پرتغال, تحصیلی

تحصیل درکشور پرتغال

تحصیل درکشور پرتغال

تحصیل درکشور پرتغال

در این مقاله میپردازیم به تحصیل درکشور پرتغال ، تحصیل در دوره کارشناسی ارشد، تحصیل در دوره دکتری، تحصیل در دوره کارشناسی ، شرایط تحصیل در پرتغال، هزینه تحصیل در کشور پرتغال ، مقایسه تحصیل در کشور پرتغال و کشورهای دیگر اروپایی، چرا تحصیل در پرتغال.

 

کشور پرتغال

کشور پرتغال در جنوب غربی اروپا واقع شده است پایتخت آن شهر لیسبون است پرتغال عضو کشورهای اتحادیه اروپا و شنگن است کشور پرتغال جزء مقاصد اصلی برای ادامه تحصیل نیست ولی برای کسانی که قصد ادامه تحصیل با هزینه کم را دارند و یا در کشور پرتغال دارای اقوام و یا دوستانی می باشند مناسب است زیرا شرایط زندگی در خارج از ایران را برای آنان آسانتر می کند بیشتر متقاضیان به تحصیل درکشور پرتغال را کسانی تشکیل می دهند که علاقه خاصی به این کشور دارند زیرا دانشگاه های کشور پرتغال نسبت به دانشگاه های برتر دنیا از رتبه پایینی برخوردار هستند.

کشور پرتغال بیش از 50 دانشگاه و مؤسسه آموزش عالی دولتی و خصوصی دارد به صورت معمول تحصیلات در سطح مقطع کارشناسی به زبان پرتغالی می باشد و رشته هایی را نیز به زبان انگلیسی در کشور پرتغال تدریس می شود در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری رشته های زیادی به زبان انگلیسی ارائه می شوند.

 

ویزای دانشجویی پرتغال

 

کسی که دارای ویزای دانشجویی پرتغال است به راختی میتواند در این کشور از اقامت و حقوق شهروندی استفاده نماید ویزای دانشجویی یعنی اجازه ورود به کشور مورد نظر جهت تحصیل در این کشور که برای کشورهای حوزه اتحادیه ویزای دانشجویی شنگن صادر میشود

که این افراد میتوانند در کشورهای اتحادیه به راحتی سفر کنند. داشتن ویزای شنگن دانشجویی برای افرادی است که تبعه اتحادیه اروپا نباشند اما مثلا یک فرذ فرانسوی بدون داشتن ویزای تحصیلی شنگن میتواند در آلمان پرتغال و ۲۶ کشور اتحادیه اروپا تحصیل کند. اگر ویزای دانشجویی فر غیر تبعه اروپا بیشتر از نود روز باشد این فرد باید جهت دریافت اجازه اقامت یکساله اقدام نماید.

شرایط تحصیل در پرتغال و مدارک مورد نیازجهت اخذ ویزای تحصیلی

  • ارائه فرم درخواست پذیرش از دانشگاه های پرتغال
  • ارائه اصل و کپی برابر اصل پاسپورت به صورت ترجمه شده
  • ارائه اصل و کپی برابر اصل مدارک شناسایی به صورت ترجمه شده
  • ارائه عکس
  • ارائه تاییدیه تمکن مالی برای متقاضی در طول سال تحصیلی به صورت ترجمه شده
  • ارائه پوشش بیمه ای معتبر

البته لازم به ذکر می باشد که دانشجویان به هنگام اخذ پذیرش تحصیلی در پرتغال و ثبت نام در دانشگاه های پرتغال ، موظف به پرداخت مبلغ صد و هفتاد هزار یورو به دانشگاه های پرتغال هستند و پرداخت این مبلغ به دانشگاه ، بنا به هر دلیلی قابل استرداد از دانشگاه های پرتغال نمی باشد .

دانشجویانی که از بین کشور های عضو اتحادیه اروپا ، برای تحصیل در پرتغال اقدام می نماید ، نیازی برای اخذ ویزای تحصیلی به پرتغال ندارند ، اما تمامی دانشجویان بین المللی و خارجی ، باید برای اخذ ویزای تحصیلی پرتغال اقدام و مبلغ صد و هفتاد یورو بایت صدور ویزایی که سه ماه اداری به طول می انجامد ، پرداخت نمایند .

