اتریش, تمکن مالی

اقامت اتریش از طریق تمکن مالی

اقامت اتریش از طریق تمکن مالی

اقامت اتریش از طریق تمکن مالی

اخذ اقامت اتریش از طریق تمکن مالی، موضوعی است که برای بسیاری از افراد خواهان مهاجرت جذابیت بسیاری دارد. کشورهای اروپایی از جمله اتریش، همواره مقصد پرطرفداری برای مهاجران سایر کشورها از جمله ایران بوده­اند. این کشورها در بسیاری از موارد به دنبال راه­هایی برای جذب بیشتر توریست، بهبود بازار کار و توسعه اقتصاد بوده­اند که یکی از این راه ­ها ارائه ویزایی تحت عنوان ویزای توریستی است که قابلیت این را دارد تا به فرد برای اخذ اقامت از طریق تمکن مالی کمک کند. اتریش نیز از این قاعده مستثنی نیست. اخذ اقامت اتریش از طریق تمکن مالی، یکی از راه­ هایی است که می­تواند مهاجران را به اقامت دائم این کشور برساند.

چرا اتریش مورد علاقه مهاجران ایرانی است؟

کشور اتریش یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا است که به خاطر امنیت و زیبایی منحصر به فردش، مقصد خوبی برای سفر و مهاجرت افراد خارجی است. به عضویت درآمدن در اتحادیه اروپا و همچنین قرار گرفتن در زمره کشورهای تحت پیمان شنگن، هر دو باعث پیشرفت همه جانبه این کشور و بهبود موقعیت او در جهان شده است. علاوه بر این اتریش کشوری است دارای صنایع پتروشیمی پویا، کشوری با مرز مشترک با آلمان قدرتمند و میزبان سازمان ملل که همه این موارد باعث رشد این کشور و تبدیل او به یکی از توانمندترین کشورهای قاره اروپا شده است. همچنین در سال­های اخیر، بازار کار در اتریش بسیار پررونق بوده و همین امر باعث جذب مهاجران بسیاری شده است.

روش های مهاجرت به اتریش

با توجه به این محاسن و نکات مثبتی که برای کشور قدرتمند اتریش شمرده شد، اهمیت اخذ اقامت اتریش از طریق تمکن مالی برای ایرانیان کاملاً قابل درک به نظر می­رسد. بسیاری از ایرانیان برای اخذ اقامت ابتدا به فکر خرید ملک در اتریش می­افتند اما حقیقت این است که خرید ملک به تنهایی نمی­تواند اقامت دائم را در اختیار ایرانیان بگذارد. اما اگر بتوانند کسب و کاری در اتریش راه ­اندازی کنند و یا توانمندی مادی خود را به اثبات این کشور برسانند، می­توانند به اقامت اتریش از طریق تمکن مالی و آن هم اقامت دائم، دست پیدا کنند.

چه روش­ هایی برای اثبات تمکن مالی برای اخذ اقامت اتریش وجود دارد؟

اگر شخصی در پی اخذ اقامت اتریش باشد، باید به نحوی به دولت اتریش اثبات کند که اگر برای مدت طولانی در این کشور ساکن شود، می­تواند به واسطه کسب و کار خود در کشور قبلی یا داشتن مستغلات گوناگون، از لحاظ مالی خود را تأمین کند. متقاضیان اخذ اقامت اتریش از طریق تمکن مالی، می­توانند برای اثبات این موضوع از روش ­های زیر بهره ببرند:

می­توانند ثابت کنند دارای املاک و مستغلاتی اضافه بر میزان معمول نیازشان هستند که از راه دریافت اجاره ­بهای آن­ها قادر به کسب درآمد خوبی می­باشند. در این روش لازم است اجاره ­نامه املاک خود را در اختیار داشته باشند.

یکی دیگر از راه­ های اثبات این است که فرد بتواند مدارکی ارائه دهد مبنی بر این که دارای سپرده ­های بلندمدت بانکی است و سود حاصل از این سپرده ­ها برای امرار معاش او میزان مناسبی است و او را از لحاظ مالی تأمین می­کند.

متقاضیان اقامت اتریش از طریق تمکن مالی می­توانند با ارائه مدارکی مبنی بر داشتن سهام در کارخانه ­ها یا شرکت­های گوناگون و بهره ­مندی از سود واریزی حاصل از آن­ها، ادعای تمکن مالی داشته باشند.

ممکن است بتوان به واسطه داشتن حقوق بازنشستگی ادعای تمکن مالی کرد اما معمولاً این روش به اندازه کافی مناسب و موفقیت ­آمیز نیست.

شرایط اقدام برای ویزای اقامت اتریش از طریق تمکن مالی

متقاضی باید شرایط خاصی برای درخواست ویزا داشته باشد از جمله این که: برای اثبات تمکن مالی باید مبلغی در حدود 21 هزار یورو در حساب یکی از بانک­ های ایران داشته باشد، بتواند نشان دهد که ماهیانه مبلغی معادل 1800یورو درآمد مطمئن دارد، شخص باید شناسنامه و پاسپورت معتبر خود را جهت ارائه به سفارت در اختیار داشته باشد.

لازم به تأکید است که مبالغ ذکر شده در بالا برای اثبات توانمندی مالی یک نفر کافی است اما اگر متقاضی بخواهد هر یک از اعضای خانواده را همراه خود به اتریش ببرد برای دریافت ویزای اقامت اتریش  باید مبلغ 50 میلیون تومان به ازای هر نفر بیشتر در اختیار داشته باشد. البته وجود این مبالغ در حساب شخص زمانی از نظر سفارت اتریش اعتبار پیدا می­کند که برای مدتی در حساب مانده باشد.

در بسیاری از روش ­های دیگر مهاجرت، متقاضی نمی­تواند فرزندان بالای 18 سال خود را حتی در صورت مجرد بودن به همراه ببرد ولی برای اخذ اقامت اتریش از طریق تمکن مالی و مهاجرت به این روش، هیچ­گونه محدوده سنی وجود ندارد. شرط دیگر برای اخذ ویزای اقامت اتریش از طریق تمکن مالی داشتن دانش زبان آلمانی در سطح 1A است.

در نهایت فرد با اخذ این ویزا لازم است حداقل شش ماه از سال را حتماً در اتریش زندگی کند ولی در مورد باقی ماه­ های سال اجازه دارد از کشور خارج شده و در جای دیگری مستقر شود. در این مدت شش ماهه فرد مجاز به سرمایه ­گذاری و همین­طور تحصیل در دانشگاه ­های آلمان است و حقوقی مشابه با سایر شهروندان اتریش دارد.

چه مدارکی برای دریافت اقامت اتریش از طریق تمکن مالی مورد نیاز است؟

همان­طور که گفته شد فرد متقاضی اقامت اتریش در درجه اول باید توانمندی مالی خود را به اثبات برساند اما علاوه بر آن ارائه مدارک دیگری نیز برای کسب اجازه اقامت در اتریش مورد نیاز است که تمام این موارد در مجموع و به طور خلاصه­ شده عبارت­اند از:

صورت حساب بانکی (شش ماهه) که نشان می­دهد برای هر فرد 21000 یورو موجود می­باشد. (این مبلغ حداقل مورد نیاز است)

سندهای مربوط به املاک و دارایی­ های فرد

مدرک نشان­ دهنده عدم سوء پیشینه متقاضی و تمام افراد خانوار که بیش از 12 سال سن دارند.

مدرکی که گواه بر سلامت فرد از جنبه بیماری ­های تنفسی، قلبی و عروقی و بیماری­ های واگیردار باشد.

پس از ارائه مدارک به سفارت و انجام مصاحبه توسط همه افراد خانواده و ترجمه و تأیید مدارک، به متقاضی و خانواده­اش کارت اقامت 1 ساله در اتریش داده می­شود. سپس متقاضی باید در اتریش ملکی را تهیه کند و آدرس پستی را به اطلاع پلیس اتریش برساند و حساب بانکی در یکی از بانک­ های اتریش باز کند تا در نهایت بتواند ویزای سه ماهه اتریش را دریافت نماید و موفق به اخذ اقامت اتریش از طریق تمکن مالی شود.

از دیگر راه های مهاجرت به اتریش :

اقامت تحصیلی اتریش

اقامت کاری اتریش

اقامت اتریش از طریق سرمایه گذاری

 

منبع:سفارت اتریش

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *