رد کردن لینک ها

چگونه می توان در آمریکا تحصیل کرد؟

تحصیل در آمریکا

تحصیل در  آمریکا امروزه برای بسیاری از دانشجویان و دانش آموزان سراسر جهان به هدفی تبدیل شده است و آنها برای مهاجرت به  آمریکا از طریق تحصیل حاضر به انجام کارها و فعالیت های علمی زیادی می شوند. تحصیل در  آمریکا بخاطر سطح بالای علمی دانشگاه های این کشور آینده ای درخشان را برای دانشجویان در سرتاسر جهان رقم خواهد زد.

سیستم آموزشی در  آمریکا

در سیستم آموزشی  آمریکا دانش آموزان از سن شش سالگی وارد مدرسه میشوند و دوره اولیه آنها که بنام دوره دبستان و دبیرستان است در حدود ۱۲ سال طول میکشد که از یک دوره ۶ ساله اول دبستان و ۶ ساله دوم دبیرستان تشکیل میشود.
پس از این دوره دانش آموزان ممکن است وارد کالج یا دانشگاههای آمریکا شوند که برای ورود به این دوره معدل دانش آموز در دوره قبلی بسیار موثر است.

نکته ای که در اینجا بسیار مهم است اینست که زمانی که یک دانش آموز خارجی برای تحصیل به این کشور مهاجرت میکند چه مراحلی پیش رو دارد؟ در اینجا باید عرض کنیم که اگر از کشوری وارد  آمریکا شود که نظام تحصیلی آن کشور با  آمریکا منطبق نباشد دولت  آمریکا این فرد را به رسمیت نمیشناسد و باید برای ورود به دانشگاههای  آمریکا یک دوره پیش نیاز بگذراند.

پس از طی کردن تمامی مراحل قبلی که گفته شد دانش آموز وارد دوره ابتدایی عالی یعنی لیسانس میشود. دوره لیسانس در  آمریکا ۴ سال به طول می انجامد و دانش آموزان خارجی در این مدت در هفته حدود ۱۰ تا ۲۰ ساعت اجازه کار دارند.

پیشنهاد مطالعه »
نکاتی که قبل از مهاجرت به آمریکا باید آن را بدانید

با توجه به انعطا پذیر بودن سیستم آموزشی  آمریکا دانشجویان در دوره لیسانس این امکان را دارند که بتوانند تغییر رشته بدهند که البته این موضوع مستلزم زمان و هزینه ای نیز میباشد اما کاملا امکان پذیر است.

پس از دوره لیسانس در  آمریکا دانشجویان وارد دوره فوق لیسانس میشوند. دوره فوق لیسانس در  آمریکا حدود یک تا دو سال به طول می انجامد که البته اغلب رشته ها دو ساله میباشند و دانشجویان در پایان دوره فوق لیسانس باید یک پایان نامه یا پروژه ارائه دهند.دانشجویان خارجی در دوره فوق لیسانس در  آمریکا ۲۰ ساعت اجازه کار دارند.

پس از دوره فوق لیسانس در دانشگاه های  آمریکا دانشجویان وارد دوره دکتری میشوند که حدود ۳ تا ۴ سال به طول می انجامد و دانشجویان دو سال اول آن را باید به صورت تئوری و کلاسی شرکت کنند و ادامه دوره بصورت کار تحقیقی و پژوهش است که در پاین دوره باید یک رساله دکتری ارائه دهند.

ویژگی های سیستم تحصیل در  آمریکا

یکی از ویژگی های سیستم تحصیل در  آمریکا انعطاف پذیری سیستم آموزشی  آمریکا و تعداد بالای دانشگاهها و مراکز آموزشی در  آمریکا میباشد که این امر موجب شده گزینه های زیادی پیش روی دانش آموزان بین المللی برای انتخاب رشته و شرایط آینده آنها از نظر کار در  آمریکا قرار گیرد.
در  آمریکا بیش از ۴۵۰۰ دانشگاه و مرکز آموزشی وجود دارد.

یکی دیگر از گزینه هایی که به عنوان مراکز آموزشی در  آمریکا مورد توجه بسیاری واقع شده است مراکز آموزشی محلی هستند که دانش آموزان را برای تحصیل در مقطع کارشناسی در  آمریکا و یا جهت اشتغال فوری بعد از فارغ التحصیل شدن در این دوره ها آماده میسازد.
دوره های تحصیلی در  آمریکا معمولا به دو دوره ی ۱۶ تا ۱۸ هفته ای در سال تقسیم میشود که هرکدام به عنوان یک ترم شناخته میشوند.

پیشنهاد مطالعه »
تحصیل در مقطع کارشناسی در فرانسه

دانشگاه های  آمریکا

دانشگاه های  آمریکا به طور کلی به دو دسته تقسیم میشوند:
_ دانشگاه های ایالتی
_ دانشگاه های خصوصی

هزینه تحصیل در دانشگاههای ایالتی  آمریکا پایین تر است و همچنین از اعتبار علمی بالاتری برخوردار هستد اما اخذ پذیرش از دانشگاههای ایالتی  آمریکا به مراتب سخت تر است و همچنین دانشگاههای ایالتی معمولا یک سری یارانه ها را از دولت دریافت میکنند که مخصوص با ساکنین آن ایالت میباشد . بر خلاف آن دانشگاههای خصوصی  آمریکا معمولا هزینه های بالایی دارند و اخذ پذیرش از آنها نیز به مراتب راحت تر امکان دارد.

برای اخذ پذیرش از دانشگاههای  آمریکا معمولا مدرک زبان نیاز است و افراد با توجه به دوره ای که پذیرش گرفته اند باید نمره زبان کسب کنند و مدرک آیلتس و تافل معمولا مورد قبول دانشگاههای  آمریکایی است. به عنوان مثال برای تحصیل در دوره لیسانس در  آمریکا آیلتس ۶ و برای تحصیل در دوره فوق لیسانس آیلتس ۶٫۵ و برای تحصیل در دوره دکتری در دانشگاههای  آمریکا آیلتس ۷ مورد نیاز است و همینطور معادل این نمرات نمره تافل نیز مورد قبول میباشد. برای تحصیل در  آمریکا معمولا شرایط هر رشته با رشته دیگر متفاوت است.

به عنوان مثال برای تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی و امثالهم متقاضی باید در ابتدا ۴ سال علوم پایه بخواند و بعد از ۴ سال وارد یکی از تخصص های مربوطه شود، در صورتی که در رشته های دیگر به این صورت نیست. در مورد اخذ بورسیه های تحصیلی و کمک هزینه های تحصیلی در  آمریکا باید بدانید که اخذ اینگونه کمک هزینه ها بسیار دشوار بوده و میتوان گفت تقریبا نشدنی است زیرا که دانشگاههای  آمریکا معمولا هزینه دار هستند و در صورتی که قرار براین باشد که یک دانشجو کمک هزینه تحصیل داشته باشد معمولا یا بصورت تخفیف بوده و یا بصورت کمک هزینه برای کارهای تحقیقاتی که در دانشگاه انجام میدهد است که مورد دوم بیشتر در مقطع دکتری صدق میکند.

پیشنهاد مطالعه »
تحصیل در استرالیا با مدرک دیپلم

هزینه های تحصیل در  آمریکا

یکی از مهم ترین مسائلی که معمولا ذهن متقاضیان مهاجرت به  آمریکا و تحصیل در دانشگاههای  آمریکا را به خود مشغول میسازد بحث هزینه های تحصیل در داننشگاههای  آمریکا میباشد که البته موضوع بسیار مهمی می باشد.

افرادی که قصد تحصیل در  آمریکا را دارند باید بدانند که دانشگاههای  آمریکا دارای هزینه هستند و چه دانشگاههای دولتی و چه دانشگاههای خصوصی هزینه دریافت میکنند. البته هزینه های تحصیل در  آمریکا بسته به دانشگاه، شهر، رشته و مقطع تحصیلی متفاوت است که معمولا از حدود ۲۰ هزار دلار در سال تا ۱۰۰ هزار دلار در سال در تغییر است.

دیگران این مطالب را نیز مطالعه کرده اند

به گفتگو بپیوندید

بازگشت به بالای صفحه
تماس جهت تعیین وقت مشاوره