 

هزینه تحصیل  و شرایط تحصیل در پرتغال

هزینه تحصیل در پرتغال برای دانشجویان داخلی و کشور های اروپایی به صورت رایگان انجام می گیرد و نیازی به پرداخت هزینه شهریه برای آن ها وجود ندارد ، اما برای دانشجویان بین المللی خارجی ، به این صورت نیست و مستلزم پرداخت شهریه هستند .

خوابگاه های دانشجویی نیز در همان ابتدا در اختیار دانشجویان بین المللی خارجی قرار می گیرد و الویت با پذیرش در خوابگاه های دانشگاهی می باشد بعد اجاره مسکن در شهرهای پرتغال و البته هزینه اجاره مسکن در شهرهای مختلف پرتغال ، متغیر است .

 

تحصیل درکشور پرتغال :آموزش عالی

نظام آموزش و پرورش در کشور پرتغال

نظام آموزشی کشور پرتغال شامل سه سطح: عمومی، متوسطه و آموزش عالی است. آموزش قبل از مدرسه اختیاری است و برای کودکان بین سنین سه و سن ورود به آموزش و پرورش ابتدایی می باشد.

آموزش و پرورش اجباری و رایگان است و شامل سه دوره است دوره اول که به مدت چهارسال، دوره دوم به مدت دو سال و دوره سوم سه سال طول می کشد.

آموزش در دوره متوسطه هم اجباری است و مدت آن سه سال است.

سیستم آموزش عالی و تحصیل درکشور پرتغال

سیستم نظام آموزش عالی در کشور پرتغال با توجه به استراتژی هایی که اتحادیه اروپا برای نوسازی آموزش عالی ترویج اقتصاد و جامعه مبتنی بر دانش انجام داد دستخوش اصلاحات عمیقی قرار گرفت.

یک سری از اقداماتی صورت گرفت که تحت عنوان فرآیند بولونیا شناخته شده است یعنی با هدف گسترش میزان دسترسی به آموزش عالی در نظر گرفته شده است، به ویژه برای مردم، جدید معرفی شده است، که تضمینی برای ارزیابی کیفیت، نوسازی و بین المللی شدن آموزش عالی است. آموزش عالی به سه دوره تقسیم بندی شده است.

موسسات آموزش عالی و تحصیل درکشور پرتغال

آموزش عالی در کشور پرتغال به دو بخش تقسیم شده است آموزش دانشگاهی و آموزش پلی تکنیک.

شبکه ای از مؤسسات آموزش عالی دولتی شامل 14 دانشگاه، 20 مؤسسه پلی تکنیک و 6 نهاد نظامی و پلیس در آموزش عالی است.

شبکه ای از مؤسسات آموزش عالی خصوصی که شامل 36 دانشگاه و 64 مؤسسه پلی تکنیک می باشد.

 

تحصیل درکشور پرتغال در دوره کارشناسی (Licenciado degree [Bachelor])

برنامه های موجود در دوره کارشناسی در کشور پرتغال در بیشتر مؤسسات آموزش عالی صورت می گیرد برای شرکت در سطح کارشناسی در کشور پرتغال ابتدا باید یک دیپلم دوره دبیرستان یا مدرک معادل آن را داشته باشید و نیاز به آزمون ورودی برای دانشجویانی که مایل به شرکت در این دوره می باشند وجود دارد. زبان تدریس در دانشگاه های غیر پزشکی پرتغال به زبان پرتغالی، اسپانیایی و انگلیسی می باشد.

در هر دو نهاد دانشگاه و مؤسسه پلی تکنیک این دوره تدریس می شود در مؤسسه پلی تکنیک این دوره تحصیلی کارشناسی (Licenciado) دارای اعتبار 180 می باشد که مدت زمان آن شش ترم تحصیلی است و در موارد خاصی که تحت پوشش قانون داخلی یا قوانین اروپایی هستند این دوره تحصیلی کارشناسی (Licenciado) دارای اعتبار 240 و طول دوره تحصیل در آن هفت یا هشت ترم تحصیلی می باشد.

در دانشگاه ها نیز این دوره تحصیلی کارشناسی (Licenciado) دارای اعتبار 240-180 می باشد که طول دوره تحصیل در آن بین شش تا هشت ترم تحصیلی است. پس از اتمام دوره مدرک کارشناسی (Licenciatura) ارائه می شود.

دانشجویان می توانند در رشته های جغرافیا، حقوق، اقتصاد بین الملل، داروشناسی، تاریخ هنر، زبان شناسی، جامعه شناسی، فن آوری اطلاعات، ارتباطات، کسب و کار بین المللی، مطالعات ادبی، هنر های خلاقانه، روان شناسی، علم دارایی در دوره کارشناسی تحصیل کنند.

تحصیل درکشور پرتغال در دوره کارشناسی ارشد (Mestre degree [Master])

در هر دو نهاد دانشگاه و مؤسسه پلی تکنیک دوره کارشناسی ارشد تدریس می شود. با مطالعه در این دوره درجه ای از کارشناسی ارشد که دارای اعتباری بین 90 تا 120 می باشد و طول نرمال این دوره بین سه تا چهار ترم تحصیلی می باشد و در شرایط خاص برای آموزش در یک سطح بین المللی 60 واحد یعنی به مدت دو ترم تحصیلی نیز اضافه می گردد.

در مؤسسه های پلی تکنیک با اخذ مدرک کارشناسی ارشد دانشجو باید به یک تخصص حرفه ای دست یابی پیدا کند در دانشگاه ها نیز پس از طی این دوره باید دانشجو به یک تخصص علمی، پژوهش و نوآوری دست پیدا کند و با گسترش توانایی های خود ظرفیت های حرفه ای لازم را بیابد.

به دانشجویانی که تمام دوره را با موفقیت پشت سر بگذرانند درجه کارشناسی ارشد (Mestrado)  اعطا می شود و همچنین باید از پایان نامه خود دفاع کنند و یا گزارشی از دوره کارآموزی خود ارائه دهند.

دوره تحصیلی دکتری (Doutor degree [Doctor])

این دوره در دانشگاه ها تدریس می شود به دانشجویانی که تمام دوره را بگذرانند مدرک دکتری (Doutoramento) که پس از دفاع از پایان نامه به دانشجو اعطا خواهد شد.

در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری، رشته های زیادی هستند که به زبان انگلیسی دروس را ارائه می دهند.

وضعیت کار در کشور پرتغال مانند بعضی از کشورهای اتحادیه اروپا دارای شرایط سختی می باشد و در ابتدا باید توسط یک کارفرما برای کار مورد نظر معرفی شوید پس در این صورت کار دانشجویی نیز به سختی یافت می شود اما می توان در مدت دوره دانشجویی در جستجوی کار باشید تا بتوانید بعد از این دوره موفق به اخذ ویزای کاری شوید.

لازم به تذکر است که بعضی از مؤسسات شرایط خاصی که برای زندگی در کشور پرتغال وجود دارد را جزء نکات مثبت در نظر می گیرند به عنوان مثال هزینه کمتر نسبت به دانشگاه های اروپایی دیگر، تحصیل به زبان انگلیسی، هزینه زندگی کمتر نسبت به سایر کشورهای اروپایی، عضو کشورهای حوزه شنگن، آب و هوای مطبوع و ….

اما اگر بخواهیم تمام جوانب را در نظر بگیریم و حال که در مرحله انتخاب هستیم مکان مناسبی را برای تحصیل و حتی اقامت و زندگی در نظر بگیریم و برای زمانی که سپری می شود ارزش قائل شویم باید بیشتر به این موضوع توجه کنیم که صرف تحصیل به زبان انگلیسی و یا هزینه کمتر زندگی و …

نمی تواند به انتخاب کشور پرتغال به عنوان یک گزینه مناسب برای تحصیل کمک کند.

اگر بخواهیم کشور پرتغال را با کشوری مانند آلمان مقایسه کنید ملاحظه خواهید کرد که کشور آلمان به مراتب گزینه مناسب تری برای ادامه تحصیل و کار و زندگی خواهد بود تحصیل در کشور آلمان به زبان انگلیسی است و به صورت رایگان می توانید تحصیل کنید و دانشجو می تواند به کار دانشجویی متناسب با رشته خود بپردازد و همچنین امکان کار پس از فارغ التحصیلی برای دانشجو فراهم می باشد.

حال دو کشور پرتغال و آلمان را از لحاظ اقتصادی و تحصیلی با هم مقایسه می کنیم.

