رد کردن لینک ها

اقامت آلمان از طریق تمکن مالی

اقامت آلمان از طریق تمکن مالی

قبل از این که اقامت  آلمان از طریق تمکن مالی مورد بررسی قرار بگیرد بهتر است کمی بیشتر درباره آلمان بدانیم. آلمان کشوری بسیار توانمند در زمینه­ های مختلف اقتصادی، اجتماعی و صنعتی است که به دلیل داشتن بازار کار مناسب و شرایط زندگی عالی مورد توجه بسیاری از افراد خواهان مهاجرت قرار می­گیرد. این کشور یکی از قدرتمندترین اعضای عضو اتحادیه اروپاست که مهاجرت و اخذ اقامت آن کاری بسیار حساب­ شده و قانون مند است.

بسیاری از افرادی که متقاضی مهاجرت به  آلمان هستند، اخیراً اقامت آلمان را برای این کار انتخاب می­کنند و این روش برای آن­ها جالب­تر به نظر می ­آید. در سال­های قبل، متقاضیان اخذ اقامت آلمان، بیشتر به راه­های دیگر مانند خرید ملک، ثبت شرکت و یا سرمایه ­گذاری و کارآفرینی برای مهاجرت تمایل نشان می­دادند.

اما اکنون اخذ اقامت آلمان از طریق تمکن مالی بیشتر مورد توجه است زیرا این روش با سایر روش­ها تفاوت بسیاری دارد و حتی می­توان گفت آسان­تر است. اگر کسی بخواهد از راه­ های دیگر مانند ثبت شرکت یا خرید ملک به  آلمان مهاجرت کند باید ثابت کند که به میزان کافی در  آلمان توان مالی خواهد داشت یا می­تواند اموال خود را به آلمان انتقال دهد ولی در گرفتن اقامت آلمان، کافیست فرد اثبات کند که در کشور خودش از تمکن کافی برخوردار است و ملزم به انتقال اموال خود به کشور آلمان نیست. در نتیجه می­توان گفت مهاجرت از این طریق ریسک کمتری دارد و راحت­تر امکان پذیر می­شود.

اقامت  آلمان از طریق تمکن مالی چه قوانین و شرایطی دارد؟

افرادی که به واسطه تمکن مالی خود اقامت  آلمان را اخذ می­کنند نمی­توانند در کشور  آلمان کار کنند و تنها می­توانند شرکتی را ثبت و کسب و کاری را راه ­اندازی کنند. در واقع این روش مهاجرت که بیشتر مورد توجه و مناسب برای بازنشستگانی است که توان مالی بالایی دارند، نشان می­دهد فرد به حدی از لحاظ مالی توامند است که بدون اجازه کار نیز می­تواند در  آلمان خود و خانواده­اش را از نظر مالی تأمین کند. اقامت  آلمان از طریق تمکن مالی، روش “خود حمایتی” نیز خوانده می­شود.

البته لازم به ذکر است در  آلمان دقیقاً قانونی به نام اقامت از طریق تمکن مالی یا خود حمایتی وجود ندارد و فرد حتماً باید با اموال خود در  آلمان شرکتی ثبت و تجارتی راه­ اندازی کند.

علت این که در باور عموم می­توان اقامت  آلمان را اخذ نمود این است که برای مهاجرت به کشورهایی چون اسپانیا، یونان و بخصوص اتریش که قوانینی مشابه  آلمان دارد، افراد می­توانند تنها با تکیه بر تمکن مالی خود اقدام به اخذ اقامت دائمی کنند که به اقامت بازنشستگان نیز معروف است، اما این قانون برای  آلمان صدق نمی­کند.

اشخاصی که اصرار دارند از این طریق و نه با گرفتن ویزای کار یا با ثبت شرکت به  آلمان مهاجرت کنند می­توانند ابتدا اقدام به اخذ اقامت در اتریش از طریق تمکن مالی کنند و سپس به واسطه این که در کشوری عضو شنگن هستند و نزدیک  آلمان اقامت دارند، اقامت  آلمان را بگیرند.

اقامت در  آلمان به واسطه تمکن مالی چه مزایایی به همراه دارد؟

افرادی که اقامت  آلمان از طریق تمکن مالی را به عنوان هدف در ذهن دارند خوب است از ویژگی­ ها و امتیازات این روش بیشتر بدانند:

  • اخذ اقامت از این روش نسبت به سایر روش ­ها ریسک کمتری دارد و می­توان گفت روشی به نسبت راحت­تر و سریع­تر است.
  • افرادی که اقامت  آلمان از طریق تمکن مالی را انتخاب می­کنند می­توانند اعضای خانواده و افراد تحت پوشش خود را (به جز فرزندان بالای هجده سال) به همراه ببرند.
  • این روش مهاجرت محدودیت سنی ندارد و افراد با سنین مختلف می­توانند از آن بهره­ مند شوند.
  • اشخاصی که از طریق تمکن مالی اقامت  آلمان را می­گیرند برای تمدید اقامت خود به مشکل چندانی برنخواهند خورد.

چگونه می­توان اقامت تمکن مالی آلمان کسب نمود؟

درست است که دقیقاً عبارت اقامت  آلمان صحیح نیست و تنها به واسطه تمکن مالی نمی­توان اقامت این کشور را اخذ نمود ولی از طریق گرفتن ویزای کار و یا ثبت شرکت در  آلمان می­توان به نوعی به این هدف دست یافت.

اقامت  آلمان از طریق ویزای جستجوی کار

 آلمان کشوری قدرتمند در حوزه صنعت و اقتصاد است که به دلیل پیشرفتی که در بازار کار و حیطه صنعت دارد به مختصصان زیادی جهت کار در حوزه­ های گوناگون نیازمند است. به همین دلیل یکی از راه­ ها برای اخذ اقامت، تقاضای ویزای جستجوی کار آلمان است.

اگر شخص بتواند این ویزا را دریافت کند اجازه دارد به مدت 6 ماه در آلمان ساکن شده و به دنبال کار مناسب باشد. پس از این که شغل مورد نظر خود را یافت قادر خواهد بود اقامت خود را در این کشور تمدید کند

. فارغ التحصیلی در یکی از رشته­ های فنی و مهندسی و البته داشتن سابقه کار مفید و مرتبط به این فرآیند کمک بسیاری می­کند. همچنین کسانی که دارای مدرک 1b زبان  آلمانی هستند راحت­تر از سایر افراد می­توانند ویزای جستجوی کار خود را دریافت کرده و شغل مناسبی پیدا کنند.

اقامت از طریق سرمایه ­گذاری و ثبت شرکت در آلمان

روش دیگر، سرمایه ­گذاری و ثبت شرکت در آلمان برای اخذ اقامت است. این راه کمی حساب و کتاب سخت­ تری نسبت به روش قبلی دارد به این صورت که متقاضی باید یک طرح توجیه اقتصادی یا بیزینس پلن قوی داشته باشد که بتواند آن را به تأیید دولت  آلمان برساند.

در این صورت قادر خواهد بود با در دست داشتن تأییدیه مورد نیاز و مبلغ تقریباً 25 هزار یورو برای سرمایه ­گذاری و ثبت شرکت در  آلمان اقدام نماید. ثبت شرکت در  آلمان به فرد این اجازه را می­دهد که اقامت موقت در  آلمان داشته باشد.(2)

مدارک مورد نیاز برای اثبات تمکن مالی جهت اخذ اقامت کشورهای اروپایی

  • افرادی که تمکن مالی کافی را در کشور خود دارند و می­خواهند از این طریق اقدام به مهاجرت کنند باید مدارکی مبنی بر موارد زیر برای ارائه و اثبات توان مالی خود تهیه کنند:
  • سود حاصل از سهام شرکت­ها، کارخانه ­ها و …
  • درآمد حاصل از اجاره املاک و … با تکیه بر سند و اجاره ­نامه رسمی و معتبر ملکی
  • حقوق بازنشستگی
  • سود حاصل از سپرده­ های بانکی

منبع: سفارت آلمان

دیگران این مطالب را نیز مطالعه کرده اند

به گفتگو بپیوندید

بازگشت به بالای صفحه
تماس جهت تعیین وقت مشاوره