آلمان, تحصیلی

شرایط تحصیل در آلمان

شرایط تحصیل در آلمان

دانستن شرایط تحصیل در آلمان در مقاطع مختلف برای افراد متقاضی لازم و ضروری است. از آن­جایی که مراکز آموزش عالی در آلمان دارای سطح علمی بالایی هستند، تحصیل در آلمان هدف بسیاری از دانشجویان خارجی به شمار می­رود. دانشگاه­ های آلمان در دو نوع دولتی و خصوصی خدمات آموزشی ارائه می­دهند که دانشگاه­ های دولتی برای تحصیل رایگان هستند. مراکز آموزش عالی در آلمان به سه دسته تقسیم می­شوند: مؤسسات علمی و کاربردی، دانشگاه ­ها و کالج هنر، موسیقی و فیلم. بیشتر دانشگاه­ های آلمان از نوع دولتی و اغلب دانشگاه­ های خصوصی در دسته فنی و حرفه­ای هستند. البته هزینه تحصیل در دانشگاه ­های خصوصی فنی و حرفه ­ای بالاست.

ورود به دانشگاه یا کالج: شرایط کلی

شرایط تحصیل در آلمان با قوانین مختلف مراکز آموزشی این کشور مشخص می­شود. افرادی که دارای مدرک دیپلم هستند در صورتی می­توانند وارد کالج و دانشگاه­های آلمان شوند که در کنکور سراسری شرکت کرده و قبول شده باشند. کالج ­های آلمان دو ترمه هستند و آموزش در این کالج­ ها به زبان آلمانی انجام می­شود. متقاضیان تحصیل در آلمان در صورتی می­توانند مرحله کالج را نگذرانند و مستقیم وارد دانشگاه شوند که دانشجوی سال سوم در یکی از دانشگاه ­های آزاد ایران باشند. امکان درخواست برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد برای همه فارغ التحصیلان دانشگاه ­های دولتی، آزاد و غیرانتفاعی وجود دارد.

این مقطع در آلمان طی یک و نیم تا دو سال ارائه می­شود. البته شرایط تحصیل در آلمان در مقطع فوق لیسانس برای افراد مختلف تفاوت دارد به صورتی که شخص باید مدارک تحصیلی خود را برای دانشگاه مورد نظر بفرستد تا دانشگاه با بررسی ریزنمرات فرد متقاضی مشخص کند از چه ترمی باید تحصیل خود را در آلمان آغاز نماید. اگر کسی می­خواهد در مقطع دکترا پذیرش بگیرد اکیداً توصیه می شود. دوران کارشناسی ارشد خود را طی کرده باشد.

یکی از شرایط تحصیل در آلمان برای افراد متقاضی داشتن دانش زبان آلمانی در حدود 800 ساعت است تا بتوانند در امتحان ورودی DSH قبول شوند. قابل ذکر است اگر فردی مدرک زبان انگلیسی یا آلمانی نداشته باشد هم می­تواند از بیشتر دانشگاه ها پذیرش بگیرد اما لازم است قبل از ثبت نام مدرک خود را ارائه دهد.

نحوه درخواست دادن برای ورود به کالج

شرایط تحصیل در آلمان

شرایط تحصیل در آلمان

همانطور که قبلاً ذکر شد شرایط تحصیل در آلمان مشخص می­کند که اتمام مقطع متوسطه به تنهایی برای ورود به کالج­ های آلمان کافی نیست و این امر تنها مختص به ایرانیان نمی­باشد. فرد متقاضی بعد از قبولی در یکی از دانشگاه ­های ایران، اگر می­خواهد تحصیل خود را از ابتدا در آلمان آغاز کند، باید به کالج ­های این کشور درخواست بفرستد.

کالج مرکزی دولتی و آموزشی است که دانشجویان خارجی را طی دو نیم سال تحصیلی، برای تحصیل در دانشگاه­ های آلمان آماده می­سازد. پس از این یک سال، دانشجویان باید در امتحان پایانی شرکت کنند و در صورت قبول شدن، با توجه به نمره­ای که کسب کرده ­­اند در دانشگاه قبول می­شوند. در حدود 3000 دانشجوی خارجی در کالج­های آلمان مشغول تحصیل هستند. این کالج­ ها همگی به جز کالج درسدن دارای شرایط تحصیل رایگان هستند. تنها هزینه ­ای که از دانشجو در دانشگاه دریافت می­گردد هزینه ­های مربوط به خدمات دانشجویی برای حمل و نقل در منطقه شهری و بین شهری است.

شرایط تحصیل در آلمان: دوران کالج

همان­طور که در قسمت ­های قبل توضیح داده شد، قبل از ورود به کالج فرد باید در امتحان زبان ورودی قبول شود. لازم است متقاضی اصل مدرک تحصیلی و نسخه ترجمه شده آن را به کالج ارائه دهد. البته در برخی کالج­ ها این قانون وجود دارد که فرد باید مدارک خود را برای دانشگاهی که با کالج مورد نظر در ارتباط است، بفرستد. در برخی از ایالت­های آلمان نیز مراکزی برای پذیرش در کالج وجود دارد که فرد باید مدارک خود را برای آن­ها بفرستد.

علاوه بر این­ها متقاضی باید بداند که باید مخارج زندگی­ اش را خودش تأمین کند. در دوران تحصیل در کالج، دانشجو تنها در تعطیلات بین دو ترم اجازه کارکردن دارد در نتیجه لازم است از قبل از لحاظ مالی خود را آماده کرده باشد. هنگامی که مدارک ارسال شد و پذیرش کالج نیز دریافت شد، متقاضی باید برای دریافت ویزای دانشجویی اقدام کند زیرا با عنوان توریست یا … نمی­توان در کلاس­ ها شرکت کرد.

شرایط تحصیل در آلمان با ورود مستقیم به دانشگاه

متقاضیانی که دوران لیسانس خود را در ایران در هر یک از دانشگاه ­های آزاد یا سراسری گذرانده­اند می­توانند مستقیماً برای پذیرش در دانشگاه­ های آلمان اقدام کنند. در این حالت اگر بخواهند در همان رشته تحصیلی خود ادامه دهند، دانشگاه مقصد شرایط و نمرات آن­ها را بررسی می­کند تا تعیین شود باید از چه ترمی تحصیل خود را در آلمان شروع کنند. حتی برخی از دانشگاه­ ها به دانشجوی خارجی این امکان را می­دهند که در مقطع فوق لیسانس درس خود را ادامه دهند. بدیهی است که برای ادامه تحصیل در آلمان در رشته­ای متفاوت باید از ابتدا شروع کرد.

شرایط تحصیل در آلمان در مقطع دکترا

شرایط تحصیل در آلمان برای مقطع دکترا (مانند بسیاری از کشورها) تا حدودی سخت است. بسیاری از افراد تحصیل در مقطع دکترا را به این علت انتخاب می­کنند که حقوق دریافتی فردی با این مدرک در حدود ده هزار یورو یا بیشتر، از دیگر افراد بالاتر است. اما باید در نظر گرفت این مسیر می­تواند بسیار دشوار باشد. دانشجو بعد از اتمام دوران کارشناسی ارشد خود باید اقدام به نوشتن رساله دکترا کند و در پایان با قبولی در امتحان نهایی این دوران را به اتمام برساند اما در این راه بسیاری از افراد منصرف می­شوند.

 

شرایط ویزای تحصیلی آلمان بدون مدرک زبان

در رابطه با انواع ویزای تحصیلی آلمان بدون مدرک زبان باید بدانید که دو نوع ویزا وجود دارد. که نوع آن ویزا نیز بستگی به دانشگاه پذیرنده متقاضی در کشور ﺁلمان دارد. انواع این ویزاها عبارتند از:

 ویزای دانشجویان متقاضی که ویزا با هدف تحصیل است;

این ویزا بدین منظور است که در صورت عدم اطلاع رسانی لازم در مورد پذیرش متقاضی در دانشگاه مد نظر در کشور آلمان متقاضی باید جهت اخذ ویزای دانشجویی اقدام نماید.

اعتبار این ویزا 3 ماهه است .و پس از اخذ آن  به متقاضی این اجازه را می دهد که به دانشگاه مورد نظر در ﺁلمان وارد شود. این ویزا تا شش ماه نیز قابل تمدید است. پس از این مدت اگر متقاضی در یک دانشگاه مناسب در کشور آلمان پذیرش شد. می تواند برای اخذ ویزای دانشجویی جهت تحصیل در آلمان درخواست بدهد.

 

ویزای دانشجویی کشور آلمان

دومین نوع ویزای تحصیلی کشور ﺁلمان ویزای دانشجویی است. درخواست این ویزا زمانی امکان پذیر است. که متقاضی موفق به اخذ پذیرش در یکی از دانشگاه های ﺁلمان و تاییدیه آن شود.

یا حتی متقاضی موفق به پذیرش در یک دوره مقدماتی شود. در این صورت متقاضی می تواند درخواست ویزای این کشور را بدهد. معمولا مدت اعتبار این نوع ویزا 3 ماهه می باشد. و متقاضی باید در طی این مدت نسبت به تمدید اجازه اقامت خود در همان شهر و در دفتر ثبت متقاضیان بین المللی اقدام نماید.

البته اعتبار این ویزا به مدت زمان تحصیل متقاضی بستگی دارد و قابل تمدید نیز می باشد.در نتیجه دریافتیم که اخذ ویزای تحصیلی آلمان بدون مدرک زبان امکان پذیر می باشد. ولی به این شرط امکان اخذ این ویزا وجود دارد که دانشجویان پس از پذیرش و اخذ ویزا دوره های زبان را در کشور ﺁلمان بگذرانند.

 

برای مطالعه ی بیشتر در این زمینه به مقاله ی  شرایط اخذ ویزای تحصیلی آلمان بدون مدرک زبان مراجعه کنید.

 

نحوه تمدید یا صدور روادید دانشجویی و شرایط اقامت

هنگامی که فرد متقاضی تحصیل در آلمان در دانشگاه ثبت نام کرد، لازم است برای تمدید روادید دانشجویی به اداره اتباع خارجی همان شهری که در آن ساکن است مراجعه کند، مدارک مورد نیاز خود را ارائه دهد و اجازه اقامت دانشجویی که معمولاً به مدت یک سال است را دریافت کند. بعد از یک سال، هر بار با بررسی شرایط دانشجو این اجازه تمدید می­گردد. روادید دانشجویی مشخص می­کند که فرد مشغول تحصیل در این کشور است و اجازه کار محدود 90 روزه به دانشجو می­دهد.

مدارک مورد نیاز برای گرفتن پذیرش تحصیلی در آلمان

شرایط تحصیل در آلمان

شرایط تحصیل در آلمان

اگر از تمام شرایط تحصیل در آلمان اطلاع کافی یافته ­اید و متقاضی تحصیل در این کشور هستید باید مدارک زیر را آماده کرده و ارائه دهید:

مدارک لازم

1

کپی برابر اصل و ترجمه مدارک تحصیلی در مقاطع مختلف (ابتدا وزارت امور خارجه و سپس سفارت آلمان باید ترجمه مدارک تحصیلی را تأیید نماید.

2

سوابق کاری و حرفه ­ای

3

رزومه

4

انگیزه ­نامه

5

مدارک زبان انگلیسی و آلمانی (در صورتی که نیاز باشد)

6

عکس پاسپورتیژ

7

ترجمه شناسنامه و سند ازدواج برای افراد متأهل

8

سه توصیه­ نامه از استاد با مهر و امضای استاد

9

پروپوزال یا طرح پیشنهادی برای متقاضیان تحصیل در مقطع دکترا

 

منبع: سفارت آلمان

سوال های متداول

🙋‍♀️1.آیا همزمان با تحصیل می توان کار کرد؟

 • همزمان با تحصیل در این کشور امکان داشتن کار دانشجویی نیز وجود دارد.

🙋‍♀️2.آیا با ویزای دانشجویی میتوان خانواده ی خود را همراه کرد؟

 •  بله .شرایطی وجود دارد که در صورت داشتن این شرایط امکان این کار وجود دارد.

🙋‍♀️3.مقطع کارشناسی در آلمان چند سال است؟

 • این مقطع در کشور آلمان3 الی 4 سال است و عمدتا به زبان آلمانی تدریس میشود.

🙋‍♀️4.چه شرایطی برای بورسیه شدن لازم است؟

 • دریافت بورسیه کار دشواری است .باید رزومه ایی قوی داشته باشید و ریز نمراتتان عالی باشد.

🙋‍♀️5.زبان تحصیل در مقطع دکترا در این کشور چیست ؟

 • مقطع دکترا در کشور آلمان به دو زبان آلمانی و انگلیسی تدریس میشود.

🙋‍♀️6.آیا مدارس آلمان برای اتباع خارجی رایگان هستند؟

 • مدارس دولتی آلمان که زبان تدریس در آنها آلمانی است, رایگان هستنداما مدارس خصوصی هم وجود دارند.

🙋‍♀️7.چه مدت طول میکشد تا درخواست ویزای تحصیلی بررسی شود؟

 • در سفارت آلمان اگر مدارکتان کامل باشد, 2 الی 4 ماه طول میکشد تا درخواست ویزای تحصیلی شما بررسی شود.

 

 

نوشته های مرتبط

5 thoughts on “شرایط تحصیل در آلمان

 1. maohamad گفت:

  من ۱۸ سال دارم و دیپلم متالورژی نیز دارم و حسابداری نیز از موسسه اموزش عالی نیز خواندم و مدرک دارم و برنامه نویس در زمینه طراحی وی سایت و زبان HTML و CSS و تولید محتوا و وردپرس و سئو تا کمی مسلطم اما من میخوام رشته تحیلیم رو ادامه بدم و زبان انگلیسی رو درحال خواندن و مسلط شدن هستم یکی از اقوام که دانشجو هستش به من پیسنهاد دادن که با اپلای میشه ویزای تحصیلی گرفت؟ لطفا راهنمایی کنید”

  1. مدیر سایت گفت:

   سلام و درود
   با توجه به آخرین مدرک تحصیلی شما بسته به گپ تحصیلی شما میتوان برای تحصیل در خارج از کشور اقدام کرد

 2. بهرام گفت:

  من 47 ساله هستم.چه شرایطی جهت اقامت در آلمان برای من مناسب است؟آیا ویزای کار و یا تحصیل شامل حال من می شود.آخرین مدرک تحصیلی من دیپلم است.

  1. مدیر سایت گفت:

   سلام و درود
   ویزاهای تحصیلی و کاری با توجه به شرایط سنی شما دارای ریسک بالایی هستند بهترین گزینه برای شما مسیرهای سرمایه گذاری و اقامتی است

 3. roya گفت:

  سلام من دانش اموز تجربی هستم و کنکور دادم و رتبم شد 1000 و پزشکی قبول شدم میخواستم ببینم امکان بورسیه شدن هست که ایران ادامه ندم و با قبولی ایرانم برم المان یا باید تا فوق لیسانس بگذرونم ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *