مشاوره تلفنی

021-88555626

ساعات کاری

شنبه الی چهارشنبه 9:30 تا 17:30 پنجشنبه 9:30 تا 13:30

ساعات کاری

شنبه الی چهارشنبه 9:30 تا 17:30 پنجشنبه 9:30 تا 13:30

اقامت اسلواکی از طریق تحصیل

اقامت اسلواکی از طریق تحصیل

اقامت اسلواکی از طریق تحصیل

فهرست مقاله
اقامت اسلواکی از طریق تحصیل
اقامت اسلواکی از طریق تحصیل

اقامت اسلواکی از طریق تحصیل در سال 2019 یکی از خدمات موسسه مهاجرتی آوات در سال 2019 میلادی میباشد لازم دانستیم در خصوص اقامت اسلواکی از طریق تحصیل مقاله ای را برایتان آماده و به اشتراک بگذاریم تا اطلاعاتی در خصوص کشور اسلواکی و همینطور راه های اقامتی کشور اسلواکی ، اقامت اسلواکی از طریق تحصیل را کسب کنید.

همینطور جهت اطلاعات بیشتر در خصوص اقامت اسلواکی از طریق تحصیل و تحصیل در کشور اسلواکی میتوانید از طریق راه های ارتباطی با موسسه مهاجرتی آوات تماس بگیرید و سوالات خود را میتوانید در زیر همین مقاله مطرح نمایید و منتظر پاسخ از طرف کارشناسان ما باشید.

نیم نگاهی به کشور زیبای اسلواکی:

جمهوری اسلواکی واقع در قلب اروپا و پایتخت آن براتیسلاوا و بزرگترین شهر اقتصادی اروپا می باشد .می توان گفت کشور اسلواکی به دلیل رشد اقتصادی سریع و کسب درآمد بالا از سال ۲۰۰۴ عضو شنگن شد . زبان مادری و رسمی کشور اسلواکی ، زبان اسلواکی می باشد .

مهاجرت به کشور اسلواکی و اخذ اقامت کشور اسلواکی از طرق مختلفی امکان پذیر است از جمله می توان به مهاجرت به کشور اسلواکی از طریق تحصیل و اخذ اقامت از طریق تحصیل به کشور اسلواکی اشاره نمود .

پذیرش تحصیلی در مقاطع مختلف در کشور اسلواکی :

شرایط اخذ و پذیرش تحصیلی در کشور اسلواکی در مقاطع مختلف تحصیلی از جمله : دوره راهنمایی ، دوره متوسطه ، دوره فنی و حرفه ای و دوره دانشگاهی متفاوت است و می توان گامی موثر برای آینده خود و فرزندانتان در کشور اسلواکی باشد .

دوره راهنمائی در کشور اسلواکی :

به طور کلی می توان بیان کرد که کشور اسلواکی در تحصیل دانش آموزان بسیار حساسیت به خرج داده است ، سیستم آموزش و پرورش کشور اسلواکی مدارک قبولی دانش آموزان کشور خود را با مقیاس مورد سنجش قرار می دهد و با نمره کاملا مخالف است دانش آموزان کشور اسلواکی باید به صورت اجباری ده سال دوره تحصیلی خود را بگذرانند و برای سنجش دانش آموزان مقیاس یک یعنی بهترین و مقیاس پنج یعنی بدترین می باشد . یعنی نمرات آنان بر اساس ۱ تا ۵ محاسبه میشـــود.

در بخش دوم دوره راهنمایی که به مدت ۴ سال به طول می انجامد  و بهعنوان základná škola stupeňنام گذاری شده است.

لازم به ذکر است که دانش آموزان دوران ابتدایی و دوره راهنمایی را باید طبق یک برنامه درسی استاندارد جمعا به مدت ۸ سال طی کنند تا به مقطع تحصیلی بعدی راه پیدا کنند البته این آموزش ۸ ساله به صورت رایگان انجام می گیرد .

 

تحصیل در اسلواکی آموزش متوسطه:

دانش آموزان در مقطع تحصیلی متوسطه را که شامل دروس عمومی و تخصصی می باشد باید به مدت ۴ سال در یکی از رشته های اقتصاد ، کشاورزی ، فنی ، هنر و بهداشت  طی کنند و بعد از گذشت این مدت دانش آموزان با دادن امتحان  نهایی “maturita” سنجیده می شوند و بعد از قبولی دیپلم دوره متوسطه را دریافت می کنند .

آموزش فنی حرفه ای در کشور اسلواکی :

دانش آموزان بعد ازبه اتمام رساندن دوره راهنمایی برای گرفتن دیپلم خود دو راه را می توانند انتخاب کنند :۱- آموزش متوسطه ۲- آموزش فنی حرفه ای

مدت تحصیل درآموزش فنی حرفه ای نیز به مدت ۴ سال که به عنوان stredné odborné učilišteدر بین مردم شناخته شده است و بعد از به اتمام رسیدن این دوره دانش آموزان موظفند دوره کارآموزی خود را نیز بگذرانند .

سیستم آموزش عالی در کشور اسلواکی :

پذیرش تحصیلی در دانشگاه های مختلف جهان از جمله اخذ پذیرش تحصیلی کشور اسلواکی شرایط خاصی دارد و این شرایط بسته به دانشگاه انتخابی شما دارد البته باید این را مدنظر داشته باشید که ممکن است دانشگاه موردنظر شما یک دانشگاه خصوصی باشد و صد البته که باید مورد تایید وزارت علوم قرار گرفته باشد به طور کلی سیستم آموزش عالی در کشور اسلواکی از واحد های دولتی ، و خصوصی تشکیل شده است اما اکثر این سیستم و واحدها به صورت دولتی هستند و به صورت دولتی نیز تامین مالی می شوند .

لازم به ذکر است شهریه دانشگاه خصوصی بالاتر از دانشگاه دولتی است اما باید گفت که دانشگاه دولتی نیز کاملا رایگان نیست . اگر شما دانشجویی از اتحادیه اروپا(عضوشنگن) هستید، آموزش عالی در کشوراسلواکی برای شما رایگان است، در غیر این صورت شما مجبور به پرداخت ۶٫۵۰۰ تا ۲٫۵۰۰-دلار بسته به رشته و دانشگاه انتخابی در هر سال تحصیلی هستید .

به طور کلی شرایط پذیرش برای دانشجویان بین المللی همانند افرادیست که تابعیت  اسلواکی را دارا می باشند  . اقرادی که دیپلم بین المللی دارند معمولا می توانند در موسسات آموزش عالی کشور اسلواکی به تحصیل بپردازند . اما هر دانشکده معیارو شرایط خاص خود را برای پذیرش دانشجو دارد و دانشجو باید بعد از مطالعه و بررسی دقیق درخواست خود را برای پذیرش دانشگاه مورد نظر خود بدهند.

البته دانش آموزان برای ورود به سیستم آموزش عالی که در سن ۱۸ سالگی انجام می گیرد باید چند امتحان که محتوای آن با دروس خوانده شده در مدرسه متفاوت است را بگذرانند .

به طور کلی آموزش عالی موجود در کشور اسلواکی به ســــه گونه می باشد :

 • دانشگاه دولتی کشور اسلواکی که اکثریت را تشکیل می دهد : که کاملا مشخص است که دولتی می باشد و تامین مالی ان از طریق دولت تامین می شود .
 • نهاد دولتی کشور اسلواکی که ارتش ، پلیس و دانشکده های پزشکی را شامل می شود : که این نیز ازطرف دولت تامین مالی می شود .
 • نهاد خصوصی کشور اسلواکی که غیر دولتی است و کاملا از طرف واحد ها و نهاد های غیر دولتی یا خصوصی تامین مالی می شود و مورد تایید وزارت آموزش و پرورش می باشد و توسط این نهاد اداره می گردد .

