مشاوره تلفنی

تماس از Whatsapp
+905340102540

ساعات کاری

شنبه الی چهارشنبه 9 تا 18 پنجشنبه 9 تا 14

اخذ اقامت کانادا از طریق تولد

اقامت کانادا از طریق تولد

اخذ اقامت کانادا از طریق تولد

فهرست مقاله
اقامت کانادا از طریق تولد
اقامت کانادا از طریق تولد

دریافت اقامت کشور کانادا  از راه تولد

در این مقاله می پردازیم به بحث اخذ اقامت  کانادا از طریق تولد.دریافت تابعیت از طریق تولد جزء اصلی ترین انواع اخذ تابعیت کشورها محسوب می شود. این تابعیت با تولد شخص شروع شده و در طول زندگی ادامه می یابد و از دو روش خاک یا خون حاصل می شود. چنین تابعیتی غیر ارادی و تحمیلی است. برای مثال شخصی که در ایران متولد شود بر اساس مفاد قانون ما خواه یا ناخواه ایرانی محسوب میشود البته به شرط اینکه شروط دیگری نظیر پدر ایرانی هم لحاظ شده باشد، بنابراین کسی که دارای تابعیت ایرانی از طریق تولد باشد نمی تواند تابعیت خود را انتخاب کند بلکه تابعیت بر او تحمیل می گردد.

ترک این نوع تابعیت مستلزم رعایت شرایط حقوقی خاص می باشد. برای مثال در ماده ۹۸۸ قانون مدنی مقرر گردیده است که اتباع ایرانی نمی توانند ترک تابعیت کنند مگر با رعایت چهار شرط مذکور در این ماده .اخذ تابعیت در  کانادا  از طریق خاک می باشد ، مگر اینکه تصویب قوانین جدید این وضع را تغییردهد. البته دربسیاری از کشورها تولد عامل اصلی اخذ تابعیت نیست،  ولیکن از موارد تاثیرگذار محسوب می شود.

 

اقامت  کانادا از طریق تولد

باتوجه به نظام حقوق بین الملل خصوصی، در بیشتر کشورهای جهان پذیرفته شده است که درصورت ازدواج فیما بین زوجین شخص میتواند در راستای اخذ تابعیت اقدام نماید. کشور  کانادا  ازجمله ی این کشورها میباشد. لذاچنانچه یک نفر بایک  کانادا یی ازدواج کند میتواند جهت اخذ تابعیت  کانادا  اقدام نماید. موسسه حقوقی آوات نحوه این اقدام حقوقی را برای شما توضیح داده و پرونده های این موضوع راجهت اخذ اقامت کانادا  قبول میکند.

 

 اقامت  کانادا از طریق تولد و مقایسه قوانین اعطای تابعیت

در بند ۶ از ماده ۹۷۶ قانون مدنی قید شده هر زمان تبعه خارجی  باشوهر ایرانی ازدواج نماید ایرانی محسوب میشود.

دربعضی کشورها نظیر ایران آثارحقوقی ازدواج برای اخذ تابعیت آن کشور متفاوت است. اما در مورد کشور  کانادا  ازدواج با مرد یا زن تبعه ی  کانادا  قطعاً منتهی به اخذ تابعیت  کانادا  می شود؛ البته اخذ تابعیت  کانادا  منوط بر این است که پرونده ی مربوط به آن درست ارائه شود و دارای شاکله ی صحیح حقوقی باشد.

لازم به ذکر است که ازدواج در نظام حقوقی بعضی کشورها همچون ایران دارای آثار تحمیلی تابعیت می باشد. بر اساس  ماده ۹۷۶ قانون مدنی ایران، درصورتیکه زن خارجی با مرد ایرانی ازدواج کند از نظر قانونگذار خود به خود ایرانی حساب میشود. حال آنکه ازدواج مرد خارجی با زن ایرانی متضمن اخذ تابعیت نمی باشد.

بدیهی است که اطلاعات حقوقی در خصوص ازدواج و شروط ضمن عقد ازدواج و اخذ تابعیت یا اقامت در  کانادا  از طریق ازدواج دارای پیچیدگی ها و اصول حقوقی خود میباشد.

 

 اقامت  کانادا از طریق تولد و مواردی از نحوه اعطای تابعیت  کانادا

 کانادا  و آمریکا تنها کشورهای پیشرفته ای هستند که شهروندی را به طور اتوماتیک به کودکانی اعطا می کنند که در خاک کشور آنها بدنیا آمده باشند.اقامت کانادا از طریق تولد بالافاصله انجام می گیرد.

بیشتر کشورها از جمله اروپا، ژاپن، استرالیا و نیوزلند، افراد باید قبل از اخذ تابعیت، از نظر قانونی اقامت داشته باشند و یا اینکه برای دریافت شهروندی، حداقل یکی از والدین آنها باید یک شهروند در آن کشور باشد.

اگر فردی در  کانادا  به دنیا بیاید و یا پدر و مادر او  کانادا یی باشند، به طور خود به خود  کانادا یی (تابع  کانادا ) محسوب می شود. این فرد شناسنامه  کانادا یی و همین طور پاسپورت این کشور را دریافت می کند. بسیاری از مردم دنیا داشتن تابعیت  کانادا  را یک امتیاز می دانند و به همین دلیل به این کشور پناهنده می شوند یا مهاجرت می کنند.

بعضی از مهاجران  کانادا  که قبلاً تابعیت  کانادا  را کسب کرده اند پس از ورود به این کشور فرزندی به دنیا می آورند. ممکن است این سوال پیش بیاید که با توجه به  کانادا یی بودن این فرزند، آیا در روند تابعیت (شهروندی) والدین یا برادران و خواهران او تغییری حاصل خواهد شد؟ متأسفانه پاسخ منفی است و این افراد مثل بقیه مقیمان دائم  کانادا  شرایط تابعیت این کشور را به دست می آورند. البته گاهی اوقات اگر مشکلاتی برای اقامت والدین در  کانادا  پیش بیاید ممکن است داشتن یک فرزند  کانادا یی به دادشان برسد که این موارد نادر است و معمولاً در پی صرف هزینه قابل توجه و استخدام وکلای زبردست قابل حصول است.

 

 اقامت  کانادا از طریق تولد و سیستم قانونی اعطای تابعیت در  کانادا

 کانادا  از معدود کشورهای جهان است که هنوز از سیستم خاک  در اعطای تابعیت از طریق تولد پیروی می کند. در این سیستم، کودکانی که در  کانادا  متولد می شوند، صرف نظر از تابعیت والدینشان، از امتیاز تابعیت  کانادا  برخوردار می شوند.
از جمله نکات این روش در  کانادا  این است که فرزندان مهاجرانی که از کشورهای پیرو نظام خون به  کانادا   مهاجرت کرده اند، از دو تابعیت همزمان برخوردار می شوند و ضمن حفظ تابعیتی که از والدینشان به آنان تحمیل می شود، از تابعیت  کانادا  نیز برخوردار خواهند شد. این مسئله، با قاعده وحدت پذیری تابعیت مغایر است و مشکل تابعیت مضاعف را در پی خواهد داشت.

هم اکنون کشورهای اندکی در جهان هستند که همچنان از سیستم خاک پیروی می کنند که در میان کشورهای اروپایی می توان به دانمارک و اسپانیا اشاره کرد و در دیگر نقاط جهان نیز مستعمرات پیشین بریتانیا، از جمله  کانادا ، استرالیا و مالزی، همچنان از سیستم خاک پیروی می کنند.

طبق قانون تابعیت (شهروندی)  کانادا  (Citizenship Act) اگر فردی بعد از پانزدهم فوریه ۱۹۷۷ در داخل خاک  کانادا  به دنیا آمده باشد، شهروند (تابع)  کانادا  محسوب می شود*؛ بنابراین اگر فرزند شما در خاک  کانادا  به دنیا بیاید صرف نظر از وضعیت اقامتی شما،  کانادا یی محسوب می شود. وی شناسنامه  کانادا یی دریافت می کند و از همان لحظه تولد از تمام حقوق شهروندی  کانادا  برخودار می شود.

 

راه های دیگر برای مهاجرت به کانادا:

  1. مهاجرت به کانادا
  2. شرایط مهاجرت به کانادا
  3. مهاجرت به کانادا از طریق برنامه استارتاپ
  4. مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی
  5. مهاجرت به کانادا از طریق نیروی با تجربه کانادایی
  6. مهاجرت به کانادا از طریق خویشاوندی و ازدواج
  7.  ویزای طولانی مدت دیدار خانواده کانادا
  8. مهاجرت خوداشتغالی کانادا
  9. سرمایه گذاری در کانادا
  10. مهاجرت تحصیلی به کانادا / شرایط دریافت ویزای تحصیلی

برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید همه روزه از ساعات ۹الی 18با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید . و همچنین می توانید فرم ارزیابی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما رابررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای مهاجرت به کانادا را به شما عزیزان بیان می کنند.

 

 

Share on telegram
ارسال مقاله در تلگرام
Share on twitter
توییت مقاله در توییتر
Share on whatsapp
ارسال مقاله در واتس اپ
Share on email
ایمیل مقاله به دیگری
فهرست مقاله

در پرسش و پاسخ مرتبط با این مقاله شرکت کنید تا سوالات شما توسط کارشناسان آوات پاسخ داده شوند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *