مشاوره تلفنی

021-88555626

ساعات کاری

شنبه الی چهارشنبه 9:30 تا 17:30 پنجشنبه 9:30 تا 13:30

ساعات کاری

شنبه الی چهارشنبه 9:30 تا 17:30 پنجشنبه 9:30 تا 13:30

باغ دولت ‌آباد یزد | عمارت باشکوه در دل کویر

خلاصه مقاله : باغ دولت ‌آباد یزد، یکی از 9 باغ ایرانی به ثبت رسیده در فهرست میراث جهانی یونسکو و آثار ملی ایران است. در این مطلب با باغ دولت آباد بیشتر آشنا شوید.
باغ دولت ‌آباد یزد | عمارت باشکوه در دل کویر

باغ دولت ‌آباد یزد | عمارت باشکوه در دل کویر

فهرست مقاله
باغ دولت ‌آباد یزد | عمارت باشکوه در دل کویر
باغ دولت ‌آباد یزد | عمارت باشکوه در دل کویر

تاریخ و سنت‌های ایران‌زمین پیشینه‌ای طولانی دارند. بناها و یادگارهای بسیاری از دوره‌های تاریخی متفاوت در دل جای‌جای این خاک به یادگار مانده‌اند. هر شهری از کشور ایران با معماری با اصالت خود یادآور برهه‌ای از تاریخ این مرزوبوم است. شهر یزد با معماری سنتی و منحصربه‌فرد خود نیز از این قاعده مستثنی نیست. هزار و 700 اثر تاریخی در این شهر کویری زیبا وجود دارد که بازدیدکنندگان بسیاری برای تماشا و تحسین آن‌ها راهی سفری خاطره‌انگیز در دل تاریخ می‌شوند. در این میان این آثار فاخر می‌توان به باغ دولت ‌آباد یزد اشاره کرد. هتل‌ های یزد نیز علاوه بر فراهم آوردن اقامتی دلپذیر و متفاوت، خود از جاذبه‌های دیدنی این شهر به شمار می‌روند. از منحصربه‌فردترین هتل‌ های یزد می‌توان به هتل داد یزد اشاره کرد که پیشینه تاریخی دارد و رزرو هتل در این شهر تاریخی خود مانند بازدید از موزه است.

شهر یزد با بادگیرهای زیبایش چشم هر بیننده‌ای را مسحور خود می‌کند. معماری کویری و بی‌نظیر این شهر باعث شده است تا بخش‌های زیادی از شهر یزد در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار بگیرد. در میان بادگیرهای برافراشته بر بام خانه‌های خشتی این شهر، بادگیر عمارت باغ دولت ‌آباد یزد چشم‌های بی‌شماری را به خود خیره کرده است.

باغ دولت ‌آباد یزد کجاست؟

نمای سبز باغ دولت آباد یزد
نمای سبز باغ دولت آباد یزد

باغ دولت ‌آباد یزد، یکی از 9 باغ ایرانی به ثبت رسیده در فهرست میراث جهانی یونسکو و آثار ملی ایران است. این باغ دیدنی در خیابان شهید رجایی یزد و در محله چهار منار داخل کوچه فردوسی یا حسینیه فردوس واقع‌شده است. این باغ زیبا در سال‌های اولیه قدمت خود در زمان قاجار در حومه شهر یزد قرار داشت و به دروازه چهار منار متصل بود. اما با گسترش ساخت‌وسازهای اطراف این بنا و توسعه شهری به‌خصوص از زمان دولت پهلوی، اکنون باغ دولت ‌آباد تقریباً در مرکز شهر یزد قرارگرفته است.

باغ جذاب و دوست‌داشتنی دولت‌آباد در فضایی با وسعت 6.4 هکتار، مکانی خاطره‌انگیز و لذت‌بخش را در دل شهر یزد به وجود آورده است. سرسبزی و زیبایی باغ به‌قدری بوده است که درختان بی‌شمار باغ مانع از دیده شدن داخل باغ توسط رهگذران می‌شده است. از همین رو، به خیابان منتهی به باغ، خیابان هزار درخت نیز گفته می‌شد. خیابان هزار درخت با طول 20 کیلومتری خود به‌سوی رحیم‌آباد امتدادیافته بود. در زمان‌های قدیم که این باغ در محدوده خارج از شهر قرار داشت، رودخانه‌ای در سمت غربی باغ دولت ‌آباد وجود داشت که از آن برای آبیاری درختان باغ استفاده می‌کردند.

پیشینه تاریخی باغ دولت ‌آباد

 

نمای نزدیک از بادگیر باغ دولت آباد
نمای نزدیک از بادگیر باغ دولت آباد

 

بافت تاریخی یزد، شگفتی‌های زیادی برای بازدیدکنندگان خود رقم میزند. از منحصربه‌فردترین و شگفت‌انگیزترین جاذبه‌های یزد می‌توان به باغ دولت ‌آباد اشاره کرد که ساخت آن به اواخر دوران افشاریه و شروع دوره زندیه برمی‌گردد. “محمدتقی خان” مشهور به خان بزرگ، از بزرگان و سرسلسله خاندان خوانین یزد اقدام به تأسیس این بنای باشکوه کرده است. کمک به آب‌رسانی به درختان سرسبز این منطقه باعث ساخت باغ دولت ‌آباد در سال 1160 هجری شد. بدین منظور، قناتی به طول 65 کیلومتر از مهریز تا یزد حفر شد و همین موضوع سبب شد تا آب به این منطقه منتقل شده و این باغ زیبا پدید آید و درختان و زمین‌های بسیاری در این مسیر سیراب شوند. بعدها، مجموعه حکومتی این خاندان نیز در این باغ بنا شد.

بخش‌های دیدنی باغ دولت ‌آباد

باغ دولت ‌آباد با توجه به ماهیت تأسیس خود، هم مکانی برای سکونت اهالی بوده است و هم محلی برای حکومت. ازاین‌رو باغ از دو بخش کلی اندرونی و بیرونی تشکیل شده است. در حقیقت، در معماری بی‌بدیل و چشم‌نواز باغ دولت ‌آباد، این دو بخش عمود بر یکدیگر طراحی‌شده‌اند.

بخش درونی آن جزو بخش خصوصی و اقامتی حاکم و خانواده او به‌حساب می‌آمده است. این بخش از باغ متشکل از ساختمان هشتی، حرم‌سرا، بهشت آیین، برج دیده‌بانی، آب‌انبار خصوصی و اسطبل است.

عمارت هشتی

عمارت هشتی باغ دولت ‌آباد مهم‌ترین و زیباترین قسمت این باغ به شمار می‌رود. بلندترین بادگیر خشتی جهان در بالای این عمارت، جریان هوای خنکی را به قسمت شاه‌نشین و تالارها فراهم می‌کند. تلفیقی دل‌نشین از باد و آب با حوضچه‌های زیبایی که در اتاق‌ها تعبیه‌شده رقم خورده است. پنجره‌های ارسی و رنگارنگ، درهای مشبک در عمارتی که به شکل هشت‌ضلعی ساخته شده است، بازدیدکنندگان را مسحور خود کرده و تحسین همگان را برمی‌انگیزد. این عمارت در اصل کوشک اصلی این باغ به شمار می‌آید.

عمارت سردر

اصلی‌ترین عمارت میان این باغ بزرگ، عمارت بهشت آیین است که به شکل ساختمانی دو طبقه تأسیس‌شده است. این عمارت دیدنی با یک اتاق بزرگ و چند اتاق کوچک به همراه سردر و هشتی و چندین راهرو، محل برگزاری مراسم حکومتی و ورزشی در آن دوران بوده است.

بخش بیرونی باغ که دربرگیرنده جلوخان، سردر، تالار آیینه، عمارت تهرانی، دو بازارچه و آب‌انبار عمومی است، بخش دیگر باغ دولت ‌آباد به‌حساب می‌آید. این بخش مربوط به انجام امور حکومتی بوده است.

معماری بی‌نظیر باغ

شاید اصلی‌ترین و تحسین‌برانگیزترین بخش این باغ را بتوان معماری خارق‌العاده و اصیل ایرانی به‌کاررفته در آن دانست. در سبک معماری ایرانی، تقارن و هندسه جایگاه ویژه‌ای دارد که در ساخت این باغ این موضوع به‌وضوح دیده می‌شود؛ اوج این تقارن در خود باغ و چیدمان قرینه گل‌ها و درختان است. در دل باغ درختان انگور و سرو و کاج و توت صدساله سر برافراشته و در میان آن‌ها گل‌های زیبای محمدی و سرخ، چهره‌ای زیبا بدان بخشیده‌اند. شبیه‌ترین باغ‌ها به باغ دولت ‌آباد یزد بر اساس تفکیک ابنیه و عمارت داخل باغ را می‌توان در باغ نارنجستان قوام و باغ هفت‌تنان در شیراز مشاهده کرد.

موجودیت اصلی باغ منشأ گرفته از پنج رشته قنات حفرشده در آن است. این قنات‌ها از ارتفاعات مهریز سرچشمه گرفته و وارد باغ دولت ‌آباد یزد می‌شوند. معمار چیره‌دست باغ نیز از این موضوع برای طراحی هرچه شگفت‌انگیزتر باغ بهره برده است. در وسط باغ، حوضی یکپارچه و مرمرین را طراحی کرده است تا با ورود به باغ حس تازگی و طراوت القا شود. علاوه بر این، این حوض به‌گونه‌ای طراحی‌شده است که در آن تصویری کامل از عمارت به همراه بادگیر بلندش دیده می‌شود.

آب روان ورودی به باغ دولت ‌آباد به عمارت هشتی و سه حوض کوچک در بخش شاه‌نشین وارد می‌شود تا با نور رنگی گذر کرده از پنجره‌های ارسی، فضایی چشم‌نواز را برای بیننده رقم بزند. آب نما زیبای باغ نیز برای سیراب کردن دل مسافران کویر، شکوهی بی‌بدیل به باغ دولت ‌آباد یزد بخشیده است.

دورتا دور این باغ زیبا را دیوارهای خشتی محصور کرده‌اند و برج دیده‌بانی در قسمتی از آن تعبیه‌شده است.
اگر به یزد، شهر سنت‌های شیرین سفر کردید فرصت دیدار از باغ زیبای دولت‌آباد را از دست ندهید. بگذارید هرچند برای مدتی کوتاه لحظاتی رؤیایی را تجربه کنید و هنر و معماری اصیل ایرانی را از نزدیک لمس کنید. بازدید از این مکان خارق‌العاده و تماشایی در شب نیز بسیار خاطره‌انگیز است. فانوس‌هایی در امتداد حوض بزرگ آن در دل تاریکی شب روشن می‌شوند و تصویری دیدنی و جذاب را برای بازدیدکنندگان رقم میزند. درهای باغ دولت ‌آباد در تمامی روزهای هفته از ساعت 8 صبح تا 11 شب به‌جز در روز عاشورا به روی گردشگران باز است. مجموعه تاریخی امیر چخماق، موزه آب یزد، رستوران سنتی حمام خان، بازار و میدان خان یزد نیز از مکان‌های دیدنی نزدیک این باغ به شمار می‌روند.

 

 

 

اشتراک گذاری در telegram
ارسال مقاله در تلگرام
اشتراک گذاری در twitter
توییت مقاله در توییتر
اشتراک گذاری در whatsapp
ارسال مقاله در واتس اپ
اشتراک گذاری در email
ایمیل مقاله به دیگری
فهرست مقاله
مشترک شوید
مطلع شدن از طریق
guest
1 دیدگاه
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
parisa
parisa
2021/02/13 09:51

من همیشه هتل هایی ک میخام برم از قبل آنلاین رزرو میکنم. همیشه سایت ایران هتل آنلاین کمترین قیمت داشته و بهترین پشتیبانیو . واقعا راضی بودم از خدمات

شروع مشاوره
سلام
برای مشاوره در واتساپ اینجا کلیک کن!