رد کردن لینک ها

شرایط تحصیل در ایتالیا در تمامی مقاطع [2019]

تحصیل در ایتالیا

 

تحصیل در ایتالیا در سال 2019 ، یکی از به صرفه ترین و امن ترین راه هایی می باشد که سازمان مهاجرتی آوات به تمامی متقاضیان مهاجرت به ایتالیا پیشنهاد می دارد . و از نظر تحصیل ، ایتالیا سومین کشور جهان برای ورود دانشجویان مشتاق به دانشگاه های ایتالیایی می باشد .

 

اخذ ویزای تحصیل در ایتالیا

 

تحصیل در کشور ایتالیا در مقطع کارشناسی به زبان ایتالیایی و در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری نیز تدریس به صورت انگلیسی نیز دیده می شود .

برای اخذ ویزای تحصیلی  ایتالیا ، گذراندن دوره های زبان ایتالیایی و کسب نمره قبولی در آزمون ESTERNI و ارائه مدرک زبان ایتالیایی الزامی می باشد .

البته لازم به ذکر می باشد که کسب نمره 160 از 200 ، نمره قبولی در آزمون ESTERNI می باشد و با داشتن این مدرک متقاضیان می توانند اقدام نمایند .

البته ذکر این نکته بسیار حائز اهمیت می باشد که اعلام گردد که در سفارت خانه ی ایتالیا در ایران هرساله دوره های زبان ایتالیایی در طول سه ترم برگزار می شود که منبع تدریس در این دوره ها از کتاب های espresso می باشد . البته دانشجویان می توانند تحصیل به زبان انگلیسی را در دانشگاه ایتالیا مد نظر داشته باشند و نیازی به گذراندن دوره های زبان ایتالیایی نداشته باشند .

تحصیل در ایتالیا در هر سه مقطع دانشگاهی ، لیسانس ، فوق لیسانس و دکتری انجام می گیرد . و می توان گفت تقریبا از همه ی جای دنیا و حتی از کشور آسیایی ، شرایط خوب و ایده آل را در می بینند .

متقاضیان برای پذیرش مستلزم کسب نمره قبولی در آزمون ورودی به دانشگاه های ایتالیا می باشند و فقط تعداد معدودی از دانشگاه ها و رشته های خاص وجود دارند که متقاضیان نیاز به شرکت در آزمون ورودی ندارند .

تحصیل در ایتالیا در مقطع کارشناسی

مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی بنا به رشته تحصیلی در ایتالیا از سه تا چهار سال متغیر می باشد و دانشجویان می توانند برای تامین بخشی از هزینه های زندگی و تحصیل در ایتالیا در این مقطع به مدت ده ساعت در هفته به صورت نیمه وقت مشغول به کار شوند و حقوقی معادل هشت تا یازده یورو در هر ساعت دریافت نمایند .

اما لازم به ذکر می باشد که اخذ بورسیه تحصیلی در ایتالیا در مقطع کارشناسی بسیار محدود می باشد و  بیشتر در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری دیده می شود .

مقطع کارشناسی ارشد

مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا ، به مدت یک  سال و نیم تا دو سال تحصیل می باشد و دانشجویان می توانند برای تامین مخارج و هزینه های زندگی و تحصیل در ایتالیا ، در هفته به مدت بیست ساعت مشغول به کار شوند و حقوقی معادل ده تا پانزده یورو به ازای هر ساعت دریافت نمایند .

دانشجویان با تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا ، باید پایان نامه ای ارائه دهند و از پایان نامه ی خود در مقابل دیگر دانشجویان دفاع نمایند .

زبان تدریس در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا ، هم به صورت ایتالیایی و هم به صورت انگلیسی می باشد .

همان طور که ذکر گردید ، ارائه بورسیه تحصیلی در ایتالیا در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری بیشتر به چشم می خورد و دانشجویان با اخذ پذیرش تحصیلی  ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد ، موفق به اخذ بورسیه تحصیلی در ایتالیا نیز  می گردند .

تحصیل در مقطع دکتری در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا در مقطع دکتری ، به مدت دو سال می باشد و در این مقطع نیز دانشجویان می توانند به صورت نیمه وقت به مدت سی ساعت در هفته مشغول به کار شوند و حقوق و دستمزدی به مقدار ده تا پانزده یورو را به ازای هر ساعت  دریافت نمایند . البته باید ذکر کرد که دانشجویان دکتری علاوه بر دریافت حقوق و دستمزد نیمه وقت خود ، می تواند به عنوان استادیار مشغول به کار شوند و حقوقی دیگر دریافت نمایند .

در این مقطع نیز ، دانشجویان با اخذ پذیرش تحصیلی  ایتالیا در مقطع دکتری ، موفق به اخذ بورسیه تحصیلی در ایتالیا می شوند و هزینه های تحصیل و زندگی در ایتالیا برای این دانشجویان به طور کامل پوشش داده می شود .

در این مقطع نیز دانشجویان مجدد موظف به ارائه پایان نامه و یا تز قوی تر از مقطع گذشته خود می باشند و باید از آن دفاع نمایند .

دانشجویان به مدت یک سال از فارغ التحصیل در رشته تحصیلی خود در ایتالیا ، فرصت دارند که به جست و جوی کار در ایتالیا بپردازند و با یافتن شغل متناسب با رشته تحصیلی خود ، به صورت تمام وقت مشغول به کار باشند .

در این زمان می باشد که فارغ التحصیلان می توانند با مراجعه به اداره مهاجرت ایتالیا ، ویزای تحصیلی در ایتالیا را به ویزای کار در ایتالیا ، تبدیل نمایند و برای اخذ اقامت ایتالیا از طریق کار اقدام نمایند .

هزینه زندگی در ایتالیا

به طور کلی می توان گفت که سطح هزینه زندگی  تقریبا مشابه کشور آسیایی مانند ترکیه و ارمنستان می باشد ، اما سطح کیفیت زندگی و امکانات رفاهی بسیار متفاوت می باشد و حتی قابل قیاس با کشورهای آسیایی نمی باشد .

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی در ایتالیا

  • تکمیل فرم درخواست پذیرش تحصیلی
  • ارائه اصل و کپی برابر اصل پاسپورت
  • ارائه اصل و کپی برابر اصل مدرک شناسایی
  • ارائه عکس
  • ارائه آخرین مدرک تحصیلی ( دیپلم / کارشناسی / کارشناسی ارشد ) همراه با ریز نمرات و به صورت ترجمه شده به زبان ایتالیایی و یا انگلیسی و تایید شده توسط وزارت امور خارجه
  • ارائه گواهی عدم سوء پیشینه
  • ارائه گواهی سلامت جسمانی و روحی طبق نظر پزشک معتمد بیمه ای
  • ارائه تاییدیه تمکن مالی از بانک معتبر در کشور مبدا
  • ارائه مدرک زبان انگلیسی در سطح B2

شما عزیزان میتوانید سوالات خود را در باب تحصیل در کشور ایتالیا ، در پایان همین مقاله برای ما ارسال نمایید و منتظر پاسخ کارشناسان ما در اسرع وقت باشید.

دیگران این مطالب را نیز مطالعه کرده اند

به گفتگو بپیوندید

بازگشت به بالای صفحه
تماس جهت تعیین وقت مشاوره