مشاوره تلفنی

021-88555626

ساعات کاری

شنبه الی چهارشنبه 9:30 تا 17:30 پنجشنبه 9:30 تا 13:30

ساعات کاری

شنبه الی چهارشنبه 9:30 تا 17:30 پنجشنبه 9:30 تا 13:30

تحصیل در بلاروس

فهرست مقاله

در این مقاله میپردازیم به بحث تحصیل در بلاروس .بلاروس یا روسیه سفید یکی از کشورهای اروپایی است که در سال ۱۹۹۰ از شوروی سابق استقلال یافت و بعد از گذشت چند سال توانست خود را به عنوان یکی از مقاصد اصلی دانشجویان اروپایی، آسیایی و آمریکای جنوبی معرفی کند.

تعداد زیادی از دانشجویان ایران نیز برای تحصیل در خارج از کشور، تحصیل در بلاروس را انتخاب می کنند زیرا تحصیل در بلاروس راهی برای تحقق رویای تحصیل در دانشگاه های معتبر اروپایی با صرف کمترین هزینه ممکن است. در واقع هزینه تحصیل در بلاروس نسبت به سایر کشورهای اروپایی خیلی پایین است و به همین دلیل بسیاری از دانشجویان رشته های مهندسی، هنر و پزشکی تحصیل در بلاروس را به تحصیل در دیگر کشورهای اروپایی ترجیح می دهند.

بلاروس

بلاروس در ردیف امنترین کشورهای دنیا قرار دارد یعنی افراد با صرف هزینه ای اندک شانس تحصیل در دانشگاه های معتبر و باقدمت بلاروس و زندگی در یک کشور امن و آرام را به دست می آورند.

اما علاوه بر هزینه پایین تحصیل در این کشور و امنیت اجتماعی حاکم بر بلاروس، عوامل دیگری نیز منجر به افزایش محبوبیت این کشور در بین دانشجویان شده است. یکی از دلایلی که باعث شده تحصیل در این کشور طرفداران زیادی پیدا کند این است که دوره های آموزشی رشته های پزشکی، دندانپزشکی و بعضی از مهندسی ها به زبان انگلیسی برگزار می شوند اما برای شرکت در این دوره ها فرد از دریافت مدرک زبان آیلتس، تافل و… معاف است. یعنی افراد با آشنایی سطحی با زبان انگلیسی و بدون اخذ مدرک زبان می توانند در دانشگاه های نسبتاً معتبر بلاروس تحصیل کنند. در حالیکه ورود به مراکز آموزش عالی کشورهای انگلیسی زبان مشروط بر اخذ مدرک زبان است.

اما صرفنظر از نکات مذکور، شرایط نسبتاً آسان پذیرش دانشجو در رشته های پزشکی و دندانپزشکی باعث شده تعداد زیادی از افرادی که موفق به پذیرش در دانشگاه های داخلی نمی شوند برای تحصیل در این رشته ها راهی بلاروس شوند. در واقع یکی از محبوبترین گزینه ها نزد دانشجویان علوم پزشکی  است زیرا با شرایط نسبتاً آسانی از دانشجویان این رشته ها پذیرش می کند. اگر مایلید که بیشتر در مورد شرایط لازم برای تحصیل در رشته های پزشکی و دنداپزشکی در بلاروس بدانید؛ ادامه مطلب را بخوانید.

شرایط لازم برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در بلاروس

همانطور که گفتیم بسیاری از علاقمندان به رشته های پزشکی و دندانپزشکی که موفق به قبولی در کنکور نسبتاً سخت داخلی نمی شوند؛ گزینه تحصیل در بلاروس را به تحصیل در کشورهایی چون انگلستان، آلمان، آمریکا و… ترجیح می دهند زیرا هم شرایط پذیرش دانشجو پزشکی در بلاروس راحتتر است و هم اینکه دانشگاه های پزشکی این کشور به صورت مشروط موردتایید وزارت بهداشت ایران هستند یعنی فرد پس از فارغ التحصیلی در بلاروس باید دوره های تکمیلی پزشکی را در ایران بگذراند تا بتواند در ایران از مدرک خود استفاده کند. این دوره های تکمیلی به مدت ۱۸ ماه و در دانشگاه های تهران، تبریز، اصفهان، رشت و کرمانشاه برگزار می شوند.

اما متقاضیان تحصیل در بلاروس در رشته های پزشکی و دندانپزشکی چه شرایطی باید داشته باشند؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که تنها مدرک لازم برای اخذ پذیرش از دانشکده های پزشکی بلاروس مدرک دیپلم است؛ در حالیکه که در سایر کشورهای اروپایی فرد باید علاوه بر دیپلم، مدرک زبان و مدارکی دال بر استطاعت مالی نیز ارائه دهد.

دوره پیش دانشگاهی

البته گذراندن دوره پیش دانشگاهی نیز برای ورود به دانشکده های پزشکی بلاروس الزامی است اما چنانچه شخص دوره پیش دانشگاهی را در ایران پشت سر نگذاشته باشد می تواند در کشور بلاروس ابتدا دوره پیش دانشگاهی را بگذراند و بعد برای ورود به دانشگاه اقدام کند. دوره پیش دانشگاهی در بلاروس تحت عنوان پاتفک برگزار می شود. بعد از اتمام دوره پاتفک، شخص باید در آزمون ورود به رشته های پزشکی یا دنداپزشکی شرکت کند و در صورت قبولی می تواند وارد دانشگاه بشود اما اگر شخص از آزمون ورودی رد شود؛ یک بار دیگر فرصت شرکت در این آزمون را خواهد داشت. البته تنها اشخاصی اجازه شرکت در آزمون ورودی دانشکده های پزشکی و دندانپزشکی را دارند که معدل دیپلم و معدل دوره پیش دانشگاهی آنها حداقل ۱۴ باشد و میانگین هر دو معدل مذکور کمتر از ۱۶ نباشد.

لازم به ذکر است که دوره های پزشکی در بلاروس هم به زبان انگلیسی و هم به زبان روسی برگزار می شوند. اگر فرد بخواهد بعد از فارغ التحصیلی جذب بازار کار بلاروس شود بهتر است که زبات روسی را انتخاب کند تا بعد از فارغ التحصیلی راحتتر کار پیدا کند. ضمناً بد نیست بدانید که طول دوره پزشکی در بلاروس ۶ سال و طول دوره دندانپزشکی در این کشور ۴ سال است.

حالا که با شرایط لازم برای تحصیل در بلاروس در رشته های پزشکی و دندانپزشکی آشنا شدیم؛ اجازه دهید ببینیم که هزینه تحصیل در این کشور در این رشته ها و سایر رشته های دانشگاهی چقدر است.

هزینه تحصیل در بلاروس

اخذ پذیرش آسان در رشته های پزشکی و غیر پزشکی و از طرفی هزینه های تحصیل و زندگی ارزان در بلاروس باعث شده تا بلاروس مقصدی مناسب برای بسیاری از دانشجویان خارجی باشد.نکته مثبتی که تحصیل در این کشور دارد این است که به زبان انگلیسی هم میشود تحصیل کرد و رشته های پر طرفداری همچون پزشکی،دندانپزشکی، داروسازی و کامپیوتر دوره هایی به زبان انگلیسی هم دارند.درضمن باید خاطر نشان کرد که تحصیل در رشته های مذکور نیازمند هیچگونه مدرک زبانی نظیر آیلتس یا تاقل نیست و افراد متقاضی میتوانند دوره زبان خود را نیز در کشور بلاروس بگذرانند.

نکته ای که بسیار مهم است و معمولا مشاوران مهاجرتی در جلسات خود به آن اشاره نمیکنند این است که تحصیل در رشته های پزشکی،دندانپزشکی و داروسازی برای ورود به دوره دانشگاه نیازمند قبولی در آزمون ورودی هستند که این آزمون به زبان انگلیسی و یا روسی در کشور بلاروس برگزار خواهد شد و متقاضیان تحصیل در بلاروس حتما باید از پس این امتحان ورودی برآیند.افرادی که قصد اقامت در بلاروس بعد از دوراه تحصیل را دارند باید بدانند که در چنین شرایطی برای متقاضیان تحصیل به زبان روسی بسیار مفید تر و مورد توجه تر خواهد بود چرا که شرایط کاری بهتری برای این عزیزان وجود خواهد داشت.

در گروه پزشکی در رشته های عمومی ، تخصصی گروه پزشکی و دندانپزشکی ، مدارک دانشگاه های پزشکی بلاروس مشابه دانشگاه بلگراد و دانشگاههای اسلواکی ، مجارستان ، لهستان ، روسیه و جمهوری چک ، مورد تایید کشورهای مختلف بوده و به صورت مشروط، مورد تایید وزارت بهداشت ایران می باشد. و مشابه بیشتر کشورهای دنیا باید در ایران دوره تکمیلی گذرانده شود دوره های تکمیلی برای رشته های پزشکی و دندانپزشکی در ایران ۱۸ ماه  و فعلا در دانشگاههای تبریز، کرمانشاه، رشت، تهران و اصفهان اجرا میشود.

  • رشته ی پزشکی در بلاروس به زبان انگلیسی ۴۵۰۰ دلار سالیانه
  • رشته ی دندانپزشکی در بلاروس به زبان انگلیسی  ۵۰۰۰ دلار سالیانه
  • پزشکی در بلاروس  به زبان روسی ۳۸۰۰ دلار سالیانه
  • دندانپزشکی در بلاروس به زبان روسی ۴۰۰۰ دلار سالیانه
  • داروسازی در بلاروس به زبان روسی ۳۶۰۰ دلار سالیانه
  • هزینه خوابگاه دربلاروس بستگی به کیفیت و ظرفیت خوابگاه دارد و از ۸۵ تا ۱۲۰ دلار ماهیانه در تغییر است.
  • هزینه ی دوره پیش دانشگاهی در کالج های مورد تایید بلاروس بین سالی ۴۰۰۰ تا ۴۵۰۰ دلار در تغییر است.

جهت اخذ ویزای کاری ، ویزای تحصیلی ، وقت سفارت و کلیه خدمات حقوقی با ما تماس بگیرید.

 

 

اشتراک گذاری در telegram
ارسال مقاله در تلگرام
اشتراک گذاری در twitter
توییت مقاله در توییتر
اشتراک گذاری در whatsapp
ارسال مقاله در واتس اپ
اشتراک گذاری در email
ایمیل مقاله به دیگری
فهرست مقاله
مشترک شوید
مطلع شدن از طریق
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
شروع مشاوره
سلام
برای مشاوره در واتساپ اینجا کلیک کن!