :

 1. خوراک
 2. پوشاک
 3. مسکن
 4. حمل ونقل
 5. هزینه های ارتباط با خانواده و دوستان (اینترنت یا تلفن)
 6. هزینه های تحصیلی در دانشگاه ها

        و . . .

هزینه های تحصیلی برای هردانشجوی خارجی در ترکیه به طور متوسط نزدیک به ۳۸۴ تا ۵۲۲۶ لیر(معادل ۴۲۲ هزار تومان تا ۵ میلیون تومان) می باشد.هزینه های اداری در این کشور تقریبا ۴۲۲ تا ۶۳۲ لیر( ۳۸۴ تا ۵۷۵ هزار تومان )می باشد. هزینه های پوشاک در کشور ترکیه ارزان می باشدولی ازنظر هزینه خوراک ومواد غذایی باید گفت که قیمت مواد غذایی درترکیه بالاست.

برای مدیریت بهتر هزینه ها بهتر است در صورتی که  دانشجو محدودیت مالی داشته باشد به جای وسایل نو با قیمت بالا ، لوازم و مایحتاج دست دوم برای محل سکونت خود خریداری کند واین کار فقط با ۳۰۰۰ لیر ( ۳۳۰۰۰۰ تومان) امکان پذیر است. درصورتی که برای تهیه لوازم نو ممکن است به ۹۰۰۰ لیر (۱۰ میلیون تومان) پول نیاز باشد.

یکی دیگرازراههایی که برای کم کردن هزینه ها پیشنهادمی شود استفاده ازبیمه درمانی است؛ زیرابدون داشتن بیمه ، هزینه یک درمان سرپایی و ساده ممکن است درحدود ۲۰۰ هزارتومان هزینه را به فردتحمیل نماید.

بهتر است دانشجویان برای غذاخوردن از سلف سرویس دانشگاه استفاده نمایند ، تا مجبور به پرداخت هزینه های بالای مراجعه به رستوران نشوند.

ازنظر پرداخت هزینه قبوض آب و برق و . . . باید گفت که باوجود اینکه  قیمت آب نسبت به سایر انرژی ها کم است ؛ ولی هزینه سایر انژی ها هر شش ماه یکبار افزایش می یابد .

از نظر هزینه اجاره مسکن و خوابگاه در ترکیه باید گفت که بستگی به محل و سبک زندگی خود فرد دارد. در واقع هزینه مسکن در شهرستان ها نسبت به استان ها بسیار پایین تر است . از طرفی برای کم کردن هزینه مسکن می توان از خوابگاه های دانشجویی استفاده نمود . دانشگاههای ترکیه دارای خوابگاههایی با ظرفیت دوتاچهارنفره هستند. هزینه استفاده از خوابگاهها  از  ۱۵۰ تا ۳۰۰ لیر( ۱۶۶ تا ۳۳۰ هزار تومان) تا ۷۰۰۰ لیر( ۷۷۰۰۰۰۰تومان) درسال می باشد که مربوط به خوابگاههای خصوصی می باشد که ازامکانات رفاهی بیشتری نسبت به خوابگاههای دولتی برخوردارند.

هزینه های تحصیلی هم دردانشگاهها ی دولتی حدود ۳۴۸۴ لیر (۴میلیون تومان ) در هرترم است . اما در دانشگاههای خصوصی ممکن است هزینه تحصیلی برای هر ترم ممکن است به ۳۴۸۴لیر (حدود۴۰ میلیون تومان) برسد که این هزینه ها مربوط به مقطع کارشناسی می باشد در صورتی که این هزینه ها برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا چند برابر این مبلغ است. برای اطلاعات بیشتر در زمینه هزینه های تحصیل و ریز آن می توانید به مقاله ای با نام هزینه تحصل در ترکیه مراجعه کنید.

بورسیه تحصیلی در ترکیه

 

بورسیه تحصیلی در ترکیه از بهترین بورسیه های تحصیلی دردنیا است که با فراهم نمودن شرایط بسیار عالی تحصیلی برای دانشجویان خارجی، درجذب علاقمندان به تحصیل در ترکیه نقش بسزایی را داشته است.

این بورسیه هرساله برای اتباع غیرترک کشورهای مختلف به شرح زیر، ارائه می گردد :

برای گرفتن بورسیه دانشگاههای دولتی ترکیه باید دومرحله را طی نمود :

 1. ثبت نام در سایت وگزینش
 2. مصاحبه حضوری یا اینترنتی

شرایط اولیه ثبت نام

 • نداشتن تابعیت کشور ترکیه حتی تحت عنوان تابعیت دوم
 • عدم مشغولیت به تحصیل متقاضیان یک مقطع، در یکی از بورسیه های تحصیلی یا دریکی از دانشگاههای ترکیه در مقطع مورد تقاضا
 • فارغ التحصیلی دانشجو تا روز ۳۰ام ماه ؤوئن
 • داشتن مدرک فارغ التحصیلی درمقطع قبلی
 • داشتن سلامتی جسمی و روحی در حدی که به ادامه تحصیل متقاضی لطمه ای وارد ننماید.
 1. شرایط سنی

 • مقطع کارشناسی  :  متولدین بعد از ۱۲ دی ۱۳۷۵
 • مقطع کارشناسی ارشد : متولدین بعد از ۱۱ دی ۱۳۶۶
 • مقطع دکترا : متولدین بعد از ۱۱ دی ۱۳۶۱
 1. شرط معدل

 • حداقل نمره برای قبولی درمقطع کارشناسی : ۱۴ از ۲۰ یا ۷۰ از ۱۰۰
 • حداقل نمره برای قبولی درمقطع کارشناسی ارشد : ۱۵ از ۲۰ یا ۷۵ از ۱۰۰

حداقل نمره برای قبولی درمقطع دکترا : ۱۵ از ۲۰ یا ۷۵ از ۱۰۰

اگر می خواهید که درباره بورسیه تحصیلی در این کشور بیشتر اطلاعات کسب کنید. پیشنهاد می کنیم که به مقاله ای بانام بورسیه تحصیلی ترکیه مراجعه کنید. در این مقاله تمامی راه کارها و نکات درباره بورسیه کشور ترکیه توضیح داده شده است.

 

 

مدارک لازم برای گرفتن بورسیه تحصیلی ترکیه

 1. آخرین مدرک تحصیلی یا گواهی موقت آن

در صورت عدم اتمام نهایی مقطع دانشگاهی ، باید نامه ای مبنی بر فارغ التحصیلی تا پایان سال جاری تحصیلی تهیه شود.

 1. کارت شناسایی معتبر مانند کارت ملی یا گذرنامه بین المللی
 2. ریز نمرات

در صورت فارغ التحصیلی تاپایان سال تحصیلی جاری ، ریز نمرات دروسی که تا زمان ثبت تقاضا گذرانده شده اند، بایدتهیه شود .

 1. مدارک و یا گواهی نامه های علمی و تجربی داوطلب ( درصورتی که داشته باشد)
 • چکیده ای ازپایان نامه تحصیلی
 • گواهی نامه های مقالات ملی یا بین المللی چاپ شده
 • مدارک مربوط به گذراندن دوره های زبا ن خارجی

و . . .

 1. توصیه نامه علمی و اخلاقی ازجانب دو نفر ازاساتید دانشگاهی متقاضی
 2. یک قطعه عکس ۴در۶

 

تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی

کارشناسی یا لیسانس (به فرانسوی: Licence) دوره‌ای از آموزش عالی است که تحصیل آن به‌طور معمول در مدت چهار سال و حداکثر شش سال طول می کشد.کسب مدرک کارشناسی به دو صورت پیوسته و ناپیوسته امکان‌پذیر است.

کارشناسی ناپیوسته دوره‌ای است که پیش‌نیاز آن، مدرک کاردانی در رشته یا رشته‌های دانشگاهی است. تعداد واحد دوره کارشناسی ناپیوسته بر حسب رشته، بین ۶۵ تا ۷۰ واحد درسی است و مدت تحصیل این دوره به‌طور معمول دو سال و حداکثر سه سال است.برای شروع به تحصیل در این دوره،باید پس از اخذ مدرک دورهٔ کاردانی، در آزمون ورودی کاردانی به کارشناسی شرکت کنید پس از قبولی در این آزمون می توانید در این مقطع مشغول به تحصیل شوید.

کارشناسی پیوسته دوره‌ای است که پیش‌نیاز آن، مدرک دیپلم یا پیش‌دانشگاهی است و در این دوره بر حسب رشته با گذراندن ۱۳۰ تا ۱۶۰ واحد به اخذ مدرک نائل می‌شوید.

طول مدت تحصیل این دوره به‌طور متوسط ۴ سال و سقف مجاز آن ۶ سال تعیین شده است.برای تحصیل در دورهٔ کارشناسی پیوسته، نیاز به تکمیل دوره پیش دانشگاهی و پذیرش از طریق قبولی در آزمون سراسری لازم است پس از قبولی در این آزمون می توانید در این مقطع مشغول به تحصیل شوید.

سنجش اعتبار مدرک قبلی

متقاضی برای ورود به دانشگاه در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد باید مدارک مورد نیاز برای تحصیل در ترکیه را فراهم نماید. اولین قدم این است که اعتبار مدرک قبلی متقاضی که در کشورهای دیگر اخذ شده، در کشور ترکیه سنجیده شود.
دانش
در دوره کارشناسی، در مرحله ورود به دانشگاه، برای تهیه مدارک مورد نیاز برای تحصیل در ترکیه، فرد باید با مراجعه به کنسولگری ترکیه مدرک ترجمه شده دیپلم خود را نیز به همراه سایر مدارک برای اعتبار سنجی و گرفتن نامه برابری دیپلم دبیرستان با دیپلم ترکیه ثبت کند.

در مرحله تحصیلات تکمیلی، برای تهیه مدارک مورد نیاز برای تحصیل در ترکیه، شورای آموزش عالی ترکیه به نام یوک YOK مسئولیت دارد مدرک قبلی دانشگاه را تایید کند. از دانشگاه های ایران معمولا اعتبار دانشگاه های سراسری و آزاد تایید می شود. اما اعتبار بقیه انواع دانشگاه در برخی مواقع تایید نمی شود. این موضوع در گذشته در برخی موارد باعث اخراج دانشجویان ایرانی از ترکیه شده است.

پس از اعتبار سنجی مدرک، برای ورود به هر مقطع تحصیلی مدارک نیاز است. بهترین منبع برای استعلام مدارک مورد نیاز برای ورود به ترکیه، مراجعه به سایت دانشگاه های و کنسولگری های ترکیه در کشور محل اقامت است.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی

 • ترجمه دیپلم دبیرستان
 • ترجمه مدرک پیش دانشگاهی
 • ترجمه ریز نمرات دیپلم و پیش دانشگاهی (رسیدن معدل به حد نصاب ضروری است)
 • مدرک تومر یا دیپلم زبان ترکی برای دانشگاه های ترک زبان
 • قبولی آزمون یوس YOS
 • اخذ نمره مورد نیاز در آزمون های بین المللی احتمالی مورد نیاز دانشگاه، نظیر ست SAT که در شرایط اختصاصی دانشگاه اعلام می شود.
 • اصل و کپی پاسپورت

 

اگر مدرک لیسانس دارید و می خواهید از این طریق وارد کشور ترکیه شوید توصیه می کنیم مطلبی با عنوان تحصیل در مقطع لیسانس در ترکیه را مطالعه کنید. در این مقاله تمامی نکات و مدارک و مراحل به طور کامل توضیح داده شده است.

 

 قبولی انواع آزمون های ورودی

 

در کشور ترکیه تا سال ۲۰۱۰ آزمون های ورودی پکپارچه برای ورود به دانشگاه مخصوصا در دوره کارشناسی برگزار می شد.  معروف ترین آنها آزمون YOS است. اما از ۲۰۱۰ طبق مصوبه جدی، برگزاری آزمون سراسری لغو شد. از این تاریخ هر دانشگاه برای پذیرش دانشجو، با توجه به استانداردهای داخلی خود اقدام به طرح آزمون انحصاری می کند.

در مقاطع مختلف در ترکیه آزمون های ورودی مختلفی اخذ می شود. هر دانشگاه و هر مقطع تحصیلی و هر رشته ای آزمون مورد نظر خود را تعیین می کند. شرکت و کسب حدنصاب نمره در این آزمون ها مبنای پذیرش قرار می گیرد:

 

1.آزمون یوس(YÖS)

تعداد سوالات آزمون یوس ۸۰ سوال است که ۴۵ سوال هوش و ۳۵ سوال ریاضیات و هندسه در سطح پیش دانشگاهی رشته تجربی می باشد .

معمولا این آزمون به صورت ۵ گزینه ای برگزار می شود و به هر پاسخ اشتباه   ۴/۱ (یک چهارم ) امتیاز منفی تعلق می گیرد.

لازم است بدانید که برخی از دانشکاهها معدل دوره دبیرستان را نیز جزو یکی از شرایط پذیرش دانشجویان خارجی اعلام می کنند.

مورد دیگری که باید ذکر شود این است که دفترچه دیگری هم مشتمل بر سوالات درس زبان ترکی به داوطلبان داده می شود که پاسخ به آن اختیاری می باشد و در نمره آزمون یوس تاثیری ندارد ؛ ولی هنگام ثبت نام قطعی در دانشگاه در صورتی که داوطلب حدنصاب نمره را کسب ننموده باشد باید در آزمون (TÖMER  )آن را جبران کند. برای اطلاعات بیشتر در زمینه آزمون یوس به مقاله ای بانام  آزمون YOS ترکیه مراجعه کنید.

 

2. آزمون آلس ALES

 

آزمون آلس ALES برای ورود به دوره کارشناسی ارشد و دکتری برگزار می شود. این آزمون یک بخش ریاضی و هوش و یک بخش ترکی استانبولی دارد. بسته به رشته و دانشگاه، مبنای پذیرش در این آزمون متفاوت است. برخی رشته ها نمره ریاضی بالاتر و برخی نمره ترکی بالاتر و برخی میانگین را نیاز دارند.

 

3. آزمون  تومر TOMER

 

آزمون  تومر TOMER  یا دیپلم زبان ترکی برای دانشگاه های ترک زبان و دوزبانه در ترکیه برگزار می شود. این آزمون تحت نظر چهار دانشگاه آنکارا، غازی، استانبول و اژه برگزار می شود. آزمون دانشگاه آنکارا که با استانداردهای زبان آموزی اروپا سازگاری دارد اعتبار بیشتری از سایرین دارد. نمره قبولی در این آزمون C است.

 

4. آزمون توس TUS

 

آزمون توس TUS برای رشته های پزشکی صرفا برای پزشکان عمومی جهت انتقال به دوره تخصصی دوبار در سال برگزار می شود. سوالات آن شامل ادبیات ترکی و سوالات پزشکی است. قبولی در آن دو سال اعتبار دارد.

 

5. آزمون دوس DUS

 

آزمون دوس DUS برای رشته های دندانپزشکی در مقطع تخصص، دوبار در سال برگزار می شود.

 

6. آزمون لس LES

 

آزمون لس LES  که برای مقاطع بالاتر از لیسانس و دوره های تخصصی، سالانه دوبار از طرف مرکز گزینش و جابجایی ترکیه برگزار می شود.

 

7. آزمون ست SAT

 

آزمون ست SAT برای دانشجویان تبعه خارج در مقطع کارشناسی برگزار می شود. این سوالات در دانشگاه های ایالات متحده طراحی شده و اعتبار آن دو سال است. ست ۱ برای ادامه تحصیل در ترکیه و ست ۲ برای ادامه تحصیل در امریکا اعتبار دارد.

تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد 

 

برخی مدارکی که برای پذیرش ازدانشگاههای ترکیه دراین مقاطع لازم است به شرح زیر بیان می کنیم :

 • کارنامه آزمون ALES  یا GRE

این آزمون سالی دو باربه صورت متمرکزتوسط سازمان ÖSYM برگزارمی گردد که شامل ۱۰۰ سوال از مهارتهای ریاضی و هوش  و ۱۰۰ سوال از مهارتهای استدلال منطقی و درک مطلب زبان ترکی می باشد.

 • دیپلم زبان انگلیسی

به غیر ازبرخی دانشگاههای ترکیه وبعضی رشته ها ویا شرایط خاص در مقطع کارشناسی ارشد که الزامی به داشتن مدرک دیپلم زبان انگلیسی وجود ندارد، برای پذیرش دربقیه رشته ها نیاز به مدرک انگلیسی یکی ازآزمون های بین المللی زبان انگلیسی مانند ILETS  یا TOEFL و … یا مدرک آزمون های زبان انگلیسی سازمان سنجش ترکیه ویا یکی از دانشگاههای این کشور می باشد.

 • دیپلم زبان ترکی TÖMER

این دیپلم ، مدرکی است که پس از شرکت و قبولی در آزمونی به نام تومر به متقاضیان داده می شود و به صورت هفتگی و یا روزانه در دانشگاههای ترکیه برگزار می گردد .

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد

 • ترجمه مدرک لیسانس
 • ترجمه ریز نمرات مدارک تحصیلی قبلی
 • نمره قبولی آزمون آلس ALES برای دانشگاه های انگلیسی زبان و ترک زبان (در صورت نیاز)
 • نمره قبولی آزمون جی آر ای GRE (در صورت نیاز)
 • مدرک زبان بین المللی نظیر تافل  TOEFLیا آیلتس IELTS (در صورت نیاز)
 • دیپلم زبان ترکی تومر  TOMER(در صورت نیاز)
 • اصل و کپی پاسپورت
 • رزومه تحصیلی و پژوهشی و شغلی مرتبط
 • مدارک مورد نیاز اختصاصی خواسته شده در سایت دانشگاه

 

اگر مدرک فوق لیسانس دارید و می خواهید از این طریق وارد کشور ترکیه شوید توصیه می کنیم مطلبی با عنوان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه را مطالعه کنید. در این مقاله تمامی نکات و مدارک و مراحل به طور کامل توضیح داده شده است.

 

تحصیل در ترکیه در مقطع دکتری 

طول دوره تحصیل دکترا در ترکیه معمولاً 3 تا 5 سال است و شروع سال تحصیلی در این مقطع در ماه های اکتبر، فوریه و ژوئیه می­ باشد. اکثر برنامه ها و ساختار دکترا در ترکیه مشابه با ساختار و محتوای برنامه های دکترا در کشورهای اروپایی است.

در دوره­ دکترا در ترکیه بیشترین تمرکز دانشجویان بر روی تحقیق و پایان نامه نویسی است که در صورت تأیید پایان نامه های دانشجویان توسط اساتید به آنان مدرک دکترا اعطا خواهد گردید.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در ترکیه در مقطع دکتری

 • ترجمه مدرک کارشناسی پیوسته یا ناپیوسته
 • ترجمه مدرک کارشناسی ارشد
 • ترجمه ریز نمرات مدارک تحصیلی قبلی
 • قبولی آزمون آلس ALES برای دانشگاه های انگلیسی زبان و ترک زبان (در صورت نیاز)
 • قبولی آزمون جی آر ای GRE  (در صورت نیاز)
 • مدرک زبان بین المللی نظیر تافل  TOEFL یا آیلتس IELTS (در صورت نیاز)
 • دیپلم زبان ترکی تومر TOMER  (در صورت نیاز)
 • اصل و کپی پاسپورت
 • معرفی و توصیه نامه دو استاد
 • رزومه تحصیلی و پژوهشی و شغلی مرتبط
 • شرکت در مصاحبه اختصاصی که در خود دانشگاه مخصوص دانشجو طراحی می شود
 • مدارک مورد نیاز اختصاصی خواسته شده در سایت دانشگاه

شرایط تحصیل دکترا در دانشگاه های ترکیه در مقاله ای بانام دکتری در ترکیه نگارش شده است اگر از طریق تحصیل در مقطع دکتری خواهان مهاجرت به ترکیه هستید این مطلب را از دست ندهید.

 

مدارک مورد نیاز برای ادامه تحصیل در ترکیه

در تهیه مدارک مورد نیاز برای ادامه تحصیل در ترکیه باید پس از اخذ پذیرش در رشته مورد نظر، اقدام به دریافت ویزای دانشجویی نمود. این ویزا از طریق کنسولگری ترکیه صادر می شود و از درون خاک ترکیه صادر نخواهد شد.

صدور ویزا ممکن است ۸ هفته طول بکشد. پس از دریافت آن و ورود به خاک ترکیه باید به اداره امنیت مراجعه شود و با پرداخت هزینه و ارائه مدارک دانشگاهی و پاسپورت و ویزا، برای دریافت مجوز اقامت یک ساله در خاک ترکیه اقدام شود. با این ویزا امکان ۲۰ ساعت کار در هفته نیز هست.

در میان ویزاها ویزای ۶ ماهه نیز وجود دارد که برای پذیرش در دوره های زبان ترکی به متقاضیان اعطا می شود.

 

تحصیل در رشته پزشکی در ترکیه

پزشکی در کشور ترکیه یکی از محبوب ترین و پرطرفدار ترین رشته های تحصیلی در ترکیه است که هرساله دانشجویان بسیار زیادی از سراسر دنیا به خصوص دانشجویان ایرانی را به منظور تحصیل در ترکیه به سوی خود جذب می کند.

کشور ترکیه دارای دانشگاه‌های معتبر و بزرگ در سطح بین المللی است و در زمینه پزشکی نیز از اعتبار جهانی برخوردار است. سیستم آموزشی ترکیه از سال ۲۰۰۱ به سیستم آموزشی اتحادیه اروپا پیوسته است از این رو تمام مدارک آموزشی صادره از کشور ترکیه مورد تایید اتحادیه اروپا و کشورهای غربی می باشد.

از طرفی دانشگاه‌های ترکیه همکاری نزدیک علمی با دانشگاه‌های معتبر جهانی داشته و اساتید بین المللی کشورهای آمریکایی و اروپایی در آن تدریس می‌کنند.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در ترکیه در رشته های پزشکی

 • مدرک قبولی در آزمون توس TUS برای دانشجویان پزشکی
 • مدرک قبولی در آزمون دوس DUS برای دانشجویان دندانپزشکی
 • پاسپورت
 • مدارک شخصی
 • کپی مدارک قبلی
 • ریز نمرات مدارک قبلی

برای اطلاعات بیشتر در زمینه این رشته پر طرفدار می توانید به مقاله ای بانام پزشکی در ترکیه مراجعه کنید.

 

تحصیل در رشته دندانپزشکی در ترکیه

متقاضیان تحصیل در ترکیه در رشته دندانپزشکی برای اخذ پذیرش باید با توجه به شرایط زیر اقدام نمایند:

متقاضیان برای تحصیل در ترکیه باید دارای مدرک دیپلم در یکی از رشته های ریاضی فیزیک و یا علوم تجربی باشند. همچنین نمرات دروس تخصصی آنها باید بالا باشد.

متقاضیان برای اخذ پذیرش از دانشگاه های ترکیه باید در آزمون ورودی دانشگاه ها که YOS نام دارد شرکت نمایند. هر کدام از دانشگاه های ترکیه به صورت جداگانه آزمون YOS را که شامل سوالات ریاضی، هوش و زبان است را برگزار می­نماید. لازم به ذکر است تحصیل در ترکیه به دو زبان ترکی و انگلیسی انجام پذیر است. بنابراین کسانی که می­خواهند به زبان انگلیسی در این رشته تحصیل نمایند باید به سوالات زبان آزمون YOS پاسخ دهند. در صورت تحصیل به زبان ترکی پاسخگویی به سوالات زبان این آزمون ضروری نخواهد بود. کسانی که می­خواهند دوره های تحصیل در ترکیه را به زبان انگلیسی بگذرانند باید دارای مدرک زبان با نمره آیلتس بالاتر از 5/5 باشند.

تحصیل در ترکیه  5 سال به طول می­انجامد و هر یک سال شامل دو ترم می­باشد.

دانشگاه های ترکیه همانند دانشگاه های ایران شامل دو دسته دولتی و خصوصی هستند که پذیرش در دانشگاه های خصوصی راحت تر و آسانتر انجام می­گیرد اما مستلزم پرداخت شهریه بیشتر است.

چنانچه متقاضیان بخواهند به زبان ترکی تحصیل نمایند می­توانند به راحتی در دوره های یادگیری زبان ترکی استانبولی شرکت نمایند. طول دوره 6 ماه است و متقاضیان پس از 6 ماه آموزش می­توانند مدرک خود را دریافت نمایند.

علاوه بر برگزاری آزمون YOS در برخی از دانشگاه های ترکیه آزمون دیگری به نام SAT برگزار می­شود که دارای سطح علمی بالاتری است و به زبان انگلیسی می­باشد.

دانشجویان دندانپزشکی در ترکیه می­توانند در دو ترم آخر تحصیل خود در ترکیه در بیمارستان ها و یا کلینیک های این کشور به عنوان کارآموز مشغول به کار شوند و در نهایت با شرکت در یک آزمون نهایی و کسب نمره قبولی در آن مدرک خود را دریافت نمایند. برای اطلاعات بیشتر دز زمینه این رشته پر طرفدار می توانید به مقاله ای بانام دندانپزشکی در ترکیه مراجعه کنید.

 

تحصیل در رشته داروسازی

 

تحصیل داروسازی در ترکیه در 22 دانشگاه که 17 دانشگاه دولتی و 5 دانشگاه خصوصی را شامل می شود به زبان های انگلیسی و به زبان رسمی کشور ترکیه (ترکی استانبولی) ارائه می شود.

افرادی که قصد تحصیل را دارند می توانند با کار دانشجویی در این مقطع درآمدزایی با واحد پول رسمی کشور ترکیه (لیر ترکیه) زندگی خود را اداره کنند.

تحصیل داروسازی در ترکیه در شهرهای مهم این کشور دانشجویانی را جذب می کند که تحصیل در آنکارا پایتخت این کشور برای دانشجویان بسیار حائز اهمیت است.برای اطلاعات بیشتر دز زمینه این رشته پر طرفدار می توانید به مقاله ای بانام داروسازی در ترکیه مراجعه کنید.

 

سیستم آموزشی و روش کار دانشگاه های ترکیه

 

      سیستم آموزشی  دانشگاهها در ترکیه کاملا با استانداردهایی که برسیستم آموزشی دانشگاههای آمریکا حاکم است مطابقت دارد و درسها ترمی _ واحدی ارائه می گردند.

       آموزش ها بسته به هر دانشگاه و رشته ای به زبان متفاوتی تدریس می شوند که شامل :انگلیسی ، فرانسه ،آلمانی و ترکی می باشند.

      تاریخ شروع و پایان هر ترم در دانشگاههای ترکیه تقریبا مانندایران است  :

 • ترم پاییز: از ماه اکتبر تا انتهای ژانویه
 • ترم بهار : از ماه فوریه تا ماه ژوئن
 • ترم تابستان : از ماه جولای تا آگوست

 

دانشگاههای مورد تایید وزارت علوم و تحقیقات جمهوری اسلامی ایران در ترکیه

      مهم است کسانی که قصد تحصیل درترکیه را دارند ، بدانند که کدام یک از دانشگاههای این کشور مورد تایید وزارت علوم و تحقیقات جمهوری اسلامی ایران می باشند تا پس از اتمام تحصیل از جهت اعتبار مدرک در ایران دچار مشکل نشوند . در این جا دانشگاههایی را که مورد تایید وزارت علوم و تحقیقات کشور عزیزمان ایران می باشند،نام می بریم :

 • دانشگاه خاورمیانه
 • دانشگاه بوغازیچی
 • دانشگاه بیلکنت ( خصوصی )
 • دانشگاه آنکارا
 • دانشگاه فنی استانبول
 • دانشگاه حاجت تپه
 • دانشگاه آناتولی
 • دانشگاه اژه
 • دانشگاه غازی
 • دانشگاه استانبول
 • دانشگاه دکوز ایلول
 • دانشگاه چوکوروا
 • دانشگاه کارادنیز
 • دانشگاه فنی بیبلدیز
 • دانشگاه آتاتورک
 • دانشگاه مرمره
 • دانشگاه معمار سینان

دانشگاه آکدینز

 

دانشگاه آنکارا

 

دانشگاه آتاتورک

 

دانشگاه خاورمیانه

 

دانشگاه قاضی

چگونه می توان اقامت ترکیه را از طریق تحصیل گرفت؟

اقامت ترکیه از طریق تحصیل نیز از موارد مهم و انتخابات دقیق افراد در پیشرفت های علمی و آموزشی است.این انتخاب بابت وجود دانشگاهها و کالج های معتبر اروپایی و آمریکایی است که در کشور ترکیه سالهاست تاسیس شده است.

اعتبار این مراکز و موسسات علمی بسیار بالاست و نسبت به شهرهای مختلف این کشور درجه بندی و رتبه بندی جهانی دانشگاهها را مشخص کرده است.اقامت ترکیه از طریق تحصیل برای افرادی که نسبت به سنین و مقاطع مورد نظر خود می خواهند در این کشور تحصیل کنند دولت برای آنان شرایط ایده آلی را فراهم کرده است.. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به مقاله ای بانام اقامت ترکیه از طریق تحصیل مراجعه کنید.

اگر میخواهید اقامت ترکیه را دریافت کنیدو به هر دلیلی شرایط لازم برای تحصیل در ترکیه را نداشتید جای نگرانی نیست راه های دیگری  وجود دارد که می توانید شانس خود را از آن طریق امتحان کنید که ما در مقاله ای با نام راه های اخذ اقامت ترکیه تمام این موارد را بیان کرده ایم.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Share on telegram
ارسال مقاله در تلگرام
Share on twitter
توییت مقاله در توییتر
Share on whatsapp
ارسال مقاله در واتس اپ
Share on email
ایمیل مقاله به دیگری
فهرست مقاله
02191012193 تماس جهت مشاوره تلفنی