شهریه در دانشگاه های اسلواکی :

دانشجویانی که تابعیت کشور اسلواکی را دارا می باشند از پرداخت شهریه به طور کلی معذور هستند البته دانشجویان بین المللی که به زبان اسلواکی مسلط باشند نیز همین طور هستند و نباید شهریه ای از جانب ایشان پرداخت گردد .اما دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا که به زبان اسلواکی تسلط ندارند هزینه تحصیل ۲۰۰۰ تا ۵۰۰۰ یورو را در سال باید پرداخت کنند. البته هزینه برای دانشجویان رشته های پزشکی ۷۵۰۰ تا  ۱۰۰۰۰  یورو و برای دانشجویان رشته زبان ۶۰۰۰ تا ۷۰۰۰ یورو در سال می باشد.

شرایط پذیرش در مقاطع مختلف دانشگاهی  :

 • مقطع کارشناسی : مدت تحصیل : ۳ سال / مدرک پایان تحصیل : داشتن مدرک maturita  /سن : ۱۸ تا ۲۴٫
 • مقطع کارشناسی ارشد: مدت تحصیل : ۲ سال / مدرک پایان تحصیل : داشتن مدرک کارشناسی پیوسته / سن: حداکثر ۳۰سال
 • مقطع دکترا :مدت تحصیل : ۳ یا ۴ سال / مدرک تحصیلی : داشتن مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد پیوسته / سن: شرایط سنی ندارد .

*دانشجویان خارجی که امکان تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا را در کشور اسلواکی ندارند می توانند در دوره های زبان کشور اسلواکی شرکت کنند .

 

روشهای مطالعه وزبان تحصیل در اسلواکی  :

زبان استفاده شده برای تحصیل در کشور اسلواکی به زبان اسلواک است اما امروزه به علت پیشرفت در مقاطع مختلف از جمله کارشناسی و کارشناسی ارشد از زبان انگلیسی هم استفاده می شود و کاربرد بسیاری دارد .

*لازم به ذکر است که البته در متن فوق نیزبه آن اشاره گردید دانشجویان اگر زبان اسلواکی را بدانند شهریه ای ازآن ها دریافت نمیگردد .

تحصیل در اسلواکی بدون مدرک زبان در برخی از دانشگاه ها امکان پذیر است .

ترم های دانشگاه های اسلواکی :

سال تحصیلی در آموزش عالی به دو نیم سال تحصیلی که از سپتامبر تا ژانویه ترم تابستانی و از فوریه تا ماه ژوئن ترم زمستانی که به صورت دو ترم و در هر ترم ۳۰ واحد به دانشجویان ارائه میگردد .

تحصیل در اسلواکی دوره دکتری :

سطح علمی دانشگاه های اسلواکی و هزینه های شهریه های آن ها در مقطع تحصیلی دکتری بسیار متفاوت است و معمولا کمک هزینه ها که به بورسیه تحصیلی مرسوم است می توانند این شهریه های بالا را به شرایط تحصیل رایگان در دانشگاه های کشور اسلواکی تبدیل کنند ، معمولا بورسیه تحصیلی به افرادی با رزومه های بالا تعلق می گیرد و در صورت پذیرش بورسیه تحصیلی کشور اسلواکی ، شرایط تحصیل رایگان را در هر دانشگاه کشور اسلواکی برای شما رقم می زند البته لازم به ذکر است این بورسیه تحصیلی در مقاطع دکتری یا PHD و کارشناسی ارشد یا فوق لیسانس تعلق می گیرد .

تحصیل پزشکی در کشور اسلواکی :

دانش آموزان بعد از گذراندن مدت یک ساله دوره پیش دانشگاهی در کشور اسلواکی ، می توانند با گذراندن آزمون ورودی، وارد دانشگاه های پزشکی کشور اسلواکی شوند . اگر این دانشجویان به زبان اسلواک مسلط باشند شهریه دانشگاه پزشکی که در آن به زبان اسلواک تحصیل می شود به صورت رایگان انجام می شود در غیر این صورت این دانشجو باید آزمون ورودی به زبان اسلواک را بدهد (که البته لازم به ذکر است قبولی در این آزمون ورودی به علت شرکت دانشجویان بومی کشور اسلواک غیر ممکن است) یا در آزمون ورودی دانشگاه های پزشکی که در آن به زبان انگلیسی تدریس می شود شرکت کند ( لازم به ذکر است تحصیل در این دانشگاه های کشور اسلواکی رایگان نیست .) و در صورت قبولی وارد دانشگاه پزشکی کشور اسلواکی می گردد .

ویزای تحصیلی کشور اسلواکی

دانشجویان برای اقامت بیش از  ۹۰ روز یا ۳ ماه باید برای اخذ ویزای تحصیلی کشور اسلواکی مدارک زیر را به سفارتخانه کشور اسلواکی در کشور و خاک مبدا ارائه کنند :

 • فرم در خواست ویزا
 • عکس
 • پاسپورت بیش از ۶ ماه اعتبار
 • مدرکی مبنی براقامت تحصیلی درکشور اسلواکی به زبان اسلواکی
 • تمکن مالی
 • عدم سو پیشینه
 • پذیرش دانشگاه مد نظر
 • بیمه مسافرتی

هزینه زندگی و دانشجویی درکشور اسلواکی :

اجاره منزل یکخوابه یا دو خوابه چیزی حدود ۳۵۰ الی ۵۰۰ یــورو در ماه هزینه دارد

هزینه خوابگاه با توجه به منطقه وامکانات مورد نظرو داشتن یک اتاق اشتراکی با چند دانشجو : ۷۰ یورو به بالا

خورد خوراک : هزینه وعده صبحانه و نهار و شام ۱   الی  ۳ یورو میباشد

هزینه بیمه درمانی : ۳۰۰ یورو در سال

*لازم به ذکر است بیمه درمانی برای دانشجویان الزامی می باشد .

مقالات مرتبط با اسلواکی:

 

 

دانشـــگاه های بــرتــر کشور اسلواکی

۱ – دانشگاه Comenius در براتیسلاوا

۲ – دانشگاه فناوری اسلواکی در براتیسلاوا

۳ – دانشگاه فنی کوشیتسه

۴ – دانشگاه زیلینا

۵ –دانشگاه ماتی بل UMB

۶– دانشگاه کشاورزی اسلواکی

۷ – دانشگاه اقتصاد برتیسلاوا

۸ – دانشگاه فنی زولن

۹- دانشگاه سنت سیریل

۱۰ – دانشگاه دامپزشکی و دارو سازی کوشیتسه

 

در انتهای این مقاله لازم به ذکر است موسسه مهاجرتی و بین المللی آوات جزو بهترین موسسات مهاجرتی و حقوقی  کشور در زمینه اخذ اقامت اسلواکی ، مهاجرت به کشور اسلواکی ، اخذ ویزای تحصیلی در کشور اسلواکی و کلیه امور پذیرش و اخذ ویزا ، مهاجرت و اقامت آماده خدمات رسانی حضوری و تلفنی به شما هم میهنان گرامی و همراهان خانواده آوات میباشد.

به امید زندگی جدید با مهاجرت از طریق سازمان مهاجرتی آوات .

منتظر حضورتان و شنیدن صدای گرمتان هستیـــــم.

الف-و

 

 

 

اشتراک گذاری در telegram
ارسال مقاله در تلگرام
اشتراک گذاری در twitter
توییت مقاله در توییتر
اشتراک گذاری در whatsapp
ارسال مقاله در واتس اپ
اشتراک گذاری در email
ایمیل مقاله به دیگری
فهرست مقاله
مشترک شوید
مطلع شدن از طریق
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
شروع مشاوره
سلام
برای مشاوره در واتساپ اینجا کلیک کن!