از نظر اقتصادی:

کشور آلمان

تولید ناخالص داخلی (GDP: Gross Domestic Product) ارزش کالاها و خدمات یک کشور را اندازه گیری می کند. تولید ناخالص داخلی کشور آلمان 10/41.219 $ است که 8/6  برابر بیشتر از متوسط جهانی (15/6،056) است بهره وری اقتصاد بالا و استانداردهای زندگی اغلب با تولید ناخالص داخلی سرانه بالا همراه می باشد. در سال 2015 تولید ناخالص داخلی آلمان69/1 % رشد داشته است.

رتبه تولید ناخالص داخلی

در غرب اروپا: 7 از 9 کشور

در سراسر جهان: 32

 کشور پرتغال:

تولید ناخالص داخلی (GDP) کشور پرتغال سرانه 90/ 19،222$  است که 2/3 برابر بیشتر از متوسط جهانی 15/ 6،056 $ می باشد که نشان دهنده بهره وری اقتصادی بالا و استاندارد زندگی است. در سال 2015 تولید ناخالص داخلی پرتغال 45/1 % رشد کرده است.

رتبه در جنوب اروپا: 8 از 16 کشور

رتبه در کل جهان: 54

آلمان

نرخ بیکاری پایین
نرخ بیکاری بسیار پایین کشور آلمان  0/5 % است که 90/1% کمتر از میانگین جهانی است 90/6 %) نرخ بیکاری پایین نشان دهنده یک اقتصاد سالم با تولید بالا و کاهش فشار بر روی حمایت دولت برای مردم بیکار است).

بیکاری:

رتبه در غرب اروپا: 5 از 7 کشور

رتبه در کل جهان: 119

بیکاری زنان:

رتبه در غرب اروپا: 6 از 7 کشور
رتبه در کل جهان:  129

بیکاری مردان:

رتبه در غرب اروپا:  5 از 7 کشور
رتبه در کل جهان: 106

http://awatlaw.com/wp-content/uploads/2018/10/01.png

 

 

پرتغال

نرخ بالای بیکاری

نرخ بالای بیکاری کشور پرتغال 2/14 % است 30/7 درصد بالاتر از میانگین جهانی است 90/6 ( نرخ بیکاری بالا می تواند با تشدید ناآرامی های اجتماعی، بیکاری و افزایش فشار بر روی دولت می تواند به ضرر اقتصاد جامعه باشد).

نرخ بیکاری:

رتبه در جنوب اروپا: 9 از 12 کشور

رتبه در کل جهان: 27

بیکاری زنان:

رتبه در جنوب اروپا: 9 از 12 کشور

رتبه در کل جهان: 36

بیکاری مردان:

رتبه در جنوب اروپا: 9 از 12 کشور

رتبه در کل جهان: 26

http://awatlaw.com/wp-content/uploads/2018/10/02.png

 

میانگین پیشرفت تحصیل درکشور پرتغال

برای ارزیابی سطح پیشرفت تحصیلی در کشورها در سراسر جهان برنامه پیشرفت و توسعه ملل متحد  (United Nations Development Programme) شاخص آموزشی در بین 187 کشور در نظر گرفته شده است. با توجه به این شاخص در سال 2013 کشور پرتغال در بین کشورهای دارای تحصیلات عالی در جهان 73/0 از 1 بوده است که 8/0 بالاتر از متوسط جهانی (65/0) است.

رتبه در جنوب اروپا: 8 از 13 کشور

رتبه در کل جهان: 54

http://awatlaw.com/wp-content/uploads/2018/10/03.png

 

پیشرفت تحصیلی بالا در کشور آلمان

با توجه به شاخص در سال 2013، آلمان است در میان کشورهای تحصیل کرده در جهان به ارزش 88/0 از 1  بوده است که کشور آلمان 24/0 امتیاز بالاتر از متوسط جهان (65/0) را دارا می باشد.

رتبه در غرب اروپا: 2 از 8 کشور

رتبه در کل جهان:7

http://awatlaw.com/wp-content/uploads/2018/10/04.png

 

به پایان این مقاله رسیدیم .. امیدواریم مطالب و اطلاعات مثمر ثمر واقع شده باشد.

سازمان مهاجرتی آوات با بهره مندی از برترین وکلای بین المللی و مشاورین عالی رتبه آماده ارائه خدمات ویژه در خصوص تحصیل در کشور پرتغال به شما عزیزان خواهد بود.

برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران ما در تماس باشید و از مشاوره تلفنی رایگان ما بهره مند شوید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *