مشاوره تلفنی

021-88555626

ساعات کاری

شنبه الی چهارشنبه 9:30 تا 17:30 پنجشنبه 9:30 تا 13:30

ساعات کاری

شنبه الی چهارشنبه 9:30 تا 17:30 پنجشنبه 9:30 تا 13:30

تحصیل در جمهوری آذربایجان

خلاصه مقاله : کشور جمهوری آذربایجان به علت پیشرفت‌‌هایی که در زمینه‌های علمی و صنعتی داشته است، محل مناسبی را برای ادامه تحصیل در جمهوری آذربایجان برای دانشجویان و دانش‌پژوهان کشورهای آسیایی و در حال توسعه ایجاد کرده است. البته دانشگاه‌های آذربایجان در مقایسه با دیگر کشورهای آسیایی در سطح علمی متوسطی در دنیا قرار دارند. البته وجوه مشترک مذهبی، فرهنگی، آب و هوایی و... باعث شده است تا تعدادی از علاقه‌‌مندان در خارج به تحصیل به ‌ویژه در رشته موسیقی، جمهوری آذربایجان را به‌عنوان مقصد خود انتخاب کنند.
تحصیل در جمهوری آذربایجان

تحصیل در جمهوری آذربایجان

فهرست مقاله
تحصیل در جمهوری آذربایجان
تحصیل در جمهوری آذربایجان

کشور جمهوری آذربایجان به علت پیشرفت‌‌هایی که در زمینه‌های علمی و صنعتی داشته است، محل مناسبی را برای ادامه تحصیل در جمهوری آذربایجان برای دانشجویان و دانش‌پژوهان کشورهای آسیایی و در حال توسعه ایجاد کرده است. البته دانشگاه‌های آذربایجان در مقایسه با دیگر کشورهای آسیایی در سطح علمی متوسطی در دنیا قرار دارند. البته وجوه مشترک مذهبی، فرهنگی، آب و هوایی و… باعث شده است تا تعدادی از علاقه‌‌مندان در خارج به تحصیل به ‌ویژه در رشته موسیقی، جمهوری آذربایجان را به‌عنوان مقصد خود انتخاب کنند.

تحصیل در جمهوری آذربایجان

در این مقاله قصد داریم درباره موضوعات زیر صحبت مفصلی داشته باشیم با ما همراه باشید.

 

 • مزایای تحصیل در جمهوری آذربایجان
 • فواید تحصیل در آذربایجان
 • چگونگی نظام آموزشی و مدت هر مقطع تحصیلی
 • تحصیلات‌ پیش‌ از دانشگاه
 • تحصیلات‌ دانشگاه
 •  دانشگاه دولتی باکو
 • زبان مراکز آموزشی و دانشگاهی
 •  میانگین هزینه تحصیل در آذربایجان
 • میانگین هزینه زندگی در آذربایجان
 •  محدودیت سنی برای تحصیل در آذربایجان
 •  ویزای دانشجویی در آذربایجان

 

مزایای تحصیل در جمهوری آذربایجان

 

آذربایجان یکی از کشورهای اروپایی مدرن است. با تحصیل در کشور آذربایجان، شما فرصت تحصیل به سه زبان زنده دنیا را خواهید داشت( آذربایجان (با لهجه ترکی)، روسی و انگلیسی)

زبان تحصیل در دانشگاه پزشکی آذربایجان به زبان روسی و آذری می باشد اما اگر به این زبان ها تسلط ندارید نگران نباشید زیرا دانشگاه های آذربایجان دوره های آموزشی هر سه زبان روسی، انگلیسی و آذری را برای دانشجویان برگزار میکند و دانشجو با توجه به علاقه خود در یکی از آنها و تمام آنها میتواند شرکت کند.

تحصیل پزشکی در آذربایجان حدود ۶ سال به طول می انجامد که شامل: دوره های آموزشی زبان، و ۱ سال کار آموزی در باکو یا ایالات متحده آمریکا می شود. دانشجویانی که موفق به گذراندن دوره کار آموزی در ایالات متحده آمریکا می شوند این شانس را دارند که پس از اتمام دوره کار آموزی اقامت ایالات متحده آمریکا را به دست بیاورند.

سطح تحصیلات در دانشگاه های آذربایجان بسیار بالا است. دانشجویانی که از دانشگاه های این کشور فارغ التحصیل می شوند، نه تنها در کشور آذربایجان بلکه در کشورهای دیگر نیز به راحتی می توانند شغل مورد نظر خود را پیدا کنند.

تحصیل در جمهوری آذربایجان

فواید تحصیل در آذربایجان

تحصیل در آذربایجان در این کشورمی تواند آینده کاری و شخصی شما را حفظ کند. با تحصیل در این کشور شما می توانید اقامت آذربایجان را بدست آورید. و به راحتی به کشورهای دیگر از جمله کشورهای اروپایی، بدون ویزا سفر کنید. دسترسی به منابع معتبر اطلاعاتی بصورت آنلاین یکی دیگر از مزایای تحصیل در این کشور است . اساتید مجربی در دانشگاه های این کشور مشغول تدریس می باشند. این اساتید کلیه عناوین را با جزئیات کامل تدریس می کنند تا شما به درستی و بطور کامل مطلب درسی را بیاموزید.

 

چگونگی نظام آموزشی و مدت هر مقطع تحصیلی

 

تحصیلات‌ پیش‌ از دانشگاه


دوره آموزش ابتدایی در کشور آذربایجان ۹ سال به طول می‌انجامد. دانش‌آموزان سپس می‌توانند در دبیرستان‌های متوسطه به مدت دو سال تحصیلات خود را ادامه دهند. دیپلم دبیرستان دریافت نمایند یا در مدارس فنی به مدت سه سال ادامه تحصیل داده و دیپلم فنی دریافت اخذ کنند.

تحصیلات‌ دانشگاه

 

آموزش عالی در کشور آذربایجان توسط مؤسسات آموزش عالی شامل دانشگاه‌ها و انستیتوها ارائه می‌شود. آموزش عالی در کشور آذربایجان تحت نظارت وزارت آموزش این کشور است. در کشور آذربایجان سه سطح آموزش عالی وجود دارد.

 • دوره کارشناسی و دیپلم تخصصی؛
 • دوره کارشناسی ارشد؛
 • دوره نامزد علوم برابر
 • دوره‌های تحصیلی

شامل چهار سال تحصیل در مؤسسات آموزش عالی.

شامل حداقل پنج سال تحصیل پیوسته پس از دیپلم دبیرستان است. این مدرک Specialist Diploma: نشان‌دهنده یک تخصص حرفه‌ای است. و دارندگان این مدرک مجاز به فعالیت در مشاغل تخصصی و ادامه تحصیل در دوره دکتری هستند.

شامل دو سال تحصیل پس از دوره و دفاع از پایان‌نامه و گذراندن امتحانات نهایی است حداقل سه سال تحصیل است.

دانشگاه دولتی باکو

 

دارای مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد ودکترا در رشته های علوم پایه و علوم انسانی بوده و تحصیل در این دانشگاه به زبان آذری و یا روسی می‌باشد. در مقطع کارشناسی یک سال و در مقاطع کارشناس ارشد و دکتری چهار ماه دوره ی آمادگی زبان دارد که شهریه ی این دوره ۶۰۰ دلار می باشد. شهریه ی سالیانه ی مقطع کارشناسی ۱۲۰۰ دلار و کارشناسی ارشد ۱۶۰۰ دلار و دکترا همه ی رشته ها ۱۶۰۰ دلار (اقتصاد و حقوق ۲۰۰۰ دلار) می باشد.

زبان مراکز آموزشی و دانشگاهی

تحصیل در برخی از دانشگاه‌های جمهوری آذربایجان، به زبان آذری یا روسی است. البته به دلیل تعداد زیاد دانشجویان بین‌المللی برخی از دروس نیز به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند. و برای دانشجویان خارجی جای نگرانی نیست، زیرا دانشگاه‌های آذربایجان دوره‌های آموزشی هر سه زبان روسی، انگلیسی و آذری را برای دانشجویان بین‌المللی برگزار می‌کنند. در مجموع، هر دانشجو مختار است که با توجه به سلیقه، علاقه و توانایی خود، به یکی از زبان‌های انگلیسی، روسی و یا آذری به دلخواه ادامه تحصیل دهد.

میانگین هزینه تحصیل در آذربایجان

دانشگاه‌های آذربایجان نسبت به دانشگاه‌های سایر کشورها از شهریه کمتری برخوردار هستند؛ برای مثال، دانشجویان باید ۱۸۰۰ دلار برای دوره کارشناسی، ۲۰۰۰ دلار برای دوره کارشناسی ارشد و ۳۰۰۰ دلار برای دوره دکتری به‌صورت سالانه پرداخت کنند. نکته قابل توجه اینکه میزان شهریه با توجه به نوع رشته و دانشگاه انتخابی متفاوت است. همچنین، بسیاری از دانشگاه دوره یک‌ساله آمادگی برای دانشجویان خارجی برگزار می‌کنند که شهریه این دوره نیز در حدود ۲۵۰ تا ۸۰۰ دلار است.

میانگین هزینه زندگی در آذربایجان

به‌طور کلی متوسط هزینه ی زندگی در آذربایجان، حدود ۱۰۰۰ منات است. هزینه اجاره یک آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر باکو، حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ منات است. البته برای ادامه تحصیل دانشجویان بین‌المللی در کشور آذربایجان در هر مقطع تحصیلی خوابگاه به اندازه کافی نیز وجود دارد که هزینه آن برای هر ماه کمتر از ۲۰۰ دلار است.

محدودیت سنی برای تحصیل در آذربایجان: محدودیت سنی خاصی برای پذیرش و ادامه تحصیل در دانشگاه‌های آذربایجان وجود ندارد.

برترین دانشگاه‌های جمهوری آذربایجان

نام دانشگاه مورد تایید وزارت علوممقطع
Baku Engineering Universityکلیه مقاطع تحصیلی
Azerbaijan University of Architecture and Constructionکلیه مقاطع تحصیلی
Azerbaijan National Academy of Scienceصرفا در مقطع دکتری
Azerbaijan State Oil Academyکلیه مقاطع تحصیلی
Baku Music Academyصرفا تا سطح کارشناسی ارشد
Azerbaijan State Academy of Fine Artصرفا تا سطح کارشناسی ارشد در رشته‌های وابسته به هنر و نقاشی
Azerbaijan National Conservatoireصرفا تا سطح کارشناسی ارشد
Azerbaijan Technical Universityصرفا تا سطح کارشناسی
Nakhchivan State Universityصرفا تا سطح کارشناسی
Khazar University صرفا تا مقطع کارشناسی در دانشکده‌های اقتصاد و مدیریت، معماری، مهندسی و علوم کاربردی، حقوق، هنر، علوم انسانی و علوم اجتماعی

ویزای دانشجویی در آذربایجان

 1.  مدارک مورد نیاز برای ویزای آذربایجان
 2.  دعوت‌نامه از طرف موسسه آموزشی
 3.  ضمانت مالی پرداخت شهریه و هزینه اقامت
 4.  یک قطعه عکس، گذرنامه دارای اعتبار
 5.  تکمیل فرم درخواست ویزا و پرداخت هزینه صدور ویزا است.

 

ویزای تحصیلی دانشجویان خارجی در آذربایجان شامل. کل دوره آموزشی (دوره کارشناسی چهار سال، دوره کارشناسی ارشد دو سال و دوره دکتری سه سال) می‌شود. ویزای تحصیلی باید برای هر سال تحصیلی تجدید شود و دانشجو باید هر بار که به کشور خود می‌رود، به سفارت اطلاع دهد.

اشتراک گذاری در telegram
ارسال مقاله در تلگرام
اشتراک گذاری در twitter
توییت مقاله در توییتر
اشتراک گذاری در whatsapp
ارسال مقاله در واتس اپ
اشتراک گذاری در email
ایمیل مقاله به دیگری
فهرست مقاله
مشترک شوید
مطلع شدن از طریق
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
شروع مشاوره
سلام
برای مشاوره در واتساپ اینجا کلیک کن!