سوئد, کاری

برای اخذ ویزای کاری سوئد این 4 مراحل راباید طی کرد

اخذ ویزای کاری سوئد

اخذ ویزای کاری سوئد در یک نگاه

متقاضیان اخذ ویزای کاری سوئد از کشورهای جهان سوم تعداد بسیار بالایی در بین متقاضیان مهاجرت را شامل میشوند که در این مقاله قصد برآن داریم تا شرایط کامل اخذ ویزای کاری سوئد را بیان کنیم.

کشور سوئد، کم جمعیت اما ثروتمند است که در اروپای شمالی قرار دارد. پایتخت سوئد یکی از زیباترین، منظم ترین و گرانترین شهرهای برتر اروپا بشمار میرود. زبان دوم مردم این کشور نسبتاً سرد، انگلیسی است؛مردمی که به مهربانی، مهمان نوازی و البته خونسردی معروف هستند

سوئد تنها با ۹ میلیون نفر جمعیت یکی از ثروتمندترین کشورهای دنیاست که رشد اقتصادی قابل ملاحظه­ای دارد؛ اقتصادی که منجر به رونق امور تجاری شده است.اما علاوه بر رفاه اجتماعی، سوئدی ها از امنیت اجتماعی چشمگیری نیز برخوردار هستند؛ به گونه­ای که آمار جرم و جنایت در این کشور نسبت به سایر کشورهای اروپایی بسیار پایین است.

پس از هر منظر که بنگریم؛اخذ ویزای کاری سوئد، گزینه مناسبی برای مهاجرت است. همانطور که عملاً هم میبینیم نرخ مهاجرت کاری به سوئد در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی خیلی بیشتر است که قطعاً این امر ناشی از رفاه اجتماعی، اقتصاد پویا، کیفیت زندگی و امنیت اجتماعی در این کشور زیباست.

اما مهاجرت به سوئد نیز درست مانند مهاجرت به دیگر کشورها ملزم به فراهم ساختن مقدمات خاصی است.

یکی از راه­های ورود به خاک سوئد، اخذ ویزای کاری سوئد است. بازار کار غنی کشور سوئد به منبع کارفرمایان سخاوتمند، تجار خلاق و فراهم کننده امنیت شغلی مشهور است.

دولت سوئد برای صدور ویزای کاری قوانین خاص خود را دارد

و با توجه به اینکه متقاضی، شهروند اتحادیه اروپا هست یا نیست به دو روش متفاوت عمل میکند.

اتباع کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای کار کردن در سوئد از اخذ ویزای کاری معاف هستند و تنها با ارائه گذرنامه اروپایی و مدرکی که اثبات کند شهروند اتحادیه اروپا هستند میتوانند در این کشور مرفه مشغول به کار شوند.

اما وضع اتباع کشورهای غیراروپایی فرق میکند؛ این افراد ملزم به اخذ ویزای کاری سوئد هستند—–

که ما در این نوشتار قصد داریم به نحوه اخذ ویزای کاری سوئد برای شهروندان غیراروپایی بپردازیم.

اتباع کشورهای خارج از اتحادیه اروپا که میخواهند برای ویزای کاری سوئد درخواست دهند با توجه به اینکه در زمان ارائه درخواست داخل خاک این کشور هستند یا نه باید به دو روش متفاوت عمل کنند؛

حتی افرادی که هم داخل سوئد هستند براساس اینکه پناهنده میباشند یا دانشجو باید به شیوه­ای متفاوت برای اخذ ویزای کاری سوئد اقدام کنند که در ادامه به توضیح هریک از این حالات مختلف میپردازیم

 

مقالات مرتبط با سوئد

 1. شرایط تحصیل در سوئد
 2. موسسات معتبر کاریابی در  سوئد
 3. کار ضمن تحصیل در سوئد
 4. مدارک و شرایط لازم برای اخذ پذیرش در سوئد
 5.  مهاجرت قاچاقی به سوئد

 

 

اگر اتباع کشورهای خارج از اتحادیه اروپا، بیرون از سوئد زندگی میکنند:

شهروندان کشورهای غیراروپایی که خارج از سوئد هستند برای اخذ ویزای کاری سوئد باید از طریق سفارت این کشور واقع در کشور محل اقامت خود اقدام کنند.

البته چنین فردی در صورتی میتواند تقاضای اخذ ویزای کاری بدهد که یک شخص مقیم سوئد به عنوان کارفرما وی را استخدام کند. در واقع کارفرما باید برای متقاضی ویزای کاری سوئد دعوتنامه کاری فرستاده باشد. خود کارفرما هم برای ارسال دعوتنامه باید فرآیند معینی را طی کند؛

در وهله اول باید اثبات کند که بنگاه اقتصادی او دارای سوددهی لازم است؛ پس از اثبات حقانیت خود تازه باید به مدت سه ماه در سوئد آگهی استخدام دهد. اگر کارگر متناسب با آگهی منتشر شده پیدا شد که کارفرما ملزم به استخدام وی هست در غیر این صورت باید تا سه ماه دیگر هم آگهی مذکور را در کل کشورهای عضو اتحادیه اروپا منتشر کند و اگر باز هم کارگر موردنظر پیدا نشد؛

کارفرما میتواند با کسب اجازه از مقامات مربوطه برای متقاضی خارج از اتحادیه اروپا، دعوتنامه کاری ارسال کند. متقاضی پس از دریافت دعوتنامه باید به سفارت سوئد واقع در کشور محل اقامت خود، تقاضای صدور ویزای کاری سوئد بدهد.

افرادی که موفق به طی مراحل فوق الذکر و اخذ ویزای کاری سوئد میشوند اگر به مدت چهار سال در سوئد  کار کنند و مالیات خود را به موقع پرداخت نمایند؛ بعد از چهار سال میتوانند جهت دریافت اقامت دائم سوئد اقدام کنند.

لازم به ذکر است که اگر فرد در این چهار سال مذکور، مجبور به تغییر کارفرمای خود شد برای تمدید ویزای کاری سوئد ملزم به ارائه قرارداد کاری جدید و مجوز کار جدید سوئد هست. البته از زمان لغو قرارداد قبلی تا پیدا کردن کارفرمای جدید و بستن قرارداد فقط سه ماه وقت دارد.

بد نیست بدانید که دارندگان ویزای کاری سوئد میتوانند همسر و فرزندان خود را نیز به این کشور ببرند. برای همراهان، ویزایی تحت عنوان ویزای همراه صادر میشود که به موجب آن اجازه کار کردن و درس خواندن در سوئد را خواهند داشت.

اگر اتباع کشورهای خارج از اتحادیه اروپا به عنوان دانشجوی مهمان در سوئد هستند:

شهروندان غیراروپایی که برای تحصیل در کالجها و دانشگاه­های سوئد به این کشور مهاجرت کرده­اند؛ میتوانند پس از گذراندن یک ترم تحصیلی یا پس از فارغ­التحصیلی برای دریافت ویزای کاری سوئد درخواست دهند.

البته در این شرایط نیز متقاضی کار در سوئد  باید توسط یک کارفرمای مقیم سوئد استخدام شود اما پروسه پیشرو در این حالت کوتاهتر و راحتتر از حالتی است که فرد خارج از سوئد زندگی میکند. دانشجوی مهمان در سوئد میتواند از طریق روابط خود با اساتید، دوستان، همکلاسان، محققان شاغل در دانشگاه و… با یک کارفرمای سوئدی آشنا شده و تقاضا کند که برای استخدام وی آگهی دهد.

کارفرما باید آگهی استخدام را به مدت ۱۰ روز در کل اتحادیه اروپا منتشر کند. اگر از بین شهروندان اروپایی، فردی متناسب با آگهی پیدا نشد؛ کارفرما میتواند اقدام به استخدام دانشجوی مهمان کند. اگر کارفرما مصر به استخدام دانشجوی مذکور باشد میتواند شرایط آگهی را با جزئیات کامل و مشابه با شرایط دانشجو درج کند تا متقاضی دیگری پیدا نشود.

علاوه بر روشی که گفتیم؛ دانشجوی مهمان میتواند با مراجعه حضوری برای مشاغلی چون پرستاری، رانندگی، کار در رستوران، تعمیر وسایل الکترونیکی، فروشندگی، آرایشگری، شرکتهای پخش آگهی و روزنامه و… نیز ویزای کاری دریافت کند. علاوه بر اینها شخص میتواند با ثبت مدارک و رزومه خود در ادارات کاریابی سوئد نیز موفق به پیدا کردن کار و اخذ ویزای کاری سوئد شود.

دانشجویان مهمان در سوئد برای دریافت ویزای کاری سوئد باید شرایط زیر را داشته باشند:

 • متقاضی ویزای کاری سوئد باید حداقل یک ترم تحصیلی را در سوئد گذرانده باشد یا حداقل ۳۰ واحد درسی را پاس کرده باشد.
 • ویزای تحصیلی و گذرنامه معتبر داشته باشد.
 • موفق به پیدا کردن کارفرمای حقیقی یا حقوقی و دریافت پیشنهاد کاری از طرف وی شده باشد.
 • طبق قرارداد منعقده بین دانشجو و کارفرما، درآمده ماهیانه کمتر از ۱۳هزار کرون نباشد.
 • با ارائه گردش مالی حساب بانکی، توان مالی خود را اثبات کند.

اگر اتباع کشورهای خارج از اتحادیه اروپا به عنوان پناهنده در سوئد هستند:

شهروند غیراروپایی که به اداره مهاجرت سوئد درخواست پناهندگی داده و منتظر دریافت پاسخ نهایی است؛ برای کار در سوئد به ویزای کاری سوئد نیاز ندارد و در صورت یافتن شغل مناسب میتواند مشغول به کار شود. در حقیقت به این دست از افراد، یک گواهی تحت عنوان گواهی معافیت از اخذ ویزای کاری داده میشود.

اما اگر اداره مهاجرت سوئد با درخواست پناهندگی شخص مخالفت کند؛ این شخص اگر به رد شدن تقاضای خود اعتراض نکرده باشد میتواند جهت اخذ ویزای کاری سوئد دست به کار شود.

البته از زمان اعلام نتیجه، فقط دو هفته وقت دارد که برای اخذ ویزای کاری سوئد تقاضا دهد. در این مدت فرد اول باید یک کارفرما پیدا کند. پس از بستن قرارداد، کارفرما میبایست پیشنهاد کاری و شرایط قرارداد را به اداره مهاجرت سوئد ابلاغ کند.

سپس متقاضی باید درخواست خود مبنی بر اخذ ویزای کاری را ارائه دهد. ارائه درخواست هم به صورت آنلاین و از طریق سایت اداره مهاجرت و هم به صورت مراجعه حضوری به پست یا اداره مهاجرت ممکن است. در هر حال فرد برای دادن درخواست ملزم به ارائه مدارک زیر است:

 • گذرنامه معتبر
 • قراردادی کاری که طبق آن حداقل شش ماه استخدام شود و حداقل ۱۳هزار کرون به صورت ماهیانه دریافت کند.
 • گواهی بانکی مبنی بر استطاعت مالی جهت پرداخت هزینه­های زندگی

شما عزیزان و سروران ارجمند میتوانید سوالات خود را در پایین همین مقاله مطرح نمایید تا کارشناسان سازمان مهاجرتی آوات در اسرع وقت پاسخ شما را در قالب فایل ویدیو و یا در زیر سوال مطرح شده شما خواهند داد.

به امید زندگی بهتر و جدیدتر با تفکر جدیـــــد

ویزای کاری کشورهای مختلف:

ویزای کاری کانادا

ویزای کاری بلژیک

ویزای کاری آلمان

ویزای کاری هلند

ویزای کاری یونان

ویزای کاری لیتوانی

ویزای کاری کره جنوبی

ویزای کاری قبرس

ویزای کاری دانمارک

ویزای کاری سنگاپور

ویزای کاری چین

ویزای کاری اسلوونی

ویزای کاری استونی

ویزای کاری برزیل

ویزای کاری نیوزلند

ویزای کاری نروژ

ویزای کاری لوکزامبورگ

ویزای کاری رومانی

ویزای کاری ژاپن

ویزای کاری لهستان

ویزای کاری ایرلند

ویزای کاری مالزی

ویزای کاری ایتالیا

ویزای کاری ارمنستان

ویزای کاری فرانسه

ویزای کاری پرتغال

ویزای کاری بلاروس

ویزای کاری سوئیس

ویزای کاری اسلواکی

ویزای کاری استرالیا

ویزای کاری روسیه

ویزای کاری اسپانیا

ویزای کاری مالتا

چگونه از کشور فنلاند تقاضای ویزای کاری کنیم؟

ویزای کاری انگلستان

ویزای کار استرالیا

شرایط ویزای کار مجارستان

ویزای کاری آفریقای جنوبی

نوشته های مرتبط

3 thoughts on “برای اخذ ویزای کاری سوئد این 4 مراحل راباید طی کرد

 1. ابراهیم گفت:

  سلام. آیا همسر دانشجو بلافاصله میتواند درخواست کار دهد یا باید تا اتمام ترم اول همسر صبر کند؟

  1. مدیر سایت گفت:

   سلام دوست عزیز
   بله تحت شرایطی همراه دانشجو این اجازه را دارد که بلافاصله مشغول به کار شود
   لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر با موسسه تماس بگیرید.

 2. محمد حنیف درخشیده گفت:

  سلام ببخشید با صد میلیون تومان میشه سرمایه گذاری در کشور سوئد انجام داد آگه ویزا کاری سوئد یا آلمان میشه برای بیشتر توضیح دهید متشکر. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *