اتریش, تحصیلی

تحصیل در اتریش

تحصیل در اتریش

تحصیل در اتریش و بررسی شرایط آن و همچنین بررسی هزینه ها، مدارک مورد نیاز، مزایا و… در سال 2021 موضوعی است که در این مقاله به آن می پردازیم. قبل از مطالعه شرایط تحصیل در اتریش باید بدانید که با توجه به پیشرفت علمی کشورمان در سال های گذشته و همچنین بالارفتن سطح تحصیلات دانشجویان کشورمان اغلب دانشجویان برای مقاطع تحصیلات تکمیلی به فکر تحصیل در دانشگاه های برتر اروپا افتاده اند. در این میان شرایط تحصیل در دانشگاه های کشور اتریش در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بسیار ایده آل بوده و تقریبا رایگان می باشد.

تحصیل در اتریش برای دانشجویانی که شرایط مالی خیلی خوبی ندارند و یا به عنوان مثال نمی توانند در کشورهایی مانند انگلستان و یا آمریکا با وجود هزینه های بالا تحصیل کنند گزینه ی مناسبی است، چرا که هزینه ی بسیار پایینی دارد و دانشجو راحت تر از عهده این مخارج و هزینه ها بر می آید.

ویژگی های کشور اتریش

اتریش با فرهنگ غنی اروپایی به عنوان مهد هنر و موسیقی جهان شناخته می شود و فرصت های مناسبی جهت اخذ پذیرش تحصیلی را برای دانشجویان خارجی فراهم نموده است. همچنین بسیاری از دانشگاه‌های ممتاز اروپا و جهان با رتبه زیر ۱۰۰ در اتریش قرار گرفته اند. وین پایتخت اتریش نیز در سال ۲۰۱۲ به عنوان رتبه پنجم بهترین شهر دانشجویی دنیا نام گرفت. قابل ذکر است که زبان رسمی و رایج کشور اتریش آلمانی است اما متقاضیان برای اخذ ویزای تحصیلی نیازی به ارائه ی مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی نخواهد داشت.

متقاضیان برای درخواست پذیرش در دانشگاه های اتریش میبایست تقاضانامه و مدارک مورد نیاز تحصیلی خودشان را برای ترم های زمستانی تا ۵ سپتامبر و برای ترم های تابستانی تا ۵ فوریه به دانشگاه مقصد ارسال نمایند. برخی از دانشگاه‌های اتریش همچون دانشگاه‌های پزشکی، دانشگاه و دانشکده‌های هنر و دانشگاه‌های آموزش عالی فنی برای پذیرش تحصیلی دانشجویان اقدام به برگزاری آزمون های ورودی میکنند که فرصت ارائه تقاضانامه ی شرکت در آزمون ورودی بعضی از این  دانشگاه ها تا ۶ ماه قبل از آغاز ترم تحصیلی است. لذا ارائه ی به موقع مدارک مربوط به پذیرش امری ضروری و مهم است. همچنین قبولی در یکی از دانشگاه‌های سراسری (دولتی) ایران در رشته های مورد نظر دانشجو و داشتن گواهی اشتغال به تحصیل از عوامل موثر در موفقیت پروسه پذیرش دانشگاه های اتریش به شمار می روند.

شرایط تحصیل در اتریش

کسانی که در حال حاضر مشغول به تحصیل در دانشگاه های آزاد و سراسری ایران(بالاخص دانشگاههای سراسری) هستند و فارغ التحصیل نشده اند یکی از بهترین فرصت های تحصیلی ، اخذ انتقالی از دانشگاه خود به یکی از دانشگاه های این کشور و تحصیل  می باشد. به عبارت دیگر اگر شخصی دیپلم ایرانی داشته باشد، یعنی ۱۲ سال تحصیل کامل در ایران داشته باشد نمی تواند مستقیما برای دانشگاه های اتریش اقدام نماید، بلکه باید قبولی در کنکور دانشگاههای ایران را داشته باشد تا بتواند برای کالج اقدام کند. و کالج در اتریش تقریبا دو ترم است و کالج ها در این کشور  فقط به زبان آلمانی میباشد.به همین جهت داوطلب می بایستی دانشجوی رشته مورد نظر در دانشگاه ایران و یا کشور دیگری که مورد تائید است باشد، در واقع پیش شرط درخواست پذیرش جهت دانشگاه های اتریش قبولی در کنکور دانشگاه (سراسری یا آزاد،مخصوصا سراسری) در رشته و مقطع مورد نظر است.

در بین راههای برای خروج از کشور و برای باز کردن راهی برای رفتن به اروپا و مهاجرت به اتریش وجود دارد، تحصیل است که باتوجه به تحصیل تقریبا رایگان در اتریش و همچنین هزینه های به نسبت پایین تر زندگی در این کشور این ایده را به ذهن متقاضیان تحصیل می اندازد که برای تحصیل در کشور اتریش و برای اخذ ویزای تحصیلی اتریش اقدام کنند.

در بین تمامی کشورهای درجه یک دنیا اگر بخواهیم کشوری را به متقاضیان ویزای تحصیلی پیشنهاد کنیم که با هزینه های بسیار اندک بتوانند در بهترین دانشگاههای دنیا تحصیل کنند قطعا یکی از بهترین گزینه های انتخابی میباشد چرا که با توجه به هزینه های پایین تحصیل و زندگی با وجود دانشگاههای بسیار سطح بالا یکی از بهترین راههای ادامه تحصیل در بهترین دانشگاههای دنیا تحصیل  در کشور اتریش است.

اتریش

اتریش یکی از بهترین و مرفه ترین کشورهای دنیا است که با وجود دانشگاههای قدرتمندی که دارد در زمینه ی هنر و موسیقی و روانشناسی رتبه ی یک را در بین دانشگاههای برتر دنیا دارد. نکته ای که برای بسیاری از افراد متقاضی تحصیل در این کشور مهم است این نکته است که زبان رسمی کشور اتریش و زبان تحصیل در بسیاری از رشته های تحصیل در اتریش آلمانی میباشد.

البته این نکته بسیار با ارزش و قابل ذکر را نباید فراموش کرد که تحصیل در این کشور بدون داشتن مدرک زبان نیز ممکن است و افرادی که متقاضی تحصیل در این کشورهستند میتوانند یک سال در کشور اتریش به گذراندن دوره زبان آلمانی مشغول باشند و پس از آن وارد دانشگاه و رشته های تحصیلی اتریش شوند.

متقاضیان باید بدانند که دانشگاههای اتریش ۵ سپتامبر و ۵ فوریه میباشد . نکته ای که بسیار با اهمیت است این است که دانشگاههای اتریش در بسیاری از رشته های تحصیلی آزمون ورودی قرار داده و متقاضیان تحصیل در این کشور برای ورود به این رشته های تحصیلی باید در این آزمون ورودی شرکت کرده و پذیرفته شوند و همچنین بسیاری از رشته های تحصیلی در اتریش در ابتدا نیاز به مدرک زبان دارند که متقاضیان تحصیل در این کشور  باید قبل از هرچیزی مدرک زبان مربوطه را دریافت کنند ، البته این را هم بدانید که این قوانین در تمامی رشته های و تمامی دانشگاههای اتریش یکسان نیست و بسیاری از دانشگاههای اتریش از این امر تبعیت نمیکنند و متقاضیان تحصیل  میتوانند برای این رشته ها اقدام نمایند.

افرادی که دیپلم ۱۲ ساله ایران را دارند و برای ورود به دانشگاههای اتریش باید قبولی در یکی از رشته های دانشگاههای سراسری ایران را داشته باشند و دقیقا برای همان رشته اقدام به اخذ پذیرش و تحصیل دراتریش نمایند.

دانشگاه وین که یکی از برترین داشگاههای دنیاست در اتریش قرار دارد و در تمامی زمینه های تحصیلی دانشچو میپذیرد به عنوان مثال متقاضیان که میخواهند در رشته های علوم انسانی تحصیل کنند باید در دانشگاه وین ، رشته های مرتبط با پزشکی در دانشگاه مدیکال وین ، رشته های فنی و مهندسی در دانشگاه تکنیک وین و متقاضیان تحصیل در رشته های زیر شاخه هنر در دانشگاه هنر وین ادامه تحصیل میدهند.

مدارک مورد نیاز

 • مدرک دیپلم و ریز نمرات
 • مدرک پیش دانشگاهی و ریز نمرات
 • مدرک لیسانس و ریز نمرات
 • مدرک فوق لیسانس و ریز نمرات
 • گواهی اشتغال به تحصیل(در صورت دانشجو بودن)
 • گواهی عدم منع تحصیل
 • یک رزومه کامل تحصیلی
 • پاسپورت متقاضی تحصیل

تمامی مدارک فوق باید به زبان آلمانی ترجمه شده و مورد تایید وزارت دادگستری و امور خارجه قرار گیرند و تمامی آنها باید در سفارت اتریش مورد تایید قرار گیرند.

راه ها ی دیگری نیز برای مهاجرت به اتریش وجود دارد :

ویزای تحصیلی اتریش

ویزای کاری اتریش

ویزای سرمایه گذاری اتریش

اقامت از طریق تولد در اتریش

مزایای تحصیل در اتریش

 • تحصیل تقریبا رایگان در کشو
 • مکان های دیدنی فرآوان و جذاب برای دانشجویان خارجی
 • دارای یکی از استانداردترین سیستم آموزشی در جهان
 • اجازه کار دانشجویی
 • اجازه کار بدون محدودیت در تعطیلات هر ترم
 • تنوع فرصت های شغلی و کارهای پاره وقت فراوان
 • عدم پرداخت مالیات توسط دانشجویان
 • بیمه درمانی با ۹۰% تخفیف برای دانشجویان
 • دارای ویزای حوزه شنگن و امکان سفر به ۲۱ کشور اروپایی
 • دادن مهلت ۱ ساله به دانشجویان، بعد از فارغ التحصیلی برای پیدا کردن کار

در نهایت اگر بخواهیم این کشور را با بقیه کشورهای دنیا مقایسه کنیم در میابیم که ویژگی های بیشتری که تحصیل در این کشور دارد موجب شده که این کشور در بین سایر کشورها برای ویزای تحصیلی متقاضی و طرفدار بیشتری داشته باشد.

امکان کار و تبدیل ویزای تحصیلی به اقامت دائم در اتریش وجود دارد. شخص یک سال بعد از تحصیلش فرصت دارد به دنبال کار بگردد و یا اینکه بیزنسی برای خود دست وپا کند در این صورت است که میتواند برای اخذ اقامت اتریش اقدام نماید.

یکی از مطمئن ترین راههای مهاجرت و اعزام به اتریش ویزای تحصیلی است چرا که افرادی که از دانشگاههای اتریش پذیرش تحصیلی دریافت میکنند در صورت درست آماده کردن مدارک ویزای تحصیلی اتریش را دریافت میکنند و این امر خود میتواند یک آسودگی خاطر را به متقاضیان  اعطا کند.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *