مشاوره تلفنی

شماره تماس
021-22051353

ساعات کاری

شنبه الی چهارشنبه 9:30 تا 17:30 پنجشنبه 9:30 تا 13:30

هزینه تحصیل در بلژیک سالانه چقدر است؟

تحصیل در بلژیک

هزینه تحصیل در بلژیک سالانه چقدر است؟

فهرست مقاله
تحصیل در بلژیک

تحصیل در بلژیک

با ما همراه باشید با بررسی تحصیل در بلژیک .در چند سال اخیر بحث مهاجرت تحصیلی به کشورهای اروپایی رواج زیادی یافته است؛ به گونه ای که این روزها شاهد مهاجرت گروه زیادی از جوانان به کشورهای اروپایی هستیم؛ جوانانی که با رویای تحصیل در برترین دانشگاه های دنیا کشور را ترک می کنند. یکی از مقاصد اصلی قشر جوان برای مهاجرت و ادامه تحصیل، کشور بلژیک است زیرا هزینه تحصیل در این کشور نسبت به سایر کشورهای اروپایی پایین است و در واقع فرد می تواند با صرف کمترین هزینه ممکن از مزایای تحصیل در بلژیک سود ببرد. کشوربلژیک یک کشور اروپایی است که امروزه طرفداران زیادی دارد و افراد بسیاری به دنبال زندگی و تحصیل دربلژیک هستند. راههای زیادی برای اخذ اقامتبلژیک وجود دارد به عنوان مثال تحصیل در بلژیک، کار در بلژیک، سرمایه گذاری در بلژیک و ثبت شرکت در بلژیک من جمله راههایی است که افراد میتوانند از این طریق وارد کشوربلژیک شوند و اقامت بگیرند.

علاوه بر تحصیل در دانشگاه های معتبر جهانی، تحصیل در بلژیک، فرصتی برای زندگی در کشوری است که بالاترین استانداردهای زندگی را به مردم خود هدیه می کند. اما اگر می خواهید که شانس تحصیل در بلژیک و زندگی در این کشور را کسب کنید اول باید اطلاعات مفیدی در مورد تحصیل دربلژیک به دست بیاورید؛ بدین منظور می توانید با ما همراه شوید زیرا قرار است در این مطلب به بحث تحصیل دربلژیک بپردازیم. در ادامه مطلب ابتدا خواهیم دید که شرایط تحصیل در بلژیک در مقاطع متفاوت به چه صورت است و سپس با نحوه مهاجرت تحصیلی به بلژیک آشنا می شویم.

 

تحصیل در بلژیک در مقطع کارشناسی

مقطع کارشناسی در کشوربلژیک، یک دوره تحصیلی سه تا چهار ساله است که به زبان های آلمانی، فرانسوی یا هلندی برگزار می شود؛ پس اگر قرار است برای تحصیلی دربلژیک در این مقطع اقدام کنید حتماً باید با یکی از زبان های مذکور آشنا باشید. ضمناً لازم است بدانید که اساتید دوره کارشناسی در کشوربلژیک فقط به تدریس سرفصل مطالب می پردازند و مطالعه کامل محتوا با خود شما خواهد بود. هزینه زندگی دانشجویان مقطع کارشناسی در این کشور به صورت ماهانه حدود ۵۰۰ تا ۷۰۰ یورو است اما خوشبختانه دولتبلژیک به افراد در حال تحصیل دربلژیک در این مقطع اجازه می دهد که در طول هفته حدود ۱۰ ساعت کار کنند تا از این طریق بتوانند بخشی از مخارج خود را تامین نمایند. حقوق هفتگی دانشجویان کارشناسی معمولاً بین ۸۰ تا ۱۰۰ یورو است.

تحصیل در بلژیک در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشوربلژیک بین یک تا دو سال زمان می برد. طبق قوانین دولتبلژیک، دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد اجازه پرداختن به امور پاره وقت را دارند و می توانند هفته ای ۲۰ ساعت کار کنند و حق الزحمه ای حدود ۱۶۰ تا ۲۰۰ یورو دریافت نمایند.

تحصیل دربلژیک در مقطع دکتری

خوشبختانه دولتبلژیک به متقاضیان تحصیل دربلژیک در مقطع دکتری بورسیه تحصیلی می دهد؛ بدین ترتیب فرد می تواند به صورت رایگان در دوره دکتری دانشگاه های بزرگ دنیا تحصیل کند و حتی حقوق ماهیانه ای به مبلغ دو هزار یورو دریافت کند. اما اگر شما به عنوان متقاضی تحصیل دربلژیک موفق به اخذ بورسیه نشدید باز هم جای نگرانی نیست زیرا دانشجویان دکتری می توانند هفته ای ۳۰ ساعت کار کنند و مبلغی بین ۲۴۰ تا ۳۰۰ یورو دریافت نمایند. ضمناً هزینه ماهیانه زندگی دربلژیک در مقطع دکتری، ۶۰۰ تا ۸۰۰ یورو است.

نحوه مهاجرت تحصیلی به بلژیک

همانطور که گفتیم تحصیل دربلژیک و مهاجرت تحصیلی به این کشور، طرفداران زیادی دارد. در واقع دلایل زیادی وجود دارد که می تواند هر فردی را برای ادامه تحصیل دربلژیک ترغیب کند؛ امری که مزایای بیشماری برای شخص به ارمغان می آورد مانند تحصیل در معتبرترین دانشگاه های دنیا، تحصیل زیر نظر مجربترین اساتید دنیا، برخورداری از کیفیت بالای زندگی، امکان برقراری روابط بین المللی و…

اما برای دستیابی به این مزایا باید مقدماتی را فراهم کرد. شما به عنوان متقاضی تحصیل دربلژیک ابتدا باید از یکی از دانشگاه های این کشور پذیرش بگیرید. بعد از اخذ پذیرش باید به سفارتبلژیک واقع در تهران مراجعه کنید و برای ویزای تحصیلیبلژیک درخواست دهید و البته مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی این کشور را به سفارت تحویل دهید.

 

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی بلژیک

 • گواهی پذیرش در یکی از دانشگاه هایبلژیک
 • فرم درخواست ویزای تحصیلیبلژیک
 • مدارک شناسایی
 • گذرنامه (اعتبار گذرنامه باید حداقل یک سال باشد)
 • مدرک تحصیلی دیپلم
 • مدرک تحصیلی کارشناسی (اگر قرار است وارد مقطع کارشناسی ارشد شوید)
 • مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد (اگر قرار است وارد مقطع دکتری شوید)
 • مدرک زبان انگلیسی، فرانسوی، هلندی با آلمانی
 • توصیه نامه از طرف یکی از اساتید شما
 • سند مالکیت یا گردش حسابی که نشان دهد شما توان پرداخت هزینه تحصیل دربلژیک را دارید (اگر برای تحصیل دربلژیک، بورسیه تحصیلی گرفته اید نیاز به اثبات توان مالی نیست)
 • گواهی عدم سوپیشینه
 • گواهی پزشکی که سلامت جسمی شما را اثبات کند (در واقع گواهی پزشکی باید نشان دهد شما به بیماری هایی که ممکن است سلامت عموم را به خطر بیاندازد؛ مبتلا نیستید)

پس از ارائه درخواست و مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلیبلژیک، سفارت با شما مصاحبه خواهد کرد و اگر در نهایت مشکلی در پرونده شما مشاهده نکند؛ ویزای تحصیلیبلژیک را برای شما صادر می کند.

اگر موفق به دریافت ویزای تحصیلیبلژیک بشوید می توانید وارد این کشور شده و در دانشگاه موردنظر تحصیل کنید. در واقع اخذ ویزای تحصیلیبلژیک به معنای تحصیل در دانشگاه های بزرگی مانند دانشگاه آزاد بروکسل، دانشگاه وریج بروکسل، دانشگاه خنت، دانشگاه لیژ و… است.

همانطور که قبلا گفتیم یکی از راههای مهاجرت بهبلژیک تحصیل دربلژیک است.دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل دربلژیک را دارند میتوانند در دانشگاهها و موسسات آموزش عالی این کشور مبادرت به اخذ پذیرش نموده و جهت اخذ ویزای تحصیلی بلزیک اقدام نمایند.تحصیل در دانشگاههایبلژیک در مقطع فوق لیسانس به بالا به زبان انگلیسی هم امکان پذیر است و افراد صرفا با داشتن مدرک زبان انگلیسی میتوانند از دانشگاههایبلژیک پذیرش تحصیلی دریافت کنند.

برای تحصیل در مقطع لیسانس در دانشگاههایبلژیک نیازمند داشتن مدرک زبان فرانسه، آلمانی و یا هلندی میباشید.

هزینه ی تحصیل در دانشگاههایبلژیک در صورتی که موفق به اخذ بورسیه نشوید حدود سالی بین ۸۰۰ تا ۳۵۰۰ یورو در سال میباشد. البته برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس به بالا مخصوصا برای تحصیل در مقطع دکتری دربلژیک احتمال گرفتن بورسیه بسیار بالاست.

دانشجویان در حال تحصیل دربلژیک بصورت پاروه وقت میتوانند کار کنند و مقداری از هزینه های خود را ساپورت کنند که البته صرفا با کار دانشجویی نمیتوان هزینه های زندگی دربلژیک را پوشش داد.

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه های بلژیک:

_ مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی به انضمام ریز نمرات هر دوره

_ مدرک لیسانس به انضمام ریز نمرات

_ مدرک فوق لیسانس به انضمام ریز نمرات( در صورت وجود)

_ مدرک دکتری به انضمام ریز نمرات(در صورت وجود)

_ مدرک زبان آیلتس یا تافل

_ توصیه نامه استاد

مزایای تحصیل در بلژیک

تحصیل دربلژیک مزایای زیادی برای دانشجویان خارجی دارد که در زیر به آنها اشاره می کنیم:
اعتبار جهانی دانشگاه ها در بلژیک
_ هزینه کم تحصیل در اکثر دانشگاه های دولتی در بلژیک
_ وجود امکانات زیاد ( دانشگاهی ، اینترنتی و کتابخانه ای ) در دانشگاه های بلژیک
_ وجود اساتید مجرب و معروف جهت تدریس در دانشگاه های بلژیک
_ کیفیت بالای زندگی دربلژیک
_ دارا بودن شبکه حمل و نقل عمومی برای همه نقاط بلژیک
_ اجازه کار دانشجویی به دانشجو متناسب با مقطع تحصیلی در بلژیک
_ وجود ۱۰ درصد مسلمان در کشور بلژیک

برای مشاوره در خصوص ویزای شینگن و یا مهاجرت کاری و مهاجرت تحصیلی می توانید با ما تماس بگیرید.

 

اشتراک گذاری در telegram
ارسال مقاله در تلگرام
اشتراک گذاری در twitter
توییت مقاله در توییتر
اشتراک گذاری در whatsapp
ارسال مقاله در واتس اپ
اشتراک گذاری در email
ایمیل مقاله به دیگری
فهرست مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *